Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Durmak yok özelleştirmeye devam: Foça satılık AOÇ kiralık

Cumhuriyet döneminde kamuya kazandırılan birçok kurum ve kuruluş AKP döneminde özelleştirildi. İktidara geldiğinde 240 kurum olan AKP bunlardan 169’unu özelleştirdi. Şimdilerde kaynak bulamayan AKP, elde kalan son kamu mallarını da satmak için ihaleye çıkmaya devam ediyor.

BOLD – Cumhuriyet tarihindeki 68 milyar dolarlık özelleştirmenin 60 milyar dolarlık kısmı AKP döneminde yapıldı. Kamu mallarının büyük kısmını satan AKP iktidarı, kamuya ait malları özelleştirmeye devam ediyor. Foça Tatil Köyü ihaleye çıkarılırken, AOÇ arazileri ise 10 yıllığına kiraya verilecek.

TATİL KÖYÜ PAZARLIKLA ÖZELLEŞTİRİLECEK

Salgının etkisiyle daha da artan finansman ihtiyacı için özelleştirmeye devam eden AKP iktidarı, yeni özelleştirmeler için ihaleye çıktı. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Özelleştirme İdaresi’nin Resmi Gazete’deki ilanına göre Hazine’ye ait Foça Tatil Köyü taşınmazları ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan tesis, bina, müştemilat bir bütün halinde 49 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. Geçici teminat tutarı 3 milyon TL. İhale için 20 Nisan’a kadar teklif verilebilecek. İhale birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak yoluyla “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek.

KAZANAN 48 TAKSİTTE ÖDEYEBİLECEK

İhale bedeli, vadeli ödemelerde en az yüzde 30 peşin olmak üzere yılda bir kez ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 ayda ödenebilecek. Fransız Tatil Köyü olarak da bilinen Foça Tatil Köyü, 1967’de Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak açıldı. 2005’te kapanan tatil köyünde 400’e yakın oda, zeytin, fıstıkçamı ağaçları, yüzme havuzu, amfi tiyatro da bulunuyor. Tatil köyü ilk 2006’da ihale edildi. Teslim aşamasında ihale iptal oldu. 2010’daki ihaleye katılan olmadı. 2018’deki ihale de 2019’da iptal edildi. Özelleştirme İdaresi iptali, “özelleştirme ihaleleri, Devlet İhale Kanunu’na tabi olmayıp idare, ihaleleri yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir” maddesine dayandırdı.

33 BİN METREKARE ALAN KİRAYA VERİLECEK

Atatürk tarafından kurulduğunda 52 bin dekar olan, sonrasında parça parça koparılarak 30 bin dekara kadar inen Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) bazı alanlar da 10 yıllığına kiraya veriliyor. Resmi Gazete’deki ilana göre 2 bin 618 metrekare açık ve 63 metrekare kapalı alan otopark, 2 bin 98 metrekare kapalı ve 33 bin 284 metrekare açık alan rekreasyon, 33 bin 539 metrekare açık ve 1939 metrekare kapalı alan da tarımsal üretim için kiraya verilecek. Tahmini aylık bedel; otopark için 8 bin 200 TL, rekreasyon için 59 bin 500 TL, tarımsal üretim için 22 bin 500 TL olarak belirlendi. İhaleler 22 Şubat’ta yapılacak.

SARAY DA AOÇ ARAZİSİNE YAPILDI

Atatürk Orman Çiftliği, 1. derece doğal ve tarihi SİT alanı statüsünde. AKP döneminde AOÇ’nin 74 dönüm arazi, otopark, rekreasyon ve tarım üretim alanı olarak kiralandı. Geçici yapılaşma altında yapılaşmaya açıldı. Bu durum Sayıştay raporlarına da yansıdı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sarayı ile AKP’li eski Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık dinazor heykelleri ile özdeşleşen Ankapark da AOÇ arazisi üzerinde yapıldı.,

AKP’NİN SATMADIĞI 71 KURUM KALDI

Türkiye’de cumhuriyet döneminin ilk yıllarında devlet yatırımlarına büyük önem vererek şeker, demir, kağıt, çay, fındık, elektrik, taş kömürü gibi üretim yapan büyük fabrikalar inşa edildi. AKP’nin hızlı özelleştirme politikaları sonucu şu an devlete ait ya da devletin ortak olduğu yalnız 71 kurum kaldı. AKP’nin iktidara geldiği dönemde Türkiye’deki kamu işletmelerinin sayısı 240 iken bu sayı şimdi 71’e geriledi. Kamunun elinde kalan kurumlar arasında PTT, TRT, TÜRKSAT, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Türkiye Elektrik İletim AŞ, Elektrik Üretim AŞ, Devlet Demiryolları, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Türkiye Petrolleri AO, BOTAŞ, Çaykur, Ziraatbank, Halkbank, Vakıfbank gibi kurumlar yer alıyor.

İLETİŞİMDEN ULAŞIMA BİRÇOK KURUM ÖZELLEŞTİRİLDİ

AKP döneminde özelleştirilen kamu kurumları arasında Türk Telekom, SEKA Kağıt Fabrikası, Tekel İşletmeleri, Tank-Palet Fabrikası, Ereğli Demir Çelik, PETKİM, TÜPRAŞ, OYAKBANK, AyCell, Başkent Doğalgaz Dağıtım, Koç Holding hisseleri, Antalya Limanı, TÜMOSAN, Sakarya Traktör İşletmesi, Büyük Ankara Oteli, Kızılay Emek İşhanı, İstanbul Hilton Oteli, BUMAS, ERYAĞ, Adapazarı Şeker Fabrikası, Amasya Şeker Fabrikası, Et ve Balık Üretim A.Ş, Çatalağzı Termik Santrali, Kangal Termik Santrali, Kemerköy Termik Santrali, Kemerköy Liman Sahası, Orhaneli Termik Santrali, Seyitömer Termik Santrali, Soma Termik Santrali, Tunçbilek Termik Santrali, Başkent Elektrik Dağıtım, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, İskenderun Limanı, Derince Limanı, Taşucu Limanı, İskenderun İSDEMİR Limanı, Ereğli ERDEMİR Limanı gibi kamu işletmeleri bulunuyor.

Yunanistan’ın alacağı Rafale uçakları dengeyi nasıl değiştirecek?

Ekonomi

Tam kapanmada açılan pazarlar lebalep doldu

Planlama yapılmadan geçilen tam kapanmada ortaya çıkan heba olan meyve ve sebze görüntülerinin ardından pazarlar hizmete açıldı. Halkın akın ettiği pazarlar lebalep dolarken, koronavirüsle mücadele tedbirleri hiçe sayıldı.

BOLD – Koronavirüsle mücadele kapsamında tam kapanmaya gidildi. Tam kapanmada açılan kapalı semt pazarlarında yoğun kalabalıklar oluştu. Pazarlarda koronavirüs tedbirleri hiçe sayıldı.

Adana’da kapalı olan semt pazarları İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında birçok noktada kuruldu. Halk soluğu pazarlarda aldı ancak tedbirler hiçe sayıldı. Bazı kişilerin meyve- sebze tezgâhlarında mesafe kurallarını ihlal ederek alışveriş yapması dikkat çekti. Yoğun kalabalığın oluştuğu pazarda birçok kişi ise alışveriş yapmadan pazar yerini terk etti. Pazar yerlerindeki kalabalıkla ilgili denetim yapılmamasına birçok kişi tepki gösterdi.

İzmir Başsavcılığından skandal hukuksuzluk: 4 yaşındaki çocuğu iddianameye koydu

Okumaya devam et

Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Paranızı kaybetmeye hazırsanız kriptoya yatırın

İngiltere Merkez Bankasından kripto para yatırımcılarına kritik bir uyarı geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ”Tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” dedi.

BOLD – Dijital para piyasalarıyla ilgili tartışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Türkiye’de Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar kripto varlıkla yurt dışına kaçmasının ardından kripto parayla ilgili bir uyarı da İngiltere’den geldi.

GERÇEK BİR DEĞERİ BULUNMUYOR

Basın toplantısında konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Eğer tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız kripto paralara yatırın” ifadelerini kullandı. Bailey, “Benim için kripto ve para yan yana gelmeyecek iki kelime. Bu kripto paraların gerçek bir değeri bulunmuyor” diye konuştu.

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Paraları tüketen TRT kasayı doldurmak için bandrole sarıldı

İktidarı öven dizilere yüz milyonlarca liralık kaynak aktaran TRT, elektrik faturalarından sonra gözünü bandrol ücretlerine dikti. Cep telefonu ithalatında dijital olarak ödenen bandrol ücretlerinin fiziki olarak alınmadığını öne süren TRT yönetimi, bu ücretleri sanki hiç ödenmemişçesine 3 katı ve faiziyle almak için milyonlarca liralık icra davası açtı.

BOLD – Yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla yıllardır eleştirilerin odağında olan TRT, bandroller üzerinden yeni gelirler elde etmek için harekete geçti.

İthal edilen cep telefonlarından bandrol parası alan TRT, dijital bandrol uygulamasına geçildiği dönemde fiziki olarak bandrol almayan onlarca şirkete yüz milyonlarca liralık icra davası açtı. Geçmiş yıllarda bandrol paralarını ödeyen şirketler, en az 3 kat ceza ve faiziyle yeniden talep edilen bandrol ücretlerinden dolayı şok yaşıyor.

TRT ÖDENEN VERGİLERİ YENİDEN TALEP EDİYOR

Cep telefonlarının piyasada tüketiciye satışından önce bandrol ve etiket gibi ödemek zorunda oldukları yükümlülükler bulunuyor. Kanunla belirlenmiş bu vergiler, gümrük işlemleri sırasında ithalatçı tarafından gerçekleştiriliyor. Yüzde 10 oranında alınan bandrol vergileri ödenmezse, cihazların gümrükten çıkışına izin verilmiyor. Fiziki olarak daha önce alınan bu bandroller, 2 yıl önce alınan kararla dijital hale getirildi. İthalatçı online sistem üzerinden verdiği bandrol ücreti ile fiziki bandrole gerek kalmadan gümrük işlemlerini bitiriyor. Bunu kendi çıkarına kullanmak isteyen TRT de ilgili kanuna atıfta bulunarak fiziki bandrol alınmadığı gerekçesiyle şirketlere davalar açmaya başladı.

BİLİRKİŞİ DE ŞİRKETLERİ HAKLI BULDU

Sözcü’nün haberine göre, giderleri katlanarak artan TRT, bu yolla en azından açıklarını kapatmak istiyor. Prodüksiyon ve yapım işleri on milyonlarca lira tutan diziler çeken TRT’nin, bandrollerle büyük gelir peşinde olduğu ifade ediliyor. Mahkemeye taşınan bandrol konusunda şirketler daha önce ödeme yaptıklarını ifade ederken, bu durum bilirkişi raporlarına da yansıdı. TRT de yaptığı savunmalarda dijital olarak bandrol ödemelerinin yapıldığını kabul ederken, fiziki olarak alınmamasını bahane ederek, alacağında ısrar ediyor.

TALEP EDİLEN RAKAMLAR 30-40 MİLYON LİRA

TRT, geçmişe yönelik bandrol ücretleri ile ilgili ilk önce şirketlere ihbarname gönderiyor. 3 kat ceza ve faiziyle istenen bandrol ücretini daha önce ödediği için “hata yapılmıştır” diye ihbarnameyi dikkate almayan şirketlere icra takibi başlatılıyor. Hesapları bloke olma riskiyle karşı karşıya kalan şirketler, TRT’nin ciddi şekilde bu parayı istediğini anlıyor. Bazı şirketlere 30-40 milyon TL borç çıkarılması sonrası, bunalıma giren bazı yetkililerin intiharı dahi düşündüğü belirtiliyor.

 

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0