Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Türkiye’nin ‘bebek mahkum’ utancı

Türkiye, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü cezaevlerinde tutulan binlerce çocuk ayıbıyla yaşıyor. Adalet Bakanlığı uzun süredir verileri paylaşmadığı için cezaevlerinde şu an kaç çocuğun olduğu kesin olarak bilinmiyor. Cezaevi ile henüz anne karnındayken tanışan Murat Meci de onlardan sadece biriydi. Murat çektiği onca sıkıntının ardından 9 aylıkken cezaevinden çıktı. Ancak binlercesi hala demir parmaklıklar ardında.

BOLD ÖZEL – İnsan Hakları Derneği’nin 20 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı verilere göre 0-6 yaş arası 780 çocuk, anneleriyle birlikte cezaevinde. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü cezaevinde olan 0-6 yaş arası çocuk sayısını en son 14 Kasım 2018 tarihinde 743; 0-3 yaş arası çocuk sayısını ise 343 olarak açıkladı. O tarihten bu yana bu yaş grubuyla ilgili Adalet Bakanlığının kamuoyuna açıkladığı resmi bir rakam yok. Bu sebeple net sayı bilinmiyor.

Bakanlık, 18 Şubat 2019 tarihinde 12-15 yaş arasında 146; 15-18 yaş arasında ise 2 bin 746 tutuklu veya hükümlü çocuk olduğunu açıkladı. Ancak bu açıklamada da 0-12 yaş arası çocuklarla ilgili bir bilgi yine paylaşılmadı.

UNICEF önderliğinde tüm dünyanın her yıl 20 Kasım’da kutladığı Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Türkiye, yine cezaevinde büyümek zorunda kalan çocukların utancıyla geçiriyor.

YÜZLERCE ÇOCUK CEZAEVİNDE MAHKUM HAYATI YAŞIYOR

Ağır cezaevleri şartlarında büyümek zorunda kalan o çocuklardan biri de Murat Meci’ydi. Şimdi 3 buçuk yaşında olan Meci, cezaevi ile ilk tanıştığında henüz annesinin karnındaydı. Annesi Özlem Meci terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanınca küçük Murat da 5 aylıkken anne karnında İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevine girdi.

ANNE KARNINDA DEMİR PARMAKLIKLAR ARDINA

Özlem Meci cezaevi şartlarında yeterli beslenemediği için erken doğum yaptı. Prematüre doğan Murat, ciğerlerine su dolduğu için başka bir hastanede yoğun bakıma alınırken, anne cezaevine götürüldü. Minik Murat anne sütü içemediği için hastalığının üzerine bir de ileri derecede sarılık eklendi. Anne ise çocuğuna götürülmeyen sütünü cezaevinde lavaboya dökmek zorunda kaldı.

EK GIDA OLARAK GOFRET VE ÇİKOLATA VERDİLER

Murat, annesine ve anne sütüne kavuştuktan sonra iyileşebildi. Ancak büyüdüğü ortamda yeterli gıda yine yoktu. Anne Özlem Meci, oğlu Murat’ın ek gıdaya başlama döneminde cezaevinin kendilerine ek gıda adı altında çikolata, gofret ve bisküvi verdiğini söyledi.

EV TARHANASI DEĞİL CEZAEVİ TARHANASI

Murat büyüdükçe anne sütü de yetmemeye başladı. İlk zamanlar Özlem Meci ve onun gibi çocuklu olan kadınlar, karavana yemeğini sudan geçirip kendi çocuklarına yedirmeye çalıştı. Ancak bebeklere bu yemekleri yediremediler. Bunun üzerin bir araya gelen kadınlar, cezaevi tarhanası yaptı. Anne Meci o günleri “Artan nohut yemeğini, ekmeği  hangi malzeme varsa onları yoğurup mayalandırıyorduk. Buzdolabına saklardık. Çocuklar yiyecekleri zaman çıkarıyorduk. Hemen ısıtıcıda pişiriyorduk.  Onları yediriyorduk” diyerek anlattı.

ANNESİNİN İLK HEDİYESİ ÇAMAŞIR MANDALI VE PLASTİK TABAK OLDU

Murat’ın ilk oyuncağı cezaevi yönetiminin verdiği peluş oyuncak oldu. Diğer oyuncakları ise annesinin cezaevi kantininden aldığı plastik tabak, ve mandaldı. Büyüklerin bile zorluk çektiği cezaevi şartlarında bebeklerin bakımı daha zor oldu. Cezaevinde zaman zaman sıcak suya ulaşma konusunda da sıkıntılar çektiklerini anlatan anne Meci, oğlunu leğenin içinde ve ancak saç kurutma makinasının sıcağında yıkayabildiğini anlattı ve “Birimiz saç kurutma makinası tuttuk, çocuk üşümesin diye, birimiz hemen suyu ısıttık ketılda. O şekilde ilk banyosunu yaptırmış oldum” dedi.

DIŞARIDAKİ DÜNYAYA UYUM SAĞLAMAKTA ZORLANDI

Anne Meci ilk önce tahliye oldu, ardından da beraat aldı. Dış dünyayla ilk kez tanışan Murat ise yeni hayatını uzun süre garipsedi. Bebeğinin halıya basamadığını belirten anne Meci, “Kimseye gitmiyordu benden başka. Herkese garip bakıyor, her şeyi garipsiyordu. Serbest bir ev ortamına girdi, yerde halılar var. Değişik geldi çocuğa. Cezaevinde hiç canlı hayvan görmedi.  Bizim cezaevi avlusu kapalı olduğu için tellerle  kuşları böcekleri görmesi mümkün olmadı. Ağaçları, kuşları ilk gördüğünde gülümsedi. Heyecan yaptı” diyerek o günlerini anlattı. Murat’ın babasını fotoğraflardan tanıdığını anlatan Meci, “Babasının kucağına ilk kez gittiğinde 9 aylıktı. Babası ne yapacağını bilemedi. Şok oldu” dedi.

Murat Meci, cezaevi günlerinin ardından şimdi özgür. Ancak cezaevlerinde hala 0-6 yaş arası yaklaşık 780 bebek mahkum hayatı yaşıyor.

BOLD ÖZEL

Burdur E Tipi Cezaevinde 22 koronavirüs vakası

Cezaevlerinde koronavirüslü hasta sayısı artıyor. Bugün Kahramanmaraş ve Burdur cezaevlerinde toplam 49 kişinin testi pozitif çıktı.

BOLD ÖZEL – Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevinde koronavirüs teşhisi konulan 27 mahpustan sonra Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde de 22 kişi Kovid-19’a yakalandı. Burdur’da 30 kişilik B1-1 koğuşundaki 22 kişinin testinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

“ETİM KEMİKTEN AYRILIYOR SANKİ, ÇOK AĞRIM VAR”

Sabah saatlerinde ailesiyle görüşen S.A “Koğuşta hepimiz hastayız. Geçen hafta başladı belirtiler. İki kişi revire çıkmak için dilekçe verdi. Aşırız halsizim. Böyle bir hastalık hayatımda görmedim, aşırı ağrım var. Etim kemikten ayrılıyor sanki.” dedi.

Konuyu gündeme getiren HPD Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da kendisine ulaşan bir mahpus yakının mesajını Twitter hesabından paylaştı: “Babam Burdur E Tipi Kapalı Ceza Ve İnfaz Kurumunda Tutuklu olarak bulunmakta. Bugün öğrendiğimiz bilgiye göre cezaevinin B1-1 koğuşu tamamı ile covid olmuş durumda.”

30 kişiye sabah yapılan koronavirüs testi akşam saatlerinde belli oldu. Burdur E Tipi Kapalı Cezaevinde Kovid-19 teşhisi konulan mahpusların tekli hücrelere alınıp alınmadığı henüz bilinmiyor. Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevindeki mahpuslar ise tekli hücrelerde tutuluyor.

Cezaevinde yine koronavirüs alarmı: 27 mahpus hücrelere konuldu

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Adalet tiyatrosu: Sahnede yakalayıp cezaevine attılar!

Tiyatrocu Mustafa Salim, sahnede gösteri yaptığı sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Hakime ifade vermeden tutuklanarak cezaevine atıldı. 3.5 ay sonra mahkemeye çıkan Salim, hiç savunma yapmadan tahliye oldu. Salim aylar sonra tekrar gözaltına alındığında ise sinema setindeydi.

BOLD ÖZEL – Derin Sahne Tiyatrosu’nun Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü için organize edilen  ‘Yarınlara Geç Kalmadan’ oyunu için sahneye çıkan Mustafa Salim, polisler tarafından önce alkışlandı. Sonra aynı polisler tarafından terör suçlaması ile gözaltına alındı. İfade vermek için Emniyete götürülen Mustafa Salim o anları “ Bir arkadaş çağırmış da çay içmeye gidiyormuşuz gibi oldu” sözleri ile anlattı.

SAVCI KIZINCA MAHKEME YERİNE DİREK CEZAEVİNE GÖNDERDİ

Terör örgütü üyesi iddiası ile ifadesi alınan Mustafa Salim gözaltındaki ilk gecesini nezarette geçirdi. Trajik bir güne uyandığını söyleyen Mustafa Salim hakim karşısına bile çıkarılmadan demir parmaklıkların ardına gönderildi. Hiç görmediği hakimin tutuklama kararı ise günler sonra cezaevine gönderildi.

İfadesinde savcı, Salim’e Hizmet Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen Canik Başarı Üniversitesine neden gittiğini sordu. Yüzde 100 burs kazandığını belirten Salim, kendini “Savcı Bey! Okulun açılışına zamanın Cumhurbaşkanı, Başbakanı geldi. Ben bu insanlara güvenmeyeceksem kime güveneceğim bu devlette” sözleri ile savundu. Bu sözlerine savcının çok sinirlendiğini anlatan Salim şöyle devam etti:

“Savcı ters ters baktı. İçtiği sigarayı yüzüme üfledi. ‘Sayın savcım kayda değer bana bir şey sorun. Yoksa ben gitmek istiyorum’ deyince vurdu masaya elini. ‘Sen kimsin? Ben savcıyım burada. Çık dışarı! Alın bunu buradan!’ dedi.”

HAKİMİ SONUNDA GÖRDÜ AMA SAVUNMA YAPMASINA İZİN VERİLMEDİ

Mustafa Salim’in cezaevine girmesi gibi tahliye olması da bir hukuk garabetiydi. 3.5 ay sonra tek sayfalık bir iddianame ile bu kez hakim karşısına çıkabildi ama savunma yapmasına yine izin verilmedi. Hakim “Savunmaya gerek yok” diyerek 6 yıl 3 ay ceza verdi. Ardından tahliye etti.

SİNEMA SETİNDE İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

Mustafa Salim, yarım kalan oyunculuk hayalini tamamlamak için kararlıydı. Kısa film yarışması için Kayseri’ye gitti. Polisler bir kez daha gözaltına aldı. Bu kez sinema filmi yarım kaldı. Sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Salim, hakim ile olan diyaloğunu hayatı boyunca unutamayacağını söyledi. İkinci seferde, telefon görüşmesindeki ifadeleri için gözaltına alındığını belirten Salim “Tahliye olduktan sonra telefonumu dinlemişler. Silifke’deyken bir arkadaşın iddianamesinde suç gerekçesi Kuran-ı Kerim öğreticisi yazıyordu. Telefonda konuşurken bunu bir arkadaşıma söylediğim için beni çağırmışlar. Hakim, ‘Sen ne demek istiyorsun. O zaman bütün imamlar suçlu mu’ diye sordu” cümleleriyle ifade anısını anlattı.

Mustafa Salim ilk davasından 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. İkinci davası ise devam ediyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yüzde 60 engelli Bilal Danış’ı cezaevinde esir tutuyorlar

Cezaevinde iki kez mide kanaması geçiren, 15 gün önce de koronavirüs teşhisi konulan yüzde 60 engelli Bilal Danış’ın cezaevinde yatması gereken süre dolduğu halde tahliye edilmiyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Türkiye cezaevlerinde tahliye hakkı doğduğu halde serbest bırakılmayan birçok mahpus var. 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nda yapılan son düzenlemeye göre engelli tutuklular cezasının son 3 yılını, diğerleri ise son bir yılını dışarıda geçirmesi gerekiyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 20 Kasım 2016’da gözaltına alınıp bir gün sonra tutuklanan yüzde 60 engelli Bilal Danış, Bank Asya hesabı, kapatılan bir etüt merkezinde sigortasının olması ve içeriği olmayan mesajlaşma programı Bylock kullandığı gerekçesiyle 9 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

4 yıldır İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Danış’ın cezaevinde kalması gereken süre 20 Kasım 2020’de doldu. Son 3 yılını dışarıda geçirebilmek için dilekçe yazıp cezaevi yönetimine veren Danış’a hala bir cevap verilmedi.

Geçen yıl ekim ayında iki kez üst üste mide kanaması geçiren Bilal Danış, bir kolunu 2010 yılında meydana gelen bir trafik kazasında kaybettiği için hapse girdiğinden bu yana sağlık sorunları yaşıyor. İki kez mide kanaması geçiren, bağırsaklarında da sürekli sancısı ve kanaması olan Danış’ın tedavisi salgın nedeniyle aksadı. İki aydır sağlık kurulu raporu için hastaneye gidip gelen Danış, 13 Kasım 2020’de tek başına kaldığı karantina hücresinde koronavirüse yakalandı.

“BÜTÜN İŞLERİNİ TEK KOLUYLA YAPMAYA ÇALIŞIYOR”

Cezaevi kampüsünün içindeki hastanede tedavi gören 30 yaşındaki Danış, 8 gün sonra tekrar hapse gönderildi. Şu anda yine tek kişilik koğuşta yaşıyor ve bütün işlerini tek koluyla yapmaya çalışıyor.

Bold Medya’ya konuşan annesi Mukadder Danış, “Tek koluyla bulaşığını, çamaşırını, her şeyini kendisi halletmeye çalışıyor. Geçen cuma görüşe gittik. Eline eldiven geçirmişti. Nasıl yaptın dedim, dişimle dedi. Koğuştayken arkadaşları yardımcı oluyordu. Kantinden aldığı paketleri de dişiyle açıyor. Acaba o yüzden mi virüs kaptı?” dedi.

“KOĞUŞ ARKADAŞLARI İLTİHABI BOŞALTTI”

Oğlunun hapse girdiğinden beri çok çektiğini ifade eden Danış,  “İlk dönemde yerde yatıyordu. Yatağını tuvalet kapısının önüne koymuşlar. Birinin ayağı kayınca oğlumun kırık koluna basabilmiş, kaç zaman onun ağrısını çekti. Sırtında, omurilik üzerinde çıban çıktı. Günlerce onunla uğraştık. En sonunda koğuştaki arkadaşları iğnenin ucuyla iltihabı boşalttılar. Hangi zamandayız? Nelere mecbur kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

1990 doğumlu Bilal Danış, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’ne devam ederken 2010 yılında geçirdiği trafik kazasında sol kolunu kaybetti. Yüzde 60 engellilik raporu verilen Danış, İzmir Sağlık Müdürlüğünde çalışırken tutuklandı. Danış, hem hakkı olduğu halde tahliye edilmeyerek hem de engelli olmasına, koronavirüse yakalanmasına ve farklı sağlık sorunları yaşamasına rağmen cezaevinde tutularak hak ihlaline uğruyor.

Hasta tutuklu Bilal Danış cezaevinde koronavirüs kaptı

Yüzde 60 engelli hasta tutuklu iki kez mide kanaması geçirdi

Okumaya devam et

Popular