Connect with us

Politika

Erdoğan’a terör gerekçesiyle ‘mal varlığını dondurma yetkisi’ veriliyor

AKP, “Kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine ilişkin kanun teklifi”ni Meclis Başkanlığı’na sundu. Cumhurbaşkanına ‘mal varlığını dondurma yetkisi’ verilirken, düzenleme ile İçişleri Bakanının da yetkileri artırılacak.

BOLD – AKP’den 45 milletvekilinin imzasın taşıyan “Kitle İmha silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin kanun Teklifi” dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Düzenlemeyle 6 ayrı kanunda ve 43 maddede değişiklik yapılması planlanırken Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanının yetkileri genişletiliyor.

Cumhuriyet’in haberine göre hazırlanan teklif, OECD bünyesindeki uluslararası para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele kuruluşu FATF’nin (Mali Eylem Görev Gücü-Financial Action Task Force), Türkiye ile ilgili 2018 yılı verilerine dayanarak hazırladığı raporla doğrudan ilgisi bulunuyor.  2019’da paylaşılan 238 sayfalık FATF raporunda Türkiye için 40 öneri bulunuyordu. FATF, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle insan, göçmen, uyuşturucu ve yakıt kaçakçılığı riski ile terör saldırısı tehdidinin yüksek olduğu bir ülke olduğuna da dikkat çekiyordu. Raporda, Türkiye’nin kara para aklamaya ve terörün finanse edilmesine karşı mücadelede ciddi eksiklikleri bulunduğu belirtilerek, “standartlarını yükseltmesi” uyarısı yapılmıştı. Raporda, Türkiye’nin bazı terör şüphelilerini yargıladığı ancak savcıların bu konuya yeterince önem vermediği savunulmuştu. Bu nedenle, Türkiye’nin bir yıllığına izleme sürecine girdiği, 2021 yılı sonuna kadar kriterler yerine getirilmezse “gri listeye” alınacağı açıklanmıştı. Gri listede halen Pakistan, Yemen ve Moğolistan gibi ülkeler bulunuyor.

GEREKÇE ‘TERÖR’

AKP’nin “terörizmin finansmanı ile mücadele” gerekçesiyle hazırladığı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’na ‘mal varlığını dondurma yetkisi’ verilmesi öngörüldü. Teklif AKP’nin istediği şekliyle yasalaştığı takdirde, Cumhurbaşkanı, “tavsiye” üzerine Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yaptırım listesine alınan kişi ve kuruluşların hesapları ile bu kişi ve kuruluşlarla dolaylı olarak ilişkisi bulunan ya da onun adına hareket eden hesapları dondurabilecek.

YENİ KOMİSYON OLUŞTURULACAK

Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak Denetim ve İşbirliği Komisyonu (DİK) oluşturulacak. DİK, her kişi ve kurumdan belge talep edilecek ve bunların verilmesi zorunlu olacak. “Makul sebeplerin varlığı” halinde DİK, yaptırım kararı verilmesi için Cumhurbaşkanı’na öneride bulunabilecek. DİK gizlilik esasına göre çalışacak ve yılda en az iki kez toplanacak.

16 YIL HAPİS VE 50 MİLYON TL CEZA

Düzenlemeye göre faillere 1 yıldan 16 yıla kadar değişen hapis cezaları verilebilecek. Yasak eylemler bir şirket, dernek veya vakıf tarafından işlenmesi halinde ise 10 bin TL’den 50 milyon TL’ye varan idari para cezası gündeme gelecek.

YARDIM TOPLAMAYA VE DERNEKLERE YENİ DÜZENLEME

İnternet üzerinden izinsiz yardım toplama ile yurt içi ve yurt dışı izinsiz yardım toplamaya da bazı sınırlar getirilecek. Yardım konusunda İçişleri Bakanlığı denetçilerinin yetkileri de artırılacak. Ayrıca yüzbinlerce lirayı bulan cezalar kesilebilecek.

YABANCI DERNEKLERE DE DENETİM

Düzenlemeyle yabancı dernekler ile merkezleri yurt dışında bulunan dernek ve vakıflar da İçişleri Bakanlığı denetimine girecek. Kamu haklarından geçmişte yasaklanmış olanlar geçmiş cezaları affedilmiş olsa bile; terör suçluları ile uyuşturucudan ceza alanlara dernek-vakıf başkanı olma yasağı getirilecek. Dernekler her yıl denetlenecek. Yurt dışı yardım kampanyaları için mülki amire bildirim yapılacak.

AVUKATLAR DA DÜZENLEMEDE

Avukatlar da düzenleme kapsamında bildirimle yükümlü kılınacaklar. Bildirim yükümlülüğüne uymayanlara verilen 5-10 bin TL’lik cezalar ise 30-50 bin TL seviyesine yükseltilecek. Finans kuruluşunun gerekli bildirimde bulunmaması halinde ise verilecek ceza işlem tutarının yüzde 5’inden az olamayacak.

AKLAMA SUÇUNA GİZLİ SORUŞTURMACI

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle, aklama suçunun örgüt faaliyeti içerisinde işlenip işlenmediğine bakılmaksızın “gizli soruşturmacı” görevlendirilebilecek.

ŞİRKETLERE ELEKTRONİK ORTAM MECBURİYETİ

Teklifle Türk Ticaret Kanunu’nda da değişiklik yapılacak. Değişiklik yasalaşırsa, Ticaret Bakanlığı, “pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defterinin elektronik ortamda tutulmasını zorunlu” kılabilecek. Şirket hisse değişimlerine de sıkı takip getirilirken, hamiline yazılı pay sahibi olanların 31 Aralık 2021’e kadar Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MYK) bildirimde bulunacak.

BM’NİN IŞİD KARARI YASADA

Değişiklikle, BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılında aldığı 2253 sayılı kararı da listelenecek kişi ve kuruluşların tasarrufundaki malvarlıklarının dondurulması kararı da Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında kanun kapsamına alınıyor. Böylece tüm devletlerin DAEŞ, El Nusra gibi terör örgütlerine yönelik malvarlığını dondurma kararları çok daha hızlı uygulanabilecek.

CUMHURBAŞKANI’NA YENİ YETKİLER

Bugünkü yasada Cumhurbaşkanı’na tanınan yetkiler de artırılacak. BM Güvenlik konseyi kararlarına göre malvarlığı dondurma karaları Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte uygulanıyordu. Yasada yapılacak değişiklikle listeden çıkarılan kişilerle ilgili malvarlığı dondurma kararının kaldırılması kararı da doğrudan Cumhurbaşkanına tanındı. Ayrıca getirilen yeni düzenlemeyle, “Değerlendirme Komisyonunun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından kişi kuruluş ve organizasyonların Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinin kararları ile bu kararlara dayanılarak çıkarılan müteakip kararlar uyarınca malvarlığının dondurulmasına ilişkin oluşturulan listede eklenmesi ve bu makul sebeplerin ortadan kalkması halinde listelerden çıkarılması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne teklif edilebilir, Cumhurbaşkanının teklifi Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bildirilmesi” sağlanacak.

YETKİ İKİ BAKANLIK VE ANKARA AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE

Değişiklikle, terör örgütlerinin Türkiye’deki malvarlıklarının dondurulması ile ilgili yeni uygulamalar da getiriliyor. Buna göre mahkeme terör örgütü olduğuna kesin olarak karar verdiğinde “makul sebeplerin varlığına istinaden” Türkiye’deki kişi ve kuruluşların malvarlığının dondurulması kararı Değerlendirme Komisyonunun önerisi üzerine Hazine ve maliye Bakanı ile İçişleri Bakanı tarafından birlikte karar verilecek. Malvarlığı dondurma kararı verilmesi halinde derhal uygulanacak. 48 saat içinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun belirleyeceği Ankara Ağır Ceza Mahkemesi onayına sunulacak. Mahkeme 5 gün içinde dondurma kararını devamı ya da kaldırılması yönünde karar verecek. Daha sonra malvarlığı dondurma kararları 6’şar aylık dönemlerle incelenecek. Bu kişiler hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunulacak.

Malvarlığının dondurulması kararının gereğini yerine getirmeyen kişinin, tüzel kişi temsilcisi olması halinde 10-100 bin TL para cezasından vazgeçilecek. Kanun değiştiğinde bu kişilere artık 1-3 yıl arası hapis cezası ve ayrıca adli para cezası verilecek. Kararı yerine getirmeyen kişi Fon sağlayan veya finansal hizmet veren bir kişiyse ayrıca 2 milyon TL’ye kadar para cezası de ödeyecek.

Politika

Kılıçdaroğlu: Ensar ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceğiz

TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ensar ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “O hakim kayıtları getirmezse hakim değildir.” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ensar ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceklerini belirtti. ‘Kaçış planı’ açıklamasına ilişkin konuşan CHP Lideri, “Kendi geleceklerini hazırlıyorlar. Mal varlıklarını oraya götürüyorlar. Sermayelerini götürüyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu, 24 Mayıs’ta ‘bir kaçış planının anotomisi’ni açıklamıştı. Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını iddia etmişti. CHP Lideri, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söylemişti.

Düzce’de ziyaretlerde bulunan Kılıçdaroğlu, ‘kaçış planı’ açıklamasına ilişkin, “Amerikalı bilecek, biz bilmeyeceğiz. Ben burada ne yaptım? Amerikalıların bildiğini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bilsin dedim” ifadelerini kullandı.

“ORTADA BELGELER VAR”

Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Kılıçdaroğlu, “Ortada iddia yok, ortada belge var. Ne iddiası? Bu para gitmiş mi? Gitmiş. TÜRGEV göndermiş. Evet. Ensar göndermiş. Evet. Yayınlandı mı? Evet. Belgeler sahte mi? Hayır, değil. Para hareketleri doğru mu? Evet, doğru. Neresi yanlış?” dedi.

“BÜTÜN KAYITLARI MAHKEMEYE İSTEYECEĞİZ”

Saymaz’ın kendisi hakkında dava açıldığını hatırlatması üzerine CHP Lideri, “Dava açtıkları için teşekkür ediyorum. Dava açmalarının şöyle bir yararı var: Ensar’ın ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceğiz. O hakim kayıtları getirmezse hakim değildir. Buradan söyleyeyim şimdiden. Hakim, hakimlik yapamaz artık” dedi.

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

 

Okumaya Devam Et

Politika

Gergerlioğlu: İktidar iflas etmiş bir tüccar gibi, milletin malına çöktüler

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de hükumetin ekonomi politikasın eleştirdi. Gergerlioğlu, “İflas etmiş bir tüccar var karşımızda, ne yapacağını bilemez bir halde. İrtibat, iltisak diye milletin malına çöktüler. Senin gözlerinden nasıl bir zehirli ışık saçılıyor, şunu bir anlatsana Sayın Nebati.” dedi.

BOLD – HPD Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, AKP iktidarının “irtibat, iltisak” adı altında yüzlerce KHK’lının malına el koyduğunu, kayyım atanan Bank Asya’da parası olanların bazılarına paralarının bir kısmının verildiğini, bazılarına ise hiç verilmediğini söyledi.

“YAĞMA, TALAN MESLEKLERİ”

Türkiye’deki ekonomik sıkıntıları “Veresiye satan, peşin satan” fotoğrafıyla Meclis gündemine taşıyan Gergerlioğlu, “Şu anda dolar 16,5, euro 17,5. Ev, ara, et, ekmek fiyatlar çıldırmış gidiyor. Ne derseniz iflas etmiş bir tüccar var karşımızda. İflas etmiş bir tüccar var karşımızda ve bunun karşısında, ne yapacağını bilemez kapıyı, koltuğu, bacayı, her şeyi satmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Yağma, talan meslekleri.” dedi.

Binlerce, yüz binlerce KHK’lının malına çöktüğünü belirten Gergerlioğlu, “2016’da Bank Asya’da adamın dolarla parası var, TL’ye çevirip yıllar sonra o parayı ya verdi ya vermedi ya üstüne çöktü.” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Bu teklif müflis bir iktidarın para arama teklifi, şirketlerden, onların dövizlerinden bir şeyler elde etme, para arama teklifi, TMSF’ye devredilen şirketlere çökme teklifi, belediye gelirlerine çökme teklifi, Varlık Fonu şirketlerinden üç beş kuruş tırtıklama teklifi; başka bir şey değil. İflas etmiş bir iktidar bir tüccar var karşımızda, ne yapacağını bilemez bir hâlde.

Size bir resim göstereceğim, şöyle, herkes bir baksın. Böyle, klasik olarak tüm bakkallarda bu resmi görürüz arkadaşlar: Peşin satan ve veresiye satan resmi. Şurada, sol tarafta gördüğünüz resim var ya, işte, o, AK PARTİ iktidarının resmi. Hani böyle, altından fareler kaçışıyor, hazine boşalmış, derbeder bir hâlde perişan bir tüccar görüntüsü; işte, AK PARTİ iktidarının görüntüsü burada.

Neden? Ya, bakın, şu anda dolar 16,5; euro 17,5. Ev, araba, et, ekmek, ne derseniz fiyatlar çıldırmış gidiyor. İflas etmiş bir tüccar var karşımızda ve bunun karşısında, ne yapacağını bilemez kapıyı, koltuğu, bacayı, her şeyi satmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız; yağma, talan meslekleri. “İrtibat ve iltisak” denerek maalesef ki binlerce, yüz binlerce KHK’lının malına çöktüler. 2016’da Bank Asya’da adamın dolarla parası var, TL’ye çevirip yıllar sonra o parayı ya verdi ya vermedi ya üstüne çöktü. Şimdi de şirketlerin, bankaların üstüne çöküp onu cebe indirme telaşındalar.

MERHUM GAZETECİ GÜNGÖR ARSLAN’IN MALINA EL KOYDULAR

Bakın, burada AK Parti’nin Kocaeli vekilleri de var, onlar iyi bilirler. Güngör Arslan Kocaeli’nde bir gazeteci; Ya, “cemaatten” denilerek darbe sonrası adamcağızı 29 gün cezaevinde yatırdılar. Sol gelenekten gelen Marksist bir gazeteciydi Güngör Bey; bütün malına, mülküne çöktüler. Ardından, muhalif bir gazeteci olduğu için öldürüldü. Şu anda merhumun tüm malına, varlığına el koymuş, çökmüş durumdalar; satmışlar, talan etmişler, yapmadıklarını bırakmamış durumdalar. Hiçbiri itiraz edemez, çok iyi biliyorlar Güngör Arslan’ı. Yahu, bu haydutluktur, başka bir şey değildir.

Bu Meclis’te oldu iki buçuk yıl önce, burada tüm arkadaşlar hatırlar. İbrahim Kaboğlu Hoca Anayasa Mahkemesine gitti -sağ olsun- Anayasa Mahkemesi o yasayı iptal etti. KHK’lıların SGK’da hakları çiğneniyordu ve o SGK yetkililerine yasal zırh getiren bir yasa buradan geçti. Hiç unutmam, ben burada çırpındım “Etmeyin, eylemeyin; bu, yağma, talan ve hırsızlığın üstünü örtme yasasıdır.” dedim, geçti yasa buradan, AYM iptal etti.

HAYDUTLUKTUR BU BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Yahu, bu haydutluktur, başka bir şey değildir. Bakın, şu anda aynısı devam ediyor. Anayasa madde 35’e de aykırı. Yahu, kişiyi cezalandırabilirsin, Bank Asya’da parası var diye bir şekilde terörist ilan etmişsin, malına mülküne el koymak nedir ya! Allah aşkına, Anayasa madde 35 apaçık ortada, nedir bu! Her şeyi ayaklar altına almış durumdasınız, başka bir şey değil.

Merkez Bankasında eksi 63 milyar dolar var; eksi ya, ekside yani. Eylülde faizi artırıp 100 bin liraya 25 bin lira faiz ödemekten kaçtınız, şimdi 60 bin lira oldu, aradaki 35 bin lirayı da vatandaşın üstüne vergi olarak yıktınız.

Bakın, şu anda tablo son derece kötü, 183 milyar dolar kısa vadeli, bir yıl içinde ödenmesi gereken borç var. Peki, bu borcu nasıl ödeyeceksiniz? Merkez Bankası’nda eksi 63 milyar dolar var; eksi ya, ekside yani. Eylülde faizi artırıp 100 bin liraya 25 bin lira faiz ödemekten kaçtınız, şimdi 60 bin lira oldu, aradaki 35 bin lirayı da vatandaşın üstüne vergi olarak yıktınız. Bakın, sadece kur artışı 441 milyar dolarlık dış borçta ne kadar zarara yol açtı biliyor musunuz? 3,5 trilyon liralık maliyet artışına yol açtı kur artışı.

GÖZLERİNDEN ZEHİRLİ IŞIK SAÇILIYOR SAYIN NEBATİ

Hani bir Maliye Bakanınız var ya “Gözlerimdeki ışığa bak.” diyor, onun, o saçtığı ışıklar sonrası nasıl bir felaketi yaşadığımızı gördük. Ya, 22 Mart’ta demiş ki: “TL dibe vurdu.” 14,5’tu 22 Mart’ta, şu an 25 Mayıs’ta 16,5 olmuş dolar. Ya, senin gözlerinden nasıl bir zehirli ışık saçılıyor Allah aşkına, şunu bir anlatsana Sayın Nebati dolar 16,5 TL olmuş? “150 milyar lira tasarruf edeceğiz.” diye yola çıktınız, 500 milyar lira faiz farkı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bakın, öylesine bir yağma talan düzeni oluşturmuşsunuz ki daha bugün Ali Osman Akat, o suç işleri bakanınızla fotoğrafı çıkan bir insan. Kendisine kokain gönderilmiş “Ya, adresime yanlışlıkla gönderilmiştir efendim herhâlde.” demiş, adamı tahliye ettiler. Yani ülkenin hâli bu, buraya getirdiniz yağma ve talan düzenini.”

Gezi davasında tutuklu yönetmen Çiğdem Mater: 9 metrekarelik koğuşta yaşıyoruz, haklılığın verdiği huzur var içimde

Okumaya Devam Et

Politika

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu sorusuna sinirlendi: Destek mestek vermiyorum

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye kendisi aday olmazsa Kılıçdaroğlu’nu destekleyip desteklemeyeceği soruldu. İnce, “Niye destek vereyim? Kendime destek vereceğim. Destek mestek vermiyorum, kendimi destekliyorum” dedi.

BOLD – Kocaeli’de ziyaretlerde bulunan Memleket Partisi lideri İnce, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan İnce, net dille Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini açıkladı.

“KILIÇDAROĞLU’NA NİYE DESTEK VEREYİM?”

Kendisinin aday olmaması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verip vermeyeceği sorulan İnce, “Niye destek vereyim? Kendime destek vereceğim. Destek mestek vermiyorum, kendimi destekliyorum. Cumhurbaşkanlığına tabii adayım. Sandığı koyacağız, üyeler kimi seçerse partinin cumhurbaşkanı adayı o olacak. Bu seçimde büyük ihtimal ben kazanacağım. Bizde demokrasi var, yarın da bir başkası kazanabilir. ‘Ben genel başkanım seni aday yaptım’ diye bir şey yok.” diye konuştu.

“ÇÖZÜME BAŞLANGIÇ YERİ ESAD’LA BARIŞMAK”

Mülteciler konusuna da değinen İnce, “Mültecilerle ilgili çok netiz. Çözüme başlangıç yeri Esad’la barışmaktır. Erdoğan, BAE ile barıştıysa, Sisi ile barıştıysa, Fransa ile barıştıysa, Rusya ile barıştıysa, terör örgütü dediği İsrail ile barıştıysa mutlaka Esad’la da barışmalıdır. Şam’a büyükelçi atamalıdır. Uluslararası kuruluşların desteği de güvence vermelidir. Esad’ın afları bir işe yaramıyor. Çünkü Suriyeliler Esad’a güvenmiyor. BM’yi devreye sokarak, güvence alınarak, gönüllü ve gururlarını incitmeden göndermeliyiz. Elektrik fiyatlarını artırarak değil diplomasiyle göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALTILI MASADA UZLAŞMA GÖRMÜYORUM”

Altılı masaya dair düşüncelerini aktaran İnce, “Altılı masada bir uzlaşma görmüyorum. Ali Babacan, ‘Ergenekon ve Balyozu yeniden yargılayacağız’ dedi. Bir gün sonra Kılıçdaroğlu, rahmetli Ali Tatar’ın eşine gitti. Birisi kamulaştıracağız diyor, ötekisi yapamazsınız diyor. Eğitimi cemaatlere, tarikatlara bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Tarikatlara bırakmayacağız derseler Temel Karamollaoğlu kızar. Şunu dersek Ali Babacan kızar, bunu dersek Kılıçdaroğlu kızar. Böyle uzlaşma olur mu? Seçimi de kazandın diyelim, ülkeyi nasıl yöneteceksin? Sorunlar orada duruyor” dedi.

Ümit Özdağ, SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi’nin itiraflarını anlattı: “Aslında askeri birlikleri ele geçirmek istiyorduk”

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar