Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Patron ile veli arasındaki zam kavgasını Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan seyrediyor

Özel okullar KDV indirimine rağmen geçen yıl açıklanan fiyatlar üzerinden zam yapmak istiyor. Okul yönetimleri yemek ve ulaşım ücretleri konusunda velilere asılsız sözleşmeler imzalatmaya çalışıyor. MEB ise, velilerin bu konulardaki şikayetlerine cevap vermiyor. 

BOLD – Özel okullar pandemiyi fırsata çevirmeye devam ediyor. Özel okullar son dönemde pandemi yokmuş gibi davranıyor. Erken kayıt için velileri okullara çağıran özel okul yönetimleri tavan olarak yüzde 24,7 zam açıkladı. Velilere ayrıca yemek ücretinin iade edildiği gibi taahhütler imzalatılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise bu konularla ilgili şikayetleri görmezden geliyor.

GİDERLERİ AZALAN ÖZEL OKULLAR ZAM YAPMAK İSTİYOR

Birgün’den Mustafa Kömüş’e konuşan Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan, KDV indirimlerinin özel okul fiyatlarına yansımadığını belirterek, “Sözleşmelere tüketici kanununa uymayan pek çok madde de eklenmiş. Salgın döneminde zam yapılmasının uygunsuz olduğunu söylüyoruz. Hatta yaklaşık bir buçuk senedir velilerle birlikte uzaktan eğitimde indirim yapılması yönünde faaliyetlerde bulunuyoruz. Özel okullarda öğretmenler pandemi koşullarıyla ilgili bir başvuru yaptılar. Bu başvuru da kabul edildi. Kısa çalışma ödeneğinden bu öğretmen maaşlarının yüzde 60’ını alıyorlar. Toplam giderlerinde yarıya yakın bir azalma var” dedi.

VELİLERİN İNDİRİM TALEBİ YANITSIZ KALDI

Normal zamanlarda erken kayıt dönemlerinde yemek ve ulaşım ücretlerinin de alındığını aktaran Özkan, “Erken kayıt yaptırıyoruz. Salgının nasıl seyredeceğini bilmiyoruz. Ancak okula kayıt yaptırınca bizden zorunlu olarak yemek bedeli alıyorlar. Ben pandemide okulların açılmayacağını düşünüyorum dememe rağmen benden yemek bedelini istediler. Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyet ettim. Ancak oradan da gelen cevap kayıt tarihlerinden sonra geldiği için bir faydası olmadı. Yani bu konuyla ilgili yönetmelikler ihlal ediliyor. Devletten teşvik alıyorlar ancak bize uzaktan eğitimle ilgili bir iade yapmıyorlar. Biz bu ücreti uzaktan eğitim için değil yüz yüze eğitim için ödüyoruz. Dedik ki indirim istiyoruz. Geçtiğimiz dönem başında bakanlığın da bu konuda açıklamaları var. Ancak faaliyet yok” dedi.

ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR

MEB’in yetersiz denetimi nedeniyle özel okul yönetimlerinin faaliyetlerinin pervasızca hareket etmesine neden olduğunu aktaran Özkan, “Uzaktan eğitim kapsamında herhangi bir iade veya hak talep etmeyeceğim diye bir madde ekleyerek sözleşme konuyor velilerin önüne. Yemek bedeli ödemek istemeyen velilere kayıt yenileme yapmayız diyorlar. Şikâyetlerle ilgili Bakanlık yeterince denetleme yapmıyor. Biz uzun zamandır yemek bedelinin bize zorla ödetildiğine ilişkin şikâyetlerde, açıklamalarda bulunuyoruz, sürekli zam yapılıyor aslında bir fırsatçılık söz konusu diyoruz fakat kimse dikkate almıyor” dedi.

ÖĞRENCİ SAYILARI AZALDI

MEB’in verilerine göre, 2019-2020 döneminde özel ortaöğretim kurumu sayısı, 2018-2019 dönemine göre 305 arttı.  Bakanlığın özel okullara yönelik teşvik politikası sonuç verirken 3 bin 176 olan özel ortaöğretim kurumu sayısı, 3 bin 65 olan resmi genel ortaöğretim sayısını geride bıraktı. 2020-2021 öğretim yılında öğrenci sayısı bir önceki yıla göre 310 bin 530 öğrenci azaldı. Geçen yıl özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 468 bin 198 iken, 2020-2021 öğretim yılında bu sayı 1 milyon 157 bin 668 oldu.

Kekeme er Recep Delice asker arkadaşı Burak Dinler’in Köprü’de nasıl katledildiği anlattı

Gündem

Türkiye kira fiyatlarında birleşti: Penceresiz eve istenen kira pes dedirtti

Barınamayan üniversiteli öğrencilerin park ve bahçelerde yaptıkları eylem sürerken, yapılan bir araştırma sonucunda halkın yüzde 96,5’in kira fiyatlarını yüksek bulduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada dolaşan penceresiz tek odalı bir eve istenen kira ise tepkilere yol açtı.

BOLD – Sosyal medyada dolaşıma giren penceresiz ve yemek yapmanın yasak olduğu kiralık ev ilanı tartışmalara neden oldu. Şişli, Nişantaşı Buket sokaktaki dairenin ilanındaki açıklama da oldukça çarpıcı. Kiracılar, dairede telefon çekmediği için Wi-fi kullanmak zorunda. Tek odalı daireye istenen aylık kira bedeli ise 2 bin TL.

Yüksek kira fiyatları yüzünden üniversiteli öğrencilerin park ve bahçeler de başlattıkları eylem sürüyor. Kira bedellerini protesto eden öğrencilere bazı vatandaşlar da destek veriyor.

Öte yandan Aksoy Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre, vatandaşların tamamına yakınının kira fiyatlarından şikayetçi.

T24’te yer alan habere göre, araştırmaya katılanlara sorulan “Sizce Türkiye’de ev kiraları ne düzeydedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 79,1 “çok yüksektir” yanıtını verirken; yüzde 17,4 “yüksektir” yanıtını verdi.

Türkiye genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, yüzde 96,5 Türkiye’de ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaştı.

Ev kira ücretlerinin “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 3,1 seviyesinde kalırken; kira ücretlerinin “düşük” veya “çok düşük” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 0,4 olarak kaydedildi.

HÜKUMET DESTEKÇİLERİ DE KİRALARI YÜKSEK BULUYOR

Cumhur İttifakı bileşeni AKP ve MHP seçmeni arasında da kira fiyatları “çok yüksek” veya “yüksek” görüşü hakim.

AKP seçmeninin yüzde 93,8’i kira ücretlerinin “çok yüksek” veya “yüksek” olduğunu belirtirken; yüzde 5,6’sı kira ücretleri “olması gerektiği gibi” yanıtını verdi.

Kira ücretlerinin “düşük” veya “çok düşük” olduğunu belirtken AKP seçmeni oranı ise yüzde 0,5 seviyesinde kaldı.

MHP seçmeninin de yüzde 97’si kira ücretlerinin “çok yüksek” veya “yüksek” olduğunu belirtti. Kira ücretlerinin “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşan MHP seçmeninin oranı ise yüzde 3 seviyesinde.

MUHALEFET DE ŞİKAYETÇİ

Araştırma sonuçlarına göre, CHP seçmeninin yüzde 98’i ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaşırken; kira fiyatlarının “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 1,4 seviyesinde gerçekleşti.

İyi Parti seçmeninin de yüzde 97’si ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaşırken; kira fiyatlarının “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 3,3 seviyesinde kaldı.

HDP seçmeninin ise neredeyse tamamı, ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaştı.

Mutfağa ateş düştü olan lüks düşkünü AKP’lilere oldu: Yeni ayakkabıları şaşırttı

Okumaya devam et

Gündem

Mutfağa ateş düştü olan lüks düşkünü AKP’lilere oldu: Yeni ayakkabıları şaşırttı

Malazgirt’teki törene 12 bin TL’lik ayakkabılarıyla giden AKP’li Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın, son paylaşımda ayağında 639 TL’lik ayakkabı olması dikkat çekti.

BOLD – Vatandaşın en önemli gündemi hayat pahalılığı. Kira, faturalar ve gıda giderleri bütçeleri aşar oldu. Halkın geçinemediğinin farkında olan AKP hükumeti günah keçisi arıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, halkın geçinememesi ve hayat pahalılığından market zincirlerini sorumlu tuttu. Hükumet zabıtalara ‘Fahiş fiyat ahlaksızlığı’ operasyonu yaptırarak fiyat artışlarını engellemeye çalışıyor.

Mutfaktaki yangın gazete ve ana haber bültenlerinin de vazgeçilmezi olurken, bu haberlerden en çok etkilenen de lüks düşkünü AKP’li vekiller oldu.

12 BİN TL’LİK ARAKKABIDAN 639 TL’LİK AYAKKABIYA

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl törenine AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın 12 bin liralık ayakkabısı damga vurdu.

Törene davetli bakanlarla Bitlis’in Ahlat ilçesine giden Öznur Çalık, helikopterde çektirdiği fotoğrafı sosyal medyasından paylaştı. Çalık’ın fotoğraflara yansıyan ayakkabısının ortaya çıkan astronomik fiyatı tepki topladı.

Odatv’de yer alan habere göre, tepkiler sonrası Çalık, paylaştığı bir başka fotoğrafta 2 bin 349 TL değerindeki ayakkabılarıyla poz verdi. Bu da tepkileri azaltmaya yetmedi. Çalık’ın son paylaşımında giydiği ayakkabının fiyatının sadece 639 TL olması dikkat çekti.

Sözcü ve Halk TV’nin ‘süt dağıtımı’ haberine KHK’lılardan tepki

Okumaya devam et

Gündem

Hukuk profesörü Hüseyin Hatemi: Mahkum ailelerine yardım etmek suç değildir

AKP hukümetine yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, tutuklu ailelerine yardım etmemin suç olmadığını, bunu aslında devletin yapması gerektiğini söyledi.

BOLD – Cezaevindeki tutukluların ailelerine yardım ettikleri gerekçesiyle Ordu’da 43 kişinin gözaltına alınmasına hukuk profesörü, akademisyen Hüseyin Hatemi de tepki gösterdi.

“ÇOCUKLAR KENDİ DEVLETLERİNDEN SOĞUR”

Mahkumun suçu olsa bile ailelerine yardım etmenin suç olmadığını dile getiren Hüseyin Hatemi, “Demokratik ve sosyal hukuk devletinin bu yardımı kendinin gerçekleştirmesi, gerçekleştiremiyorsa yardım edenleri şüpheli saymaması gerekir. Aksi takdirde bu çocuklar kendi devletlerinden soğurlar.” dedi.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında önceki gün 43 kişiyi gözaltına aldı. Soruşturma kapsamında alınan 16 kişinin KHK’lı olduğu, bazılarının ise cezaevinden 3-4 ay önce tahliye edildiği öğrenildi.

Cezaevindeki tutukluların ailelerine yardımla suçlanıyorlar: 43 kişiye gözaltı

Aksaray’da 45 eğitim kurumuna “KHK’lı çalışıyor mu?” baskını

Okumaya devam et

Popular

Shares