Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Saray Kabinesi yok hükmünde

Türkiye’yi çıkardığı kararnamelerle yöneten AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi için kararname çıkarmadığı ortaya çıktı. Anayasa hukuku profesörü Kemal Gözler, herhangi bir dayanağı bulunmayan kabinenin yok hükmünde olduğunun altını çizdi.

BOLD – Anayasa hukuku profesörü Kemal Gözler şu anki haliyle “Cumhurbaşkanı Kabinesi”nin, anayasal, yasal ve hatta kararnamesel dayanaktan yoksun olduğunu belirtti. Köklü gelenekleri olan bir devlete bu durumun yakışmadığını vurgulayan Gözler, “Kabine toplantılarına ya son verilmeli ya da anayasal bir dayanağa kavuşturulmalıdır” dedi.

KABİNEYE İLİŞKİN BİR HÜKÜM YOK

Prof. Dr. Kemal Gözler, “anayasa.gen.tr”de kaleme aldığı yazıda bakanların, cumhurbaşkanı başkanlığında toplanıp memleket işlerini görüşmesinin “normal” olmadığını belirterek, “1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, ‘Yüksek İstişare Kurulu’, ‘Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu’ gibi çeşitli kurullara ilişkin hükümler var. Ama ‘Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ isimli kurula ilişkin hüküm yok. Sadece anayasada ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde değil, diğer Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde ve kanunlarda da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne ilişkin bir hüküm yok” dedi. Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in haberine göre Gözler, “Türkiye’de 9 Temmuz 2018’den önce başbakan ve bütün bakanların katılımıyla oluşan kurula ‘Bakanlar Kurulu’ ismi verilirdi. ‘Bakanlar Kurulu’ lağvedildikten sonra 9 Temmuz 2018’den sonra Cumhurbaşkanı ve bütün bakanların katılımıyla oluşan kurula ‘Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ ismi verilmeye başlandı” dedi.

BİR KÖY BİLE TEK KİŞİ TARAFINDAN YÖNETİLMEZ

Türkiye’de, anayasal ve yasal temeli olsaydı, bu makaleyi yazmayacağını belirten Prof. Gözler, “Burada ‘Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi’ni kuran 21 Ocak 2017 tarih ve 6771 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunu’nu hazırlayanlara da bir çift sözüm var: Sanki Türkiye gibi büyük bir ülkenin tek bir kişi tarafından yönetilebilmesi mümkünmüş gibi bir hükumet sistemi tasarladılar! Türkiye’de bir köy bile bir muhtar tarafından tek başına yönetilmez; muhtarın yanında bir ‘ihtiyar heyeti’ vardır. Anayasa değişikliği teklifini hazırlayanlar, bütün yürütme yetkisini, kimseyle paylaştırmaksızın olduğu gibi cumhurbaşkanına verdiler. Oysa bu yetkinin, esasen cumhurbaşkanına verilse de teklif veya onay işlemleriyle veya ihtiyari veya mecburi istişare usulleriyle başka makamlarla paylaştırılması mümkündü. Bunun yapılmasının da ‘Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne veya başkanlık sistemine aykırı bir yanı yoktu” dedi.

KABİNE HERHANGİ BİR KARAR ALAMAZ

Gözler yazısında, kabinenin yasal bir dayanağı olmadığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin varsa aldığı kararlar ‘istişari karar’, yani ‘mütalaa’ olarak da görülemezler. İstişari kararlar dahi, birer idari işlem veya idari işlemin bir parçası veya yerine göre idari işlemin önkoşuludur. İstişari kararlar da kamu gücüne dayanırlar. Dolayısıyla istişari kararların da anayasayla, kanunla veya hiç olmaz ise -koşullarını yerine getirmek kaydıyla- Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle öngörülmeleri gerekir. Benim görebildiğim kadarıyla hukukumuzda ‘Cumhurbaşkanı için istişare usulü’ öngören bir hüküm yoktur” dedi. Gözler, anayasal, yasal ve kararnamesel dayanaktan yoksun Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin herhangi bir karar alamayacağını kaydetti.

AKP’de aşk başkadır

Gündem

Erdoğan eleştirdiği THK’nın onursal başkanı çıktı

Orman yangınları sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nu “filosunu yenileyememekle” suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THK’nın onursal genel başkanı çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” diye eleştirdiği Türk Hava Kurumu’nun (THK) onursal genel başkanı olduğu ortaya çıktı.

THK’NIN ONURSAL BAŞKANI ÇIKTI

Türkiye’nin birçok farklı noktasında çıkan yangınlarla ilgili THK uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili eleştiriler konusunda bugün yangın bölgesinde açıklama yapan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” dediği THK’da onursal başkan olduğu ortaya çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

https://www.thk.org.tr/onursal_genel_baskan

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Yeni aşı çalışmalarına başlandı: Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?

Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünün açıklanmasının ardından şirketten yeni bir açıklama geldi. Sinovac, koronavirüsün yeni varyantı Delta için yeni aşı üretme çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu açıklama “Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?” sorularını akıllara getirdi. 

BOLD – Türkiye’de de kullanılan ve etkinliği konusunda soru işaretleri bulunan Sinovac aşısı ile ilgili yeni açıklama geldi. Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını açıkladı.

AŞILARIN DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ TARTIŞILIYOR

Son günlerde tüm dünyada ve Çin’de Kovid-19 vaka sayısının artmasının ardından aşıların Delta varyantına karşı etkili olup olmadığı tartışması başladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşı kullanmış olan birinin delta varyantına yakalanabileceğini ancak aşının enfekte olma riskinin az azaltacağını, ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini söyledi. Dünyanın birçok yerine aşı ulaştıran Çinli şirketler de konuyla ilgili açıklama yaparak aşıların koruma derecesi hakkında bilgi verdi.

SİNOVAC DELTA İÇİN YENİ AŞI ÜRETECEK

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Türkiye’de de yoğun olan kullanılan CoronaVac aşısını üreten Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, laboratuvarlarda yapılan aşının Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Yang, buna karşın şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi. Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming de  “Laboratuvarda yapılan deneylerde, aşı kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor” dedi.

ANTİKORLAR 6 AYDA ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜYOR

Çin’de yapılan bir laboratuvar çalışması, CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi. 18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırmaya göre iki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan 6 ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

15 Temmuz sonrası ordudan atılan askeri öğrenciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde eylem yaptı. Haksız bir yargılamaya maruz kaldıklarına dikkat çeken askeri öğrenciler, tutuklu olan devre arkadaşlarına özgürlük istedi.

BOLD – Avrupa’nın farklı şehirlerinden gelen eski askeri öğrenciler, Türkiye’de askeri okulların kapatılışının 5. yıl dönümü sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde “tutuklu Harbiyeliler” için eylem yaptı.

HAKSIZ YARGILAMAYA MARUZ KALDILAR

Askeri öğrencilerin haksız bir yargılamaya maruz kaldığını belirten eylemciler, devre arkadaşlarına ait yüzükleri AİHM’in kapısına bıraktı. Öğrenciler, harbiyelileri hatırlatmak için 100’den fazla askeri öğrencinin fotoğrafını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin demir parmaklıklarına astı.

355 ASKERİ ÖĞRENCİYE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

15 Temmuz’un ardından, müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencileri 2016’dan bu yana cezaevinde. 355 askeri öğrenciye “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan TCK 309/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezası verildi.

BM DERHAL TAHLİYELERİNİ İSTEDİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, geçen şubat ayında 15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin derhal tahliye edilmesi, zararlarının tanzimi ve sorumlular hakkında işlem yapılması yönünde karar verdi. Birleşmiş Milletler’in bu kararı uygulanmadı.

 

Ormanlar yanarken AKP talan yasası çıkarmış

Okumaya devam et

Popular

Shares