Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Avukatlardan İçişleri Bakanlığına rest: Genel Kurul yapılacak

İçişleri Bakanlığının genel kurul ve etkinlikleri erteleme kararına İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlardan itiraz geldi. Yasağın dayanağının olmadığına dikkat çeken avukat grupları, 10-11 Ekim’de yapılacak genel kurula katılacaklarını açıkladı. 

BOLD – İçişleri Bakanlığının sivil toplum ve meslek kuruluşlarının düzenleyeceği genel kurul ve etkinlikleri erteleme kararına karşın İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlar genel kurula katılma kararı aldı. Avukatlar, genel kurulun yapılacağı 10-11 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde olacaklarını duyurdu.

BAROLAR ERTELEME KARARINA İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ı haberine göre İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge ile 1 Aralık’a kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ile kooperatiflerce düzenlenecek etkinlikler ertelendi. Genelge doğrultusunda ise valilikler Umumi Hıfzıssıhha kararı kapsamında 1 Aralık’a kadar kentlerdeki etkinliklerin ertelendiğini duyurdu. Kararın Ekim ayının 2. Haftasında yapılacak olan baro seçimlerini ertelemeye dönük bir hamle olduğu, Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasının önünü açarak TBB’nin delege yapını değiştirmeye yönelik olduğunu söyleyen barolar erteleme kararına karşı yasal yollara başvurdu.

13 AYRI GRUPTAN ORTAK AÇIKLAMA

İstanbul barosuna kayıtlı avukatların oluşturduğu 13 ayrı grup da ortak açıklama yayımlayarak İstanbul’da genel kurulun planladığı gibi 10-11 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde yapılacağını duyurarak katılım çağrısı yaptı. Baronun mevcut yönetimi ise bu çağrıcılar arasında yer almadı. Yapılan ortak yazılı açıklamada, Beyoğlu 1. İlçe Seçim Kurulu, 2 Ekim tarihli kararı ile İstanbul Barosu Genel Kurulunun iptaline kararının hukuki dayanağı olmayan, normlar hiyerarşisine aykırı, siyasi nitelikte bir karar olduğu belirtildi.

ANTALYA BAROSU YSK’YA BAŞVURDU

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan ise İlçe Seçim Kurulunun baro seçiminin ertelenmesi kararına karşı “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. Başvuruda genel kurul ve seçimlerin yapılmasına karar verilmesi talep edildi. İl Seçim Kurulu’nun ve Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulunun bir genelge ile seçimleri erteleme ya da iptal etme hakkının bulunmadığının anımsatıldığı dilekçede, yapılan tüm işlemlerin yok hükmünde ve kanunsuz olduğu kaydedildi.

SENDİKALAR GENEL KURUL YAPABİLECEK

İçişleri Bakanlığının erteleme kararının ardınan Ankara Yüksek Seçim Kuruluna başvuran Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonuna (KESK) olumlu yanıt geldi. KESK, Ankara Yüksek Seçim Kuruluna başvurarak 10-11 Ekim tarihlerinde kendilerine bağlı Yapı Yol Sendikası Genel Kurulunun genel kurulunun ertelenmesi halinde seçim kuruluna bildirim yapılıp yapılmamasını sordu. Yüksel Seçim Kurulu tarafından verilen yanıtta sendikaların il hıfzıssıhha kurulu kararının dışında kaldığı belirtilerek genel kurullarını yapabilecekleri aktarıldı.

Kanada’dan Türkiye’ye Karabağ yaptırımı: İhracat izinlerini askıya aldı

Gündem

Son 20 yıldaki helikopter kazalarında onlarca can gitti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşen askeri helikopterdeki 9 asker hayatını kaybetti, 4 askerde yaralandı. Türkiye’de son 20 yılda meydana gelen helikopter kazalarında onlarca asker, polis ve sivil hayatını kaybetti. Kazalarla ilgili raporlarda, helikopterlerden çoğunun iniş sırasında oluşan teknik arızalardan düştüğü açıklandı.

BOLD – Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde 13 askeri taşıyan askeri helikopter düştü. İlk belirlemelere göre 9 asker hayatını kaybetti, 4 asker de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olaya ilişkin yaptığı açıklamada: “Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir” denildi.

COUGAR TİPİ HELİKOPTERİN İLK KAZASI DEĞİL

Cougar tipi askeri helikopterler daha önce de kazaya karıştı. 1 Haziran 2017 tarihinde Şırnak Uludere’den havalanan Cougar tipi askeri helikopter kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak Şenoba kırsalına düştü. Kazada helikopterdeki Tümgeneral Aydoğan Aydın ile beraber 7 askeri hayatını kaybetti. PKK’nın silahlı kanadı HPG, söz konusu helikopteri kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. PKK’nın iddiaları TSK tarafından yalanlandı.

TÜRKİYE’NİN HELİKOPTER KAZALARI

Son 20 yılda Türkiye’de bir çok helikoper kazası meydana geldi. İzmit’teki Cengiz Topel Havaalanı’ndan 4 Kasım 2002 tarihinde havalanan S-70B Seahawk tipi askeri helikopter Sapanca Gölü’ne düştü. Kazada helikopterdeki 4 askeri personelden 2’si hayatını kaybetti.

Bandırma 6. Ana Jet Üssü’ne bağlı UH-1 tipi bir helikopter, 28 Kasım 2002 eğitim alanına inişe geçtiği sırada düştü. Kaza sonucunda 2’si ağır toplam 6 askeri personel yaralandı.

2006’DA 3 HELİKOPTER KAZASI

17 Mart 2006 tarihinde Erzincan’a gitmekte olan askeri helikopter Erzincan’a 55 km uzaklıkta, yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada 4 asker yaşamını yitirirken, bir asker de yaralı kurtuldu.

Aynı yıl Kocaeli’nin Uzunçiftlik beldesi yakınlarında UH-1 tipi bir askeri personel taşıma helikopteri düştü. Kazada 3 askeri personel hayatını kaybetti

2006’da meydana gelen 3. kazada, MD 600N tipi 8 kişilik polis helikopteri Antalya şehir merkezine düştü. Olay sonucunda 4 polis memuru yaşamını yitirirken, 1 kişi de yaralandı.

16 Ekim 2008 tarihinde de Hakkari’de bir askeri helikopter iniş sırasında teknik arıza nedeniyle düştü. Kaza sonucunda 1 asker öldü, 15 askeri personel de yaralandı.

Malatya Erhaç Hava Üssü’nden Ankara’ya giden AH-1 Kobra tipi askeri helikopter Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında düştü. Kazada helikopterin iki pilotu hayatını kaybetti.

REFERANDUMDA GÖREVLİ PERSONELİ TAŞIYAN HELİKOPTER DÜŞTÜ

Anayasa Değişikliği Referandumu nedeniyle görevlendirilen personeli taşıyan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter havalandıktan bir süre sonra Pülümür kırsalına düştü. Kazada helikopterdeki 1 hakim, 7 polis, 1 astsubay ve 3 mürettebat yaşamını yitirmiştir.

ASKERİ HELİKOPTER SOKAĞA DÜŞTÜ

2018 yılında İstanbul Sancaktepe’de sokak ortasına düşen askeri helikopterdeki 4 asker olay yehrinde hayatını kaybetti. 1 askeri personel de yaralı kurtuldu.

SİVİL KAZALAR ÖLÜMLER

2009 Yerel Seçim çalışmaları için Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden kalkan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ve ekibini taşıyan helikopter Göksun ilçesindeki Keş Dağı’na çarpıp düştü. Kazada Muhsin Yazıcıoğlu dahil 5 kişi yaşamını yitirdi.

Aynı yıl İstanbul’dan Ankara’ya gitmekte olan EC-135 tipi ambulans helikopteri Bolu’nun Kıbrısçık ilçesinde düştü. Helikopterin Türk ve Polonyalı pilotları hayatını kaybetti.

TELEVİZYON KULESİNE ÇARPTI

10 Mart 2017 tarihinde Eczacıbaşı Holding’e bağlı Kuğu Havacılık firmasına ait TC-HEZ kuyruk tescilli Sikorsky S-76 tipi helikopter havalandıktan 10 dakika sonra Büyükçekmece’deki Endem Televizyon Kulesi’ne çarparak düştü. Helikopterde bulunan 2’si pilot 6 kişi öldü.

Bitlis’te asker taşıyan helikopter düştü: 9 asker hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Bitlis’te asker taşıyan helikopter düştü: 9 asker hayatını kaybetti

Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde 13 askeri taşıyan askeri helikopterin düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 9 asker hayatını kaybetti, 4 asker yaralandı.

BOLD – Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde 13 askeri taşıyan askeri helikopter düştü. İlk belirlemelere göre 9 asker hayatını kaybetti, 4 asker de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olaya ilişkin açıklama yaptı.

MSB açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiştir.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir.

Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.”

Tutuklu imam Ahmet Kaptan 3 ayda 22 kilo verdi: Ayakta duramıyor!

 

Okumaya devam et

Gündem

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanına Ankara’dan soruşturma

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekmek için ABD’nin New York şehrinde verilen ‘Stop Erdoğan’ reklamları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

BOLD – ABD merkezli Advocates of Silenced Turkey (Susturulan Türkiye’nin Savunucuları) tarafından New York’taki Times Meydanı’nda dijital ekrana ‘Stop Erdoğan’ yazılı reklam verildi. Bu reklam sayesinde başta ABD olmak üzere tüm dünyada milyonlarca insan, Erdoğan’ın hukuksuzluklarını bir kez daha hatırladı.

Reklama Twitter üzerinden tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, reklamda Erdoğan’a değil Türk milletine saldırı yapıldığını öne sürdü. “Cumhurbaşkanımızın kararlı yürüyüşünü durduramazlar” dedi.

Bu açıklamanın hemen ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. ABD’nin New York kentinde reklamları veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amerika’nın New York eyaletindeki bir kısım caddelerde bulunan reklam panolarında: ‘STOP TRIPLED IN FEMICIDE ERDOGAN’S TURKEY’, ‘5,000 WOMEN +780 BABIES ARE POLITICAL PRISONERS IN TURKEY’ şeklinde ilanların verildiği, bu ilanların giderlerinin Türkiye’deki sessizler tarafından karşılandığı ve organize edildiğine dair videoların bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine, yapılan paylaşımlar ihbar kabul edilerek reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0