Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

El Arabiya: Türkiye siyasi muhalifleri kaçırıyor ve işkence ediyor

Arap dünyasının önde gelen haber kanallarında El Arabiya televizyonu, son yıllarda Erdoğan rejiminin yurt içinde ve dışında kaçırdığı hizmet gönüllülerini ve muhalif isimleri gündeme taşıdı. Haberde, gizli yerlere kaçırılan bu isimlerin işkencelere maruz kaldığını belirtti.

BOLD –  2016 yılındaki 15 Temmuz darbe girişiminden beri Türkiye’de insan haklarının kötüleştiğini belirten El Arabiya televizyonu, ülkede keyfi tutuklamalar, akademisyenlerin ve devlet memurlarının görevlerinden ihraçların ve kaybolmaların giderek yaygınlaştığını ifade etti.

Haberini Belçika merkezli ‘Turkey Tribunal’ın hazırladığı rapora dayandıran El Arabiya, kaçırma ve kaybolma olaylarının Türk Milli İstihbarat yetkilileri tarafından organize edildiğini doğrulayan kapsamlı, nesnel kanıt ve tanıklıkların bulunduğunu  kaydetti.

Turkey Tribunal’ın hazırladığı raporun Ankara Barosu’nun raporlarıyla da desteklendiğini ifade eden El Arabiya Televizyonu, 15 Temmuz 2016’dan beri “Türk vatandaşlarını kaçırma eğilimi dramatik bir şekilde artıyor” dedi.

KAÇIRILMALAR DELİLLER VE TANIKLIKLARLA TESPİT EDİLDİ

Arapça yayın yapan televizyon, Türkiye içerisinde 25 kişinin kaçırıldığının “kamera görüntüleri, tanık ifadeleri, sivil toplum örgütlerinin araştırmaları ve benzer kaynaklardan elde edilen bilgilerle” desteklendiğini vurguladı.

Kaçırılanların büyük kısmının, Türk hükumeti tarafından siyasi muhalif olarak kabul edilen Gülen hareketi mensupları olduğu vurgulandı. Kaçırılan bazı kişilerin ise PKK ile ilişkilendirilen isimler olduğuna dikkat çekildi.

“DETAYLI ADAM KAÇIRMA OPERASYONLARI”

El Arabiya, kaçırılmaların büyük kısmının “detaylı adam kaçırma operasyonları” olduğu ve gündüz vakitlerinde medyana geldiği; bu kişilerin alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde kalabalık siyah panelvan araçlara zorla bindirilerek kaçırıldığını ifade etti.

Kaçırıldıktan sonra bu kişilerin “tamamen ortadan kaybolduğu ve ailelerin kaçırılan yakınlarının nerede olduğuna ilişkin” bir aydan 2 yıla kadar değişen sürelerde haber alamadığı ancak çoğunun bir anda bir Türk cezaevinde ortaya çıktığı vurgulandı.

El Arabiya, 2016-2019 yılları arasında kaçırılan 25 kişiden, 14 Mayıs 2017’de kaçırılan ve Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu belirtilen öğretmen Fatih Kılıç dahil 10’u hakkında hala bir bilgi bulunmadığını belirtti.

YURTDIŞI KAÇIRMA OPERASYONLARI

Televizyon, 2016’dan sonra yurt içinde kaçırma ve zorla kaybetme vakaları hızla artarken, Türkiye dışında da benzer vakaların yaşandığını ifade etti.

Türk hükumetinin 100’ün üzerinde insanın yurt dışından kaçırarak Türkiye’ye getirdiğini resmi olarak açıkladığını hatırlatan El Arabiya, Temmuz ayında yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda da bu durumun teyit edildiğini kaydetti.

Bu durumun ABD Dışişleri Bakanlığı raporlarında da yer aldığına işaret eden televizyon, Türk hükumetinin bunu hiçbir zaman da inkar etmediğini vurguladı.

Televizyon, pasaport iptalleri ile siyasi muhaliflerin nerede ve ne zaman seyahat ettiğinin tespit edilmeye çalışıldığı ve bu sayede kaçırma operasyonlarının planlandığına dikkat çekildi.

NBA yıldızı Enes Kanter’in benzeri bir durumla 2017 yılında Romanya’da karşılaştığını belirten El Arabiya, Kanter’in Romanya’da bu yüzden gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Televizyon, Enes Kanter’in tutuklanmak ve Türkiye’ye kaçırılmaktan son anda kurtulduğu ancak bundan sonra bir daha yurt dışına seyahat etmekten kaçındığını belirtti.

2018 yılında İsviçre’de yaşayan ve kaçırılmak istenen bir Türk vatandaşının ise ev sahibi ülke istihbaratının çalışmaları sonrası kaçırılmaktan kurtulduğuna işaret edildi.

KAÇIRILMA OLAYLARI SORUŞTURULMUYOR

El Arabiya, kaçırılma olayları konusundaki araştırma taleplerinin yetkililerce yeterince soruşturulmamasını olaylardaki Türk hükumetinin dahline işaret ettiğini vurguladı.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora işaret eden televizyon, raporda Azerbaycan, Arnavutluk, Kamboçya ve Gabon’da yaşanan kaçırılma olaylarına yer verildiğini kaydetti.

El Arabiya, BM raporunda yer alan şu ifadelere yer verdi: “Kaçırılanlar genellikle baskı, işkence ve aşağılayıcı muameleye maruz kalıyorlar.”

AB’den Libya’ya silah taşımakla suçlanan ‘Avrasya Shipping’ firmasına yaptırım

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular