Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Helikopterden atıldığı iddia edilen köylülerden ilk fotoğraf

Van’da tarlada çalışırken gözaltına alındıktan birkaç saat sonra yoğun bakıma yatırıldığı ortaya çıkan iki köylüden Osman Şiban’ın fotoğrafında işkencenin izleri görülüyor.

BOLD – Askerler tarafından gözaltına alındıktan 2 gün sonra ağır yaralı biçimde yoğun bakımda ortaya çıkan iki kişiden Osman Şiban’ın gördüğü işkence fotoğraflandı. Şiban, işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor. HDP Milletvekili Murat Sarısaç’ın gündeme getirdiği “iki köylü gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldılar” iddiasını ise hastane raporundaki “yüksekten düşme” vurgusu güçlendiriyor.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan Servet Turgut(55) ve Osman Şiban’ın (50) tedavileri sürüyor. Askeri helikopterden atıldığı iddia edilen Turgut, yaşam mücadelesi verirken Şiban yoğun bakımdan çıkartıldı. Ailelere iki gün boyunca yaralı yakınlarıyla görüşmeleri için izin verilmedi. İznin çıkmasının ardından Şiban ailesinin çektiği fotoğrafta Osman Şiban’ın gözleri ve yüzündeki izler ilk kez kamuoyuna yansıdı.

Yoğun bakımdan çıkartılan Şiban’ın gözleri kan ve morluklar içinde. Şiban, hafıza kaybı yaşadığı ve henüz kendisine tam olarak gelemediği için olayın nasıl gerçekleştiğini anlatamadığı öğrenildi.

GÖZALTINA ALINDIKTAN SONRA HASTANEYE YARALI BİÇİMDE GÖTÜRÜLDÜ

11 Eylül’de askerler tarafından gözaltına alındıktan birkaç saat sonra özel bir hastaneye götürülen Şiban için darp raporunun hazırlandığı ortaya çıktı. Özel hastanede Şiban için hazırlanan darp raporunda, genel durumu bölümüne “orta kötü” ifadesi yazıldı. Raporda, Şiban’ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlendi. Ayrıca Şiban’ın kanlı kustuğu bilgisi de yer aldı. Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

“YÜKSEKTEN DÜŞME NEDENİYLE ENTÜBE”

Halen yoğun bakımda olan ve hayati tehlikesi devam eden Servet Turgut’un ise askeri helikopterden atıldığı iddiası var. Bu iddiayı destekleyen ise Turgut’un hastane raporundaki bilgiler…

Raporda “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı. “Yüksekten düşme” bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor.

Hastane raporunda ayrıca her iki gözde ve her iki kulakta deri altındaki kılcal damarların zarar gördüğü, kanın deri altına sızdığı, her iki el ile göğüs ön duvarında derinin en üst tabakasının kalktığı ifadelerine yer verildi.

HDP’Lİ MİLLETVEKİLİ HELİKOPTERDEN ATILMA İDDİASINI GÜNDEME GETİRDİ

Hastane raporunda yer alan “yüksekten düşme” ifadesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın görgü tanıklarına dayandırarak yaptığı “helikopterden atıldı” iddiasını güçlendiriyor.

HDP’li Sarısaç, olaya dair yaptığı paylaşımda, “Ailelerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde,arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

KARDEŞİ: GÖZALTINA ALDIKLARINDA SAĞLIKLIYDI

Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban, kardeşinin gözaltına alındığı sırada yanında olduğunu, gözaltına alındığında hiçbir sağlık sorunu olmadığını söylüyor:

“Önce tarlada çalışan Servet’i alıp, köye geldiler. Sonra kardeşim Osman’ı da alıp helikopterle götürdüler. İkisinden de uzun süre haber alamadığımız için ben kent merkezine geldim ve askeriyeyi aradım. Bana ağabeyimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Onlara ‘Ağabeyim götürdüğünüzde sağlamdı nasıl oldu da yoğun bakıma düştü?’ dedim ama bana cevap vermediler. Kardeşimi gözaltına aldıklarında hiçbir şeyi yoktu.”

Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltı kararı kaldırılan 2 kişinin durumu halen ciddiyetini korurken, yaralılarla avukatların görüşmesine ise izin verilmiyor.

Helikopterden atma yöntemi Türkiye’de 90’lı yıllarda çok sayıda davaya konu olmuştu. Resmi olmayan yollarla gözaltına alınan kişilerin, dağlık alanda helikopterden atılarak öldürüldüğüne ilişkin soruşturmalar yıllardır devam ediyor.

Gündem

İmamoğlu’nun çağrılmadığı İstanbul toplantısı sonrası Koca’dan korkutan açıklama

İstanbul’daki yeniden yükselişe geçen koronavirüs vakaları yüzünden yerel yöneticilerle toplanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’daki vakalar “Türkiye’nin yüzde 40’ı, Ankara’nın 5 katı” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul’un yerel yöneticileriyle koronavirüs gündemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ayrıntıları hakkında sosyal medyadan bilgi paylaşan Koca: “İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcılarımız, il sağlık müdürümüz, saha koordinatörlerimiz ve başhekimlerimizle birlikte salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdık. Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık” dedi.

İstanbul’daki ağır koronavirüs tablosundan da bahseden Koca: “İstanbul’da vaka sayısı Türkiye genelinin %40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştı. Temaslı taramasını, test sayısını artırdık. Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Maskenin önemi arttı. Ve en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL TOPLANTISINDA İMAMOĞLU YOK

Öte yandan İstanbul ve İstanbulluları ilgilendiren hayati bir konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun toplantıya çağrılmaması dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmadığı fotoğraflara yansıdı.

En çetin sınavın kalabalığa karşı verileceğini söyleyen Koca’nın, kalabalıkları kontrol edecek ve yönlendirecek ekip, ekipman ve tecrübeye sahip İBB’nin başkanını toplantıya davet etmemesi partizanlık olarak yorumlandı.

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Okumaya devam et

Gündem

‘İhbar var’ diyerek HDP Diyarbakır il binasını basan polis HDP’li 3 başkanı gözaltına aldı

Başsavcılığın yürüttüğü bir terör soruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Başkanlığı ve Yenişehir İlçe Başkanlığı binalarına yapılan baskında il ve ilçe başkanları gözaltına alındı.

BOLD – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen bir terör soruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Başkanlığı ile Yenişehir İlçe Başkanlığı binalarına öğle saatlerinde polis baskın düzenledi. Baskın sonrası başlatılan aramalar hala devam ediyor.

Öte yandan şoruşturma kapsamında HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Zeydan Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık ile Yenişehir İlçe Eş Başkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı gözaltına alındı. Gözaltına alınan eş başkanlar ifadeleri alınmak üzere emniyette götürüldü.

Gözaltılara HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Bektaş sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bektaş paylaşımında: “24 saat kapısında polis olan, partiye giren/çıkan herkesin kameraya alındığı Diyarbakır HDP il binamıza ihbar var gerekçesiyle baskın yapılıyor. Arama adıyla genelgelere, açıklamalara, her şeye el konuluyor, il eş başkanları gözaltına alınıyor. Parti faaliyeti engelleme suçu işliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Türkiye hak ihlallerinde rekor kırdı

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 71 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 584’e çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Resmi verilere göre, bugün hayatını kaybeden 71 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 584’e çıktı. Son 24 saatte yapılan 117 bin 198 test sonucuna göre, 2 bin 102 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 355 bin 528’e yükseldi.

Toplam iyileşen hasta sayısı bin 581 artarak 310 bin 27’ye ulaştı. Öte yandan ağır hasta sayısının bin 599, hastalardaki zatürre oranının da yüzde 5.6 olduğu açıklandı. Verilere göre Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 2.102 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.599. Sağlık çalışanlarımız için en önemli mücadele alanı ağır hastaları tedavi ederek sayılarını azaltmak. Bize düşen çok daha kolay. Başta maske ile tedbirlere uyarak mücadeleye destek verin.”

Aşı çalışmalarından korkutan haber: 1 denek öldü

Okumaya devam et

Popular