Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Basın özgürlüğü kangren oldu

Farklı sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı raporlar Türkiye’de basının ve basın emekçilerinin durumunu ortaya koydu. Devletin resmi verileri ise güvenilirlikten uzak. Raporların ortak sonucu ise Türkiye’de basın büyük tehditlerle karşı karşıya.

BOLD – Türkiye’de basının durumunu ortaya koyan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Son olarak Gazeteciler Cemiyeti, ‘Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Projesi’ kapsamında ‘2020 Medya Gözlem Raporu’nu yayımladı. Raporda gazetecilerin uğradığı insan hakları ihlalleri ve yargı kıskacı dikkat çekti. Rapora göre 2020’de her 2 gazeteciden 1’i tehdit edildi, her 4 gazeteciden 1’i fiziksel şiddete maruz kaldı. Her 5 gazeteciden 1’i yargılanırken her 6 gazeteciden 1’inin yargılanması devam ediyor.

Raporda, basının 2020’deki durumu şöyle özetlendi:

 • Medyada salgının etkileri ilk etapta ekonomik olarak hissedildi. Gazete tirajları ortalama yüzde 30 oranında düştü. Salgın nedeniyle en az 22 gazeteci yaşamını yitirdi.
 • Ocak ayında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 894 gazetecinin basın kartı iptal edildi.
 • ‘Terör’ kapsamında cezaevinde bulunan gazeteciler salıverilmedi. Aynı zamanda resmi ilan ve reklam alma yetkisi bulunmayan gazetelerin cezaevlerine girişine engeller getirildi.
 • Evrensel, BirGün, Tele 1, Halk TV, Fox TV vb. iktidarın sözcüsü olmayı reddeden haber mecraları milyonlarca lira tutarında cezalarla baş etmek durumunda kaldı.
 • İktidar yanlısı olmayan yüzlerce gazeteci terör, Cumhurbaşkanı’na hakaret, halkı kin ve nefrete teşvik vb. nedenlerle bu yıl da hâkim karşısındaydı.
RAKAMLAR FARKLI AMA SONUÇ AYNI

Raporda ‘terör’ gerekçesiyle cezaevinde bulunan gazetecilerin salıverilmediği ifade edilmekle birlikte sayı verilmedi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Ocak ayının sonunda bir rapor yayınladı. Raporda son 5 yılda 200’den fazla gazeteci ve medya çalışanının hapse atıldığı, 3’ünün hala cezaevinde tutulduğu belirtildi. Rapora göre Türkiye, hala gazetecileri hapsetme konusunda ilk sırada yer alıyor.

Diğer yandan ortada resmi bir rakam yok. Ayrıca raporları hazırlayan kuruluşların gazeteci tanımlamaları da farklı. Bu sebeple farklı raporlarda farklı rakamlar yer alıyor. Örneğin Cemaat ve PKK soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan gazeteciler birçok listede yer almıyor.

INTERNATIONAL JOURNALIST ASSOCIATION’UN LİSTESİNDE 174 İSİM VAR

jailedjournos.com isimli site ise kendi imkanları ile ulaştığı tutuklu gazeteci sayısını 146 olarak açıkladı. Site tutuklu olan gazetecilerin isimlerini ve hangi cezaevlerinde tutuklu olduklarını tek tek listeledi. Bununla birlikte International Journalists Association’ın (Uluslararası Gazeteciler Derneği) verilerine göre Türkiye’de gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu bulunan 174 kişi bulunuyor.

FUAT OKTAY RAKAM AÇIKLAMADI

Gazeteciler Cemiyeti’nin Ocak ayında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 894 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıklamasına karşın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Milletvekili Atilla Sertel’in bu yöndeki soru önergesini cevapsız bıraktı.

Fuat Oktay, Türkiye’de 2020 yılı sonu itibarıyla 15 bin 148 basın kartı sahibi basın mensubu olduğunu açıkladı. İki yıl önce basın kartı sahibi gazeteci sayısı 15 bin 206 olarak açıklanırken aradan iki yıl geçmesine rağmen bu sayının 58 kişi eksilmesi dikkat çekti. Fuat Oktay, Atila Sertel’in basın kartı iptal edilen ve kart almak için bekleyen gazetecilerin sayısına ilişkin sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Oktay 2018’deki bir soru önergesine verdiği cevapta Cemaat soruşturmalarında adı geçen 705 gazetecinin de içinde olduğu toplam bin 954 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıklamıştı.

RSF RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE’DE BASIN

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) Ocak ayı sonunda açıkladığı rapora göre ise Türkiye’de:

 • Son 5 yılda 200’den fazla gazeteci hapse atıldı.
 • Sadece 2020’de 48 gazeteci en az bir gününü gözaltında geçirdi. Gazeteciler; Suriyeli sığınmacılar, hükumetin pandemi ve Kürt politikası haberleri sebebiyle gözaltına alındı.
 • En ağır ceza 27 buçuk yıl hapisle Can Dündar’a verildi.
 • Cezaevindeki en yaşlı gazeteci Ahmet Altan.
 • 63 gazeteci ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ ile suçlanıyor.
 • Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 154’üncü sırada.
 • Son 5 yılda 139 gazeteci fiziki saldırıya uğradı. 2020’de bu sayı 18 olarak kayıtlara geçti.
 • Son 5 yılda 160 medya kuruluşu kapandı.
 • Sadece 2020 yılında bin 358 haber yayından kaldırıldı.
 • Son 5 yılda 3 bin 436 gazeteci işinden oldu. Geçen yıl bu sayı 215 idi.

Gündem

Borçlarını ödeyemeyen çiftçi kendini astı

İzmir’in Torbalı ilçesinde tarlalarını satmasına rağmen biriken borçlarından kurtulamayan 3 çocuk babası çiftçi Basri Yıldırım kendini asarak intihar etti.

BOLD – İzmir’in Torbalı İlçesi Pamukyazı Mahallesi’nde 3 çocuk babası çiftçi Basri Yıldırım, eşinin kahvaltı hazırladığı sırada kendisini yatak odasına asarak intihara kalkıştı.

Ailesinin ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Yıldırım’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Yıldırım’ın cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

TARLALARINI SATTI

Ekonomik sıkıntıda olduğu öğrenilen Yıldırım’ın, tarlalarını satmasına rağmen borçlarını kapatamadığı için bunalıma girdiği öğrenildi.

10. büyük ekonomi hayalinden domatesi taneyle satış dönemine

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 genç geri dönmedi

Çevre eğitimi almak üzere Almanya’nın Hannover şehrine giden 43 kişi Almanya’da kalmaya karar verdi. Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin projesi kapsamında giden gençlerin neden dönmediğinin araştırılması için müfettiş görevlendirildi.

BOLD – AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için yurt dışına gönderdiği 45 kişiden 43’ü geri dönmedi. Sözcü gazetesinden Evren Demirbaş’ın haberine göre, Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin nisan ayı meclis toplantısında 2020 faaliyet raporu görüşüldü.

CHP’li Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel, 15-27 Eylül 2020 arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında Almanya’ya gönderildiğini, ancak gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği açıkladı.

Tabel, “Hizmet pasaportu ve vize alan bu kişilerin neden geri dönmediğine dair tek bir bilgiye sahip değiliz. Dernek yönetimi farklı açıklamalarda bulunuyor, herkes olayın iç yüzünü öğrenmek istiyor. Nedense başkanımız hâlâ susuyor, bu olayın açıklığa kavuşmasını istiyoruz. Bu olaya meclisi kim alet etti, kimler götürüldü, amacı neydi? Bunları öğrenmek hem meclis üyelerinin hem Yeşilyurt halkının hakkıdır.” dedi.

Olayın araştırılması için ise mülkiye başmüfettişi görevlendirildiği öğrenildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in ipini kim, neden, nasıl çekti?

Organize Suç Örgütü lideri Sedat Peker ve adamlarına yönelik operasyonda 63 kişi gözaltına alındı. Erdoğan rejiminin ‘yerli ve milli mafya’sı Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti?

BOLD – Gazeteci-yazar Adem Yavuz Arslan Sedat Peker’in evine ve adamlarına yapılan operasyonları Youtube kanalında değerlendiriyor. Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti? Alaattin Çakıcı bu işin neresinde? Hükümet içindeki çatlakların bu işte etkisi oldu mu? Süleyman Soylu’nun rolü nedir? Erdoğan rejimi, Peker’in ipi çekerek uluslararası arenada gelmekte olan bir dosyadan mı kurtulmaya çalışıyor?

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0