Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Kürtler, Cemaat ve Solcular güne operasyonla uyandı

Kürtler, Hizmet Hareketi ve İsimsizler Hareketi güne operasyonla uyandı. Onlarca gözaltı kararının arkasında ne var? Operasyonların zamanlaması ve anlamı…

CEVHERİ GÜVEN – BOLD ANALİZ

On binlerce siyasi tutuklunun bulunduğu Türkiye’de gün yine siyasi operasyonlarla başladı. Sabahın ilk ışıklarında evlere yapılan baskınlarla başlayan polis operasyonlarının hedefinde Kürtler, Gülen Hareketi ve Solcular vardı.

Sabahın ilk ışıklarında Kürt siyasi hareketinden 82 isim, Hizmet Hareketi’yle ilişkileri sebebiyle 76 akademisyen ve İsimsizler Hareketinden dört aktivist gözaltına alındı.

82 KÜRT SİYASETÇİYE GÖZALTI

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu 2014’teki Kobani eylemleriyle ilgili soruşturmada 6 yıl sonra operasyon yapıldı.

Operasyonu başlatan Başsavcı, geçtiğimiz günlerde düğün sonrası eşini gelinlikle Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyarete giden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’dı.

7 ilde gerçekleşen operasyonda 82 Kürt siyasetçi hakkında gözaltı kararı verildi. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP’li önemli siyasetçi Sırrı Süreyya Önder, HDP’li eski vekiller Altan Tan, Ayla Akat Ata, Nazmi Gür, Emine Ayna, belediye başkanları ve partinin üst düzey yöneticileri bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen olaylarda’, söz konusu isimlerin sosyal medya ve basın açıklamalarıyla halka eylemlere katılım çağrısı yaptıkları belirtildi ve operasyonun gerekçesi olarak gösterildi. Açıklamada 82 Kürt siyasetçiye yönelik operasyonun halen tutuklu bulunan HDP Lideri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı dosya ile aynı olduğu belirtildi.

AKADEMİSYENLER VE ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARINA GÖZALTI

Sabahın ikinci operasyonu Hizmet Hareketi’ne (Gülen Cemaati) yönelikti. 26 ilde 76 akademisyen ve üniversite çalışanı hakkında gözaltı kararı alındı. Uzun namlulu silahlarla yapılan operasyonlarda birçok eve baskın düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü operasyonda, Anadolu Ajansı ve Erdoğan’a yakın medya, akademisyenlerin uzun namlulu silahlı polislerce gözaltına alındığına ilişkin fotoğraflar servis etti.

Gülen Cemaatiyle ilişkileri gerekçe gösterilerek son dört yılda yaklaşık 7 bin akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Bu süreçte 15 Üniversite de yine aynı gerekçeyle kapatıldı.

İSİMSİZLER HAREKETİNE OPERASYON

Sabahın üçüncü operasyonu ise sol gruba yönelikti. İsimsizler Hareketi olarak bilinen gruba yönelik operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. İsimsizler Hareketi’nin fikir babası olan Taylan Kulaçoğlu sosyal medya paylaşımları nedeniyle dört aydır tutukluydu.

Taylan Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu, gazeteci Hakan Gülseven ve yazar Temel Demirer de bu sabah gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçelerinin sosyal medyada iktidar karşıtı paylaşımlarda bulunan İsimsizler Hareketi olduğu belirtiliyor.

Temel Demirer’in gözaltına alınmasıyla ilgili eşi Sibel Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh ceza hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirel’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

BASKI YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erodoğan, Ege ve Akdeniz’deki gerilim nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşecek olan Avrupa Birliği liderlerine gönderdiği mektupta, “Türkiye ile AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Ancak Türkiye’deki gelişmeler tersi yönde ilerliyor.

Ege ve Akdeniz’deki krizden eli boş dönen Erdoğan yönetimi, ülke içinde baskı sürecini artırdı. Kürtler, Gülen Hareketi ve Sol gruplara yönelik zincirleme operasyonlar başladı.

Kürtlerin yoğun yaşadığı şehirlerde ağır hak ihlalleri gerçekleşmeye başladı. Bunlardan en tartışılanı, askerlerin gözaltına aldıkları iki Kürt köylüyü helikopterden attıklarıyla ilgili iddialar. Doktor raporuna da geçen “helikopterden düşme” olayı sonrası iki köylü yoğun bakıma kaldırıldı. İnsan hakları savunucularının yoğun tepkisine rağmen konuyla ilgili soruşturma açılmadı.

Gülen Hareketine yönelik hemen her gün süren polis operasyonlar ise genişletildi. Hemen her gün 50’den fazla insan gözaltına alınmaya başlandı.

Sol gruplardan özellikle sosyal medyada etkin olan gruplar hedef alındı. Akademisyen ve aktivist Nuriye Gülmen, Acun Karadağ’ın içinde olduğu çok sayıda solcu zincirleme biçimde tutuklandı.

BIG BROTHER YASALARI

Hükümet kısa süre önce sosyal medyayı tamamen denetim altına alacak ve gerektiğinde kapatabilecek düzenlemeleri Meclis’ten geçirerek yasalaştırdı. Sosyal medya kullanıcılarının bilgilerinin tamamını devlet arşivine geçirecek bu düzenlemeler, halen direnen Twitter ve Facebook gibi platformlara da ağır para cezaları içeriyor. Tüm platformların sunucularını Türkiye’de tutması ve istendiğinde kopyasını savcılıklara vermesi bu yasal düzenlemelerden bazıları.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı bir diğer sıkı güvenlik önlemi ise ülke çapında neredeyse her sokağa yayılan kamera sistemlerinin tek merkeze bağlanması. Erdoğan’ın Sarayı’nda kurulacak bir merkeze ülkedeki tüm kamera sistemlerinin bağlanacağını açıklayan İçişleri Bakanı, “Big Brother” eleştirilerine maruz kaldı.

Analist Fatih Yurtsever’e göre, Erdoğan pandemiyi tıpkı Çin gibi dijital diktatörlük kurmak için avantaja çeviriyor ve tüm kişisel bilgileri tek merkezde ve kolayca ulaşılabilir bir hale getiriyor. Yurtsever, Türkiye’nin geleceğinin Çin gibi muhalefetin nefes almakta zorlandığı bir ülke olarak görüyor.

Analiz

Saray’ın adamı: RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin kimdir?

Birden fazla kamu kurumundan maaş aldığı ortaya çıkan, bazılarından istifa etmek zorunda kalan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, aldığı maaşların yasal ve etik olduğunu savundu. Saray’ın gözde bürokratları arasında yer alan Ebubekir Şahin, kariyer basamaklarını çok hızlı tırmandı…

BOLD ANALİZ – RTÜK başkanlığı yanı sıra Halk Bankası yönetim kurulu üyesi de olan Ebubekir Şahin, 1974 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Rize’de, lise eğitimini Sakarya’da tamamlayan Şahin, 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında da Gazetecilik Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yapmıştır.

KARİYER BASAMAKLARINI HIZLA TIRMANDI

İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdür vekilliği görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı. 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 35’inci maddesi uyarınca TBMM Genel Kurulunun 16 Ekim 2017 tarihli ve 8’inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçildi. Üye olarak bir süre görev yaptıktan sonra 23 Ocak 2019 tarihinde yapılan seçimle Üst Kurul Başkanı olan Şahin, 25 Ocak 2021 tarihinde bu göreve tekrar seçildi.

BİRÇOK YERDEN MAAŞ ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI, BİRİNDEN İSTİFA ETTİ

Şahin’in birçok kamu kurumundan maaş aldığını ortaya çıktı. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Ali Öztunç, “RTÜK başkanı olarak maaş alıyor, Basın İlan Kurumunda genel kurul temsilcisi olarak 5 bin 300 lira maaş alıyor, TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi olarak da 15-20 bin lira arası maaş alıyor. RTÜK başkanının aylık maaşı 50-60 bin lirayı buluyor” dedi. Şahin de tartışmalar üzerine TÜRKSAT yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

TÜRKSAT KESİNTİSİ HALKBANK’LA TELAFİ EDİLDİ

Eleştiriler sonrasında Türksat’tan istifa etmek zorunda kalan Şahin’in kısa süre sonda Halkbank yönetimine girdiği ortaya çıktı. TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden aylık 9 bin 500 lira maaş alan Ebubekir Şahin’in baskılar sonucu buradan istifa ettikten sonra 3 bin lira daha zamlı olarak Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine 12 bin 500 liraya atandığı tespit edildi.

SARAY’DAN TALİMATLA MUHALİFLERE CEZA KESİYOR

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in ismi daha öncede muhalif kanallar, Tele 1 ve Halk TV’ye verilen 5 günlük karartma cezalarıyla gündeme gelmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Şahin’in Saray’dan cezalar konusunda talimat aldığını ileri sürmüştü.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank’tan aldığı maaşı ‘yasal ve etik’ buluyor

 

 

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Yatay mimaride 8. baskı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘yatay mimariye geçiyoruz’ vaadinin sekizincisini dolaşıma soktu. Erdoğan, ilk olarak 2013 yılında yüksek binalara izin vermeyeceklerini açıkladı. Ancak o günden bugüne şehirleri gökdelenler sardı.

BOLD ANALİZ – Erdoğan, Başbakanken 17 Nisan 2013 tarihinde AKP genel merkezindeki toplantıda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle yatay mimariye geçeceklerini açıkladı. O yıldan sonra hemen her yıl yatay mimari sözü veren Erdoğan, aynı konuda sekizinci vaadini 9 Nisan 2021 yılında verdi.

YENİ BİR DEVİR BAŞLATIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemize uzunca bir süredir hakim olan çirkin, ruhsuz, kimliksiz yapı inşası dönemini sona erdirerek, gelenekle geleceği harmanlayan yeni bir devri başlatmayı hedefliyoruz. Yatay mimariyi yaygınlaştırmak suretiyle Türkiye’nin çehresini orta ve uzun vadede tamamen değiştireceğimize inanıyoruz.” dedi.

GÖKDELEN FOTOĞRAFLI ELEŞTİRİ

Erdoğan’ın her türlü yetkiye rağmen dikey mimariyi 8 yıldır durdurmaması sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Erdoğan, yatay bina derken, AKP’li belediyelerin dikey binalar yapmasına dikkat çekildi. AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 4 gün önce yatay binaları yıkıp dikey binaları övdüğü görüntüler de sosyal medyada alay konusu oldu.

ERDOĞAN, SİLUETİ BOZAN KULECİLERLE KÜS MÜ?

Muhalefet, kamuoyu önünde 8 yıldır yatay bina isteyen Erdoğan’ın İstanbul’un siluetini bozan kulelerle ilgili adım atmamasına da tepki gösterdi. İstanbul’un tarihi görüntüsünü bozan kulelerin tıraşlanmasını isteyen Erdoğan, 2013 yılında “Tıraşlayın dedim, yapmadılar, 5 yıldır konuşmuyorum” demişti.

SINIRSIZ YETKİYE RAĞMEN GÖKDELENLERİ TIRAŞLAYAMIYOR !

Muhalefet partilerine göre, uluslararası sözleşmeleri fesih yetkisini kullanan Erdoğan’ın istemesi halinde İstanbul’un görüntüsünü bozan kuleleri tıraşlanmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor. Erdoğan’ın, küsmek yerine adım karar vermesi halinde İstanbul’un görüntüsüne de kurtaracağına dikkat çekiliyor.

 

 

 

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0