Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

İstanbul’da ölü bulunan Azeri aktivist Mammadov’a ne oldu?

Aliyev heykelinin üzerine “Köle Bayramınız Kutlu Olsun” yazdığı için iktidarın hedefi haline gelen Bayram Mammadov, 15 gün önce İstanbul’da ölü bulundu. Ölüm nedeni hala açıklanmayan ve ailesine çelişkili bilgiler verilen Mammadov kimdir, başına ne geldi?

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ANALİZ

Azeri, solcu aktivist Bayram Mammadov’un 2 Mayıs 2021’de İstanbul Haydarpaşa Garı kıyılarında ölü bulundu. Ölümünün üzerinden iki haftadan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen yetkililer, ölüm nedeniyle ilgili doğru dürüst bir açıklama yapmadı. Ailesine de bilgi vermedi. Başına ne geldi, öldü mü öldürüldü mü, bir cinayete mi kurban gitti, sorumluları kim? Cevapsız birçok soru var.

26 yaşındaki Bayram Mammadov, uyuşturucu kullandığı iddiasıyla 2016’da Bakü’de tutuklandı. Ancak asıl neden bu değildi. Aliyev ailesini eleştiren bir slogan yazdığı için birdenbire iktidarın hedefi haline geldi. Daha o zaman 22 yaşında bir gençti. Üniversitede okuyordu. Her türlü baskıya ve diktatörlüğe karşı bir duruş sergiliyordu.

Azerbaycan’da her yıl 10 Mayıs Gül Bayramı olarak kutlanıyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in babası, eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğum günü olan bugünde bütün şehir çiçeklerle süsleniyor. Muhalif kimliğiyle tanınan Mammadov 9 Mayıs 2016’ta, yani çiçek bayramından bir gün önce bir arkadaşıyla birlikte Bakü merkezdeki Aliyev heykelinin üzerine “Köle Bayramınız Kutlu Olsun” yazdı. “Gül Bayramınız Kutlu Olsun” cümlesine nazire yaparak iktidarın politikalarını eleştirdi.

Bayram Mammadov, olaydan bir gün sonra 10 Mayıs 2016’da tutuklandı. Üç yıl boyunca cezaevinde korkunç işkencelere maruz kaldı. Herkesin gözü önünde heykelden özür dilemesi istendi. Uyuşturucu kullanıyor diye tutukladıkları insana yazdığı slogan nedeniyle işkence yapıldı.

Heykelin üzerinde “Qul Bayramınız Mübarak” yazıyor. Azerice kul, köle anlamına geliyor.

10 yıl hapis cezasına çarptırılan Mammadov, 2019’da çıkan af kapsamında tahliye edildi. Mammadov hapisten çıkar çıkmaz haksız yere tutuklandığı ve işkence gördüğü için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. AİHM, Şubat 2020’de Mammadov’un haksız yere tutuklandığına hükmetti ve kendisine 30 bin euro manevi tazminat ile masraf ve giderler için 6 bin euro ödenmesine karar verdi.

Bayram Mammadov, bu parayla İstanbul’a okumaya karar verdi. Kasım 2020’de Kadıköy’e yerleşti. Üniversiteye girmek için İngilizce öğreniyordu. Ancak 2 Mayıs’ta ölü bulundu. Mammadov’un İstanbul’da ansızın ölmesi ve ölüm nedenini açıklamaması bir cinayete mi kurban gittiği şüphesini kuvvetlendiriyor.

KADIKÖY POLİSİNİN AÇIKLAMASI ÇELİŞKİLİ

Berlin Türk Büyükelçiliği önü, basın açıklaması, 16 Mayıs 2021.

26 yaşındaki Bayram Mammadov’un ölüm nedeninin araştırılması için Berlin Türk Büyükelçiliği’nin önünde 16 Mayıs 2016’da bir basın açıklaması yapıldı. Mammadov’un ölümünün şüpheli olduğunu söyleyen Azeri solcu aktivistler, Türk Büyükelçiliği’nden “Bayram Mammadov’un ölümü tarafsız bir şekilde soruşturulmalı.  Evinden olay yerine kadar olan bölgedeki güvenlik kameralarının görüntüleri kamuoyuna sunulmalı. Resmi açıklamalarla tanık ifadelerindeki çelişkiler aydınlatılmalı. Adli tıp raporu açıklanmalı.” taleplerinde bulundu.

Basın açıklaması yapan Azeri aktivistler, Kadıköy polisinin açıklamalarının da çelişkili olduğunu ifade ediyor. Mammadov’un cesedi Haydarpaşa Garı kıyısında bulundu. Ancak tanıklar cansız bedeninin Moda kıyılarında bulunduğunu söylüyor. İstanbul’daki Azeri arkadaşlarının araştırmaları da bu yönde. Polis, Mammadov’un denize düştüğünü ve çıkmaya çalışırken boğulduğunu iddia ediyor. Ailesi ve arkadaşları ise onun iyi yüzme bildiğini söylüyor.

CESARETİN SEMBOLÜ OLDU

Bayram Mammadov, Haydar Aliyev’in heykeline “Qul Bayramınız Mübarak” (Köle Bayramınız Kutlu Olsun) yazarak aslında Aliyev yönetiminin dayattığı korku duvarını yıktı. Aliyevlerin gücünün simgesi haline gelen, onların dokunulmazlığını halka dayatan bu heykelin dokunulabilir olduğunu gösterdi.

Bir çiçek bayramından ziyade diktatörlüğe övgü olan Gül Bayramı dört yıldır Azerbaycan’da kutlanmıyor. Bunu 22 yaşında bir genç başardı ve Bayram Mammadov, Azerbaycanlılar için korkusuzluğun ve cesaretin sembolüne haline dönüştü. “Ben özgürlüğe aşığım” diyen Mammadov, “hakikat, adalet ve eşitlik” için savaşan bir gençti. Azeri gençlere de bunu miras bıraktı. Böyle bir genci iktidarın rahat bırakması da elbette pek mümkün görünmüyor.

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0