Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Netflix, Formula 1’in efsane pilotu Ayrton Senna’nın hayatını dizi yapacak

Netflix’in 1994 yılında hayatını kaybeden Brezilyalı Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın yaşamını ve trajik ölümünü konu alan dizisi 2022’de ekranda olacak.

BOLD– Formula 1’in küresel ölçekte popüler olmasında Fransız Alain Prost‘la yaşadığı rekabetin büyük payı olan ve 1994’te San Marino Grand Prix‘sinde lider durumda iken geçirdiği kaza sonucu yaşamını kaybeden Ayrton Senna‘nın yaşamını ekranlara getirmek için ölümünden 36 yıl sonra hazırlıklara başlandı.

TRAJİK BİR KAZAYLA BİTEN BAŞARILI KARİYER

2010 yılında Asif Kapadia‘nın çektiği “Senna” belgeseli sinema dünyasında büyük ses getirmesinin yanı sıra yeni kuşakların da efsanevi pilotu tanımasını sağlamıştı. Son zamanlarda başarılı spor belgesellerine imza atan Netflix de Senna’yı anlatmak için kolları sıvadı. Ancak bu kez bir belgesel değil dizi söz konusu.

2022’de sekiz bölüm halinde yayınlanacak dizide Ayrton Senna’nın kariyerinin yanı sıra kişiliği ve ailesiyle olan ilişkisi de irdelenecek. Formula 1 pilotunun 1994 San Marino Grand Prix’sinde lider pozisyondayken 7. turda Tamburello virajında geçirdiği feci kaza sonucu hayatını kaybetmesi de dizinin ana konularından biri olacak.

Ayrton Senna ve henüz 25 yaşında olan Schumacher

SENNA YAŞASAYDI SCHUMACHER O REKORLARI KIRAMAZDI

1988,1990 ve 1991 yıllarında yıllarında üç kez dünya şampiyonu olan ve henüz 34 yaşındayken hayatını kaybeden Ayrton Senna birçok Formula 1 otoritesine göre 7 kez şampiyon olan Michael Schumacher‘den bile daha iyi bir pilot olarak kabul ediliyor. Senna’nın hayatını kaybettiği 1994 sezonunda ilk üç yarışı kazanan Schumacher sezon sonunda da ilk dünya şampiyonluğunu elde etmişti. kazanmıştı. Fakat Formula 1’in başarılı eski pilotlarından Gerhard Berger‘e göre Senna o yarışta hayatını kaybetmeseydi 7-8 şampiyonluğa rahat ulaşırdı ve Schumacher de şimdi elinde bulundurduğu istatistiklere asla ulaşamazdı.

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Kültür

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisi İzmir’de yeniden açılıyor

Koronavirüs pandemik salgın nedeniyle kapılarını geçici olarak resimseverlere kapatan Fikret Muallâ sergisi, 20 Ekim’de İzmir’de yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD– 28 Şubat 2020’de ziyarete açılan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ” sergisi, salgın sebebiyle kısa süre sonra kapatılmıştı. 20 Ekim 2020’de kapılarını tekrar açacak olan sergi iki ay süreyle ziyaretçi kabul edecek.

Sergide Fikret Muallâ’nın 55 eserinin yanı sıra sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalara da yer veriliyor. Ara Güler’in çektiği Fikret Muallâ fotoğraflarının da bulunduğu sergi pazartesi hariç her gün saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Pandemi tedbirlerinin uygulanacağı sergide ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlandırıldı. Galeri içerisinde aynı anda en fazla 15 kişinin bulunabileceği sergiye ziyaretler 0232 502 11 00 nolu telefondan randevu alınarak yapılabilecek.

Okumaya devam et

Popular