Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

TMSF’den Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşına 280 milyon liralık inşaat ihalesi!

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı İlkyapı İnşaat sahibi Aykut Emrah Polat, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun Ataşehir’deki arazisine yapılacak ‘konut, iş yeri sosyal tesisler inşaatı’ işini 280,4 milyon liraya aldı. İlgili ihale AKP iktidarıyla özdeşleşen pazarlık usulü ile gerçekleştirildi.

BOLD – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) inşaatı arkasından Bilal Erdoğan’ın imam-hatipten arkadaşı Aykut Emrah Polat çıktı. Fonun Ataşehir’deki arsası üzerine yapılacak ‘Ataşehir Modern Projesi A, B, C Blok konut, iş yeri sosyal tesisler inşaatı’ işini Polat’ın sahibi olduğu İlkyapı İnşaat ile Mustafa Ekşi İnşaat ortaklığı aldı. Pazarlık usulüyle gerçekleşen ihalede ortaklık 280,4 milyon ile en uygun teklifi verdi. Şirketler inşaata başladı.

ERDOĞAN AİLESİNİN ŞİRKETİNDE HİSSESİ BULUNUYOR

ANKA’dan Bora Erdin’in haberine göre ortaklık 1 Nisan’da araziyi alıp inşaata başladı. Teslim tarihi 1 Nisan 2022 şeklinde belirlendi. İhaleyi kazanan iki şirketten İlkyapı İnşaat’ın sahibi Polat, Bilal Erdoğan, amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile 2014’te Mehmet Gür’ün ortak olduğu bir şirket kurmuştu. Erdoğanlar’ın gemi taşımacılığı sektöründeki BMZ adlı şirketinde ve Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret isimli şirkette Aykut Emrah Polat’ın da hissesi var.

İHALESİZ VERDİLER ŞİRKET YÜRÜTEMEYİNCE FESHEDİLDİ

TMSF’nin aynı araziyi 2016’da Aksüs Yapı şirketine ‘Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı Sözleşmesi’ ile ihalesiz verdiği ortaya çıkmıştı. 2019’da yüklenici şirketler inşaat sektöründeki ekonomik sıkıntı sebebiyle Fon’dan sözleşmede taahhüt edilen asgari hasılat tutarının ilk taksitinin ve devam eden taksit vadelerinin faizsiz ötelenmesi veya sözleşmenin ‘hasılat paylaşım usulünün’ revize edilip ‘kat karşılığı inşaat yapım usulüne’ dönülmesini istemişti. TMSF, talepleri kabul etmedi ve sözleşme Mayıs 2019’da karşılıklı mutabakat çerçevesinde feshedildi. Fon aynı alan için Mart 2020’de 21/b ihalesi yaptı.

ZEMİNDE KAYMA SEBEBİYLE YIKILMALI İDDİASI SÖZ KONUSU

Öte yandan 2018’de açılması planlanan ancak bir türlü faaliyete geçmeyen Seyrantepe Hastanesi’nin de yüklenicisi İlkyapı İnşaat. 2018’den bu yana bitmesine rağmen bir türlü hizmete başlayamayan hastane ile ilgili binanın yer aldığı zeminde kayma olması ve yıkılması gerektiğine dair haberler çıkmıştı.

Aykut Emrah Polat

KARTAL ENSAR VAKFI İLÇE BAŞKANI VE KIZILAY GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU ÜYESİ

İlkyapı İnşaat’ın iki ortağı var: Aykut Emrah Polat ve Volkan Keleş. Şirket 2006’da kuruldu ve sermayesi 1,5 milyon lira. Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Polat, Kartal Ensar Vakfı İlçe Başkanı, Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini de sürdürüyor.

‘AKP, TOKİ ihaleleriyle yandaş müteahhitlere 106 milyar lira ödedi’

Gündem

3 can için senarist Emrah Serbes’e 1.4 milyon liralık tazminat cezası

İzmir-Aydın Otoyolu’nda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan Emrah Serbes’in 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

BOLD – Torbalı 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmaya taraf avukatları katıldı. Davacı Ahmet Mert Özçelik’in avukatı davanın kabulüne, davalı Serbes’in avukatı ise davanın reddine karar verilmesini talep etti. Hakim davanın kısmen kabulüne, Serbes’in Özçelik’e annesinin vefatı için 550 bin lira, babasının vefatı için 550 bin lira, kardeşinin vefatı için ise 300 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Manevi tazminatın, kaza tarihi olan 22 Eylül 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi de kararlaştırıldı.

İzmir-Aydın Otoyolu’nda 22 Eylül 2017’de, Emrah Serbes’in kullandığı 34 NT 5005 plakalı otomobil, Torbalı kavşağı yakınlarında Ayhan Özçelik (59) idaresindeki 34 TV 9335 plakalı otomobile arkadan çarpmıştı. Kazada sürücü Özçelik ile 16 yaşındaki kızı Zeynep olay yerinde, eşi Nilgün Özçelik ise kaldırıldığı hastanede 12 gün sonra yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını iddia eden Kenan Doğru tutuklanmıştı. Emrah Serbes ise müşteki ailenin avukatının talebiyle “sürücünün belirlenmesi için güvenlik kamera görüntüleri ve emniyet kemeri izlerinin tespitini istemesi” üzerine otomobili kendisinin kullandığını itiraf ederek, 28 Eylül 2017’de teslim olmuş, ardından tutuklanmıştı.

Serbes, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada 13 yıl 4 ay, kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru ise 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, tarafların itirazlarını reddederek, kararı hukuka uygun bulmuştu. Temyiz üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi de cezayı onamıştı. Olayda annesi, babası ve kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik, Emrah Serbes’ten 4,5 milyon liralık manevi tazminat talebiyle dava açmıştı. Serbes açık cezaevine geçtikten sonra Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle tahliye edilmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Davutoğlu’nun adamı Taha Ün ifadesi alınıp serbest bırakıldı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen ve partinin siyasal iletişim çalışmalarını yürüten Taha Ün, sabah evine baskın yapan polis ekiplerince gözaltına alındı. Ün, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

BOLD – Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Taha Ün, gözaltına alınarak karakola götürüldü. Ün, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yine hiçbir tebligat gelmeden, hiçbir telefon açılmadan bir sabah polis kapımıza dayandı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi. Taha Ün, daha önce de Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve eşi Süheyb Öğüt’ün şikayeti üzerine gözaltına alınıp ifade vermişti. Taha Ün’ün “Pelikan örgütü” şeklindeki sosyal medya paylaşımları suçlama konusu yapılmıştı. Ün, Emine Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü şimdilerde Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ile dünya evine girmişti.

İfade verdikten sonra serbest bırakılan Ün, Twitter’dan yaptığı yeni paylaşımda detayları daha sonra açıklayacağını belirtti. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı işaret etti. Ün, paylaşımında, “Görmeye duymaya alıştığımız cinsten bir hukuk skandalı ile sabah evimizde arama yapılarak, kelepçelenerek gözaltına alındık. şimdi serbestiz, detayları ilerleyen saatlerde inşallah paylaşacağım ama şu kadarını söyleyeyim yakışmadı @_aliyalcin_ @MemurSenKonf” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’nin oyu yüzde 31.3’e düştü

MetroPOLL Araştırma Şirketi CEO’su Özer Sancar, yaptıkları son seçim anketi sonuçlarına göre AKP’nin oyunun yüzde 31.3’e kadar gerilediğine dikkat çekti. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP-MHP’nin oyunun ise yüzde 38 çıktığına vurgu yaptı. 

BOLD – Yapılan son ankette kararsızların oyu dağıtılmadan AKP ve MHP, toplamda yüzde 38,8 oranında oy alabiliyor. MetroPOLL Araştırma Şirketi CEO’su Özer Sancar, “Ağustos 2020 Türkiye’nin Nabzı” anketini açıkladı. Ankete katılanlar, “Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” şeklindeki soruya yanıt verdi. Yapılan ankete göre AKP yüzde 31,3, CHP yüzde 21,2, HDP yüzde 7,6, İyi Parti yüzde 7,6, MHP yüzde 7,5, SP 1,4, DEVA 0,8, GP yüzde 1,2 oranında oy alabiliyor. Ankette kararsızların oyu dağıtılmadı. Kararsızların oranı yüzde 11,2 olarak açıklanırken “Protesto oy kullanacağım” diyenlerin oranı yüzde 7,1 oranında oldu. Cevap vermeyenlerin sayısı ise 2,5 oldu.

“Fransa ve Türkiye küsmesin” diye NATO’nun raporu açıklanmayacak

Okumaya devam et

Popular