Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İşte Almanya’nın en çok aradığı meslekler

Almanya’da ihtiyaç duyulan meslek gruplarına yönelik hazırlanan Beyaz Listenin başında bu sene bilişim uzmanları, sağlıkçılarla yaşlı ve hasta bakıcılar yer aldı.

BOLD – Avrupa’nın en büyük sanayi ülkesi ve dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Almanya, her yıl ‘beyaz yakalı’ olarak tabir edilen, eğitimli 100 bin çalışana ihtiyaç duyuyor. Almanya ekonomik çarkları döndürmek için ihtiyaç duyulan meslek mensuplarına yönelik Beyaz Liste hazırladı.

EN ÇOK BİLİŞİM UZMANI ARANIYOR

Bu listenin en başında hemşire ile hastabakıcılar ve “IT” denen bilgi teknolojileri sektöründe çalışanlar bulunuyor. Yazılım uzmanları ve bilişim uzmanlarına bütün şirketlerde ihtiyaç duyuluyor. IT sektörü çatısı altına girebilecek mesleklerde 2021 yılı itibariyle 82 bin açık pozisyon olduğu belirtiliyor.

Bilgi Teknolojileri alanında da uzman meslek sahipleri acil olarak aranıyor. Bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri, ERP (Enterprise Resource Planning) uygulama geliştiricileri, IT ürün geliştiricileri, yazılım programcıları ve özellikle de Java programcıları bu listenin en tepesinde yer alıyor.

SAĞLIK VE HUZUREVİ ÇALIŞANLARI

En çok arananlar listesinin başındaki diğer meslekler arasında huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde tıbbi hizmet veren meslekler bulunuyor.

Çocuk hastalıkları, yoğun bakım ve anestezi, klinik geriatri, nevroloji, onkoloji, ameliyat ve endoskopi, psikiyatri ve rehabilitasyon branşlarında da hemşire ve hastabakıcı açığı çok yüksek seviyelerde duruyor.

42 BRANŞTA DOKTOR İHTİYACI VAR

Listeye göre, patolojiden ürolojiye, nörolojiden kulak-burun-boğaza birçok farklı alanda tam 42 farklı branşta doktorlar aranıyor.

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ

Mühendislere de Almanya’da iş kapıları sonuna kadar açık. Listenin en başında metalurji ve kaynak mühendisliği bulunuyor. Makine mühendisliği, konstrüksiyon mühendisliği, mekatronik ve otomasyon teknolojisi ile doğrudan veya dolaylı ilgisi olan tüm mühendislik dalları hemen iş bulma imkanına sahip. Ayrıca elektrik ve elektronik mühendisliği, teknik araştırma ve geliştirme ile ilgili mühendislik branşları da listede yine acil olarak aranan meslekler arasında duruyor.

MAKİNİST AÇIĞI KABARIK

Almanya’nın çok geniş demiryolu ağında çalışan tramvay, metro ve trenlerde çalışacak makinist ihtiyacı ise hiç bitmiyor. Almanya’nın verdiği ücretsiz kurslarda makinist sertifikası hemen işe yerleşme imkanı bulunuyor.

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA DA İHTİYAÇ VAR

Beyaz yakalıların yanı sıra meslek okullarından ve meslek yüksek okullarından mezun olanlara da Almanya’da ihtiyaç duyuluyor. Bunların başında mekatronik teknikerliği ve otomotiv sektörünü ilgilendirebilecek tüm alt meslek grupları yer alıyor. Makine, elektrik, elektronik teknikerleri ile endüstriyel tasarım elemanları ve teknologlar lise mezunu olsa da işe yerleştiriliyor. Yine kontrol ve otomasyon teknikerliği, kablo ve elektrik tesisatçılığı, sıhhi tesisatçılık, klima ve kalorifer başta olmak üzere her türlü montaj işçiliği, izolasyon işçiliği, paratoner teknisyenliği ve tren makinistliği de listede dikkat çeken diğer meslekler arasında bulunuyor.

Türk pasaportu 2020’de 2 sıra geriledi: En güçlüsü Japonya

 

Dünya

ABD’nin 180 kongre üyesi Erdoğan’ın insan hakları ihlalerine karşı harekete geçti

ABD Temsilciler Meclisi’nden 180 üye, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e bir mektup yazarak Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine karşı hareke geçme çağrısında bulundu.

BOLD – ABD Kongresinin Temsilciler Meclisi üyesi yaklaşık 180 milletvekili Türkiye’de artan insan hakları ihlalleri yüzünden harekete geçti.

Üyeler, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yazdıkları mektupta, ihlallere karşı hareke geçilmesi çağrısı yaptı.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE ZARAR VERİYOR

Mektupta Erdoğan yönetiminin insan hakları ihlallerinin yanı sıra, iki ülke ilişkilerine zarar verdiği, yargıyı zayıflattığı, muhalif siyasetçilerle gazetecileri hapse attığı ve ülkede demokratik gerilemeye neden olduğu da vurgulandı.

Türkiye’deki ifade özgürlüğüne ilişkin kaygıları da anlatan mektup hem Cumhuriyetçi hem Demokrat üyelerin imzalarını taşıyor.

Mektupta Erdoğan yönetiminin 2016’dan bu yana 80 binden fazla Türk vatandaşının tutuklattığı, bin 500 den fazla sivil toplum kuruluşunu da kapattığı belirtildi.

DAVALARI YAKINDAN TAKİP ETME ÇAĞRISI

ABD’li vekiller temelsiz iddialarla tutuklanan kişiler arasında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından istihdam edilen üç Türk personelin de olduğunu hatırlattı. Üyeler, Biden yönetimine bu isimlerin serbest kalması için davaları yakından takip etme çağrısı yaptı.

ABD Senatosu’nun 54 üyesi de 10 Şubat’ta ABD Başkanı Joe Biden’e mektup yazarak benzer taleplerde bulundu.

Erdoğan, görüşemediği Biden’e medya üzerinden mesaj gönderdi

 

Okumaya devam et

Dünya

BM’den Yemen için acil yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), iç savaşla boğuşan Yemen’de kıtlığa karşı 3,85 milyar dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu açıkladı. BM, ülkede 5 yaş altındaki 400 bin çocuğun açlıktan ölmek üzere olduğuna dikkati çekti.

BOLD – Birleşmiş Milletler, Yemen’de açlık tehlikesine karşı acil insani yardımlar için 3 milyar 850 milyon dolarlık bağış çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen’de pek çok insan için yaşamın katlanılamaz durumda olduğunu belirterek Yemen’de çocuk olmanın ise özel bir cehennem anlamına geldiğini söyledi. Savaşın bir nesli yuttuğu uyarısı yapan Guterres, “Buna son vermeliyiz. Bu, Yemen’den geri çekilme zamanı değil” diye konuştu.

İsveç ve İsviçre’nin ev sahipliğinde bugün sanal ortamda düzenlenen bağış konferansına, aralarında zengin Körfez ülkelerinin de bulunduğu 100’ü aşkın ülke ve kuruluş katılıyor. Konferansta, Birleşik Arap Emirlikleri 230 milyon dolarlık yardım taahhüdünde bulundu.

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA), ülkede büyük çapta bir kıtlığı engelleyebilmek için bu yıl 3,85 milyon dolara ihtiyaç bulunduğunu vurguladı. OCHA, geçen yıl koronavirüs salgınının da etkisiyle sadece 1,9 milyar dolarlık yardım toplanabildiğine dikkat çekti. 2020’de pek çok insani yardım programı kaynaksızlık nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

24 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ

İç savaş koşullarında yaşam mücadelesi veren 29 milyon nüfuslu ülkede BM verilerine göre 24 milyon kişi insani yardıma muhtaç durumda. 16 milyon Yemenli’nin bu yıl açlıkla karşı karşıya kalacağı, 50 bin kişinin halihazırda kıtlık koşullarında ölüme karşı mücadele verdiği belirtiliyor.

Akut yetersiz beslenmeden muzdarip çocuk sayısının 2,3 milyon ile rekor seviyeye tırmandığı, 5 yaş altındaki yaklaşık 400 bin çocuğun acil gıda yardımı yapılmaması durumunda ölme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi.

2015 yılında iç savaşa sürüklenen Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Yemen hükümetini, İran ise Husileri destekliyor. BM Yemen’deki durumu ‘dünyanın en kötü insani krizi’ diye nitelendirmişti.

YARIM KURULUŞLARINDAN UYARI

Uluslararası faaliyet gösteren 12 yardım kuruluşu Cuma günü yaptıkları ortak açıklamada kaynak aktarımındaki kesintilerin sürmesi durumunda Yemen’i bir felaketin beklediği uyarısında bulundu.

Açıklamada, kapsamlı kesintilerin ülkede çekilen acıyı daha da derinleştirdiği belirtilerek üç milyonu çocuk olmak üzere altı milyon kişinin koronavirüs salgını döneminde temiz suya ve tıbbi hizmetlere erişiminin olmadığı vurgulandı.

ABD’deki Halkbank davasının olası sonuçları: Türkiye kriz yıllarına dönebilir

Okumaya devam et

Dünya

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye yolsuzluktan 3 yıl hapis

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hakkındaki ‘yolsuzluk’ ve ‘nüfuzu kötüye kullanma’ suçlarından yargılandığı davada iki yıllı tecilli üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – Fransa Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ‘yolsuzluk’ ve ‘nüfuzu kötüye kullanma’ suçlarıyla yargılandığı davada karar çıktı. Paris Adalet Sarayı’ndan yapılan açıklamada Sarkozy’nin iki yılı tecilli olmak üzere üç yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Hakim, Sarkozy’nin bir yılı, evinde, elektronik bileklikle geçirmesine karar verdi.

2007-2012 yılları arasında Fransa’da cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Sarkozy, hakkındaki suçlamaları reddetmiş ve mali soruşturmaları yürüten savcıların ‘cadı avının kurbanı’ olduğunu söylemişti.

Sarkozy’nin kararı temyize götürmek için on gün süresi bulunuyor. Sarkozy, ülkenin eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac’ın ardından yolsuzluk nedeniyle yargılanan ikinci cumhurbaşkanı oldu.

SARKOZY NEYLE SUÇLANIYOR?

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, nüfuzunu kullanarak, hakkındaki Bettencourt yolsuzluk davası sırasında, avukatı Thierry Herzog aracılığıyla, yargıtay hakimi Gilbert Azibert’ten,2014 yılında davayla ilgili gizli bilgileri almak ve bunun karşılığında da Azibert’e Monaco Prensliği’nde istediği göreve getirilmesini teklif etmekle suçlanıyor.

Davalı Sarkozy, avukatı Thierry Herzog ve yargıtay hakimi Gibert Azibert, karar duruşmasında hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Sarkozy, avukatı Herzog ve hakim Azibert’i ‘mesleki gizliliği ihlal etmek ve pasif yolsuzluktan’ suçlu buldu.

İddialar, soruşturma hakimlerinin, Bettencourt davası sırasında Sarkozy ve avukatı Herzog’un telefonlarını dinlemesiyle ortaya çıkmıştı.

SARKOZY HAKKINDA 2 AYRI DAVA DEVAM EDİYOR

Sarkozy hakkında 15 gün sonra, seçim kampanyasında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla açılan ve Bygmalion adı verilen yeni bir yolsuzluk davası başlıyor.

Eski Cumhurbaşkanı, ayrıca eski Libya lideri Muammer Kaddafi’den, seçim kampanyası sırasında, çantalar içinde nakit ve yasadışı yardım aldığı iddialarıyla ayrı bir davadan da yargılanacak.

ABD’deki Halkbank davasının olası sonuçları: Türkiye kriz yıllarına dönebilir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0