Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan faiz indirmek için atadığı Kavcıoğlu’na görevini hatırlattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gece yarısı yaptığı faiz indirimi açıklaması ile piyasaları hareketlendirdi. Dolar ve euro rekor kırarken, gözler Merkez Bankasının 17 Haziran’da açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

BOLD – AKP’ye yakın Yenişafak gazetesindeki köşesinde faiz indirimi ile ilgili yazdığı yazılar sonrasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanlığına atanan Şahap Kavcıoğlu, göreve geldiğinden beri faize dokunamadı. Erdoğan, dün gece yaptığı faiz indirimi açıklaması ile Kavcıoğlu’na göreve getirilmesinini nedenini hatırlattı.

TÜRKİYE YÜKSEK FAİZ LİGİNDE ZİRVEYE OYNUYOR

Faiz artırması ile tepkileri üzerine çeken Naci Ağbal’ın yerine faiz indirmesi için 20 Mart’ta Merkez Bankası başkanlığına atanan Yenişafak gazetesi yazarı Şahap Kavcıoğlu, bu güne kadar yapılan iki Para Politikaları Kurulu toplantısında da faizi yüzde 19’da sabit tuttu. Bu durum doların yükselişini engellemezken, Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaya devam etti.

GÖZLER 17 HAZİRAN’DAKİ TOPLANTIDA

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısı 17 Haziran’da gerçekleştirilecek. Merkez Bankası bir süredir aldığı kararlar ile faizleri sabit tutarken, bu durumdan rahatsız olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavcıoğlu’na atanma sebebini hatırlattı. Şimdi gözler 17 Haziran’da faiz indirimi yapılıp yapılmayacağı ile ilgili Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısında olacak.

EKONOMİSTLER ARTIŞ BEKLİYOR

Erdoğan faiz indirimi istese de ekonomistler faiz artışı yapılması gerektiğinde hemfikir. Türkiye, Güney Afrika, Meksika ve Güney Kore gibi birçok gelişen ülkede piyasalar tahminlerin de ötesinde faiz artışını fiyatlıyor. Ekonomistler aylar süren karantinaların ardından ekonomilerin ısınması için faiz artırımı yapılacağı görüşünü paylaşıyor.

EN ÇOK FAİZ İNDİREN BAŞKAN KOVULDU

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’na faiz indirimi emri verirken, akıllara en çok faiz indiren Merkez Bankası başkanı Murat Uysal’ın 7 ay önce neden görevden alındığı sorularını getirdi. Bir gece yarısı kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı’ndan kovulan Uysal, yüzde 24’lerde olan politika faizini aldığı kararlarla yüzde 8.25’e kadar düşürmüştü.

MERKEZ BANKASI’NA BAŞKAN DAYANMIYOR

Türkiye’de parlamenter sistemin uygulandığı 16 yılda 3 Merkez Bankası başkanı değişirken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğunda oturduğu Türk tipi başkanlık sisteminin olduğu son 3 yılda ise 3 başkan görevden alındı. 2001-2006 arasında Süreyya Serdengeçti, 2006-2011 arasında Durmuş Yılmaz, 2011-2016 yılları arasında Doç. Dr. Erdem Başçı Merkez Bankası başkanlığı yaparken, Erdoğan’ın başkanlığı sonrası Merkez Bankası başkanlarının görev süreleri kısaldı. Murat Çetinkaya 19 Nisan 2016 – 5 Temmuz 2019, Murat Uysal 6 Temmuz 2019 – 7 Kasım 2020, Naci Ağbal ise 7 Kasım 2020 – 20 Mart 2021 tarihleri arasında görev yaptı. Merkez Bankası başkanlığı koltuğunda ise 2.5 aydır Kavcıoğlu oturuyor.

Kırgız halkı Orhan İnandı için ayakta: Cumhurbaşkanlığı sarayına yürüdüler

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye’ye ‘heterodoks politika’ uyarısı: Finansal riskler arttı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’de artan enflasyon ve izlenen heterodoks politikaların finansal riskleri artırdığını belirtti.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 5 Ocak’ta Ankara’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomide genel kabul görmüş ‘ortodoks‘ politikaları bir kenara koyarak, ana akımdan kopmuş, farklı ‘heterodoks’ politikalara geçtiğini söylemişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kamu borcunun benzerlerine göre düşük olmasına rağmen borçlanma maliyetinin hızlı bir şekilde yükseldiğini belirtti ve ekledi: “Yüksek enflasyon ve kurdaki değer kaybına karşı uygulanan mali politikalar kamu maliyesini kurdaki dalgalanmalara karşı daha hassas hale getiriyor ve makroekonomik oynaklığı artırıyor.”

Artan enflasyon ve heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirten kuruluş, enflasyon ve kurdaki değer kaybının etkisini sınırlamaya çalışan mali önlemlerin Türkiye’nin kredi profilinde kuvvetli tarafı olan kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturabileceğini söyledi.

Alınan önlemlerin yurt içi güvendeki sert düşüşün nedenlerine çözüm üretmediğini vurgulayan Fitch, güvendeki düşüşün, negatif reel faiz oranlarının ve 2023 seçimleri öncesinde izlenebilecek ekonomi politikalarıyla ilgili belirsizliğin kurdaki değer kaybının arkasında yatan nedenler olduğunu ifade etti.

Hazine, birçok ülkenin bütçesinden daha fazla açık verdi

Okumaya devam et

Ekonomi

Soylu iddiasını yineledi: Herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek

Geçen yıl haziran ayında ekonominin Almanya, ABD, Fransa, İngiltere’yi çatlatacak kadar sıçrayıp büyüyeceğini öne süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iddiasını yineledi. Soylu, Türkiye’nin ekonomide herkese rol model olacak kadar başarılı olacağını iddia etti. 

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yine iddialı bir ekonomi açıklaması geldi. “Biz bize, Avrupa ve Amerika üzerinden parmak sallayarak kurulmak istenen vesayeti yendik mi? Yendik. Şimdi tek vesayetimiz kaldı, ekonomik vesayet” diyen Soylu, “Öyle bir başarılı olacağız ki herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek” dedi.

İNANCIMIZ ÜZERİNDEKİ VESAYETİ YIKTIK, ATTIK

“Sinop Muhtarlar Buluşması”na katılan Soylu burada yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin de açıklama yaptı. Türkiye’nin diğer ülkelere rol model olacak kadar ekonomide başarılı olacağını öne süren Soylu’nun konuşması şöyle:

“Biz değerlerimiz üzerindeki vesayeti, inancımız üzerindeki vesayeti, kıyafet ve kimliklerimiz üzerindeki vesayeti yıktık attık mı? Attık. Siz, onların, o çocuklarımızın dini birliğinin İslam’la birleşmesi konusundaki, eğitim alması konusundaki yobazlıklarına bakmayın. Onların söyledikleri sözün bir hükmü söz konusu değildir. Bizim çocuklarımız inancımız ve değerlerimizle büyüyerek yaşayacaklardır.”

GERİYE SADECE EKONOMİK VESAYET KALDI

Biz medya üzerindeki vesayeti yendik mi? Sen bize insansız hava aracını vermezsin, mühimmat vermezsin, savunma sanayisi ile ilgili bizim terörle mücadele edeceğimiz araçları vermezsin, bizim üzerimize vesayet kurarsın, onu da yendik mi? Yendik. Biz bize, Avrupa ve Amerika üzerinden parmak sallayarak kurulmak istenen vesayeti yendik mi? Yendik. Şimdi tek vesayetimiz kaldı, ekonomik vesayet.

YENİ BİR MODEL KURACAĞIZ

Yani dolarla, kurla, faizle bizlerle oynamak isteyenlere nasıl bugüne kadar vesayetleri yenerek bir ders vermişsek şimdi de Türkiye’yi ayaklarının üzerinde tutacak, Türkiye’nin cari açığını tamamen ortadan kaldıracak, Türkiye’yi bir üretim, yatırım, istihdam merkezi modeli haline getirecek bir model kuracağız ve bu modelle birlikte de başarılı olacağız. Öyle bir başarılı olacağız ki herkes Türkiye modelinin arkasından gidecek ve bundan sonra ‘Biz dünyaya hakimiz’ diyenler de avuçlarını yalayacaklar.”

ÖYLE BİR SIÇRAYACAK, BÜYÜYECEK Kİ

Soylu, geçen yıl Haziran ayında Afyonkarahisar’da yaptığı konuşmada Türkiye’nin bugün ayakta kalabilmesinin en önemli sebeplerinden birinin Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi olduğunu öne sürerek, temmuz ayından itibaren Türkiye ekonomisinin atağa kalkacağını îddia etmişti. Soylu, “Öyle bir sıçrayacak ve büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı, Fransa’sı, İngiltere’si, İtalya’sı ve hele o her şeye burnunu sokan ABD’si de çatlayacak, patlayacak” demişti.

Araştırmacı İbrahim Uslu: AKP 20 yıl sonra tamamen kaybediyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Hazine, birçok ülkenin bütçesinden daha fazla açık verdi

Merkez Bankası rezervlerini eksiye düşüren AKP iktidarında, geçen yılın bütçesi Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 192.2 milyar lira açık verdi. Bütçedeki açık miktarının birçok ülkenin bütçesinden fazla olması dikkat çekti.  

BOLD –Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 merkezi yönetim bütçe giderlerini kamuoyuna açıkladı. Hazine geçen yıl rekor açık verdi. Resmi verilere göre 2021’de bütçe açığı 192,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

BÜTÇE GİDERLERİ 1 TRİLYON 599 MİLYAR LİRA OLDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 merkezi yönetim bütçe giderleri verilerine göre 2021 yılı Ocak-Aralık döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 1.599,6 milyar TL, bütçe gelirleri 1.407,4 milyar TL ve bütçe açığı 192,2 milyar TL olarak gerçekleşti. 2020 yılı Ocak-Aralık döneminde 41 milyar 329 milyon TL faiz dışı açık, 2021 yılında 11 milyar 391 milyon TL oldu.

FAİZ HARCAMALARINA 181 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Merkezi yönetim bütçe giderleri Ocak-Aralık dönemi itibarıyla 1 trilyon 599 milyar 642 milyon TL olarak gerçekleşti. Faiz harcamaları 180 milyar 852 milyon TL, faiz hariç harcamalar ise 1 trilyon 418 milyar 790 milyon TL olarak gerçekleşti.

GİDERLER YÜZDE 33 ARTTI

2021 yılı Ocak-Aralık döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,9 oranında artarak 1 trilyon 599 milyar 642 milyon TL’ye çıktı. Faiz hariç bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 oranında artarak 1 trilyon 418 milyar 790 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

HALKTAN 1 TRİLYON 165 MİLYAR VERGİ TOPLANDI

2020 yılı Ocak-Aralık döneminde bütçe gelirleri 1 trilyon 28 milyar 446 milyon TL iken 2021 yılının aynı döneminde yüzde 36,8 oranında artarak 1 trilyon 407 milyar 399 milyon TL olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Aralık dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,8 oranında artarak 1 trilyon 164 milyar 809 milyon TL oldu.

BÜTÇEDEKİ AÇIK BİRÇOK ÜLKENİN MİLLİ GELİRİNDEN FAZLA

Geçen yıl bütçenin verdiği 192,2 milyar liralık (15 milyar dolar) açık birçok ülkenin milli gelirinden fazla olması dikkat çekti. Aralarında Gürcistan, Arnavutluk, Malta, Mozambik, Gine, Moğolistan, Ermenistan, Çad, Kırgızistan’ın da bulunduğu yaklaşık 90 ülkenin yıllık gayri safi milli hasılaları 15 milyar dolardan az.

 

Araştırmacı İbrahim Uslu: AKP 20 yıl sonra tamamen kaybediyor

Okumaya devam et

Popular

Shares