Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

OdaTv yazarı Müyesser Yıldız: Çıplak aramanın tanığıyım

Cezaevinden yeni çıkan OdaTv yazarı Müyesser Yıldız, “Çıplak aramanın tanığıyım” diyerek çağdışı uygulamayı ‘Belgesi yok’ söylemiyle yalanlamaya çalışan AKP’li siyasilere net cevap verdi.

BOLD – Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan gazeteci, avukat, ev hanımı kadınların maruz kaldığı ‘Çıplak arama’ işkencesi kadınların sosyal medyadaki ifşasıyla gündeme geldi.

AKP’li yöneticiler her ne kadar yalanlasa da mağdur kadınların birinci ağızdan anlattıkları çağdışı uygulama, hemen her kesimden tepki aldı.

AKP’lilere bir yalanlama da OdaTv yazarı Müyesser Yıldız’dan geldi. Konuyu köşesine taşıyan ve bir süre önce cezaevinden çıkan Yıldız: “Çıplak aramanın tanığıyım” dedi.

Müyesser Yıldız’ın yazısı şöyle: “Mayıs 2003; dönemin Başbakanı Erdoğan, Başbakanlık binasında Valilerle bir toplantı yaptı ve onlara şöyle seslendi:

– Temel hak ve hürriyetlerin sağlanması konusunda gerekli tedbirleri alınız. Özgürlük alanını alabildiğince genişletme konusunda kararlıyız. Kanun kadar önemli, belki daha önemde olan, o kanunu uygulayan kamu görevlilerinin anlayışı ve uygulama tarzıdır. Bir seferberlik halinde insan haklarını önemsemenizi istiyorum.

– İşkencenin toplumsal hafızadan silinmesini bekliyorum. İşkencenin kökünün kazınmasında kararlıyız. Kendinizi işkenceye muhatap olanların yerine koyunuz. Bu tür şikayetleri derhal inceleyip sonuçlandırınız.

Şubat 2011; kaybolan yakınlarını arayan “Cumartesi Anneleri” ile görüşen dönemin Başbakanı Erdoğan, 1979’da öldürülen iki arkadaşının cenazesine katıldığı için gözaltına alındığını, bir gece Metris Cezaevi’nde kaldığını anlatıp, ayaklarının dizlerine kadar buzlu suda tutulduğunu, bu “işkence”den sonra da eroin bağımlılarının odasına alındığını söyledi.

Ekim 2013; Erdoğan, Metris’te tutulduğu bir günlük sürede kendilerine sıcak çorba ikram ettiği için, “Anarşistlere yardım etmek sana mı kaldı?” denilerek, “falakaya yatırıldığını” belirttiği, o vakitler onbaşı rütbesiyle askerlik görevini yapan Fehmi Kanlı’yı ziyaret etti.

Netice-i kelam; “İşkenceye sıfır tolerans” AKP’nin sloganı ve hedefi oldu. Yetkililer her fırsatta, ülkemizde işkence ve kötü muamelenin sona erdiğini savundu.

BELGESİ OLUR MU

Bunları hatırlatmamın sebebi mi?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gündeme getirdiği, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadına çıplak arama yapıldığı iddiası üzerine başlayan tartışmalar.

Bir haftadır dikkatle ve sabırla izliyorum.

İddiayı yalanlayan Uşak Valisi Funda Kocabıyık, şu açıklamayı yaptı:

“Bir kadın Vali olarak söylüyorum; HDP milletvekili tarafından defalarca yalanlamamıza rağmen sistematik olarak gündeme getirilen bu iftira tamamen hayal mahsulü ve kötü bir yalandır, FETÖ terör örgütünün esiri olmuş yayın organlarının ve kişilerin karalama kampanyasıdır. Yaşananlar göstermektedir ki, FETÖ ve PKK terör örgütleri aynı amaç uğrunda birleşmişlerdir.”

Uşak Emniyet Müdürü ve çok sayıda polis, Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, cezaevlerinde aramanın nasıl yapılacağının hukuk düzeni tarafından belirlendiğini kaydedip, “Böyle bir iddia varsa, bunun belgelerini verirler. Bizler de tahkikat yaparız, araştırırız. Varsa bir hukuka aykırılık, bunun hesabını hep beraber sorarız” dedi.

AKP’nin bir diğer Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise cezaevleri ve emniyette çıplak arama yapıldığı iddialarına asla inanmadığını bildirip, şunları söyledi:

“Bunu çok net söyleyeceğim, bu bir FETÖ yöntemidir. Bütün hayatı kadın mücadelesi ile geçmiş bir insanım. Böyle bir şeye müsaade edebilir miyiz biz? Bir kadının böyle aranmasına biz tahammül edebilir miyiz, yani akıl var mantık var. Türkiye’de cezaevleri şartları dünyayla kıyaslanamayacak kadar iyi. Türkiye’de cezaevlerinde bu şekilde bir muamele olamaz. Nerede yaşıyor bu insanlar, inanılır gibi değil. Bunlar kesinlikle yok. Burada kasti bir siyasi propaganda var.”

İddiaları yalanlayan son isim AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal oldu. Bunu “tam bir 5. kol faaliyeti” diye nitelendiren Ünal, şu yorumu da yaptı:

“Önümüzdeki süreçte FETÖ’cülerin hapishanelerde oluşturmak istediği bir hareketlenme ve hapishaneler üzerinden yapmak istediği belli provokasyonların ilk işaret fişeğidir bu.”

ADALET BAKANLIĞI NE DİYOR

İki şey için bekledim.

Birincisi; yetkililerin kimin söylediğine değil, neyin söylendiğine bakarak, toptancı reddiye anlayışı yerine, “Bu ciddi bir iddiadır. Derhal gerekli inceleme ve araştırmaları yaptıracağız.” diyerek, makûl bir tavır göstermesini…

İkincisi; Adalet Bakanlığı’nın açıklama yapmasını…

Adalet Bakanlığı’ndan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Ancak bugün Hürriyet gazetesi, Bakanlık yetkililerine dayanarak, Ceza İnfaz Yasası ve Cezaevleri Yönetimi Ceza İnfazı Hakkında Yönetmelik’te çıplak arama düzenlemesinin yer aldığına dikkat çekti.

Böylece, öncelikle AKP yetkililerinin günlerdir kesin bir dille yalanladığı uygulamanın “hukuken” var olduğu görüldü.

Adalet Bakanlığı yetkililerinin, Hürriyet’teki diğer beyanlarına gelince; “Çıplak aramanın hassasiyetle uygulanan istisnai bir yöntem olduğunu ve beden çukurlarındaki aramanın cezaevi tabibince yapılması gerektiğini” vurgulamışlar.

Bu tablo karşısında, cezaevinden sadece 1.5 ay önce çıkmış, “FETÖ’cü veya PKK’lı” olmayan birisi olarak şunları söylemek zorunda kaldım:

Polisi bilmiyorum, ama maalesef cezaevinde bu uygulama var… İstisnai falan değil, cezaevi tabibince de yapılmıyor… Tanığıyım!..

Çıplak aramayı gündemde tutan Gergerlioğlu neden susturulmak isteniyor?

Gündem

Ülke yangın yeri! Kim takar Yalova Kaymakamını

Türkiye’nin 4. büyük partisi HDP’nin İzmir İl binasının basılarak bir çalışanın öldürülmesi sonrası tek kelime açıklama yapmayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bütün günü kursiyer kaymakamların kura töreninde geçirdi. Töreni sosyal medya hesabından da paylaşan Soylu’ya tepkiler çığ gibi.

BOLD – Onur Gencer adlı bir saldırgan, bugün sabah saatlerinde İzmir Konak’taki HDP İl binasını ateşe vererek Deniz Poyraz adlı bir hizmetliyi de öldürdü. Saldırgan Gencer binanın çatısında yakaladı. Saldırganın sosyal medya profilinde ‘bozkurt’ işareti yaparken, silah kullanmış halde ve poligonda atış taliminde çekilmiş fotoğraflar ve Suriye’de ‘görev’e gittiğine dair ifadeler bulunuyor.

AKP’DEN SALDIRIYA TEPKİ

AKP kanadından ilk açıklama parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik paylaşımında: “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyoruz. Türkiye, huzur ve güvenliğini bozmaya çalışan provokasyonlara asla fırsat vermeyecektir” dedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyorum. Provokasyonların hedefi karanlıktır, huzursuzluk ve güvensizliktir. Hukuk bu karanlığa asla geçit vermeyecek, olay tüm yönleriyle aydınlatılacaktır” sözleriyle saldırıyı lanetledi.

SOYLU KAYMAKAMLARI PAYLAŞTI

Saldırı haberinin ardından ‘107’nci Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni’ne katılan İçişleri Bakanı Soylu burada yaptığı konuşmada konuya değinmedi. Sosyal medyayı aktif kullanan Soylu’nun hesabından da kaymakamların kura töreni de paylaştı. Ülkenin 4. büyük partisinin il binası silahla basılarak cinayet işlenmesine rağmen Soylu’nun bütün günü kaymakamlarla geçirerek açıklama yapmaması tepki çekti.

SEDAT PEKER UYARMIŞTI

Öte yandan, daha önceki videolarında Mehmet Ağar ve ekibinin Gazi Mahallesi olaylarına benzer kanlı olaylar planladığını söyleyen Sedat Peker, takipçilerine dikkat olmaları ve sokaktan uzak durmaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Uyarılarını tekrar hatırlatan Peker, “Kıymetli dostlarım, İzmir HDP il başkanlığına yapılan provokasyon amaçlı saldırının çok daha büyüklerini ne yazık ki önümüzdeki zamanlarda yaşayacağız. Eğer benim tecrübeme ve samimiyetime inanıyorsanız hiçbir şartla sokağa çıkmayın” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun sessizliğinin yanı sıra bir mafya babası olan Sedat Peker’in halka itidal çağrısı yapması sosyal medya kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı.

Okumaya devam et

Gündem

Kırgız siyasetçiden Orhan İnandı açıklaması

Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT tarafından kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın Kırgız dostları ona sahip çıkıyor. Eski milletvekili Tursunbay Bakir Uulu, İnandı’nın hala daha bulunamamış olmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

BOLD – Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 31 Mayıs akşamı kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın eski dostlarından, Erkin Kırgızistan Partisi Genel Başkanı, Eski Milletvekili Tursunbay Bakir Uulu da bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un İnandı’nın bulunması için talimat vermesinin çok doğru bir karar olduğunu söyleyen Uulu, ancak, şu ana kadar bulunamamış olmasından ciddi şekilde endişe duyduğunu ifade etti.

“GÜVENLİK BİRİMLERİNİN ÇALIŞTIĞINI SÖYLEYEMEM”

Orhan İnandı hakkında Kırgız Meclisi Genel Kurulu’ndaki oturumu izlediğini belirten Uulu, “İçişleri Bakanlığı, Milli Güvenlik Devlet Komitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri milletvekillerinin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanımızın bizatihi kendi himayesinde yürüttüğü soruşturmanın, ilgili makamlarca çok daha fazla çaba sarf ederek sonuçlandırılmasını istiyoruz. Şu ana kadar güvenlik birimlerinin bu şekilde çalıştığını söyleyemem.” dedi.

“DAHA ÖNCE DE ADAM KAÇIRMA OLAYLARI YAŞANDI”

Kırgızistan’ın eski cumhurbaşkanlarından Askar Akayev döneminde yaşanan insan kaçırma olaylarını hatırlatan Uulu şöyle devam etti:

“Akayev döneminde Özbek siyasetçi Abdumanab Pulatov’un komşu ülkenin özel istihbarat servisleri tarafından Bişkek’ten kaçırıldığını unutmuyoruz. Daha sonra Kırgız vatandaşımız olan Özbeklerin ülkemizden kaçırılma vakaları artmaya başladı. Bu gelişmelerin akabinde 1997’de Kırgız Meclisi’nde olayın araştırılması için benim de bulunduğum bir komisyon kuruldu. Özbekistan’a kaçırılarak hapsedilen vatandaşlarımızın ismini tespit ederek Meclis Genel Kurulu’nda açıkladık.

Ombudsman olduğum 2005 yılında Andican olayları yaşanmış ve Özbekistan’dan ülkemize sığınanlar olmuştu. Özbekistan ülkemize sığınan 22 Özbekistan vatandaşının iadesini istemişti. Ombudsman olarak iade kararına karşı çıkmama rağmen dönemin cumhurbaşkanı ve başsavcısı bu kişileri Özbekistan’a iade etti.

Kısaca özetlemem gerekirse, geçmişte de ülkemizde kaybolma veya gizli istihbarat servisleri tarafından adam kaçırma olayları yaşandı. İçişleri Eski Bakan Yardımcısı Kursan Asanov’un soruşturmasında İçişleri Bakanlığı’nın oğlunun gittiği bütün yerleri kameralardan tespit ederek göstermesini unutmuş değiliz.

Kaçırıldığı gün İçişleri Eski Bakanı Melis Turgunbaev ile buluşmasından sonra kimler ile bir araya geldiği ve yol güzergahını üzerindeki kameralardan kendisini takip eden araç ya da araçları tespit etmem mümkün.”

Facebook sayfasından bir açıklama yapan ve Orhan İnandı ile fotoğrafını da paylaşan Uulu, Kırgızistan’ın daha fazla utanç durumuna düşmemesi için kaybolan Kırgız vatandaşlarının sağ-salim bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kırgız Meclisi Orhan İnandı’yı bulmaya kararlı: Kendimizi rezil etmemeliyiz

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li başkanın yanında el pençe duran savcı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı oldu

Bir et lokantasının açılışında eski AKPli Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün yanında el pençe divan şekilde fotoğraflanan eski Kazan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Çıtlak’ın terfi ederek Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Kazan Başsavcılığının ardından Ankara Batı Adliyesi Savcılığına atanan Çıtlak, Aralık 2018’de Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür yardımcılığı görevine atandı.

Çıtlak, 3 yıla yakın bir süredir genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Çıtlak’ın Kazan Başsavcılığı görevi sırasında Mayıs 2016’da bir et lokantasının açılışı sırasında verdiği fotoğraf tartışmaya neden olmuştu.

AKP’li Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve AKP’lilerle lokanta açılışına Kazan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Çıtlak da katılmıştı. Çıtlak’ın Lokman Ertürk’ün yanında el pençe divan şekilde duruşu tepki toplamıştı.

Abdullah Çıtlak.

Düşünce suçlusuna insafsız infaz: Bu nasıl adalet?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0