Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Askıda internet: Öğrencilerin internete erişimi için ‘fatura’ kampanyası başlattılar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un online eğitim modeli çöktü. İnternete erişemeyen öğrenciler için Malatya Büyükşehir Belediyesi ‘askıda internet’ kampanyası başlattı. Eğitim Sen, kampanyanın eğitime erişememenin ispatı olduğunu vurguladı.

BOLD – Koronavirüs salgınının 1 yıldır devam ettiği dönemde öğrencilerin çoğunluğu tablet, bilgisayar ve interneti olmadığı için uzaktan eğitime erişemedi. Bu soruna çözüm olarak Malatya’da “Fatura kardeşim olur musun, eğitime kardeş payı” adlı bir kampanya başlatıldı. Evrensel’den Berfin Güler’in haberine göre Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Türk Telekom iş birliği ile yürütülen kampanyada ihtiyacı olan öğrenciler için aylık 100 TL internet faturası desteği istenerek IBAN numarası paylaşıldı.

EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK DERİNLEŞTİ

Eğitimde fırsat eşitsizliğinin bu süreçte daha da derinleştiğini ifade eden Malatya Eğitim Sen Şube Sekreteri Hüseyin İspir, “1 yıldır devam eden uzaktan eğitimde öğrencilerin büyük bir bölümünün eğitimden yararlanamadığını da gösteriyor aslında. 1 yıllık süreçte MEB bütün önlemlerin alındığını, bütün altyapı sorunlarının çözüldüğünü ifade etmiş ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun herhangi bir sorun yaşamadan online eğitimden yararlandığını söylemişti. Ama gelinen noktada ve bu kampanya içeriğinden baktığımızda çok sayıda öğrencinin hâlâ internet erişimine ulaşamadığını, teknolojik aygıtlarının bulunmadığını, hatta televizyondan EBA yayınlarına dahi ulaşamadığını bize gösteriyor” dedi.

Normal koşullarda Bakanlığın öğrenciler için tüm imkanları sağlaması gerektiğini dile getiren İspir, “Böyle kampanyalarla, IBAN numaraları verilerek bu sorunun çözümü imkansız. Buna dair bakanlığın, hükümetin ciddi anlamda projeler geliştirmesi gerekiyor. Bunun için de halk için, eğitim için, yoksullar için daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor” dedi.

AKP HÜKUMETİ ADIM ATMIYOR

Malatya Emek Gençliği Üyesi Ege Umut Kınık ise pandemi döneminde ekonomik krizin derinleştiğini belirterek, öğrencilerin temel hakları olan eğitim haklarına eşit, ücretsiz ve nitelikli bir biçimde erişemediğini ve bunun karşısında hükumetin adım atmadığını söyledi.

Kınık, “Pandemi döneminde eğitimdeki fırsat eşitsizliği daha görünür hale gelirken belediyeye soruyoruz: Bu kampanya neye göre belirlenmiştir ve kimlere ulaşacaktır? Hükümetin sorumluluk alıp çözmesi gereken sorunların faturasını belediye neden halka kesmektedir? Kütüphanelerde veya okullarda neden ücretsiz internet erişimi için belediye bir adım atmazken çözümü ‘fatura kardeşliğinde’ buluyor? Atılması gereken en acil adım öğrencilere ücretsiz bilgisayar, tablet dağıtılması internet altyapısındaki sorunların düzeltilmesi ve her eve internet bağlantısı sağlanıp öğrencilerin eğitime eşit bir şekilde ulaştırmasıdır. Çözümün halka kesilen faturada değil, ücretsiz ve her kesim tarafından ulaşılabilir eğitimde olduğunu savunuyoruz. Ücretsiz, bilimsel, nitelikli ve eşit eğitim hakkımız için her alanda mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Gündem

5 aylık hamile kadın 5 gündür gözaltında

Beş aylık hamile bir kadının 5 gündür eşiyle birlikte Hatay Emniyeti’nde gözaltında tutulduğu öğrenildi. Haberi Sezgin Tanrıkulu duyurdu, “İfadesini alsanız ne soracaksınız bu kadına? İki saatte ifadesi biter” dedi.

BOLD – Karnı burnunda kadınlar gözaltına alınmaya devam ediyor. CHP İstanbul Milletvekili ve insan hakları savunucusu Sezgin Tanrıkulu, 5 aylık hamile bir kadının 5 gündür Hatay’da gözaltında olduğunu açıkladı.

Kendi televizyon kanalı MST TV’de dün yaptığı yayında hak ihlallerini gündeme getiren Tanrıkulu, “Bakın 5 aylık hamile kadın 4 gündür gözaltın tutuluyor. İfadesini alsanız ne soracaksınız bu kadına? İki saatte ifadesi biter. Ondan sonra götürürsünüz savcıya, adli kontrol tedbiriyle evine gönderirsiniz hamile kadını. Ne olmuş yani?” dedi.

“5 YIL SONRA BUNU NASIL YAPABİLİYORSUNUZ?”

Tanrıkulu şöyle devam etti: “Bugüne kadar örgütle bağını saptamamışsınız, darbeden 5 yıl sonra neyi saptayacaksınız? Yok bankada hesabı çıkmıştır, yok bir arkadaşıyla telefonda görüşmüştür. Hamile kadın, 5 aylık hamile, alıyorsunuz götürüyorsunuz. Dört gözaltında nasıl tutarsınız. 5 yıl sonra bunu nasıl yapabiliyorsunuz?”

Okumaya devam et

Gündem

Biden görüşmesi meyvelerini vermeye başladı: IŞİD sorumlusu yakalandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün ABD Başkanı Joe Biden ile NATO zirvesinde yaptığı görüşme meyvesini vermeye başladı. Suriye’deki terör örgütlerine destek vermekle suçlanan Türkiye, kırmızı bültenle aranan IŞİD yöneticisini yakaladığını duyurdu. MİT’in organizasyonu ile Suriye’de yakalanan IŞİD’in sözde Türkiye sorumlusu Kasım Güler Türkiye’ye getirildi.

BOLD – Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), IŞİD’in sözde “Türkiye vilayeti sorumlusu” Ebu Usame el Türki kod adlı Kasım Güler’i Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonla yakalayarak Türkiye’ye getirdi. Güler’in yakalanmasının ABD Başkanı Joe Biden İle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin hemen akabinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

MİT ELİYLE KOYMUŞ GİBİ BULDU

MİT, Güler’in, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçerek sansasyonel eylem yapmayı planladığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Takibe alınan Güler, Suriye’de gerçekleştirilen operasyonla yakalanarak sorgulanmak üzere Türkiye’ye getirildi. Terör örgütü IŞİD üyesi Kasım Güler’in silah ve patlayıcılarla yasa dışı yollardan Türkiye’ye geçme hazırlığında olduğu belirlendi. Kırmızı kategoride aranıp yakalanan ilk IŞİD mensubu olduğu bildirilen Kasım Güler’in üzerinden çok sayıda örgütsel doküman ile gizli bilgiler de ele geçirildi. 2008-2010 yılları arasında Afganistan-Pakistan bölgesine geçerek çatışma alanlarında faaliyet gösterip 2014’te IŞİD’e katılan Güler’in örgüt içerisinde üst düzey görevlerde yer aldığı ve IŞİD’in sözde Rusya, Avrupa ve Türkiye mali sorumlusu olduğu belirlendi.

BİDEN – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ SONRASI YAKALANDI

Güler’in dün Brüksel’de gerçekleşen ABD Başkanı Joe Biden ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesinin hemen akabinde yakalanması dikkat çekti. Dün akşam yapılan görüşme olumlu geçmiş, ABD ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açıldığı belirtilmişti. Biden yönetimi IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek ve örgütün nerede olursa olsun tüm terör finansmanı ağlarına karşı harekete geçme konusunda kararlı.

ABD TÜRKİYE’Yİ IŞİD’E DESTEK VERMEKLE ELEŞTİRİYORDU

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD ile ilgili hazırladığı bir raporda, Türkiye’nin örgüte karşı mücadelesini güçlendirmesine rağmen lojistik, finans ve silah konularında halen IŞİD’in transit merkezi olduğu iddia etmişti. Kongre için hazırlanan 136 sayfalık raporda Türkiye’nin IŞİD tarafından bir üs olarak kullandığına dair iddia, ABD Avrupa Komutanlığı’nın açıklamalarına dayandırıldı. Metinde IŞİD’in para transferleri için özellikle Türkiye’yi kullandığına dikkat çekildi.

TÜRKİYE’YE IŞİD YAPTIRIMI

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Dairesi, geçen ay IŞİD’le bağlantılı üç kişi ve bir şirkete yaptırımlar getirdi. Yaptırıma tabi olanlar arasında Türkiye’den faaliyet gösteren şirket ve kişiler bulunması dikkat çekti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kara listeye alınan kişiler ve şirketin IŞİD’i uluslararası bağışçılardan oluşan bir ağa bağlamada kritik rol oynadığı ve terör örgütüne Ortadoğu’daki mali sisteme erişim imkanı sağladığı belirtildi.

Hamdolsun Sabah gazetesi var !

Okumaya devam et

Gündem

Hamdolsun Devlet Bahçeli de hiç gündeme getirmedi!

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ demesinin ardından yaptığı açıklamada artık her şeyin eskisi gibi olmayacağını belirten MHP lideri Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Nisan’la ilgili “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” açıklamasını görmezden geldi.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden gerçekleştireceği toplantıda ABD’nin “Ermeni soykırımı” kararını gündeme getireceğini ifade eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” cevabıyla herkesi şaşırttı. 1915 olayları konusundaki sert açıklamaları ile tanınan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’ın açıklaması sonrası bu açıklamayı görmezden gelmesi dikkat çekti.

HAMDOLSUN GÜNDEME GELMEDİ

ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan’da, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesi Türkiye tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Erdoğan, bu kararın ardından Nisan ayında yaptığı açıklamada Biden’ı eleştirerek “ABD Başkanı Biden, bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız, hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır” dedi.

Biden’la yapacağı toplantı öncesi konuyu görüşmede hatırlatacağını belirten Erdoğan, Biden ile yaptığı toplantı sonrasında ise konuyla ilgili soruya “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” cevabını verdi.

BAHÇELİ ERDOĞAN’A LAF ETMEDİ

Sosyal medya hesabını aktif kullanmasıyla bilinen Cumhur İttifakı ortağı Bahçeli, Erdoğan’ın “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” açıklaması sonrası sessizliğe büründü. Grup toplantısında CHP, Millet İttifakı, ABD ve NATO’yu hedef alan Bahçeli, Erdoğan’ın açıklamasına yanıt vermedi. ABD Başkanı Biden’in 24 Nisan’daki açıklamasına sert tepki gösteren Bahçeli, “Müttefik bilinen bir ülkeyle yol ayrımına gelinmiştir. Dostluk ve stratejik bağlar kurduğu bir ülkeye soykırım gölgesi düşürmeye kalkışan bir zihniyetle muhtemeldir ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Hamdolsun Sabah gazetesi var !

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0