Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Savcı, polisin sokakta orantısız güç uyguladığı Rana Batı için 9 yıl hapis istedi

Kadıköy’de maskesiz dolaştığı için, sokak ortasında polis şiddetine maruz kalan Rana Batı hakkında hazırlanan iddianamede, genç kadının 9 yıl 4 ay hapsi istendi

BOLD – Kadıköy’de 20 yaşındaki Rana Batı, 19 Ağustos günü maske takmadığı gerekçesiyle denetim yapan polislerle tartıştı. Tartışma kısa sürede fiziksel müdahaleye döndü. Polislerden birinin Batı’ya uyguladığı orantısız güç çevredekilerin cep telefonu kameralarına yansıdı. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler büyük tepki topladı. Görüntülerin ardından açığa alınan polisler bir gün sonra yeniden göreve iade edildi.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI

Göreve dönen polisler kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K.’dan şikayetçi oldu. Olaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, polis memurları O.N.M. ile B.S.’nin olay yerinde maske denetimi için görevli oldukları anlatıldı.

Rana Batı’nın maskesini kurallara uygun olarak takmaması nedeniyle polis memuru B.S.’nin, Batı’yı uyardığı ve maskesini takmasını istediği belirtildi. Rana Batı’nın maskesini takmasına rağmen polislere küfür ettiğinin anlatıldığı iddianamede, polis memuru B.S.’nin “neden küfrediyorsun” diye seslendiği aktarıldı.

İddianamede, Rana Batı’nın toplumsal yaşamda hakaret anlamına gelen bir el işareti yaptığı anlatıldı. Polis memurlarının Batı’dan şikayetçi olacaklarını belirterek karakola davet ettikleri, Batı’nın ise polis memurlarının görevlerini yapmalarını engelleyecek şekilde tekme atarak ve elini kullanarak cebir sayılan davranışlarda bulunduğu ifade edildi.

SINIRLAR İÇERİSİNDE MÜDAHALE

İddianamede ayrıca, polis memuru B.S.’nin, Batı’yı etkisiz hale getirebilmek ve devam etmekte olan saldırıyı önlemek amacıyla zor kullanma sınırları içerisinde müdahalede bulunduğu anlatıldı.

Mahkemeye sunulan iddianamede Batı hakkında, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

Batı’nın arkadaşı Zeynep K. hakkında ise polis memurlarına hakaret içerikli sözler söylediği gerekçesiyle “kamu görevlisine hakaret” suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Öte yandan polis memurları B.S. ile O.N.M. hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Ek takipsizlik kararında, polis memurlarının yasal sınırlar içerisinde müştekiye zor kullanarak müdahale ettikleri belirtildi.

Kararda, polis memurlarının görevi başındayken kendilerine yönelik bu tarz saldırılarda devlet otoritesini ve maruz kaldıkları şiddet eylemini de düşünerek somut olaydaki gibi müdahalelerde bulunmalarının zor kullanma yetkisi kapsamında kalacağı kaydedildi.

TACİZE SOMUT DELİL BULUNAMADI

Polis memurlarının üzerine atılı görevi kötüye kullanma ve zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşılması suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığı, Rana Batı ve Zeynep K.’ye yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı suçlarının işlendiğine dair somut delil elde edilemediği belirtildi.

Mansur Yavaş’ı ‘Ezer geçeriz’ diyerek tehdit eden MHP’li vekilin 12 bin liralık eşofmanı sosyal medyanın dilinde

 

Gündem

Özür fayda etmedi, İstanbul’da vaka sayısı artıyor

Kadir Topbaş’ın sosyal mesafeye uyulmadan yapılan cenaze törenine katılıp özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da hasta sayısında artış olduğu açıklamasında bulundu. Koca’nın açıklaması ayrıca son günlerde İstanbul’da yapılan kalabalık AKP etkinliklerini akıllara getirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayılarında artış olduğu konusunda uyardı. Bakan Koca, polikliniklerde hasta artışı olduğunun görüldüğünü söyledi.

POLİKLİNİKLERDE HASTA ARTIŞI VAR

Koca, İstanbul’da sağlık yöneticileriyle bir araya gelerek Kovid-19 salgınında son durumu değerlendirdi. Twitter hesabından toplantıya ilişkin paylaşım yapan Koca, “İstanbul’da sağlık yöneticilerimizle bir araya gelerek salgının seyrini değerlendirdik. Polikliniklerimizde hasta artışı olduğu görülüyor. İstanbul normalleşmenin örnek şehri olmalı. Bunu başaracak kararlılıktayız” dedi.

AKP GEÇEN HAFTALARDA KALABALIK ETKİNLİKLER YAPTI

Bakan Koca’nın açıklamaları AKP’nin son iki haftada İstanbul’da yaptığı kabalık etkinlikleri akıllara getirdi. Şubat ayı sonunda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. AKP İstanbul İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi de AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katılımıyla yapıldı.

KADİR TOPBAŞ’IN CENAZE NAMAZINDA SOSYAL MESAFEYE UYULMADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu’nda Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesi’nin açılış programına katıldı. AKP’li Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kadın Aile Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’in de katılımıyla açıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Bakan Koca daha sonra sosyal mesafeye uymadığı için özür diledi.

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Bir öğrenci daha serbest, Boğaziçi eylemlerinde tutuklu sayısı 8’e düştü

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Murat Can Demirci, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Demirci’nin tahliyesi ile Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan öğrenci sayısı 8’e indi.

BOLD – Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin, rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlere katılan Murat Can Demirci de tutuklanmıştı. Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halen Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan 8 üniversite öğrencisi daha bulunuyor.

 

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Meriç 9 yaşındaki Nurefşan’a da mezar oldu

neslihan nurefsan teke

Annesi Neslihan Teke ile Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılan 9 yaşındaki Nurefşan boğularak hayatını kaybetti. Küçük kız bugün cuma namazında son yolculuğuna uğurlandı.

BOLD – 4 Mart’ta günün ilk saatlerinde bir grup Meriç Nehri’nin Edirne’ye yakın bölümünden Yunanistan’a geçmek istedi. 9 yaşındaki Nurefşan ve annesi Neslihan Teke de grupla birlikte Meriç Nehri’nin kenarına geldi. Küçük kız suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü. Nurefşan Teke’nin cansız bedeni öğleden sonra acı olayın yaşandığı yere yakın bir noktada bulundu.

Küçük Nurefşan, bugün cuma namazından sonra toprağa verildi. Nurefşan, Türkiye’deki hukuksuzluklar nedeniyle Afrika’ya gitmek zorunda kalan ve 5 yıldır görmediği babasına kavuşmak için annesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek istiyordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0