Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Kılıçdaroğlu AİHM’de açtığı ‘ifade özgürlüğü’ davasını kazandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhindeki sözleri nedeniyle aldığı mahkumiyet kararını haksız buldu. Karara karşı tek oyu AİHM’deki Türk yargıç Saadet Yüksel verdi.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tazminat ödemeye mahkum eden iki mahkeme kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesine aykırı olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, Türkiye’nin Kılıçdaroğlu’na 13 bin 47 euro tazminat ödemesini kararlaştırdı.

TEK KARŞI OY TÜRKİYE TEMSİLCİSİNDEN GELDİ

31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin TBMM’deki grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tazminata mahkum edilen Kemal Kılıçdaroğlu, bu mahkumiyet kararlarına karşı AİHM’de ‘ifade özgürlüğü’ davası açtı. Karar 1’e karşı 6 oyla alındı. Tek muhalif oy Türk yargıç Saadet Yüksel’den geldi.

TOPLUMU İLGİLENDİREN KONULAR

Mahkeme tarafından Salı günü Strasbourg’da açıklanan gerekçeli kararda, Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarının “toplumu ilgilendiren konular olduğu”, CHP liderinin bu konuşmaları parlamento çatısı altında yaptığı, her birey için değerli ifade özgürlüğünün halk tarafından seçilmiş bir vekil için paha biçilmez olduğu not edildi.

Mahkeme, Kılıçdaroğlu’na yönelik mahkumiyet kararının “kamuyu ilgilendiren bir konuyla ilgili tartışmalarda bireylerin siyasilere yönelik eleştirilerini caydırıcı nitelikte” olduğu sonucuna da vardı.

AİHM sonuç olarak, “ulusal yargının başbakanın özel yaşamına saygı ile Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğü arasında ilkeler ve kriterleri adil bir ölçüyle dikkate almadığı” kanaatine vararak, AİHS’nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesinin ihlaline hükmetti.

TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Mahkeme, Ankara’nın Kılıçdaroğlu’na 6 bin 385 euro maddi, 5 bin euro da manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı. Ankara karar gereği CHP liderine bin 662 euro mahkeme masrafı da ödeyecek.

AİHM’nin Türk yargıcı Saadet Yüksel, karara ek olarak yayımladığı karşıt görüşte, siyasilerin “kendilerine muhalif diğer siyasilere karşı kaba, aşağılayıcı, küçük düşürücü ve hor görücü dil kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini” savundu. Kılıçdaroğlu için hükmedilen tazminat kararına da karşı olduğunu bildirdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Kemal Kılıçdaroğlu 31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin Meclis grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda dönemin Başbakanı Erdoğan’ı sert ifadelerle eleştirmiş, “din tüccarlığı” yaptığını söylemişti.

Kılıçdaroğlu Başbakan Erdoğan’ı “din sömürücüsü” olmakla da itham etmiş, “Sen istismar ediyor, sömürüyorsun. Allah’a kimin yakın olduğunu kim bilebilir? Dindarlık taslıyorsun, senin dindarlıkla bir ilgin de yok” ifadelerine de yer vermişti.

CHP lideri 7 Şubat’ta ise “Recep Tayyip Erdoğan bir bölücüdür, toplumu böler. Bir yerde mezhepçilik mi var Erdoğan orada” şeklinde konuşmuş ve “Erdoğan dindar görünümlü bir din tüccarıdır. Irak’ta binlerce Müslüman katledilirken Erdoğan’ın sesi çıktı mı? Dindar adam ahlaklı olur, insanı sever, insana saygı duyar. Bunların dindarlığı farklı bir dindarlık. Deniz Feneri’ni, yolsuzlukları biliyoruz. İnsanların duygularını sömürdüler” demişti.

Başbakan Erdoğan, bu iki konuşma sonrası CHP liderine karşı beş değişik konuşma nedeniyle “hakaret” davası açmış, bu davaların dördünü Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi önünde Ekim 2012’de kazanmış, mahkeme Kılıçdaroğlu’na 5’er bin lira tazminat ödenmesine hükmetmişti.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular