Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

İşte ‘bir tripod bir kamera’ ile Türkiye’yi sallayabilecek isimler

Sedat Peker itirafları ve ifşalarıyla gündemi altüst etmeye devam ediyor. Türkiye’de ‘Bir tripod ve bir kamera’ ile dikkatleri üzerine çeken Sedat Peker’i aratmayacak, önemli kırılma anlarının tanığı siyasetçisinden iş insanı ve bürokratına bir çok isim var. Erdoğan’ın şuan yanında olan birçok yol arkadaşı çok özel sırlar taşıyor, bir gün bu isimler konuşmaya karar verirse etkileri Sedat Peker’inkinden az olmaz.

BOLD – ‘Bir tripoda bir kameraya yenileceksiniz’ mottosuyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Pelikan çetesi ve AKP’li bazı isimlere savaş açan Sedat Peker izlenme rekorları kırıyor.

Halka oynadığı eleştirilerine “Başka kime oynayacaktım” diyerek hak veren Sedat Peker, izlenme oranları bakımdan hedefine ulaştığı söylenebilir. Videoları ve konuşmasının analizlerini içeren içerikler Youtube’da milyara varan görüntülenmeye ulaştı.

Sedat Peker’in bu kadar izlenmesinin sebeplerinin başında, herkesin az çok bildiği Türkiye’de konuşulması yasak, üzerine gidilmeyen fakat merak edilen konuları ele alması geliyor.

HULUSİ AKAR VE 15 TEMMUZ

Sedat Peker gibi bir tripod ve kamera ile gündemi sallayacak bir çok isim var. Bu kişilerin en önemlilerinden biri de Hulusi Akar.

Özellikle 15 Temmuz gecesi, Genelkurmay Karargahı’nda darbeciler tarafından esir tutulduğun iddia eden Hulusi Akar, ifadesindeki bir çok çelişkiye rağmen bu konu hakkında hiç konuşmadı. Daha sonra mahkemede savunma yapan tutuklu askerler ise Akar’ın söylediklerinin aksi yönde konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı oldukça hareketli geçen Akar bir gün bir tripod ve kamera almaya karar verirse Sedat Peker’in popülaritesini geride bırakabilir.

128 MİLYAR DOLARLA BİRLİKTE KAYBOLAN DAMAT

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da kamuoyunun yakından takip ettiği isimlerden biri. Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde oldukça popüler olan Albayrak’ın gidişi olaylı oldu. Bakanlığı dönemindeki konuşmaları alay konusu olan Albayrak’ın giderken sosyal medyadan paylaştığı istifa mektubu oldukça dikkat çekiciydi.

Berat Albayrak

Ekonomi alanındaki konuşmaları kale alınmayan damadın AKP içerindeki entrikalarla ilgili son sözleri kamuoyunun oldukça dikkatini çekti. Gittiği günden beri Berat Albayrak, hakkında en çok komplo teorisi yazılan isimlerden biri oldu.

Berat Albayrak’ın görevi döneminde Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervini nasıl eridiği merak konusu.

15 Temmuz gecesi Erdoğan’la birlikte olan Albayrak’ın, Atatürk Havalimanındaki açıklama sırasında sırıtması 5 yıl geçmesine rağmen unutulmadı. Kanlı gecede Berat Albayrak’ın neden eğlenceli vakit geçirdiği hep merak edildi. Bir gün bir tripod ve bir kamera ile ortaya çıkarsa etkisi Sedat Peker’den az olmaz.

ERDOĞAN KASASI MEHMET CENGİZ KONUŞURSA

Listenin 3. sırasında Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz var. Mehmet Cengiz’in 1980 yılında inşaat işleri için kurduğu Cengiz Holding bugün enerji, maden, turizm, altyapı, havalimanı, ve sigorta sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

Erdoğan iktidarından önce yerel bir inşaat firması olan Cengiz İnşaat, Erdoğan iktidarıyla birlikte holdinge dönüştü. Cengiz İnşaat, Dünya Bankası verilerine göre dünya çapında kamudan ihale alan en büyük üçüncü kuruluş.

Buna karşın Cengiz Holding, Türkiye’de vergi sıralamasına girmiyor. Erdoğan hükumetinin Cengiz Holding’in vergi borçlarını defalarca silmesi de muhalefetin gündeminde.

Maliye Bakanlığı verilerine göre Cengiz Holding’in 2006’dan günümüze 2 milyar TL’lik vergi borcu silindi. Cengiz Holdingin kamudan aldığı ihale toplamı 19 milyar TL.

Bedelsiz koru tahsis edilen, vergi borçları silinen, garantili devlet ihalelerinin baş aktörü ve 5’li çetenin ön önemli üyesi Mehmet Cengiz hakkındaki en büyük iddia Erdoğan’ın kasası olduğu. Mehmet Cengiz bir gün konuşmaya karar verirse reytingleri listeleri altüst edebilir.

İBB’den beri ayrılmadığı Binali Yıldırım, MİT’in en uzun süre başkanlığını yapan Hakan Fidan, 17 -25 Aralık şüphelileri, Sedat Peker’in gündeme taşıdığı Erdoğan’ın sırdaşı Remzi Gür, 15 Temmuzu’un kilit ismi Adil Öksüz…Aslında liste çok daha uzun. Şimdilik bu isimlerin Sedat Peker gibi bir gün konuşurlarsa neler olabileceğini düşünmekle yetiniyoruz.

Tayyip Erdoğan’ın 5’li Çete’si

Analiz

Türkiye’de kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı Ermenistan nüfusunu geçti

AKP Türkiye’sinde 3 milyon 644 bin kişi kredi borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü. Türkiye’de borcunu ödeyemediği için mahkemelik olan borçlu vatandaş sayısı Kuveyt, Ermenistan, Arnavutluk, Katar, Uruguay gibi ülkelerin nüfusunu geçti.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, yüksek döviz kuru, yüksek enflasyon ve yüksek faizle boğuşuyor. Türkiye’de kredi borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 82 arttı. Bankalar, avukatlar aracılığıyla vatandaşlardan kredi tahsilatı yapıyor.  Temmuz sonu itibariyle 3 milyon 644 bin vatandaştan kredi tahsilatı yapmak için  borcunu ödeyemediği için mahkemelik oldu.

VATANDAŞ BORÇ ALTINDA İNİM İNİM İNLİYOR

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, verilerine göre vatandaş kredi borcu altında inim inim inliyor. Kovid-19 salgını sebebiyle kredilerin yasal takibe düşme sürelerinin uzatıldı. Ayrıca salgın döneminde yapılandırma getirildi. Kredi ödemelerinin ötelenmesine rağmen borcunu ödeyemediği için takibe düşen kişi sayısındaki artış dikkat çekti.

7 AYDA 741 BİN KİŞİ BORCUNU ÖDEYEMEDİ

Kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı 2021 yılının Ocak-Temmuz döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artarak 741 bin kişiye yükseldi. Temmuz sonu itibarıyla toplamda 3 milyon 644 bin vatandaş yasal takipte bulunuyor.

KREDİ KARTLARI PATLIYOR

Market ve pazardaki zamlara yetişemeyen halkın kredi kartlarına yüklenmesi borçları da katladı. Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 267 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 143 artışla 597 bin kişiye yükseldi.

SADECE TEMMUZDA 180 BİN KİŞİ TAKİBE DÜŞTÜ

Sadece temmuz ayındaki veriler bile vatandaşların geçinmekte zorlandığını ortaya koydu. Kredi borcunu ödemediği için 2020 yılı Temmuz ayında 51 bin 172 kişi yasal takibe düşerken, bu sayısı 2021 yılı Temmuz ayında neredeyse üçe katlanarak 141 bin 999 oldu. Bireysel kredi kartı borcunu ödemediği için yasak takibe düşen kişi sayısı ise bu dönemde yüzde 18 artışla 50 bin 615’e yükseldi.

KREDİ KULLANAN 5 MİLYON KİŞİNİN GELİRİ BİN TL’NİN ALTINDA

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, krediyi de düşük gelirliler kullanıyor. Geçen yıl ocak ile bu yıl haziran arasında geliri bin TL’nin altında 4 milyon 998 bin 185 milyon kişi 142.1 milyar TL tutarında tüketici kredilerine borçlandı. 1,4 yılda çekilen 620 milyar liralık tüketici kredisinin yüzde 32’si geliri 3 bin TL’nin altında olan 7 milyon 714 bin 541 kişi tarafından kullanıldı.

Can Ataklı: Turkey Tribunal olayını hafife almayın, işkenceler kayda geçiyor

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın garip ABD ziyareti

Online olmasına ve katılmaması istenmesine rağmen kalabalık bir heyetle milyonlar harcayarak ABD’ye giden Erdoğan’ı Çavuşoğlu’ndan başka kimse karşılamaya gelmedi. Joe Biden ile görüşebileceği söylenen Erdoğan, New York’ta Mustafa Destici ile bir araya geldi.  Erdoğan’ın Genel Kurul’daki toplantısını dinlemeye de çok az kişi geldi.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu New York’ta gerçekleştiriliyor. Genel Kurul, koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene olduğu gibi bu sene de online.

ABD GELMEYİN DEDİ ERDOĞAN DAHA KALABALIK GİTTİ

ABD, Genel Kurul öncesi dünya liderlerinden toplantılara mümkünse gelmemelerini, mesajlarını Kovid-19 pandemisi nedeniyle olabildiğince video yoluyla iletmelerini istedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ise oldukça kalabalık bir heyet ile ABD’ye gitti.

Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan bir heyet bulunuyor.

DOLARI HAREKETLENDİRDİ

Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden birden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DİPLOMASI TARİHİNDE BİR İLK

Yabancı bir ülkeye giden Cumhurbaşkanını hiçbir devlet görevlisi karşılamaya gelmeyince iş başa düştü. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı.

KALABALIK KONVOY

Erdoğan’ın New York sokaklarındaki kalabalık konvoyu da olay oldu. Türkevi’nin açılışına giden Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan yüzlerce araçlık konvoy ‘Yurt israf cihanda israf’ yorumlarına neden oldu.

BİDEN OLMADI DESTİCİ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD’de ilk iş Türkevi’nin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, burada kendisine eşlik eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de bir araya geldi.

BOŞ SALONA KONUŞTU

Genel Kurulu toplantısında konuşan Erdoğan, iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemine değinerek “Paris İklim Anlaşması’nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmayı planlıyoruz” dedi. Erdoğan konuşurken salonun boş olması dikkat çekti.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ AĞIR

Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası ağır olacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Gülen Hareketinin dünyada eğitime olumlu katkısı ve insani yardımları BM’de anlatılıyor

Okumaya devam et

Analiz

Russel Mahkemesi’ne eşdeğer: Turkey Tribunal, Erdoğan Rejimi’ne ‘kral çıplak’ diyor

Cenevre’de kurulan özel Turkey Tribunal Mahkemesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan rejiminin insan hakları ihlallerini yargılıyor. Türkiye’deki zorla kaybedilme, işkence ve cezasızlıkları tanıklar, savunma ve raporlar üzerinden müzakere eden mahkeme, Irak ve Vietnam yargılamalarını hatırlattı.

BOLD ANALİZ – İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Turkey Tribunal Mahkemesi yargılamalar sonucunda hüküm açıklayacak. Hüküm bağlayıcı olmasa da, uluslararası farkındalık için örnek teşkil edecek.

DÜNYADA GENİŞ YANKI BULDU

Türkiye’de yandaş medya tarafından görülmese de dünyada yankı bulan çalışma hukuk çevrelerince çok önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Türkiye’de insan hakları ihlallerini sergilemek için Cenevre’deki Turkey Tribunal, Russell Mahkemesi ve Irak Dünya Mahkemesi benzeri yargılamaların yapılmasıyla eşdeğer görüldü.

RUSSELL MAHKEMESİ VİETNAM SAVAŞ SUÇLARINI ORTAYA KOYDU

İngiliz filozof Bertrand Russell önderliğinde kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Vietnam’da ABD tarafından işlenen savaş suçlarını araştırdı. Russell Mahkemesi olarak da bilinen mahkeme 1966’da kurularak, oturumlarını 1967 yılında Stokholm ve Kopenhang’da yaptı. 18 ülkeden temsilcilerden oluşan Russell Mahkemesi uluslararası alanda büyük ilgi gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde görmezden gelinen mahkeme Vietnamlıların yanı sıra Amerikalı askerlerin de ifadelerinden yararlandı. Tanıkların beyanlarıyla ortaya konulan savaş suçları oldu.

İSTANBUL’DAKİ IRAK DÜNYA MAHKEMESİ

Russel Mahkemesi, son oturumu İstanbul’da yapılan Irak Dünya Mahkemesi’ne de esin kaynağı oldu. ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinin ardından, savaş karşıtı hareketin tüm dünyada organize ettiği bir girişim oldu.

İŞKENCELER VİCDAN JÜRİSİNE SUNULDU

Irak Mahkemesi savaş ve işgale ilişkin gerçekleri ortaya koydu. İşgalin sessizce unutulmasını engelledi. Iraklılara karşı işlenen hak ihlalleri işkenceler, çekilen acılar somut kanıtlara dayalı bir dinleme, düşünme, değerlendirme ve yargı sürecine sahne oldu. 20 bin Iraklının haksız ve hukuksuz yere hapishanelere atılması mahkemenin raporlarına girdi. Yine seyreltilmiş uranyum kullanıldığı Irak Dünya Mahkemesi’nin raporlarıyla dünyaya duyuruldu.

TURKEY TRİBUNAL ERDOĞAN REJİMİNE ‘KRAL ÇIPLAK’ DİYOR

Russell ve Irak Dünya Mahkemelerinin ardından dünyada üçüncü kez hak ihlallerini araştıran bir mahkeme kuruldu. Cenevre’deki Turkey Tribunal Erdoğan rejiminin vatandaşlarına karşı işlediği suçları ortaya koyuyor. Türkiye’den gelen tanıklar, mahkeme raporları ve iddianameler üzerinden yapılan araştırmalarda insanların kaçırılması, kaybedilmesi, işkence altında ifade alınması dünya kamuoyuna duyuruluyor.

15 Temmuz sonrası demokrasiden uzaklaşan Erdoğan rejiminin devlet güçlerini kullanarak işlediği tüm suçlar raporlaştırılıyor.

Türk Büyükelçiliği, Turkey Tribunal’i susturmaya çalıştığını itiraf etti

Okumaya devam et

Popular

Shares