Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail ve BAE ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi için anlaşmaya vardı

İsrail Başbakanı Netanyahu ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Anlaşma kapsamında İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak etme planını askıya aldığı açıklandı.

BOLD – İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Anlaşma kapsamında İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak etme planını askıya aldığı açıklandı.

ABD Başkanı Trump, aracı olduğu anlaşmayı “İki ÇOK İYİ arkadaşımız İsrail ile BAE arasında tarihi barış anlaşması” diyerek duyurdu. Kararı “tarihi diplomatik bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, İsrail ve BAE heyetlerinin yatırım, turizm, doğrudan uçuşların başlaması, güvenlik, iletişim, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılması ve diğer konularda ikili anlaşmalar imzalamak üzere önümüzdeki haftalarda bir araya gelecekleri belirtildi.

NETANYAHU: YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI

BAE Veliaht Prensi Muhammed de konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, iş birliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da Trump’ın açıklamasından sonra televizyondan yayınlanan açıklamasında, “Bugün İsrail ile Arap dünyası arasında yeni bir dönemin başlangıcı” dedi.

“BATI ŞERİA’YI İLHAK PLANI HALA MASADA”

Batı Şeria’yı ilhak planlarını ertelediklerini kabul eden ancak projenin “hâlâ masada” olduğunu söyleyen Netanyahu “Hakkımız olan topraklardan asla vazgeçmem” diye konuştu.

Netanyahu, Batı Şeria’nın Ürdün sınırındaki Ürdün Vadisi, Ölü Deniz yakınları ve Yahudi yerleşim yerlerinin de bulunduğu bölgelerini kapsayan yaklaşık yüzde 30’luk bölümünü ilhak etmeyi planlıyor.

Anlaşma İsrail’de büyük coşkuyla karşılandı. Tel Aviv belediye binasına Birleşik Arap Emirlikleri bayrağı yansıtıldı.

BAE, İSRAİL’LE DİPLOMATİK İLİŞKİ KURAN 3. ARAP ÜLKESİ OLDU

Anlaşmayla BAE, Mısır ve Ürdün’ün ardından İsrail’le tam diplomatik ilişki kuran üçüncü Arap ülkesi oldu.

İsrail ve BAE arasında bu tarihe kadar herhangi bir resmi ilişki bulunmuyordu. BAE, 1948’de kurulan İsrail devletini resmen tanımıyordu.

BAE, ayrıca İsrail vatandaşlarının havaalanını transit uçuşlar için kullanmaları dışında ülkeye girişlerine izin vermiyordu.

Ancak son yıllarda iki ülke arasında bir yakınlaşma süreci başlamıştı.

2015 yılında İsrail, Abu Dabi’de bulunan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu’nda resmi diplomatik misyon açmıştı.

ABBAS: ANLAŞMA FİLİSTİN HALKINA İHANET

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ise anlaşmayı sert bir dille reddettiklerini ve kınadıklarını açıklayarak, Arap Birliği’ni acil toplantıya çağırdı.

Abbas açıklamasında anlaşmayı “Filistin halkına yönelik bir saldırı” olarak niteledi ve anlaşmanın Filistin davasına yapılan bir ihanet olduğunu söyledi.

Filistin yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki de Filistin lideri Mahmud Abbas’ın isteği doğrultusunda BAE’deki büyükelçilerini geri çektiklerini açıkladı.

HAMAS: ANLAŞMAYI KABUL ETMİYORUZ

Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas da anlaşmanın “İsrail işgaline ve suçlarına karşı verilmiş bir ödül” olduğunu belirterek, “Filistin halkına fayda sağlamıyor” açıklamasını yaptı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Hamas’tan bir yetkili, Hamas ile Filistin yönetimi arasındaki siyasi gerginliğe rağmen Abbas ile Hamas lideri İsmail Haniye’nin telefonda görüştüğünü aktardı. Yetkilinin, “Bütün Filistin grupları İsrail ile normalleşmeyi reddetme konusunda birlikteler” dediği belirtildi.

“BU RİYAKAR DAVRANIŞI TARİH AFFETMEYECEK”

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında ABD arabuluculuğu ile varılan anlaşmaya Türkiye’den tepki geldi.

Türkiye, BAE’nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararını “Filistin davasına ihanet” olarak niteledi. Açıklamada BAE’nin kararının “riyakar bir davranış” olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılması son derece endişe vericidir” dendi ve Filistin’in tepkisinin haklı olduğu vurgulandı:

“Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin’in iradesini de yok saymaktadır. BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail’le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE’nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İsrail ile BAE arasındaki normalleşme anlaşmasının açıklanmasının ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Filistin halkına ve davasına ihanet edenlerin hüsranını tarih elbette yazacaktır” dedi.

İRAN: STRATEJİK APTALLIK

İran Dışişleri Bakanlığından Cuma günü anlaşmaya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu stratejik aptallık sadece İsrail karşıtı direniş cephesini kuvvetlendirir” denildi. Abu Dabi yönetiminin Filistin halkına “utanç verici, yasa dışı ve aynı zamanda tehlikeli” bir kararla ihanet ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Filistinliler, İsrail suç rejimiyle olan bu anlaşmayı asla affetmeyecekler” denildi.

BM: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsünün yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail ile BAE arasındaki yakınlaşmayı memnuniyetle karşıladığı bildirildi. Açıklamada, Guterres’in bu anlaşmanın İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm için anlamlı görüşmelere olanak sağlamasını umut ettiği belirtildi.

FRANSA: OLUMLU BİR ADIM

Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian de bu anlaşma kapsamında İsrail’in Batı Şeria’nın bir bölümünü ilhak planını askıya almasını memnuniyetle karşıladığını ve bu kararın “olumlu bir adım” olduğunu belirtti. Le Drian aynı zamanda İsrail’in uluslararası olarak tartışmalı olan ilhak planından tamamıyla vazgeçmesi yönünde çağrıda bulundu.

Irak Türkiye’ye karşı Arap ülkelerini yardıma çağırdı

Dünya

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

İspanya’da yapılan araştırmada dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu tespit edildi. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

BOLD – İspanyol doktorlar, Kovid-19’un yeni kesin belirtisini tespit etti. Yapılan araştırmaya göre, dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu açıklandı.

KOVİD-19’UN EN YENİ BELİRTİSİ

Sputnik Türkçe’nin Daily Star’a dayandırdığı habere göre, İspanya’da yeni bir Kovid-19 belirtisi bulan doktorlar, bu hastalığa yakalanan kişilerde dil ucunda küçük kırmızı veya beyaz sivilcilerin görüldüğünü bildirdi. Araştırmaya, yüzde 58’i kadın olmak üzere orta yaş ve yaşlı hastalar katıldı. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

KÜÇÜK ÇOCUKLARDAKİ TEK BELİRTİ BU

İngiliz doktorlar, dil ucundaki döküntünün daha sık çocuklarda görüldüğünü ve hatta küçük çocuklarda görülen tek belirti olduğunu dile getirdi. The Sun’da yer alan bilgiye göre uzmanlar, hastaların yüzde 46’sının bir çeşit bağışıklık yetersizliği sendromuna sahip olduğunu özellikle ellerin ve ayaklarında kızarıklıktan etkilendiğini ortaya koydu. Ayrıca, hastaların yüzde 26’sında ağız içinde kızarıklık ve yaygın olarak geçici şişlik olduğu saptandı. Bu durum aynı zamanda ‘yalan çarpmalar’ olarak biliniyor.

“Saray, Zühtü Arslan’ı ‘yemek’ için, zemin mi yokluyor?”

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Aşıyı bulana kadar ölü sayısı 2 milyona ulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, korona salgınına karşı bir aşının yaygın kullanılacağı döneme kadar 2 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı.  

BOLD – Dünya genelinde korona salgını nedeniyle ölü sayısının bir milyona yaklaştığı dönemde açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, koronavirüse (Kovid-19) karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına geçilene kadar ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini vurguladı.  

Koronavirüs salgını dünya çapında hızla yayılırken, vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan bugün yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın olarak kullanılacağı güne kadar koronavirüse bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini ifade etti.  

Ryan, salgına karşı birlikte ve uyumlu hareket edilmemesi halinde bu sayının daha da fazla olacağını aktardı. Ryan, “Bunu yapmazsak bahsettiğiniz sayı sadece hayal edilebilir değil, ne yazık ki çok muhtemel” dedi. 

Tüm dünyada kısıtlamaların ve tecritlerin hafifletilmesinin ardından virüsün gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Ryan, vaka sayılarındaki artış nedeni ile gençlerin suçlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Öte yandan dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 32 milyon 572 bin 774’e, toplam can kaybı ise 989 bin 981’e ulaştı. 

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular