Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Eskimeyen siyasetçi: Cemil Çiçek

Bülent Arınç’tan sonra yine bir YİK üyesi olan Cemil Çiçek, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ile ilgili açıklamalarıyla gündem oldu. AKP’den tepki çeken açılamalar sonrası geri adım atan Çiçek’in Arınç gibi istifa etmek zorunda kalıp kalmayacağı merak konusu. İşte her dönem milletvekili ya da bakan olmayı başaran eskimeyen siyasetçi Cemil Çiçek’in ANAP’tan AKP’ye uzanan siyasi geçmişi…

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş ile ilgili verdiği “Derhal tahliye edilmeli” kararı için ‘uyulması gerekir’ dedi.

Saray’dan, hem de uzun yıllar Adalet Bakanlığı yapmış bir ismin bu tür açıklamalar yapması Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman’ı da şaşırttı. Karaman yaptığı açıklamada: “Makul bir ses mi duyduk? Hadi hayırlısı” ifadelerini kullandı.

AKP’DEN ÇİÇEK’E CEVAP

AKP’den de Çiçek’e yanıt gecikmedi. Çiçek’in açıklamalarının değerlendiren AKP’li Bülent Turan “AİHM Demirtaş terörist değildir, beraat etsin” demiyor. Usule ait eleştiri var. Türkiye yargısı kendi kararını verecek” diye konuştu.

Çiçek’ten, kısa süre sonra hükumet ve AKP’ye muhalefet olarak algılanan sözleri sonrası yeni bir açıklama geldi.

PRENSİPLERİ DİLE GETİRDİM

Şahıslarla ilgili değil ilkelerle ilgili konuştuğunu belirten Çiçek, “Şunlar serbest bırakılsın gibi bir şey ne kafamın arkasından çıkar ne de sözlerimden çıkar. Herkes hukuka baksın, prensipleri dile getirdim” diye konuştu.

Daha önce Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili açıklamalarıyla YİK görevini bırakmak zorunda kalan mevkidaşı Bülent Arınç’ın aksine Çiçek’in manevrasının deneyimli siyasetçiyi istifadan kurtarıp kurtaramayacağını zaman gösterecek. Bir çok parti değiştiren Çiçek, 38 yıllık aktif siyasi hayatında verdiği isabetli karalarla tanınıyor. İşte Çiçek’in siyasi serüveni:

Turgut Özal’ın kurucusu olduğu, Türk siyasetinin önemli partilerinden Anavatan Partisinin (ANAP) kurucu üyelerinden olan Cemil Çiçek 1984 Yerel Seçimlerinde Yozgat Belediye Başkanlığına seçildi.

ANAP’TAN FAZİLET PARTİSİNE GEÇTİ

ANAP iktidara geldikten sonra Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Çiçek, 1998 yılında partiden ayrılarak Fazilet Partisine (FP) geçti. 1999 Genel Seçimlerinde Ankara Milletvekili seçilen Çiçek’in FP serüveni, partinin kapatıldığı 2001 yılına kadar sürdü. AKP’ye katılan Çiçek, 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde yeniden Ankara Milletvekili olarak seçildi.

KURULUŞUNUN ARDINDAN AKP’YE GEÇTİ

AKP’de siyasi kariyerinin en parlak dönemini yaşayan Çiçek, 58. ve 59. hükumetlerde Adalet Bakanı olarak görev aldı. Çiçek, 59. Hükumetinde Hükumet Sözcülüğünü yaptı.

AKP’yi 2. kez tek başına iktidara taşıyan 2007 Genel Seçimlerinden sonra kurulan 60. Hükumette Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcılığı görevini üstlendi.

4 YIL TBMM BAŞKANLIĞI YAPTI

2011 Genel Seçimlerinden sonra partisi tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterilen Çiçek, 4 Temmuz 2011’de yapılan Başkanlık Seçiminin üçüncü turunda 375 milletvekilinden 322’sinin oyunu alarak TBMM’nin 25. başkanı oldu. Çiçek TBMM Başkanlığı görevini 4 yıl sürdürdü.

KENDİ İSTEĞİYLE ADAY OLMADI

AKP’nin kuruluşundan bu yana üst düzey görevlerde bulunan Cemil Çiçek, 24 Haziran 2018’de, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne geçişin ardından yapılan ilk seçimlerde kendi isteğiyle aday olmadı.

AKP’nin Millet İttifakı’nı bölme planı adım adım işliyor

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan’dan hükumete öneri: Bankalardaki kiralık kasalar ekonomiyi düze çıkarır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükumeti eleştirirken verdiği örnekle, halkın yastık altındaki birikimlerine göz diken AKP’ye yeni kaynağı nereden bulabileceğine yönelik bir fikir sundu. Babacan, bankalardaki kiralık kasaların ekonomiyi düze çıkarabileceğini söyledi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’deki kiralık kasalarda bulunan değerlerin vezneye girmesi halinde ülkenin nefes alacağını söyledi. Babacan bu açıklamasıyla kaynak arayan hükumete yeni bir fikir vermiş oldu.

EHİL BİR KADRO İLE EKONOMİDE CİDDİ RAHATLAMA OLUR

Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kimsenin atanmaması durumunda dahi piyasanın rahatladığını ifade etti. Babacan, dürüst ve ehil bir kadronun gelmesi durumunda ise ekonomide ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

KİRALIK KASALARDAKİ DEĞERLER VEZNENE GİRSE ÜLKE NEFES ALIR

Türkiye’nin her şeye rağmen potansiyeli bulunduğunu söyleyen Babacan, “Bankalarda, kiralık kasa bulmak zor. Deneyin isterseniz. Niye? Çünkü vatandaşlarımız gidip vezneye parasını yatıracaklarına ya da altın hesabı açacaklarına bodrum kata iniyorlar, kiralık kasaya koyuyorlar. Çünkü üst kata, vezneye koyduklarında para gidiyor, kredi olarak kullandırılıyor, şu oluyor, bu oluyor… Güvenmiyorlar. Her şeyi bir kenara bırakın Türkiye’deki kiralık kasalardaki değerler, eksi birinci kattan zemin kata, vezneye girse ülke nefes alır” dedi. Babacan vatandaşın yastık altı ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN YASTIK ALTINDAKİ ALTIN VE DÖVİZİ İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmada yastık altındaki altın ve dövizleri bankalara yatırma çağrısı yapmıştı. Erdoğan, “Ellerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum. Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ay’dan yastık altına yumuşak iniş

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Şık Türkiye İşçi Partisine katıldı: Dikta rejimine mecbur değiliz

HDP’den geçtiğimiz yıl istifa eden bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisine (TİP) katıldığını açıkladı. Şık’ın katılımıyla TİP’in milletvekili sayısı 3’e yükseldi.

BOLD – TİP’e katılımını sosyal medya hesabından duyuran Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şık, açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor. Sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

DİKTA REJİMİNE MECBUR DEĞİLİZ

Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz. Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz. Ve bugün buradaysak ve “varız” diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz. Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum. Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmaya davet ediyorum.”

Ahmet Şık’ın katılmasıyla TİP’in Meclis’teki milletvekili sayısı 3’e çıkarken bağımsız milletvekili sayısı ise 10’a düştü. Şık, 4 Mayıs 2020’de HDP yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlığı gerekçe göstererek istifa etmişti.

İktidarın el birliğiyle öldürdüğü Ahmet Burhan’ın fotoğrafını Kamu-Sen afiş yaptı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0