Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Fransız mahkemesinden Uzan’a iyi Türkiye’ye kötü haber

Paris İstinaf Mahkemesi, TMSF’nin Cem Uzan için yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme Türkiye’de Uzan’a verilen 375 milyon Euro para cezasını reddederken TMSF’yi dava masrafları için 50 bin Euro ödemeye mahkum etti.

BOLD – Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler bu sefer Paris İstinaf Mahkemesi’nin Cem Uzan hakkında verdiği kararla gündeme geldi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Uzan hakkında 2013 yılında Türkiye’de verilen para cezasının Fransa’da da tanınması için müracaat etmişti. Mahkeme, Türkiye’nin başvurusunu reddetti.

TÜRK MAHKEMESİ’NİN KARARI TANINMADI

Bu kararla Türkiye’de verilen 375 milyon Euro’luk para cezası reddedilmiş oldu. Ayrıca, dava masrafları sebebiyle TMSF, Uzan’a 50 bin euro ödemeye mahkum edildi. TMSF, Uzan’a ödemesi gereken para cezasını yatırdıktan sonra Fransız Yargıtay’ına itirazda bulunma hakkına sahip.

TMSF’YE 50 BİN EURO MAHKEME MASRAFI CEZASI

Diğer yandan Cem Uzan’ın Basın Sözcüsü Henri Christophe yaptığı açıklamada “TMSF bugüne kadar uğradığı diğer tazminat cezalarını ödemedi. TMSF’nin bu tavrı hukuki çevrelerde Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlığını yok etmiştir” dedi.

İstinaf Mahkemesi, Cem Uzan’ın  Türkiye’deki yargılanmasında  davanın savcı ve hakimler heyeti başkanının karı koca olması durumunun hukukun “tarafsızlık ilkesine” aykırı olduğunu onayladı.

Karar sonrası DW Türkçe’ye konuşan Cem Uzan’ın avukatı Matthias Pujos “Cem Uzan’ın 2013’te 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve TMSF’ye 375 milyon euro ödemesine neden olan iddianameleri hazırlayan savcı ile Türk mahkemesi başkanının evli olması, Türk mahkemesinin tarafsızlığına ilişkin meşru bir şüphe. Bu Fransız kararı bize, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin tüm ülkeler için bağlayıcı olduğunu hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

Uzan 27 Mart 2019 tarihinde aynı davanın görüldüğü mahkemeyi TMSF’ye karşı kazanmış TMSF temsilcileri de İstinaf mahkemesine başvurmuştu. Mart ayında TMSF’ye 6 bin euroluk dava masraflarını ödeme cezası da verilmişti.

 

Gündem

Akkuyu Nükler Santralinde patlama iddiası: Cam kapı kalmadı

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlama olduğunu ileri süren CHP’li Ali Mahir Başarır: “Gülnar bölgesinde kırılmayan cam ve kapı kalmadı” dedi.

BOLD – CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bu akşam saatlerinde Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında patlama meydana geldiğini iddia etti.

FELAKETİN HABERCİSİ

Mersinlilerin santral yüzünden huzurunun kalmadığını söyleyen Başarır: “Nükleer Akkuyu Santrali’nde 18.20 civarıyla yaşanan patlamadan ötürü, Gülnar bölgesinde kırılmayan cam ve kapı kalmadı. Yol yakınken, bu yanlıştan vazgeçin. Henüz tamamlanmadan yaşanan bu patlamalar, felaketin habercisi” dedi.

Patlamanın ardından olay yerine gittiğini, Kaymakam ve Büyükeceli Jandarma Komutanı ile görüştüğünü dile getiren Başarır yine de bilgi alamadığını belirterek: “Nükleer Santral inşaatının başlamasından bu yana bir türlü sıkıntılar sona ermedi. Gerek zemininde meydana gelen çatlaklar gerekse de meydana gelen patlamalardan dolayı çevre halkının, Mersinlinin huzuru kalmadı. Yöre halkı panik halinde. Bölge halkımızın evlerinin camları, duvarları, kapıları yıkıldı. Her taraf binlerce cam kırığı ile dolu. Yazlıklarında bulunan vatandaşlarımız korkudan evlerin dışına çıkıp sahile hücum ettiler. Mersinliler artık bu sıkıntıları yaşamak istemiyor. Mersin halkı, hemşerilerim bu topraklarda bu tehlike altında yaşamak istemiyor. Mersinliler olarak bizler bu bölgede Nükleer Santral istemiyoruz” dedi.

İLK PATLAMA DEĞİL

Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde geçtiğimiz aylarda meydana gelen bir başka patlamada çevredeki araçlar zarar gördü. Patlamalara ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Kalyon Holding şantiyesinde böcekli yemek isyanı

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 167 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 167 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 328’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 167 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 328’e yükseldi. Yapılan test sonuçlarına göre, semptom gösteren 761 kişiyle birlikte toplam 6 bin 818 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam vaka sayısı 2 milyon 399 bin 781’e yükseldi. Bugün iyileşen 7 bin 218 kişi taburcu edilirken, hastanelerdeki ağır hasta sayısı da 2 bin 162 olarak açıklandı.

İşte AKP’nin trol gazeteciler TOP 10 listesi

Okumaya devam et

Gündem

Kalyon Holding şantiyesinde böcekli yemek isyanı

Yemeklerinden böcek çıktığını iddia eden Kalyon Holding’in İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Kuleleri inşaatında çalışan işçiler, yemekhaneyi yerle bir etti.

BOLD – Ümraniye’deki Kalyon İnşaat tarafından yapımı süren Finans Merkezi inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma şartları yüzünden isyan etti.

Evrensel’de yer alan habere göre, öğle yemeğinden böcek çıkması üzerine öfkelenen işçiler, plastik masa ve sandalyeleri kırdı. İşçilerin geldiğini gören aşçılarsa yemekhaneyi terk etti. Öfkeli kalabalığı ise araya giren şantiye görevlileri sakinleştirdi.

KOCA KOCA HAMAM BÖCEKLERİ ÇIKTI

İşçilerin tepkilerini içeren görüntüler sosyal medyada da dolaşıma girdi.

Öğlen yemeğinden hamam böceği çıktığını söyleyen bir işçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk, olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman hamam böceği olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhane gittik protesto ettik” dedi.

Yemekhanede çıkan isyanın ardından yemekhane çalışanlarının kaçtığını, ardından da işçilerin dağıldığını söyleyen işçi, “Taşeronlar geldi, konuşarak hallederiz falan dediler” diye konuştu.

Ayşenur Arslan “teröristlerin anası”na cevap verdi: Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun

 

Okumaya devam et

Popular