Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan’ın Perinçek’le işi bitti mi?

AKP’den ayrılanların iddialarının aksine, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın ‘Vatan Partisi’yle ittifak var mı?’ sorusuna verdiği sert tepki Erdoğan’ın Perinçek’i sildiği yorumlarına neden oldu.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın Vatan Partisi’yle ittifak var mı? sorusuna, “Bunların hepsi fasa fiso. Lafı güzaf. Biz ülkeyi yıllardır yönetiyoruz. Ülkeyi nasıl yönettiğimizi biliyoruz. Yüzde sıfır küsur oranlarda olan siyasi partilerin yönlendirmesi söz konusu değil. Bugüne kadar bunlara cevap verilmediyse kaale alınmadığı için. Vatan Partisi’nin böyle bir ittifakın içindeyiz demesini dikkate almanın bir anlamı yok” diyerek cevapladı.

VATAN PARTİSİNDEN CEVAP

Dağ’ın ifadelerine Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı: “Vatan Partisi Cumhur İttifakı’nın bir bileşeni değildir. Partimizin böyle bir gündemi, talebi ve açıklaması yoktur. Sn. Hamza Dağ’ın ifadeleri gerçek dışıdır” sözleriyle karşılık verdi. Son açıklamaların ardından, 15 Temmuz sonrası başlayan Erdoğan-Perinçek yakınlaşmasının akıbeti merak konusu.

AKP’li Dağ, Vatan Partisinin her ne kadar kaale alınmadığını söylese de partiden ayrılan AKP’nin bir çok eski etkili ismi ayrılıklarında Perinçek’i işaret etti.

PERİNÇEK DİNLENİYOR

Siyasi hayatına Gelecek Partisinden devam eden eski AKP’li Ayhan Sefer Üstün, partiden ayrılma sebebini şöyle anlattı: “MHP ile ittifakın bize bir faydası yok. MHP, bizim mayamızı bozuyor. Bizi dinlemek varken Perinçek dinleniyor.”

AKP NASIL PERİNÇEK İLE AYNI KULVARDA YÜRÜR

AKP’den istifa eden bir başka isim eski Konya milletvekili Ömer Ünal da bu yakınlaşmaya dikkat çekti. Ünal, “Bugün AK Parti’nin Doğu Perinçek ile birlikte yol yürümesini bana birinin izah etmesi gerekir. Nasıl olur da AK Parti ile Perinçek aynı kulvarda yol yürür? Bizi hangi değer Doğu Perinçek ile aynı çizgide buluşturdu? AK Parti’den istifa etmemin önemli bir sebebidir bu yakınlaşma” dedi.

PERİNÇEK PAYLAŞIMLARI SONU OLDU

AKP Genel Merkezindeki Tanıtım ve Medya Başkanlığı yardımcılığı görevinden kovulan eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar kovulmadan önce Perinçek hakkında paylaşımlarda bulunmuştu.

Tayyar, Perinçek için şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımıza ‘İslamcı Kemalist’ diye rol biçen, AK Parti’nin akıl danesiymiş gibi rol çalan Perinçek ve avanesini uyarayım. Sadece FETÖ karşıtlığı sizi değerli kılmaz, ilave meziyetlere ihtiyaç var. Haddinizi bileceksiniz.” Tayyar yalanlasa da kovulmasına bu paylaşımın neden olduğu iddia edildi.

ERDOĞAN MI SİLDİ ?

Geçtiğimiz günlerde Minor Üniversitesinde görevli Doçent Turgay Karagöz Erdoğan’la yürümeyeceğini gören ulusalcıların hem Cumhur İttifakı’nı hem de Perinçek’i terk ettiğini açıkladı. Erdoğan’ın etkisini yitiren Perinçek’i sildiği yorumları yapılıyor.

AKP ile yürümeyeceğini gören ulusalcılar ve Erdoğan’ı bekleyen tehlike

Analiz

AKP’de ‘huzur hakkı’ tepkisi: Onlara var da bize yok mu?

Cumhurbaşkanlığı bürokratları ve eski bakanların ‘huzur hakkı’ maaşları AKP’liler arasında huzursuzluk çıkardı. Teşkilatlar, sadece Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin birden fazla maaş almasına tepki gösteriyor.

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görevli İbrahim Kalın, Yiğit Bulut, Fahrettin Altun başta olmak üzere danışmanlara ödenen ek maaşlar AKP içinde tartışmaya açıldı. AKP’liler uygulamayı yanlış bulduğu için değil, kendilerine huzur hakkı verilmediği için seslerini yükseltmeye başladı.

ONLARA VAR DA BİZE YOK MU?

Anketlere göre asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların onaylamadığı 41 maaş AKP teşkilatlarının bir numaralı gündem maddesi haline geldi. AKP Genel Merkezi’ne ulaşan şifahi şikayetlerde “Biz sokakta pazarda ve kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz. Ama birden çok maaşı Ankara’da sıcak koltuklarında oturanlar alıyor” tepkisi yer alıyor. AKP il ve ilçe teşkilatlarındaki görevlilere de ekstra maaşlar verilmesi gerektiği kulaktan kulağa yayılıyor.

TEŞKİLATA YAKINLARINI İŞE ALMA TESELLİSİ

AKP’nin Söğüzözü’ndeki genel merkez odalarında konuşulan ‘pastadan pay alma’ talepleri parti yönetimince yumuşatılıyor. İhale ve işe alımlarda AKP’lilere tanınan sınırsız hakları hatırlatan genel başkan yardımcıları, “Ankara’dakiler birden çok maaş alıyor ama taşradakiler de belediyelerin her türlü ihalesini yakın şirketlere veriyor. İşe alımlarda da akrabalar gözetiliyor” eleştirilere karşı cevap veriyor.

GÖREVDEN ALINANLAR HUZUR HAKKI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR

Tayyip Erdoğan’ın görevden aldığı bürokratların ve bakanların “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” mesajlarının altında huzur hakkı kapma isteği yatıyor. Görevden alınanlar yeni bir yönetim kurulu üyeliği maaşı almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyor. Bakanlık koltuğuna veda edince Erdoğan’a teşekkür eden eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bunun karşılığını aldı. Selçuk, 39 bin lira maaşlı KARDEMİR yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı sitemiyle Erdoğan, ortaçağ krallıklarını andıran bir yetki ile yeniden yönetime geldi. Erdoğan’ın Meclis onayı olmadan imzaladığı KHK’lar, adalet ve ekonomideki çöküşün en önemli faktörleri oldu. Erdoğan son günlerde yetkilerini Soylu’nun genelgeler yoluyla kullanmasına izin veriyor.

BOLD – Vatandaş, son aylarda önemli kararların, Erdoğan imzalı gece yarısı kararnameleriyle oldu bittiye getirilmesine alıştırıldı. AKP iktidarı, uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye’nin prestiji sayılan İstanbul Sözleşmesi’nden yine gece yarısı KHK’sıyla ayrıldı. Merkez Bankası yönetiminin sürpriz bir şekilde görevden alınması ve ekonominin ağır bedeller ödenmesine neden olan kararname de gece yarısı paylaşıldı.

AKP’nin muhaliflerin mallarına çökme planı olan KHK da bir gece yarısı imzalanıp Resmi Gazete’de yayınladı.

POLİSE SANSÜR YETKİSİ

Türkiye, son günlerde ise ‘genelgeler’ ülkesi oldu. Pandemi kısıtlamaları gerekçesiyle peş peşe yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri, içki yasağı gibi temel hak ve özgürlüklerle toplumsal olaylardaki polis sansürüne kadar uzandı.

Soylu imzası genelgeler sonrası polis muhaliflere yönelik baskının dozunu arttırdı. 1 Mayıs’ta gazetecinin telefonunu kıran polis, Antalya’da postalla cami bastı.

81 ile gönderilen genelgelerle sokağa çıkma yasağından market alış-verişine, pazaryeri kurulumundan içki ve sigara satışına ani kararlar hızla ve hesapsızca uygulamaya sokuluyor. Soylu’nun Erdoğan’dan devraldığı bu gücün kalıcı mı geçici mi olduğunu zaman gösterecek.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Analiz

AKP çizgi film çekiyor vatandaşsa ya dilenmeyi ya da intiharı seçiyor

AKP çizgi filmlerle, halkın hesabını sorduğu kayıp rezerv ve israfı yalanlarken, Muğla’da borcunu ödeyemeyen çiftçi “bu onursuzluğa dayanamam” diyerek canına kıydı. İstanbul’da da ihtiyaç sahibi bir aile, karınlarını doyurmak için sokak sokak ekmek ve yemek dilendi.

BOLD – Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Yaşyer Köyü’nde yaşayan çiftçi ve iki çocuk babası 50 yaşındaki Fahrettin Aktaş, annesi Ayşe Aktaş ile birlikte yaşadığı evin odasında av tüfeği ile intihar etti. Silah sesinin ardından odaya giren anne Ayşe Aktaş, oğlunu kanlar içerisinde yerde buldu.

NOTU YÜREK BURKTU

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Aktaş’ın yaşamını yitirdiği tespit etti. Aktaş’ın baş ucunda “Traktörün de olmak üzere borcum çok, traktörümü de satın borçlarımı ödeyin, bu onursuzluğa dayanamam” yazılı bir not bulundu.

EKMEK ALINIR YEMEK ALINIR

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda ise sokakta gezen 2 çocuklu bir aile “Yemek alınır, ekmek alınır” diyerek yardım istedi.

Vatandaşların yemek verdiği aile, sosyal medyayı ayağa kaldırırken ekonominin durumu bir kere daha gözler önüne serildi.

Günün en çok tartışılan konularından biri AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ adlı propaganda çalışması oldu. Videoda Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin muhalefet söylemleriyle alay edildi. Muhalefetse, 128 milyar dolar tartışmalarını yeniden alevlendiren çizgi filme tepkili. AKP’nin alay ettiği ülke sorunlarının vatandaşları, geçimsizliğe, yoksulluğa ve intihara sürüklediğine dair paylaşımlar yapılıyor.

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0