Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İşten çıkarmak yasak ama işsizler ordusu çığ gibi büyüyor

Salgın nedeniyle işten çıkarma yasaklandı, ancak işsizler ordusu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ekim ayında 260 bin kişi işsiz kalırken ümidini kaybedip iş aramayı bırakanların sayısı 1.5 milyonu geçti.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin işgücü verilerini yayımladı. Geçen yılın ekim ayında yüzde 13,4 olan işsizlik oranı, bir yılda 0,7 puan gerileyerek yüzde 12,7 olarak gerçekleşti. İş arayıp bulamayan işsiz sayısı ise 4 milyon 5 bin kişi olarak tahmin edildi. Ekim ayında 260 bin kişi ise işinden oldu.

260 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre TÜİK’in işgücü göstergelerinde aynı anda hem işsiz sayısı hem de istihdam azaldı. Verilere göre eylül ayında 27 milyon 707 bin olan istihdamdaki kişi sayısı, ekim ayında 27 milyon 447 bine geriledi. Sadece 1 ayda en az 260 bin kişi işini kaybetti.

1.5 MİLYON KİŞİ İŞ BULMA ÜMİDİNİ YİTİRDİ

Verilere göre 4 milyon 5 bin iş arayan işsizin 1 milyon 102 bini bir yıldan uzun süredir iş arıyor. Verilere göre ekim ayı itibariyle “İş bulma ümidim olmadığı için iş aramıyorum” diyenlerin sayısının 1 milyon 511 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. 2019’un aynı ayında 668 bin olan ve “ümitsiz işsizler” olarak nitelenen bu kişilerin sayısı 1 yılda yüzde 126 oranında arttı. Eylül ayında 1 milyon 402 bin olan ümitsiz işsizlere sadece 1 ayda 109 bin kişi eklendi.

“İŞ OLSA ÇALIŞIRIM” DİYEN KİŞİ SAYISI 2.8 MİLYON KİŞİ

TÜİK’e göre “iş aramıyorum ama iş olsa çalışırım” diyenlerin sayısı bir ayda 103 bin kişi artarak 2 milyon 837 bine ulaştı. Bu 103 bin kişinin 87 bini kadın. İş aramayan ama çalışmaya hazır olanların sayısı geçen yıl 1 milyon 507 bin olarak açıklanmıştı. Bu rakam geçen bir yılda pandeminin de etkisiyle yüzde 88 oranında artarak 2 milyon 837 bine çıktı.

İLO STANDARTLARINDA İŞSİZ SAYISI 9.7 MİLYON

TÜİK’in verilerinden yola çıkarak gerçek işsizliği açıklayan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartlarını gözeterek açıkladığı verilere göre Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı 9.7 milyon. Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 27 olarak açıklanırken, istihdamdaki bir yıllık azalma da 896 bin kişi oldu. İş başında olanların sayısı geçen bir yılda 1 milyon 833 bin kişi azalırken, kadın işgücü yüzde 8, kadın istihdamı ise yüzde 6.3 azaldı.

Enerji Bakanlığı yatırımlarını vergi cenneti adalara yönlendirdi!

Ekonomi

Bir kripto para borsası skandalı daha

Veri sızıntısı iddialarına karışan yerli kripto para borsası BtcTurk’ten çalındığı iddia edilen 516 bin kişinin kullanıcı bilgileri, bir veri tabanı sitesinde tespit edildi.

BOLD – Türkiye’ye kripto paraların güvenliği Thodex skandalının ardından tartışma konusu oldu. Kripto para borsası skandallarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin ilk borsası olan ve 2013’ten bu yana hizmet veren BtcTurk hakkında ortaya atılan bilgi sızıntısı iddiası, bu hafta yatırımcılar tarafından çokça konuşuldu.

Odatv’de yer alan habere göre, 2018 yılında platformdaki kullanıcıların bilgileri internet korsanları tarafından çalınmış, veriler bir forumda satışa çıkarılmıştı. Bugünse BtcTurk’ten gelen açıklamayla böyle bir olayın olmadığı belirtildi. Ancak saatler sonra bu açıklamayla çelişen yeni veriler ortaya çıktı.

Yazılımcı Mert Susur, 2018’de BtcTurk’te gerçekleştiği iddia edilen veri sızıntısını doğrular nitelikte görseller paylaştı.

Sosyal medyadan haberleri paylaşan Susur, iddiaya göre bir veri tabanı sitesinde BtcTurk’ten sızdırıldığı söylenen hesaplara ulaştı. Elde edilen verilere göre 2020 yılının nisan ayında siteye 516 binden fazla kayıt eklendiği öğrenildi.

AKP’nin oy planı yine yoksulu vurdu: Patates fiyatları tavan yaptı

Okumaya devam et

Ekonomi

AKP’nin oy planı yine yoksulu vurdu: Patates fiyatları tavan yaptı

Ramazan ayı öncesi marketlerde kilosu 1 liraya kadar düşen patatesin fiyatı, AKP’nin törenle yaptığı ücretsiz dağıtım sonrası 3.5 liraya kadar yükseldi. Yoksul ailelerin en çok tükettiği gıda maddeleri arasında yer alan patates artık cep yakıyor.  

BOLD – AKP hükumetinin bu yıl törenle ihtiyaç sahibi kişilere dağıttığı 120 bin tonluk patatesin faturası yine vatandaşa çıktı. AKP’nin bu hamlesi sonrası patates fiyatları rekor düzeyde zamlandı.

Geçen ay marketlerde fiyatı 1 lira civarında olan patates, halkın kesesini zorlayacak düzeyde zamlandı. Birçok markette fiyatı 3.5 lira seviyesine kadar çıkan patates, bu kısa sürede en çok zamlanan ürün oldu. Patatesle birlikte dağıtılan soğanın fiyatlarında yaşanan artış ise sınırlı oldu. Daha önce 1 lira civarında olan soğan ise şu an 2 liradan tüketiciye sunuluyor.

Yeni videoda Peker’in hedefinde yine Soylu var: Sen benim jokerimdin

Okumaya devam et

Ekonomi

1,3 milyon yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanını 61 yolcu kullandı

Bu yıl 1,317 milyon yolcunun garanti edildiği Zafer Havalimanına dört ayda 61 yolcu uğradı. Hazine’nin Zafer Havalimanı’ndan zarar etmemesi için planlanan her uçakta en az 6 bin 335 yolcunun uçması gerekiyor.

BOLD – AKP’nin Yap-İşlet-Devret modelinin simge yatırımlarından Zafer Uluslararası Havalimanı yeni bir rekor kırdı. Saray’a yakın şirketlerden İçtaş tarafından inşa edilen ve 2044 yılına kadar yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanına, 2021’in ilk dört ayı için garanti edilen ortalama yaklaşık 440 bin yolcuya karşı 61 yolcu uğradı.

10 MİLYON YOLCU GARANTİSİ VERİLDİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Yolu, Akkuyu Nükleer Santralı, havalimanları, limanlar, otoyollar gibi mega projelerin ihalelerini alan IC İçtaş, kendi açıkladığı rakamlara göre Zafer Havalimanı için 50 milyon euro yatırım yaptı. 2044 yılına kadar havalimanını işletme hakkı devredilen şirkete, her yıl artan sayıda yolcu garantisi de sağlandı. Havalimanının açıldığı 2012 yılından bu yana havalimanından 10 milyon 233 bin 144 yolcunun gideceği öngörülerek şirkete garanti verildi. Ancak havalimanını kullanan yolcu sayısı bu dönemde 318 bin 996’da kaldı. Pandemi ile birlikte de havalimanındaki trafik durma aşamasına geldi.

4 AYDA 61 YOLCU UĞRADI

BirGün’ün haberine göre her yıl yolcu sayısı azalmasına karşın sözleşme gereği şirket, artan tutarda garanti ödemesini kasasına koydu. Kovid 19 salgını nedeniyle düşen yolcu sayısının Zafer Havalimanı’na yansıması daha da dramatik oldu. Kütahya-Afyon-Uşak illerinin kullanacağı öngörüsüyle inşa edilen Zafer Havalimanı’nı 2020’de 16 bin 645 yolcu kullandı. Ancak 1 milyon 279 bin 352 yolcu için garanti verildiğinden şirkete uçmayan yolcular için 6 milyon 738 bin euro garanti ödemesi yapıldı. 2021 garantisi ise bir önceki yıla göre 38 bin 381 yolcu artışla 1 milyon 317 bin 733 olarak belirlendi. Ancak yılın ilk dört ayında uçan yolcu sayısı 61’de kaldı. Ocak, şubat ve nisan aylarında havalimanına hiç yolcu geliş gidişi olmadı.

YÜZDE 100 SAPMA REKORU

2021 yılı boyunca iç hatlarda 775 bin 137 yolcu, dış hatlarda 542 bin 596 yolcu garantisi verilen havalimanını iç hatlar yolcusu kullanmadı, sadece 61 kişi yurtdışına gitti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açıkladığı istatistiklere göre, yolcu trafiği tahminindeki sapma yüzde 95’in altına düşmeyen havalimanındaki yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre, 2021’de yüzde 100 azaldı. 2012’den bu yana yıllık ortalama sapma yüzde 96 olan havalimanından uçmayan yolcular için bu güne kadar yaklaşık 46 milyon euro garanti ödemesi yapıldı.

FİRMA 2044’E KADAR KAR ALACAK

Havalimanı için 50 milyon euro yatırım yapan şirket 2021 sonunda yatırımının karşılığını almış olacak. 2020’de IC İçtaş’a 6 milyon 738 bin euro ödeme yapıldı. Yolcu garantisi kapsamında şirkete dokuz yıl boyunca ödenen para ise 45 milyon 891 bin 152 euroyu buldu. Devlet kasasından IC İçtaş firmasına 29 yıl 11 aylık garanti süresinin sona ereceği 2044 yılına kadar yapılacak ödemenin 208 milyon 131 bin 332 euroyu ulaşacağı hesaplanıyor.

HER UÇAKTA 6 BİN 335 YOLCU UÇMALI

Duruma tepki gösteren CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Zafer Havalimanı AK Parti’nin plansızlığının, hesapsızlığının ve öngörüsüzlüğünün bir anıtı niteliğinde. Zafer Havalimanı bütünüyle kamu zararıdır. Yüzde 99 zarar garantili, adeta hayali bir havalimanıdır. AK Partinin uçuş planı o kadar gerçeklikten kopuk ki, Hazine’nin zarar etmemesi için planlanan her uçakta en az 6 bin 335 yolcunun uçması gerekiyor” dedi.

 

TÜİK yoksullaşan halkı kağıt üstünde zengin yaptı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0