Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Büyük reklamların yapıldığı gıda takviyeleri uygunsuz çıktı

Magazin ünlülerine yaptırılan yanıltıcı tanıtımlarla gündeme gelen ve internetten satışı yapılan takviye edici gıdalara ilişkin reklamların sadece yüzde 3’ünün gerçeği yansıttığı belirlendi. Mevzuata uygun olmayan bu reklamlar için genellikle “reklam durdurma cezası” verilmesi dikkat çekti.

BOLD – Magazin ünlülerine yaptırılan yanıltıcı tanıtımlar ile gündeme gelen takviye edici gıdaların halk sağlığı için taşıdığı riski, Ticaret Bakanlığının verileri de gösterdi. 2015 yılından bugüne toplam 764 adet takviye edici gıda reklamı incelendiğini açıklayan bakanlık, bu reklamlardan 606’sının mevzuata aykırı olduğunu belirledi. 137 reklam için de toplam 6,7 milyon TL’lik idari para cezası uygulandı. Sadece 21 reklamın gerçeği yansıttığı ve mevzuata uygun olduğu bildirildi.

SATIŞLARI DENETLENMİYOR

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre internetten denetimsiz satışı yapılan takviye edici gıdalar TBMM gündemine taşındı. Eczaneler dışında yalnızca Tarım ve Orman Bakanlığı kontrolünde internet ortamında satılmasına izin verilen gıda takviyelerinin sanal alışveriş mağazalarında satılmaya başlandığının altını çizen CHP Milletvekili Levent Gök, usule uygun olmayan şekilde satışı yapılan gıda takviyelerine ilişkin verileri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu.

MEVZUATA AYKIRI BEYANLAR KULLANILIYOR

Bakan Pekcan’ın sorularına verdiği yanıtlar, tehlikenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Takviye edici gıdalara ilişkin reklam tanıtımların denetim yetkisinin Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulunda olduğunu ifade eden Pekcan, takviye edici gıda sektöründe en sık karşılaşılan sorunun, “Zayıflatır, yağ yakar, kilo aldırır, saç çıkartır, cinsel performansı artırır” gibi mevzuata aykırı sağlık beyanlarının kullanılması olduğunu söyledi.

REKLAM DURDURMA CEZASI VERİLİYOR

Pekcan, Reklam Kurulu’nca 2015-2020 döneminde incelenen takviye edici gıda reklamlarına yönelik verileri de paylaştı. Belirtilen tarihler arasında 764 adet takviye edici gıda reklamının incelendiği belirten Pekcan, bu reklamlardan sadece 21’inin mevzuata uygun olduğunu bildirdi. Yanıltıcı olduğu belirlenen 606 reklam için “Reklam durdurma cezası” verilirken 137 reklam için de toplam 6,7 milyon TL’lik idari para cezası uygulandı.

“Fransa ve Türkiye küsmesin” diye NATO’nun raporu açıklanmayacak

Gündem

İmamoğlu’nun çağrılmadığı İstanbul toplantısı sonrası Koca’dan korkutan açıklama

İstanbul’daki yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakaları yüzünden yerel yöneticilerle toplanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’daki vakalar “Türkiye’nin yüzde 40’ı, Ankara’nın 5 katı” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’un yerel yöneticileriyle koronavirüs gündemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ayrıntıları hakkında sosyal medyadan bilgi paylaşan Koca: “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcılarımız, il sağlık müdürümüz, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizle birlikte salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdık. Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık” dedi.

İstanbul’daki ağır koronavirüs tablosundan da bahseden Koca: “İstanbul’da vaka sayısı Türkiye genelinin %40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştı. Temaslı taramasını, test sayısını artırdık. Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Maskenin önemi arttı. Ve en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL TOPLANTISINDA İMAMOĞLU YOK

Öte yandan İstanbul ve İstanbulluları ilgilendiren hayati bir konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun toplantıya çağrılmaması dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmadığı fotoğraflara yansıdı.

En çetin sınavın kalabalığa karşı verileceğini söyleyen Koca’nın, kalabalıkları kontrol edecek ve yönlendirecek ekip, ekipman ve tecrübeye sahip İBB’nin başkanını toplantıya davet etmemesi partizanlık olarak yorumlandı.

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Okumaya devam et

Gündem

‘İhbar var’ diyerek HDP Diyarbakır il binasını basan polis HDP’li 3 başkanı gözaltına aldı

Başsavcılığın yürüttüğü bir terör soruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Başkanlığı ve Yenişehir İlçe Başkanlığı binalarına yapılan baskında il ve ilçe başkanları gözaltına alındı.

BOLD – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen bir terör soruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Başkanlığı ile Yenişehir İlçe Başkanlığı binalarına öğle saatlerinde polis baskın düzenledi. Baskın sonrası başlatılan aramalar hala devam ediyor.

Öte yandan şoruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Zeydan Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık ile Yenişehir İlçe Eş Başkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı gözaltına alındı. Gözaltına alınan eş başkanlar ifadeleri alınmak üzere emniyette götürüldü.

Gözaltılara HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Bektaş sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bektaş paylaşımında: “24 saat kapısında polis olan, partiye giren/çıkan herkesin kameraya alındığı Diyarbakır HDP il binamıza ihbar var gerekçesiyle baskın yapılıyor. Arama adıyla genelgelere, açıklamalara, her şeye el konuluyor, il eş başkanları gözaltına alınıyor. Parti faaliyeti engelleme suçu işliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Türkiye hak ihlallerinde rekor kırdı

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 71 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 584’e çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Resmi verilere göre, bugün hayatını kaybeden 71 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 584’e çıktı. Son 24 saatte yapılan 117 bin 198 test sonucuna göre, 2 bin 102 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 355 bin 528’e yükseldi.

Toplam iyileşen hasta sayısı bin 581 artarak 310 bin 27’ye ulaştı. Öte yandan ağır hasta sayısının bin 599, hastalardaki zatürre oranının da yüzde 5.6 olduğu açıklandı. Verilere göre Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 2.102 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.599. Sağlık çalışanlarımız için en önemli mücadele alanı ağır hastaları tedavi ederek sayılarını azaltmak. Bize düşen çok daha kolay. Başta maske ile tedbirlere uyarak mücadeleye destek verin.”

Aşı çalışmalarından korkutan haber: 1 denek öldü

Okumaya devam et

Popular