Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Yüzde 60 engelli olmasına rağmen cezaevinin sevk ettiği hastane “kalıcı bir engeli yok” raporu verdi

Engelli olduğu 4 hastane raporuyla belgelenen Bilal Danış, engellilere verilen denetimli serbestlik hakkından 2 aydır yararlanamıyor. 4 yıldır tutuklu olan Danış’a cezaevinin sevk ettiği hastane heyeti “süreklilik arz eden bir engeli yoktur” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Türkiye cezaevlerinde tahliye hakkı doğduğu halde serbest bırakılmayan birçok mahpus var. 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nda yapılan son düzenlemeye göre engelli tutuklular cezasının son 3 yılını, diğerleri ise son bir yılını dışarıda geçirmesi gerekiyor. 2010 yılında geçirdiği trafik kazasında sol kolunu kaybeden ve yüzde 60 engelli raporu verilen Bilal Danış bu hakkından yararlanabilmek için savcılığa dilekçe verdi. Savcılık, 2011, 2014 ve 2015’te verilen dört hastane raporu olmasına rağmen yeni bir hastane raporu getirirse durumunun değerlendirileceğini söyledi.

95 GÜN KARANTİNA KOĞUŞUNDA KALDI

Bilal Danış, savcılığın talebi üzerine cezaevi doktoru tarafından İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Üç aydır hastane ile cezaevi arasında gidip gelen, bu süre içinde koronavirüse yakalanan ve 95 gün tek başına karantina koğuşunda yaşamak zorunda kalan Danış’a hastanenin heyet kurulu “kalıcı bir engeli yok” raporu verdi. Böylece daha önce yüzde 60 engelli olduğu raporla belgelenen Danış, bu hakkından mahrum edildi. Bilal Danış, hakkını aramak için hastanenin bağlı bulunduğu İl İzmir Sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesi gönderdi.

RAPOR 1: 2011 yılında Balıkesir Devlet Hastanesi tarafından verilen engelli raporu.

RAPOR 2: 2011’de Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi tarafından verilen engelli raporu.

RAPOR 3: 2014 yılında Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi tarafından verilen engelli raporu.

RAPOR 4: 2015 yılında Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi tarafından verilen engelli raporu.

“RAPORDA SOL KOLU AMPÜTE DENİLDİĞİ HALDE…”

Bold Medya’ya konuşan Bilal Danış’ın annesi Mukadder Danış, “Elimizde 4 hastanenin verdiği engelli raporu olduğu halde bu kararı verdiler. Yeni çıkan raporda üç madde vardı. Birincisi ‘sol kolu ampüte (bir organın tamamı ya da bir kısmını kesilmesi) denildiği halde sonuç bölümünde süreklilik arz eden bir engeli yoktur’ yazıyordu. İkinci madde bağırsaklarındaki kanamayla ilgili. Orada da ‘fap hastalığı pozitif çıkmıştır” yazıyordu. Bunun anlamı şu, bağırsaklarından polipler eğer tedavi edilmezse kansere dönüşebilir. 38-40’lı yaşlara doğru tehlikeli olan bir durum. Gastroloji doktoru bunu Bilal’e daha önce söylemişti. Üçüncü madde şimdi aklımda değil. Böyle yazmalarına rağmen infazın ertelenmesini gerek yoktur deniliyor. Biz aslında infaz ertelemesi istemedik. Kanuni hakkı için bir başvuru yaştık. İyi niyetli düşünüp acaba bir karışıklık mı oldu diye de aklımıza geliyor.” dedi.

ENGELLİ KADROSUNDAN YARARLANMIŞTI

1990 doğumlu Bilal Danış, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’ne devam ederken Mayıs 2011’de trafik kazası geçirdi ve sol kolunu kaybetti. Yüzde 60 engellilik raporu verilen Danış, okulunu bitirdikten sonra İzmir Sağlık Müdürlüğünde engelli kadrosundan yararlanarak çalışmaya başladı. Genç yaşta engelli olmanın psikolojik sıkıntılarını yaşayan Danış, 2016’da daha farklı bir stresle karşılaştı. Cemaat soruşturmaları kapsamında 20 Kasım 2016’da gözaltına alındı, bir gün sonra tutuklanıp Şakran’a gönderildi.

Bank Asya hesabı, kapatılan bir etüt merkezinde sigortasının olması ve içeriği olmayan mesajlaşma programı Bylock kullandığı gerekçesiyle 9 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 4 yıldır İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Danış’ın cezaevinde kalması gereken süre 20 Kasım 2020’de doldu. Son 3 yılını dışarıda geçirebilmek için savcılığa dilekçe veren Danış, yaklaşık iki aydır bu hakkından mahrum bırakılmıştı, artık verilen raporla bu hakkını da kullanamayacak.

BİR YILDIR BAŞKA SAĞLIK SORUNLARI DA YAŞIYOR

Bilal Danış, bir yıldır cezaevinde sağlık sorunları da yaşıyor. Ekim 2019’da iki kez üst üste mide kanaması geçiren Danış’a Çiğli Araştırma Hastanesi’ndeki doktor “Bağırsaklarında stresten aşırı derece polip oluşmuş, kansere çevirme ihtimali var.” dedi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Danış’a genetik test yapıldı. Ancak Türkiye’de Mart 2020’de başlayan korona salgını nedeniyle tedavi yarım kaldı, aksadı.

13 Kasım 2020’de ise tek başına kaldığı karantina hücresinde koronavirüse yakalandı. Virüsü atlatan Danış, 4 Ocak 2020 Pazartesi günü verilen heyet raporundan sonra koğuşuna geri gönderildi. Annesi Mukadder Danış, oğlunun kendisine yapılan bu haksızlığı duyurması için herkesten yardım istediğini de ifade etti.

GERGERLİOĞLU: “MAZLUMUN DUASI YETER”

Bilal Danış, sağlık kurulu raporuyla ilgili başından geçenleri HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta da anlattı. Gergerlioğlu, mektuptan bir paragrafı Twitter hesabından paylaştı: “TBMM kürsüsünde ‘ Şahit ol Ya Rab” demiştiniz, yarın Hakkın huzuruna varınca dilsiz şeytan olmadığınıza ben şahidim, mağdurların sesi olduğunuza ben şahidim, mazlumun yanında olduğunuza ben şahidim, Allah da şahittir Bilal Danış, İzmir 2 Nolu T Cezaevi.”

Yüzde 60 engelli Bilal Danış’ı cezaevinde esir tutuyorlar

Hasta tutuklu Bilal Danış cezaevinde koronavirüs kaptı

Yüzde 60 engelli hasta tutuklu iki kez mide kanaması geçirdi

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0