Connect with us

Gündem

Yolsuzluk haberine “şeref ve haysiyet incittiği” gerekçesiyle yayın yasağı getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeninin şirketinin 15 TL’lik medikal ürünü SGK’ya 1000 TL’ye sattığına yönelik haberlere, kişilik haklarına saldırı, şeref ve haysiyeti incitici olduğu gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

BOLD – Ankara Batı 1 Sulh Ceza Hâkimliği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeninin şirketinin 15 TL’lik medikal ürünü SGK’ya 1000  TL’ye sattığına yönelik haberlere erişim engeli getirdi. 44 URL uzantılı adres yasaklanırken, gerekçe olarak Soylu’nun kuzeninin şeref ve haysiyetinin incindiği öne sürüldü.

MAHKEME JET HIZIYLA KARAR VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun mayıs ayının sonunda yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği duyurulan RD Global/Invamed şirketinin nisan ayından bu yana 15 TL’lik medikal ürünü SGK’ya 1000 TL’ye sattığına ilişkin habere erişim engeli getirildi. Ankara Batı 1 Sulh Ceza Hâkimliği tarafından verilen kararda 44 URL uzantılı adres yer aldı. Kararın jet hızıyla alınması dikkat çekti.

AYM’NİN KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI İÇTİHADI GEREKÇE YAPILDI

Kararda şöyle denildi: “Talebin, Ankara 53 Noterliğinin 04644 yevmiye numaralı vekaletnamesinin, Ankara 65 Noterliğinin 19075 yevmiye sayılı vekaletname suretlerinin, talep ekindeki yazı çıktıları ile yasal mevzuatın beraberce değerlendirilmesi neticesinde; Erişimin engellenmesi talepleri bakımından Anayasa Mahkemesinin yerleşik içtihatlarında özetle “Talebi inceleyecek olan hakimliğin başkaca araştırma yapmasına gerek kalmadan daha ilk bakışta talebe konu içeriğin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğunun tespiti halinde erişimin engellenmesine karar verebileceğinin” açıkça belirtildiği, talebe konu internet adreslerinde yer alan yazı çıktılarının suretlerinin talep ekinde hakimliğimize sunulduğu, yazı içeriklerinin benzer mahiyette olduğu,

“YAZI İÇERİKLERİ ŞEREF VE HAYSİYETİ İNCİTİCİ”

bir yazı ya da paylaşımın haber niteliğinde sayılabilmesi için “haberin unsurları” sayılan bir takım nitelikleri taşıması gerektiği, bu kapsamda haberin unsurları yönünden değerlendirme yapılması gerekirse; haberin unsurları arasında “Doğruluk, Gerçeklik, Nesnellik, Anlamlılık, Kesinlik, Tutarlılık ve İnanırlılık” unsurlarının bulunduğu, talebe konu haberlerin bu aşamada kesin ve ispatlanmış bilgiler içermemesi karşısında “Gerçeklik ve Kesinlik” unsurlarını taşımadığı, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 13.06.2018 tarihli 2017/4-1364 Esas 2018/1188 Karar sayılı ilamında belirtilen kriterlerde göz önüne alındığında bu hali ile yazıların içerikleri itibariyle haber verme niteliğini aştıkları ve talepte bulunanın kişilik haklarına ve kişilik haklarından olan ticari haklarına saldırı boyutuna ulaştığı, yazı içeriklerinin talepte bulunanların şeref ve haysiyetini incitici ve ayrıca ticari itibarlarını da sarsıcı nitelikte olduğu anlaşılmakla erişimin engellenmesi talebi bakımından usule ve yasaya uygun olan talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar verilmiştir.”

KUZEN HABERİNE DAHA ÖNCE DE ERİŞİM YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

Mehmet Soylu’nun RD Global/Invamed firmasıyla medikal işi yaptığının öğrenilmesinin ardından şirketten yapılan açıklamada Mehmet Soylu’nun 28.05.2021 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle istifa ettiği belirtildiği açıklamanın konu edindiği habere de Ankara Batı 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce erişim engeli getirilmişti. Şirket ayrıca yaptığı açıklamada “15 TL’lik medikal ürününün SGK’ya bin TL’ye satıldığı” iddialarının ispatlanması halinde 10 katını SMA, MS ve ALS’li hastalarına bağışlamayı taahhüt ettiğini duyurdu.

 

‘FETÖ yok’ dendiğinde kurdukları rejim de yok olacak

Gündem

Antalya Emniyetinde tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süresi uzatıldı

Antalya’da anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri için gözaltına alınan öğretmenlerle öğrencilerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı.

BOLD – Antalya Akdeniz Üniversitesinde okuyan öğrencilerle birlikte gözaltına alınan öğretmenlerin gözaltı süreleri 4 gün daha uzatıldı. Öğretmenler anne-babası hapiste olan çocuklara ders vermekle suçlanıyor.

ARALARINDA 18 YAŞINDA ÖĞRENCİLER DE VAR

Antalya Terörle Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonlar kapsamında, aralarında Akdeniz Üniversitesinde tıp ve psikoloji okuyan kız öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Aralarında 18 yaşında öğrencilerin de bulunduğu grup, 24 saat görüş yasağının ardından avukatlarıyla görebilmişti.

GÖZALTI SÜRELERİ 4 GÜN DAHA UZATILDI

Antalya, Ankara ve diğer çevre illerde gözaltına alınıp Antalya’ya getirilen ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Konyaaltı ilçesindeki yeni hizmet binasında tutulan öğretmen ve öğrencilerin gözaltı süreleri savcılık tarafından 4 gün daha uzatıldı.

ÖĞRETMENLERE YÖNELTİLEN SUÇLAMA ÇOCUKLARA DERS VERMELERİ

Bold Medya’nın ulaştığı bilgiye göre öğretmenler, anne-babası hapiste olan çocuklara ders verdikleri ve onlarla ilgilendiklerini için gözaltına alınırken, öğrencilerin neden gözaltına alındığı ise henüz bilinmiyor.

 

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Okumaya Devam Et

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar