Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail’den Türkiye’ye “bölgeyi istikrarsızlaştırıyor” eleştirisi

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye’nin bölgeyi istikrarsızlaştırdığını ve barış çabalarına karşı çalıştığını belirtti. Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande da Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

BOLD – İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye’yi ‘bölgede istikrarı bozmak ve barışı tesis çabalarına karşı çalışmakla’ suçlayarak NATO üyesi ülkeye baskı yapılması çağrısında bulundu.

Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından François Hollande da Türkiye’ye Kafkaslar, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya konularında sert eleştirilerde bulundu. Türkiye’nin NATO üyeliğinin “sorgulanması” gerektiğini belirten Hollande, Ankara’nın Kuzey Atlantik Paktı’na üyeliğine “açıklık” getirilmesini istedi.

“TÜRKİYE’NİN ELLERİNİ TERÖRİZMDEN ÇEKMESİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Körfez basınına, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasıyla ilgili bilgi veren Gantz, Türkiye ve İran’ı ‘barışın teşvikini reddeden ve bölgesel saldırganlığı destekleyen’ ülkeler olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin Suriye, doğu Akdeniz, Libya’daki faaliyetlerine değinen ve Hamas’la bağlantısına vurgu yapan Gantz, “bütün bunlar istikrardan uzaklaştırıyor” ifadesini kullandı.

İsrail-Arap ilişkilerini teşvik eden Arap Bölgesel Entegrasyon Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Gantz, “Türkiye meselesi kesinlikle çok karmaşık, çünkü Türkiye NATO’nun bir parçası… Elimizdeki bütün seçeneklerle uluslararası baskı yoluyla ellerini doğrudan terörizmden çekmelerini sağlamalıyız” dedi.

HOLLANDE: TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİ SORGULANMALI

Başkent Paris yakınlarında Ermeni toplumuna seslenen Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Hollande, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir haftadan uzun süredir devam eden çatışmalarda Ankara’nın Azerbaycan Ordusu’na destek vermesinden dolayı Türkiye’nin NATO’daki varlığının “sorgulanması” gerektiğini söyledi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik konusunda da Türkiye’yi sert şekilde eleştiren François Hollande, Türkiye’nin Avrupa’ya “şantaj” yapamayacağını söyledi:

“Bir tehdit anında otomatik bir dayanışma üzerine kurulmuş bir pakt olan NATO, nasıl kendisine üye bir ülkenin yani Türkiye’nin, diğer bir NATO üyesini yani Yunanistan’ı Akdeniz’de tehdit etmesini kabul edebilir? (…) Demokrasi ve özgürlükler üzerine inşa edilmiş Atlantik Paktı’nda Türkiye’yi tam dokunulmazlığa sahip şekilde nasıl bırakabiliriz? Duruma açıklık getirme zamanı geldi. Bunu Avrupa’nın yapması gerekiyor ve göçmenlerin kurtarılması öne sürülerek Avrupa’ya şantaj yapılamaz”.

“TÜRKİYE’NİN MÜDAHALELERİ NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?”

Suriye ve Libya’da Türkiye’nin uyguladığı politikayı da eleştiren Hollande, NATO, nasıl kendisine üye bir ülkenin yani Türkiye’nin, Suriye’nin bir bölümünü işgalini ve müttefiğimiz Kürt noktalarına saldırmasını kabul edebilir? (…) NATO Türkiye’nin Libya’da bulunmasına ve oradaki kaosu körüklemesini nasıl tolere edebilir? (…) Kurumun tüm kurallarına ters düşmesine rağmen, NATO Türkiye’nin Rusya’dan füze satın almasını nasıl haklı kılabilir? NATO bugün Türkiye’nin Kafkaslar’daki bir savaşta taraf olmasına nasıl izin verebilir?”

“Türkiye’nin müdahaleleri ne zamana kadar devam edecek” diye soran François Hollande, “Bugün Ermenistan, Dağlık Karabağ, ama yarın eğer hiçbir şey yapmazsak belki de Balkanlar” diyerek uyarıda bulundu.

“TÜRKİYE’YE BASKI KURULMALI”

Paris yönetimine de çağrıda bulunan eski Cumhurbaşkanı, Minsk Grubu’ndaki rolü gereği Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dan Türkiye’den müdahalelerine son vermesini ve zorunlu ateşkes ilan etmeleri çağrısında bulunmasını, buna uyulmaması durumunda ise uluslararası yaptırımların uygulanmasını istedi.

66 yaşındaki Hollande 2012-2017 yılları arasında Fransa’da cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş, beş yıllık görev süresi sonunda katıldığı ikinci cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emmanuel Macron’a yenilmişti.

Aliyev askeri harekatı bitirme şartını açıkladı: Ermenistan çekilme takvimi belirlesin!

Dünya

İzole edilmemiş bir vaka nedeniyle 2 milyonluk bir şehir bir hafta katantinaya alındı

Koronavirüsle mücadelede en başarılı ülkelerden olan Yeni Zelanda’nın başkenti Auckland’da Kovid-19 vakası tespit edildi. İzole edilmemiş vaka nedeniyle 2 milyonluk şehir bir hafta karantinaya alındı.

BOLD – Yeni Zelanda’nın en kalabalık kenti olan Auckland, son bir hafta içinde tespit edilen bir Kovid-19 vakası nedeniyle bir hafta karantinaya girdi. Başbakan Jacinda Ardern, Auckland’da pazar gününden itibaren bir hafta karantina uygulanacağını duyurdu.

Yeni Zelanda Başbakanı, tespit edilen Kovid-19 vakasının izole edilmemiş olmasından dolayı endişe duyduklarını belirterek, “Tüm çabalarımıza rağmen görülen yeni vakanın toplumda yayılacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Auckland’da, iki kez negatif test vermesi nedeniyle bir hafta önce izolasyondan çıkarılan bir kadının daha sonra semptom göstermesi üzerine yapılan Kovid-19 testi pozitif çıkmıştı

Yaklaşık 1,7 milyon nüfusa sahip olan Auckland’da şubat ayı ortasında görülen İngiltere kaynaklı 3 mutasyonlu vaka nedeniyle üç gün karantina uygulanmıştı.

Ülkenin diğer kentlerinde kısıtlamalar arttırılırken, uluslararası yarışlar ve festivaller ertelendi.

Yeni tip koronavirüs salgını en iyi yöneten ülkelerin başında gösterilen 5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda’da, pandemi başlangıcından bu yana 2 bini aşkın vaka tespit edilirken, 26 can kaybı kayda geçti.

Yeni Zelanda’da muhalefet karantina kararına tepki gösterdi.

Erdoğan, Trump’tan defalarca Halkbank soruşturmasını sonlandırma talebinde bulundu

Okumaya devam et

Dünya

ABD Başkanı Biden: Suudi Arabistan’dan hesap soracağız

ABD Başkanı Joe Biden, Kaşıkçı cinayetinin bir skandal olduğunu ve işlediği insan hakları suçları nedeniyle Suudi Arabistan yönetiminden hesap soracaklarını dile getirdi. ABD istihbaratının Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklanan istihbarat raporunda Veliaht Prens suçlanmış, Riyad rapora tepki göstermişti.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin yakın müttefiki Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini ifade etti.

ABD medyasına konuşan Biden, Riyad’dan, insan hakları ihallerinden dolayı hesap soracaklarını ve yeni Amerikan hükümetinin Suudi Arabistan ile ilişkilerindeki temel değişikliklere dair pazartesi günü bir açıklama yapılacağını bildirdi.

“İLİŞKİLER AMERİKAN ÇIKARLARI VE DEĞERLİ İLE UYUMLU HALE GELECEK”

Başkent Washington’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, ülkesi ile Suudi Krallık arasındaki ilişkilerin, “Amerikan çıkarları ve değerleri ile daha uyumlu hale gelmesi için yeniden kalibre edilmeye ihtiyaç duyduğunu” söyledi.

Blinken, atılacak adımların ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini kesintiye uğratmaya yönelik olmayacağını vurguladı.

SUUDİ ARABİSTANLI 76 YETKİLİYE YAPTIRIM

Başkan Joe Biden, selefi Donald Trump’ın kamuoyu ile paylaşmadığı Cemal Kaşıkçı cinayetine dair istihbarat raporunu cuma günü yayınlamış ve ABD yönetimi, adı söz konusu suça karışan 76 kişiye ülkeye girme yasağı getirmişti.

Söz konusu raporda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, 2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlenen cinayete onay verdiği belirtiliyor. Ancak Prens Selman ABD tarafından yaptırım listesine dahil edilmedi.

“KAŞIKÇI YASAĞI”

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yabancı hükümetler adına aktivist, siyasi muhalif ve gazetecilere yönelik tehdit ve saldırıda bulunan bireylere müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek 76 Suudi Arabistan vatandaşına yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Blinken, ‘Kaşıkçı yasağı’ adı altında ‘yabancı bir hükümet adına ülke toprakları dışındaki muhaliflere karşı ciddi eylemlere doğrudan dahil olduğuna inanılan bireylere yönelik vize kısıtlama politikası uygulanacağını’ ifade etti.

Dışişleri Bakanı, yaptırımların Cemal Kaşıkçı cinayetini kapsadığını ancak Kaşıkçı cinayetiyle sınırlı olmadığını da belirtti.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI’NDAN YAPTIRIMLAR

ABD Hazine Bakanlığı da Kaşıkçı cinayetinde rol oynadığı düşünülen Suudi Kraliyet muhafızlarına bağlı “Acil Müdahale Gücü” (RIF) ve Suudi Arabistan istihbaratının eski başkan vekili Ahmed Asıri’ye yönelik yaptırımlar açıkladı.

Hazine Bakanı Janet Yellen, Kaşıkçı cinayetine dahil olanlardan hesap sorulması gerektiğini belirterek “RIF ve cinayete doğrudan dahil olan eski üst düzey bir yöneticiye yaptırımlar uygulanacağını” ifade etti.

Yellen, “ABD, şiddet ve göz korkutmaya karşı gazeteciler ve siyasi muhaliflerin yanındadır, Özgür bir toplumun temeli olan ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Reuters haber ajansına konuşan ve kimliği açıklanmayan üst düzey ABD’li yetkili, veliaht prens Muhammed bin Selman’a doğrudan yaptırım uygulanmamasını, “Yaptırım kararları, Veliaht Prens ile bir çalışma ilişkisini korumak üzere tasarlanmış görünüyor. Hedef bağları koparmak değil ayarları yenilemek” diye değerlendirdi.

“RAPOR OLUMSUZ, YANLIŞ VE KABUL EDİLEMEZ”

Suudi Arabistan yönetimi ise Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Amerikan istihbarat raporuna sert tepki gösterdi. Riyad hükümeti tarafından yapılan açıklamada raporun, ‘olumsuz, yanlış ve kabul edilemez’ olduğu belirtilerek, Prens Selman’ın bu cinayetle en ufak bir ilgisinin bulunmadığı savunuldu.

ABD’nin Orta Doğu’daki en yakın müttefiklerinden biri olan Suudi Arabistan, insan hakları ihlalleri ve komşusu Yemen’deki savaşa müdahil olması nedeniyle uluslararası toplum tarafından uzun bir süredir tepki görüyor.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı’nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü haftalarca kabul etmeyen Riyad, uluslararası baskıların ardından Kaşıkçı’nın öldüğünü teyit etmiş ve ‘gözaltına alınırken yapılan bir hata sonucu’ öldüğünü kabul etmişti. Ancak Veliaht Prens’in cinayetin talimatını verdiği yönündeki iddiaları reddetmişti.

AKP Hükumeti de o dönemde Kaşıkçı cinayetini Veliaht Prens karşıtı bir kampanyaya dönüştürmüş ve uluslararası alanda Veliaht Prens’i sıkıştırmaya çalışmıştı. Ancak o dönemki Trump yönetiminin Veliaht Prens ve Suudi Arabistan’la ilişkileri bozmak istememesi nedeniyle AKP hükumetinin bu politikası başarısız oldu.

ABD istihbaratının Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırladığı rapor eski başkan Donald Trump döneminde de tartışılmış, hatta bazı kısımları da basına sızmıştı. Ancak Trump yönetimi Kongre’deki her iki partinin temsilcilerinin ısrarlı taleplerine rağmen raporu kamuoyuna açıklamamıştı.

Beklenen rapor açıklandı: Kaşıkçı’nın öldürülme talimatını Prens Selman verdi

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı’nı görevden almayı reddetti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan’ın, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ın görevden alınması kararını veto etti. Ordunun verdiği muhtıra sonrası Paşinyan, Gasparyan’ı görevden almak istemişti.

BOLD – Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan’ın darbe girişiminde bulunmakla suçladığı Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyanı’ı görevden almayı reddetti. Bu gelişmenin, Paşinyan’la ordu arasındaki gerilimi daha da arttıracağı tahmin ediliyor.

Paşinyan, Perşembe günü Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını açıklamıştı ancak bu kararın geçerli olması için cumhurbaşkanının onayı gerekiyor. Cumhurbaşkanı Sarkisyan ise bu adımı anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddetti ve ordunun siyasetin dışında tutulması gerektiği mesajını verdi.

Başkent Erivan’da gösteri düzenleyen yüzlerce muhalefet destekçisi, Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın kararını coşkuyla karşıladı.

Paşinyan, ordunun istifasını istemesini “darbe girişimi” olarak nitelendirmiş, destekçilerini sokağa çağırmıştı.

Başbakan Paşinyan, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının veto kararını eleştirerek, “Bu karar, mevcut duruma bir çözüm bulma çabasına katkı sağlamıyor” ifadesini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Gasparyan, darbe girişimi suçlamaları hakkında henüz bir yorum yapmadı.

PAŞİNYAN TEKRAR GÖREVDEN ALINMASINI İSTEYECEK

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Zoya Barseghyan, Paşinyan’ın genelkurmay başkanını görevden alma kararını cumhurbaşkanına ikinci kez sunma hakkının olduğunu, bunu yaptığı takdirde Sarkisyan’ın önünde, ya kararı imzalamak ya da anayasa mahkemesine göndermek şeklinde iki seçeneğinin bulunacağını söyledi.

Paşinyan da kararı tekrar cumhurbaşkanına sunacağını açıkladı.

Eğer Sarkisyan bu iki seçenekten ikisini de uygulamazsa, karar otomatikman yürürlüğe girecek.

PAŞİNYAN, İSTİFA BASKISI ALTINDA

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

Paşinyan, muhalifleri tarafından Dağlık Karabağ’da Azeri güçlerine karşı altı hafta süren çatışmalarda ülkesinin imzalamak zorunda kaldığı anlaşma yüzünden suçlanıyor. Muhalefet, Kasım ayından bu yana Paşinyan’ın istifasını istiyor. Paşinyan’ın istifası talebiyle ülkede protesto gösterileri düzenlenmiş, öfkeli kalabalıklar Meclis’i basmıştı.

Salı günü Erivan’da binlerce kişinin katıldığı bir gösteride protestocular Paşinyan için “hain” sloganları atmıştı.

Dağlık Karabağ’daki çatışmaların sonunda Ermeni güçler, birçok bölgenin kontrolunu Azerbaycan’a bırakmıştı. Ateşkes anlaşması sonrası Dağlık Karabağ’da Rus barış gücü konuşlandırılmıştı.

Kamuoyundan ve muhalefetten gelen istifa baskılarına direnmesi sonrası Ermenistan Ordusu da Perşembe günü Paşinyan’ın istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

Ermenistan’da darbe girişimi: Ordudan Paşinyan’a muhtıra

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0