Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Yüzde 60 engelli hasta tutuklu iki kez mide kanaması geçirdi

Bir yıl önce iki kez mide kanaması geçiren ve korona salgını nedeniyle tedavisi aksayan Bilal Danış zor durumda. Annesi Mukadder Danış, “Sürekli kanaması var. Gün geçtikçe eriyor” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

Gün geçmiyor ki cezaevlerinden bir hasta tutuklu haberi gelmesin. 4 yıldır İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Bilal Danış, bir yıl içinde 2 kez mide kanaması geçirdi. Hastaneye götürülen Danış’ın tedavisi korona salgını nedeniyle 7 aydır aksadı. Dünkü telefon görüşünde annesi Mukadder Danış’tan yardım isteyen Bilal Danış, “Anne ne olur, artık dışarıdan bir yardıma ihtiyacım var. Buradan kimse bana cevap vermiyor. Dilekçe yaza yaza bir hal oldum” dedi.

BİR HAFTADIR KANAMASI ARTTI

Annesine sürekli karın ağrısı ve sancısıyla birlikte lavabo ihtiyacı oluştuğunu ve kanama gördüğünü söyleyen Bilal Danış, “Hiçbir şey yiyemiyorum, yediğim zaman sancım ve kanamam oluyor. Arkadaşlarımı da rahatsız etmek istemiyorum, yatağa gidip yatıyorum. Bir haftadır iyice kötüleştim” diyerek son durumunu aktardı.

Bilal Danış, annesi ve yeğeniyle bir görüş gününde. Şakran Cezaevi.

“KANSERE ÇEVİRME İHTİMALİ VAR”

1990 doğumlu Bilal Danış, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’ne devam ederken 2010 yılında trafik kazası geçirdi ve sol kolunu kaybetti. Yüzde 60 engellilik raporu verildi kendisine. Zor şartlarda okulunu bitiren genç tarihçi İzmir Sağlık Müdürlüğünde engelli kadrosundan yararlanarak çalışmaya başladı. Genç yaşta engelli olmanın psikolojik sıkıntılarını yaşayan Danış, 2016’da daha farklı bir stresle karşılaştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 20 Kasım 2016’da gözaltına alındı, bir gün sonra tutuklanıp Şakran’a gönderildi.

Ekim 2019’da iki kez üst üste mide kanaması geçiren Bilal Danış’a Çiğli Araştırma Hastanesindeki doktor ‘bağırsaklarında stresten aşırı derece polip oluşmuş, kansere çevirme ihtimali var’ dedi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Danış’a genetik test yapıldı. Ancak Türkiye’de Mart 2020’de başlayan korona salgını nedeniyle tedavi yarım kaldı, aksadı.

“GİT GİDE ERİMEYE BAŞLADI”

Oğlunu en iki hafta önce, kapalı görüşte gördüğünü söyleyen 57 yaşındaki Mukadder Danış, “Marttan beri hiçbir şey yapılmadı tedavi adına. Sürekli sancısı var, kanaması var. Git gide erimeye başladı. Her gittiğimizde onu daha kötü görüyorum. Dün haftalık telefon görüşümüz vardı. Anne ne olur, dışarıdan bir yardıma ihtiyacım var, buradan kimse bana cevap vermiyor dedi. Dilekçe yaza yaza bir hal oldum. Hiçbir şekilde tedavimi yaptırmıyorlar, dedi. En azından bir tedavisi başlasa” diye konuştu.

Mukadder Danış: “Bayram sevdalısı oğlumu terör örgütü üyesi diye tutukladılar. Kolunu kaybettiğinde en çok vatanıma hizmet edemem diye ağladı.”

ENGELLİ TUTUKLULARLA İLGİLİ KANUN

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nda yapılan son düzenlemeye göre engelli tutuklular cezasının son 3 yılını denetimli serbestlikle dışarıda geçirmesi gerekiyor. Kasım 2020’de tutukluluğunun 4. yılı bitecek olan Bilal Danış’ın normal şartlarda bu haktan yararlanması lazım. Ancak bunun için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin engelli raporu vermesi gerekiyor. Mukadder Danış, defalarca dilekçe verdiği halde oğlunun henüz hastaneye götürülmediğini de belirtti.

İKİ OĞLU DA TUTUKLU

İki erkek bir kız sahibi olan Mukadder Danış’ın küçük oğlu da Yozgat’ta 4 yıldır tutuklu. Kızının eşi de tutuklu olduğu için iki torunu ve onunla da ilgilenmek zorunda. Karı-koca 4 aileye baktıklarını söylüyor. Yozgat’ta tutuklu Muhammed Arif Danış’ın herhangi bir sağlık sorunu olmadığını söyleyen anne Danış, bu yaştan sonra ömrünün cezaevi yollarında geçtiğini ifade ediyor. 18 saat yolculuk yapıp Yozgat’ta gidiyor. İki oğlunun görüş günleri art arda denk geldiği için İzmir’e döndüğünde daha kıyafetlerini çıkarmadan Şakran’a koşuyor.

“BEN ZATEN BİTMİŞ BİR ANNEYİM”

9 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Bilal Danış’ın dosyası Yargıtay tarafından onaylandı. Kendisini ‘bitmiş bir anne’ olarak tanımlayan Mukadder Danış, “Bu çocuk suçu ne?” diye sordu ve ekledi: “Bank Asya hesabındaki hareket, engelli olduktan sonra iki ay bir etüt merkezinde çalıştı. Orada sigortalı olması suç oldu. Bir de içeriği olmayan Bylock programı nedeniyle ceza verdiler.”

BİLAL DANIŞ’IN ENGELLİLİK RAPORU

MİDE KANAMASI GEÇİRDİĞİNDE VERİLEN RAPOR

Kız öğrencilere işkence: Külotunu indirip otur-kalk yaptırdılar!

 

 

BOLD ÖZEL

84 yaşındaki Nusret Muğla’ya soğuk eziyeti: ‘Kaloriferler yanmıyor, battaniyeyle oturuyoruz’

25 gündür karantina hücresinde kalan 84 yaşındaki Nusret Muğla, bu sabah ailesine telefonda “Kaloriferler yanmıyor. Battaniyeye sarılıp oturuyoruz. Kahvaltıda çay bile vermediler.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Kalp, tansiyon, romatizma, prostat, böbrek sorunları, beyinde denge bozukluğu olmasına ve günde 14 ilaç kullanmasına rağmen 11 ay önce tutuklanıp Manisa T Tipi Cezaevine gönderilen 84 yaşındaki hasta ve yaşlı mahpus Nusret Muğla, cezaevinde zor günler geçiriyor.

Ayakları ve karnı şiştiği için doktora götürülen ve 25 gündür karantinadan çıkamayan Muğla’ya doktor böbreklerinin yüzde 40 çalıştığını ve şişliklerinin de kalp yetmezliğinden kaynaklandığını söyledi.

Bu sabah ailesiyle haftalık telefon görüşmesi yapan Muğla, kaloriferlerin yanmadığını, battaniyeyle oturduklarını, çay verilmediği için sıcak bir şey bile içemediklerini ifade etti.

ÇAY BİLE VERMEDİLER

Nusret Muğla’nın oğlu Mustafa Said Muğla babasının söylediklerini Bold Medya’ya şöyle aktardı: “Babam 25 gündür karantinada. İki kişiler. Kış gelmesine rağmen koğuş içi sıcaklığının yeterli olmadığından bahsetti. Kaloriferler yanmıyormuş, battaniyeye sarılarak oturuyorlarmış. Kahvaltıda çay bile vermemişler. Karantinada hep bu sorun var.”

BÜLENT ARINÇ’IN LİSE ARKADAŞI

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 84 yaşındaki Nusret Muğla, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için 6 Ocak 2021’de tutuklanıp Manisa T Tipi Cezaevine konuldu. Muğla daha önce de aynı cezaevinde 7 ay kalmıştı. Eylül 2016’da Manisa Emniyet Müdürlüğü’nde 31 gün gözaltına kaldıktan sonra tutuklanan Muğla, o dönemde kalp rahatsızlığı geçirmiş ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesinde anjiyo olmuştu.

Uzun yıllar Manisa’da ayakkabıcılık yapan Nusret Muğla, Bank Asya’ya para yatırdığı, Manisa’daki Feza Derneği’ne üye olduğu ve Nevbahar adlı grup kurdukları için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hapse girmeden önce Bold Medya’ya konuşan Nusret Muğla, “Bülent Arınç’ı liseden beri tanırım. Yakın ilişkilerimiz vardı. Ailece tanışıyorduk. Ben siyasete girmedim, çok teklif ettiler, düşünmedim. Çok bahsetmek istemiyorum aslında. Kimseyi incitmek istemiyorum. Rabbim hayırlısını versin kızım. Dua edin. Allah’tan gelen her şeye razıyım. Mühim değil benim için.” demişti.

2016’da gözaltına alınan ve 31 gün nezarette kalan Nusret Muğla, emniyete böyle götürülmüştü.

Bülent Arınç’ın 84 yaşındaki arkadaşı Nusret Muğla tutuklandı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

“Sabahtan beri buradayız, akşam olmak üzere, bir ömür gibi geçti”

Dedeağaç’ta mahsur kalan 17 kişi arasında bulunan KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut Bold’a konuştu: “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Çocuklar çok küçük. 1, 3, 6, 10 ve 12 yaşlarındalar. Herkes çok yıprandı. Geceyi nasıl geçireceğiz bilmiyoruz.”

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Türkiye’deki hak ihlallerine maruz kalmamak için Meriç Nehri’ni geçip Dedeağaç yakınlarında mahsur kalan 17 kişi, hala kurtarılmayı bekliyor. Aralarında 5 çocuk, 4 kadının bulunduğu grup, çektikleri videolarla sabahleyin insani yardım talebinde bulunmuştu.

Geri itilmemek için saat 06.00’dan beri uluslararası kurumlara seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut, “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Bugün iki saat ateşin altında kaldık. Vuracaklar herhalde bizi diye düşündüm.” dedi.

“NE OLACAK BİLMİYORUZ”

Durgut, “Sabahtan beri buradayız ama bugün bir ömür gibi geçti. Çocuklar çok küçük. Nasıl dayanacaklar bilemiyoruz. Küçükler, 2020, 2018, 2014 doğumlu. Diğerleri 10-12 yaşlarında iki kız. Ben üç çocuğumu bıraktım geldim. Herkes çok yıprandı. Ne olacak, onu da bilmiyoruz. Bize ulaşmaya çalışanları bekliyoruz. Burada hava şu an 7 derece.” ifadelerini kullandı.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babası tutuklu olan kalp hastası, otizmli Ömer Faruk hayatını kaybetti

4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan KHK’lı Türkçe öğretmeni Murat Turan’ın oğlu Ömer Faruk vefat etti. Otizmli dünyaya gelen ve kalp yetmezliği tedavisi gören Ömer Faruk’un son günlerinde babasını görmesine izin verilmedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Babası 4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Ömer Faruk Turan, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Otizmli doğan 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan ağustos ayından bu yana Ege Üniversitesi Hastanesi’nde kalp yetmezliği tedavisi görüyordu.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Ömer Faruk Turan’ın babası Murat Turan’a durumu kritik olmasına rağmen son günlerinde oğlunun yanında bulunmasına izin verilmedi.

İKİ KEZ BYPASS OLDU

Doğduktan iki ay sonra kalp rahatsızlığından şüphelenilerek hastaneye kaldırılan Ömer Faruk’a hem bebekken hem de 2-3 yaşlarında iki kez bypass yapıldı. Ömer Faruk otizmli dünyaya gelmişti ama otizmi ağır değildi. Okuma yazmayı öğrenmişti. Okula gidip geliyordu.

4,5 yıl önce babasının tutuklanması ise onu ve ailesini çok etkiledi. O zaman 6 yaşında olan Ömer Faruk, ağustos ayında Manisa’daki köylerinde birdenbire rahatsızlandı. Güneş çarpması sanılarak hastaneye kaldırılan Öer Faruk kalp yetmezliği tanısıyla İzmir’e Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorlar hayati tehlikesi olduğunu ve çok fazla ömrünün olmadığını söyledi.

SALGIN GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Bu süreçte Murat Turan’ın oğlunu görebilmesi için Manisa Savcılığı’na başvuru yapıldı ancak Kovid-19 tedbirleri gerekçe gösterilerek Turan’a izin verilmedi. Hatta iki ayrı başsavcı vekili ile görüşen HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun girişimleri de sonuçsuz kaldı.

“CEZASI ERTELENEBİLİRDİ”

Bold Medya’ya konuşan bir aile yakını, “Bu süreçte aile olarak bizim en çok canımızı yakan; evet ölüm haktır, gelecektir, vakti vardır ama annesi 4,5 yıldan beri çok fazla fedakarlıkta bulundu. Babasının yokluğunu hissettirmemeye çalıştı. hem sağlık tedavileri, hem eğitimiyle yakından ilgilendi. Ve anne gerçekten çok yıprandı. Vefatını da tek başına yaşamak zorunda kaldı. Otizmli çocukların hayati zaten hep çilelerle dolu oluyor. Ama keşke babasına izin verilseydi, cezası ertelenebilirdi. Çocuk gitti. Babası tutuklandığında Ömer Faruk 6 yaşındaydı. Bu anne için de baba için de çok zor.” dedi.

CENAZESİNE KATILACAK

Hayattayken oğlunu göremeyen Murat Turan’ın oğlunun cenazesine katılmasına ise izin verildiği öğrenildi. 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan’ın cenazesi bugün ikindi vaktinde Balıkesir Sındırgı Düğüncüler Köyü’nde defnedilecek.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Babaları cezaevine atılan hasta çocuklar ölüme mahkum ediliyor

Okumaya devam et

Popular

Shares