Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

HDP’den iktidara “Kobani olaylarını araştıralım” önerisi

6-8 Ekim 2014 tarihinde yaşananlarla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için iktidara çağrı yapan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Olayları tüm boyutlarıyla araştıralım. Kamuoyu gerçekleri bilsin” dedi.

BOLD – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP’li yöneticilerin gözaltına alınmasının partisine yönelik siyasi bir operasyon olduğunu belirterek, 6-8 Ekim 2014 tarihinde yaşananlarla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için iktidara çağrı yaptı. Buldan, “Olayları tüm boyutlarıyla araştıralım. Kamuoyu gerçekleri bilsin” dedi.

TEHDİTLE SONUÇ ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Son gözaltıları Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın sorularını yanıtlayan Buldan, “Bu operasyon hukuki değil, siyasidir. AKP-MHP ortaklığının siyasi ajandasına göre yürütülen bir darbe operasyonudur. Partimize yönelik 4 Kasım 2016’da yapılan ve Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve milletvekili arkadaşlarımızın tutuklandığı operasyon ile 19 Kasım 2019 kayyım darbesinin devamıdır. HDP şahsında tüm demokrasi güçlerine bir gözdağı veriliyor. İlk seçimde gideceklerini bildikleri için muhalefete karşı devlet gücünü devreye sokarak tehditle sonuç almaya çalışıyorlar” dedi.

İKTİDAR AYHAN BİLGEN’LE ÖZEL OLARAK UĞRAŞIYOR

İktidar ve ortağının Kars Belediyesi ve Ayhan Bilgen’le özel olarak uğraştığını öne süren Buldan, “Kars’a yönelik özel bir operasyon yürütüyorlar. Nedeni açıktır; Belediye HDP’ye geçtikten sonra Kars’taki soygun ve hırsızlık düzeni sona erdirildi. Eşbaşkanlarımız, yolsuzluğun yolunu kapattı, hortumlarını kesti. HDP’nin almış olduğu bütün belediyelerde eşbaşkanlarımızın ilk icraatı, kayyımların kurduğu yolsuzluk düzeninin teşhiri oldu. O yüzden belediyelerimizi gasp ederek, yeniden kayyım atadılar. Yolsuzluk çarkını yeniden kurdular” dedi.

OPERASYON HDP İLE SINIRLI DEĞİL

Muhalefet partilerinin yaşanan hukuksuzluğa karşı tepki göstermesinin anlamlı ve değerli olduğunu vurgulayan Buldan, “Hiç kuşku yok ki bu operasyon sadece HDP’yle sınırlı değildir. Demokrasiden, adaletten yana olan herkes bu ülkede AKP-MHP iktidarının hedefindedir. Muhalefet blokunun, daha cesur ve kararlı olması, demokratik siyaseti tasfiye girişimleri karşısında daha güçlü ses vermesi gerekir” dedi.

Almanya’nın sızan Türkiye raporu: Basın senkronize, yargı terör suçlamalarında fazla hızlı ve rahat

Gündem

Pedofili Uşşaki Şeyhi’ne ‘Özlem Zengin’ savunması: Akıllanmamış!

12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarla suçlanan Uşşaki Tarikatı Şeyhi Eyyüp Fatih Şağban, kendisine kumpas kurulduğunu iddia etti. Avukatı da, AKP’li Özlem Zengin’in çıplak arama mağduru kadınlar için söylediği sözleri hatırlatan şu savunmayı yaptı: “Ben 12 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum. Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş? Demek ki akıllanmamış.”

BOLD – Uşşaki Tarikatı Şeyhi Fatih Nurullah takma adlı Eyyüp Fatih Şağban, müridinin 12 yaşındaki çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla ikinci kez hakim karşısına çıktı. Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre savcılık, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti. Şağban’ın avukatı ise kumpas savunması yaptı. Şağban’ın kumpas kurbanı olduğunu öne süren avukat, dinletmek istediği tanıkların bu kumpasın şahidi olduklarını söyledi. Sanık avukatı ayrıca, “Hodri meydan diyoruz. Tüm telefonlara el konulsun, dökümleri çıkartılsın. Kumpas ortaya çıkacak. Müvekkilimiz Türkiye’nin nadide, mümtaz bir şahsiyetidir. 6 aydır tutukludur. Müvekkilimiz ile çocuğun annesi, babası ve halasının telefon kayıtları dosyaya konulsun, gerçek ortaya çıkacak” dedi. Mağdur çocuğun savcılık ve mahkemedeki ifadelerinin tutarsız olduğunu iddia eden sanık avukatı, şöyle devam etti: “Ben 12-13 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum. Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış.”

Bu sözler üzerine mağdur çocuğun avukatları ile sanık avukatı arasında tartışma yaşandı.

KENDİSİNİ FETÖ İLE SAVUNDU!

Davada söz verilen sanık Eyyüp Fatih Şağban, “Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, Fetöfil olarak görüyorum. Kumpasa uğradım” dedi.

Savcılığın tutukluluğun devamı talebine ilişkin beyanda bulunan Şağban, “Yaşımın ileri olması, sağlık sorunlarımın baş göstermesi nedeniyle tutuksuz yargılanmak istiyorum” diye konuştu.

ONURLU AHLAKLI KADIN BİR SENE BEKLEMEZ

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 19 Şubat’ta Meclis Genel Kurulunda çıplak arama tartışmasına skandal sözlerle katıldı. Zengin, Uşak’taki çıplak arama iddialarını kesin bir dille reddetti. Ancak suç duyurularının hatırlatılması üzerine “Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bu, kurgusal bir harekettir” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’dan suikast planları deşifre olan Hotar’a destek ziyareti

Arjantin’e kaçan çete lideri Serkan Kurtuluş, delilleriyle AKP eski Genel Başkan Yardımcısı, 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’ın yönetimindeki suikast planlarını deşifre etti. Herkes Hotar’ın görevden alınmasını beklerken Erdoğan, Hotar’a makamında ziyarette bulundu.

BOLD – Arjantin’e sığınan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş, AKP’li 9 Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’ın kanunsuz işlerine dair anlattığı delilli olaylara rağmen kimse ona dokunamadı. Hakkında ‘yasa dışı eylem talimatı verdiği’, ‘tehdit ve şantaj ile mal edindiği’ iddiaları bulanan Hotar’ı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın makamında ziyaret etmesi dikkat çekti.

MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Hafta başında İzmir’de bir dizi törene katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Eylül Üniversitesi ziyareti dikkat çekti. Üniversitenin düzenlediği “Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi” konulu konferansa katılan Erdoğan, törene katılmadan önce Hotar’ı makamında ziyaret etti. Konferansta yaptığı konuşmada Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür eden Erdoğan’a Hotar hediye takdim etti Yapılan ziyaret ve görüşmeden çok sayıda fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı sitesinden yayınlanması Hotar’a destek mesajı olarak algılandı.

İŞİN İÇİNDE ERDOĞAN VE YILDIRIM DA VAR

Arjantin’e kaçan çete lideri Serkan Kurtuluş, yaptığı açıklamalarıyla Türkiye’de devlet-mafya ortaklığının ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne serdi. AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar’ın yönetimindeki suikast planlarını deşifre eden Kurtuluş, işin içinde eski Başbakan Binali Yıldırım ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğunu iddia etti. Kurtuluş’un Rahip Brunson’a suikast, Rus uçağının düşürülmesi, Suriye’de yaşananlar ve FETÖ Borsası ile ilgili söyledikleri sonrası FBI da harekete geçti. Erdoğan’ın yaptığı bu ziyaret ise Kurtuluş’un çetenin içerisinde Erdoğan’ın da bulunduğu iddialarını güçlendirdi.

“Nükhet Hotar’a dokunurlarsa onun da dokunacağı yerler var”

Okumaya devam et

Gündem

Saray’ın derdi büyük

Türkiye’deki ekonomik kriz, korona salgınının da etkisiyle yoksulluğu artırdı. Merkez Bankası rezervleri erirken başarısız askeri operasyonlar nedeniyle kamuoyunun iktidara güveni kalmadı. Bunların üstüne parti içi sıkıntılar de eklenince Erdoğan zorda kaldı.

BOLD – Salgına rağmen lebalep dolu kongrelerde imajını korumaya çalışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çözmesi gereken sorunlar her geçen gün artıyor. Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle artan yoksulluk, kaybolan Merkez Bankası rezervleri, başarısız askeri operasyonlar, parti içi sıkıntılar Erdoğan’ı zorluyor. Erdoğan’ın bu sorunlara karşı yaptığı hamleler ise karşılık bulmuyor.

ARTAN KRİZLER GİZLENEMİYOR

Birgün’den Mehmet Emin Kurnaz’ın haberine göre Saray yönetimi iç ve dış politikada köşeye sıkıştı. Lebalep dolu kongrelerinden verilen ‘güçlüyüz’ imajı, yaşanan krizi örtmeye yetmiyor. Çıkış yolu bulamayan Erdoğan’ın aya astronot gönderme, yerli ve milli araba gibi açıklamalar artık kamuoyunda karşılık bulmuyor.

ERDOĞAN ARTIK SAVUNMADA

Hızla artan yoksulluk, kaybolan Merkez Bankası rezervleri, başarısız askeri operasyonlar, parti içinde yaşanan rahatsızlıkla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı savunma pozisyonuna çekti. Pek çok kritik konuda peş peşe gelen sorunların boyutu giderek derinleşirken çözüm yolu bulmayan Erdoğan bu kez kaldıramayacağı kadar ağır yükün altına girdi.

REZERV DOLARI DİZGİNLEMEK İÇİN HARCANDI

Pandemiyle artan kriz ekonomiyi yerle bir etti. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına kadarki süreçte dolar 8.50 bandını aştı. Erdoğan, muhalefetin “Merkez Bankası’nda kaybolan 128 milyar dolar rezerve ne oldu?” sorusunu ise bu dönemde doları dizginlemek için harcadıklarını söyledi.

PANDEMİ POLİTİKASI İFLAS ETTİ

Bahar döneminde 5 maskeyi dağıtamayan hükumet, bugün gelinen noktada ise aşı meselesine takıldı. Öte yandan halk, aylardır kepenk açamazken Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin ‘lebaleb’ kongrelerinden başarılarını anlattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise katıldığı cenazede sosyal mesafenin hiçe sayıldığı görüntülerin yayılmasının ardından özür diledi.

DIŞ POLİTİKA İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALDE

Hükumet dış politikada da sorunlar yaşıyor. Batı’ya yeni sayfa açma mesajı verilirken Rusya’dan satın alınan S-400’ler için önce Girit modeli önerildi. Buradan da sonuç alamayan AKP, ABD’nin yaptırım kararlarına karşı F-35 programına dönmek için 750 bin dolar harcayarak lobi faaliyetine başladı.

MÜJDE YERİNE ŞEHİT HABERİ VERDİ

Başarısız operasyonun ardından Gara’da PKK’nın yıllardır elinde tuttuğu 13 kişi yaşamını yitirdi. Müjde vermeye hazırlanan Erdoğan, kötü haber için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı görevlendirdi. Muhalefet, operasyonun başarısızlığına ortak edilmeye çalışılsa da hamle boşa düştü. Muhalefetten yükselen “siyasi sorumluluk Saray’da” çıkışı Erdoğan’ı çok kızdırdı. Operasyon fezlekeler üzerinden HDP’ye yöneldi.

PARTİDEKİ SORUNLAR ARTTI

Partideki belirsizlik ise sürüyor. İstanbul’da parti teşkilatında yaşanan değişiklik bir yenilenme çabasını gösterirken il başkanlarının atamayla belirlenmesi huzursuzluk oluşturdu. Gözler martta yapılacak büyük kongreye çevrildi. Erdoğan’ın yeniden AKP Genel Başkanı olup olmayacağı tartışmalar arasında. Erdoğan’ın genel başkanlık görevini bırakacağı, kendisinin rahatça kontrolünde olacak bir ismin genel başkanlığa geleceği konuşuluyor. Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım öne çıkan isimler arasında. Damat Berat Albayrak’ın yeniden siyaset sahnesine dönmesi durumunda hangi göreve getirileceği de merak konusu.

Tayyip Erdoğan’ın ABD’den beklediği telefon hala gelmedi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0