Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan’ın Kıbrıs’ta açıkladığı müjde son anda değişti: Asıl müjde neydi?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde açıkladığı müjde AKP çevrelerinde dahi hayal kırıklığı yarattı. Ancak iddiaya göre müjde bu değildi. KKTC Meclisi’nde müjdeyi açıklayacağı konuşmayı bir saat geciktiren Erdoğan, beklenen telefon gelmeyince meclis ve saray yapımını müjde olarak açıkladı.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) açıklayacağı müjde uzun süre tartışıldı, muhtemel müjde senaryoları üretildi.

Yandaş medyanın köpürtmesi ve Erdoğan’ın sürekli yaptığı açıklamalarla konu üzerinde bir merak oluşturuldu. Ziyarete ve açıklanacak müjdeye o kadar önem atfedildi ki uçak fobisi olduğu bilinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Saadet Partili Oğuzhan Asiltürk de ziyarete katıldı.

Erdoğan, müjdeyi sonunda KKTC Meclisi’nde yaptığı konuşmayla açıkladı. Kuzey Kıbrıs’a yeni bir meclis binası ve cumhurbaşkanlığı sarayı yapılacaktı. Erdoğan’ın açıklamasıyla dağ fare doğurdu, açıklanan müjdeden AKP’liler bile tatmin olmadı. Peki, gerçekten Erdoğan’ın KKTC Meclisi’nde açıklayacağı müjde saray ve meclis binası inşası mı idi?

İddiaya göre müjde aslında bu değildi. İddiayı dile getiren isim de bu konuda yetkin isimlerden birisi: Bülent Ecevit hükümetlerinde Avrupa Birliği ve Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı yapan Şükrü Sina Gürel.

İddiayı sosyal medya fenomeni Mustafa Selanik de yaptığı paylaşımlarla destekledi.

ERDOĞAN KKTC MECLİSİ’NDEKİ KONUŞMASINA BİR SAAT GEÇ BAŞLADI

Cumhuriyet gazetesine röprotaj veren Şükrü Sina Gürel, Erdoğan’ın KKTC Meclisi’ndeki konuşmasının bir saat geç başladığına dikkati çekti.

“Bunun tanınma adımı mı olacağı bile sorgulandı ve evet, sonunda çayır, çimen ve bina çıktı. Ben doğrusu şundan bile kuşkuluyum. Tayyip Erdoğan Kıbrıs meclisindeki konuşmasına bir saat geç başladı.” ifadelerini kullanan Gürel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birilerinden telefon mu geldi, bazı görüşmeler mi yapıldı da vazgeçti, kuşkuluyum. Yok, eğer Erdoğan gerçeklerden bu kadar kopuk davranıyorsa o zaman hepimizin kaygı içinde olması gerek.”

Cumhuriyet gazetesi muhabirinin “Şunu mu söylüyorsunuz?: Aslında başka bir müjde olabilirdi ama bir saatlik gelişmede bir şey oldu ve gerçek müjde açıklanamadı.” sorusuna Gürel, “Evet, bunu söylüyorum.” şeklinde yanıt verdi.

“PUTİN ALİYEV’LE GÖRÜŞTÜ, GELEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Şükrü Sina Gürel’in açıklamalarını sosyal medya fenomeni Mustafa Selanik de destekler mahiyette paylaşımlar yaptı.

Mustafa Selanik’e göre asıl müjde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Kıbrıs’a gelmesi, KKTC’yi tanıması ve yaptırım açıklaması idi. Ancak Selanik’e göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşen Aliyev, gelemeyeceğini Türk tarafına iletiyor.

Mustafa Selanik, Twitter’da sıralı tweetler halinde şu paylaşımı yaptı:

“Kıbrıs müjdesi ve gelişmeler cidden tam komedi….Resmen yarı yolda kalınmış, şov yapalım derken şok olunmuş…”

“Söylenti odur ki… Bahçeli dahil tüm AKP yönetimini toplayıp Kıbrıs’a gidilmesinin nedeni, Azerbaycan lideri Aliyev sürpriz bir şekilde Kıbrıs’a gelecek ve Kıbrıs’ın tanınması ve yatırım açıklamaları yapacak…Bu müjde şovuna dönüşecek”

“Ama işler istenildiği gibi gitmiyor, Putin Aliyev ile görüşmesi sonrası, Aliyev gelemeyeceğini söylüyor ve 11 uçakla gidilen Kıbrıs’ta şaşkınlık ve panik havası esiyor”

“Müjde çaresi, tabanlarında bile tepki ile karşılaşan saray olarak belirleniyor…Başta Erdoğan olmak üzere sinirler hat safhada geriliyor…Müjde ve şov olmadan dönüyorlar.. Olan uçak fobisi taşıyan Bahçeli’ye oluyor”

ZİYARET ÖNCESİ NELER KONUŞULDU?

Ziyaret öncesi yandaş medyada dile getirilen haberler de Şükrü Sina Gürel ve Mustafa Selanik’in iddialarını destekliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi vereceği müjde konusunda beş muhtemel senaryo dillendirildi.

O dönemde yandaş medyada hükumete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre yazılan haberlerde KKTC’ye saray ve meclis binası yapılacağı müjde ihtimalleri arasında hiçbir zaman yer almadı.

Muhtemel müjde senaryoları arasında Kıbrıs açıklarında doğalgaz bulunduğu, kapalı Maraş bölgesinin iskana açılacağı veya Rumların dönüşüne izin verileceği, Geçitkale Havalimanı’na daimi silahlı insansız hava aracı (SİHA) üssü kurulacağı gibi ihtimaller dile getirildi.

Diğer ihtimaller arasında KKTC’nin Azerbaycan tarafından tanınması ve Katar’ın yatırım yapacağı ihtimali dillendirildi.

Sabah gazetesi ziyaretten hemen bir gün önce 18 Temmuz’daki haberinde, “Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre KKTC’nin tanınmasıyla ilgili kritik sinyaller var” diye yazdı.

Sabah gazetesi, haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre KKTC’nin tanınmasıyla ilgili kritik sinyaller var. KKTC’ye heyetler gönderen Türk Cumhuriyetlerin bulunması KKTC’de diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ve tanıma sinyali olarak görüldü. Azerbaycan Meclisi dostluk grubundan 5 milletvekilinin Lefkoşa’da 3 gündür temaslarda bulunması, bu ihtimali güçlendirdi.

Erdoğan’ın “Uzun süredir hazırlıklarımız sürüyor” dediği en önemli müjdenin, Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki kurma kararı alması olabileceği konuşuluyor.”

Tayyip Erdoğan’ın müjdesi AKP’lileri de memnun etmedi

Analiz

Kadınların polislere “Ne olur bize tecavüz etmeyin” diye yalvardığı ülkede kim okur Erdoğan’ın kitabını?

AKP rejiminin işkence mağdurları, Erdoğan’ın yargılandığı halk mahkemesi Türkiye Tribünali’nde yaşadıklarını gözyaşlarına boğularak anlatıyor. Erdoğan ise adil dünya düzenini anlattığı kitabının tanıtım çalışmalarına ABD’de de tam gaz devam ediyor.

BOLD – İletişim Daire Başkanlığı, AKP’li Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ kitabının ABD lansmanının New York’ta yapıldığı duyurdu. Birleşmiş Milletler toplantısı için ABD’nin New York kentinde bulunan Erdoğan, burada bir de kitabıyla aynı adı taşıyan ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ konferansı düzenledi.

AKP’li isimler, Erdoğan’ın adil dünya kitabını sosyal medyada paylaşmak için sıraya girdi. Hamza Dağ kitaptan bahsederken şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde imkânsızları mümkün kıldık ama ufkumuz sınırlarımızdan da ötededir. Eşitsizliklerin, adaletsizliklerin son bulduğu bir dünya hedefiyle bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Daha adil bir dünya mümkündür.”

ERDOĞAN VE REJİMİ YARGILANIYOR

Adaletsizliklerin son bulduğu bir dünya hedefine yürüdüğünü söyleyen Erdoğan ve destekçilerinin gerçekleri söylemleriyle çelişiyor. farklı

AKP rejiminin 15 Temmuz sonrası yaptığı ağır işkencelerin yargılandığı Belçika’daki Türkiye Tribünali adlı halk mahkemesinde ilk gün Tarih Öğretmeni Erhan Doğan, yaşadığı ağır işkenceleri anlattı. Gözyaşlarını tutamayana Doğan, “Ankara’daki spor salonu Guantanamo gibiydi. İfadeye odasının duvarında kan izleri vardı. 3-4 kişi sivil giyimli polis benim kafamı duvara vurdular. Geceleri soyup soğuk su döküp, jopla dövüyorlardı” dedi.

Çırılçıplak soyulma, jopla dövme, Filistin askısı ve darp gibi işkencelere uğradığını kaydeden Doğan, “Bana işkence uyguladıkları yerde önümden üç bayan geçti, onların çığlıkları çok ürkütücüydü ‘nolur bize tecavüz etmeyin’ diyorlardı. Onların haykırışları hala kulağımda” derken yine gözyaşlarına boğuldu.

Türkiye Tribünali’nde bugün de Ankara’da kaçırılan ve işkence gördükten 92 gün sonra bırakılan avukat-akademisyen Mustafa Özben yaşadıklarını anlattı. Sürekli elektroşok ve kaba dayak işkencelerine maruz kaldığını anlatan Özben, kendisini kaçıran devlet görevlilerinin eşine tecavüzle tehdit ettiklerini söyledi.

İŞKENCELER TÜRKİYE MAHKEMELERİNDE DE KABUL GÖRDÜ

Yurtiçinde de karakollarda işkence ve tecavüz mağduru olanların davaları bir bir karara bağlanıyor. Afyon’dan sonra Antalya’daki işkence davasında da mahkeme işkenceyi kabul etti. İşkenceciler cezalandırılırken, devletin mağdurlara tazminat ödemesi karara bağlandı.

ÇOK BOYUTLU DERİN REZALET

Erdoğan’ın bu kadar hak ihlali yaşanan ülkede adil dünyanın kitabını yazması eleştirilerinde hedefi oldu. Akademisyen Savaş Genç, “Tutuklu ya da göz altındaki kadınların ‘Ne olur bize tecavüz etmeyin!!!’ diye yalvardıkları ülkenin başkanı ‘Daha adil bir dünya mümkün’ diye kitap piyasaya sürdü! Çok boyutlu ve derin bir rezalet!!!” diyerek tepkisini dile getirdi.

MİT’in kaçırdığı avukat Mustafa Özben: Elektroşok verdiler, dayak attılar ve seks aletiyle tehdit ettiler

Okumaya devam et

Analiz

Operasyonun adı: Fahiş fiyat ahlaksızları

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fahiş fiyat gerekçesiyle esnafı, toptancıyı, çimentocuyu, pazarcıyı, emlakçıyı, marketçiyi hedefe koydu. Fahiş fiyat ahlaksızları operasyonları kapıda.

BOLD ANALİZ – AKP, baskınlarla enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre yüzde 19.25’e ulaşan enflasyon vatandaşı inim inim inletiyor. Gerçek enflasyonun ise yüzde 30’un üzerinde olduğu farklı araştırmalarla ortaya konuluyor. AKP, ekonomik çözümler yerine polisiye tedbirler için harekete geçti.

ÖĞRENCİLER EV BULAMIYOR

Üniversiteler açılmadan ev aramaya başlayan gençlerin kiralık konut bulamadıkları haberlere yansıyor. Kapı kapı kiralık dilenen gençlere “Senin bütçene uygun olanı yok” ya da “Elimizde daire kalmadı” cevapları veriliyor.

ÖRGÜTÜN ADI:  FAHİŞ FİYAT AHLAKSIZLARI

Döviz kurundaki yükselişe paralel olarak artan enflasyonun sebep olduğunu unutan AKP Hükumeti, daha önce olduğu gibi suçluyu buldu. Kendisi dışındaki herkesin sorumlu ilan eden AKP, patates ve soğan depolarına baskınların ardından şimdi yelpazeyi genişletiyor. Esnaf, market, kasap, toptancı, emlakçı, pazarcı “Fahiş fiyat ahlaksızları örgütü” ilan edilecek.

MİTİNGLERDE ‘İNLERİNE GİRECEĞİZ İNLERİNE’ DİYECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan “Adaletsizlik, suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz” açıklamasıyla operasyon düğmesine bastı. Bundan sonra yapılacaklar 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananlarla aynı olacak. Erdoğan, her miting, toplu açılış töreninde “Biz vatandaşımızı fahiş fiyat ahlaksızlarına yedirmeyiz. İnlerine gireceğiz inlerine” diyecek.

ESNAF BİRBİRİNİ ŞİKAYET EDECEK, BEKÇİLER TEFTİŞ EDECEK

Ardından polis soruşturma dosyaları açacak. Esnaflar birlerini ispiyonlayacak. Daha çok müşterisi bulunanlar daha az müşterisi olanlar tarafından Alo ihbar hattına şikayet edilecek. Döviz, faiz ve enflasyonla artan fiyatları baskınlarla düzeltmek isteyen AKP Hükumeti ticareti de devlet sopasıyla hizaya getirecek.

İran’da Devrim Muhafızları eliyle yapılan fiyat kontrollerinde AKP’nin bekçileri görev alacak.

Okumaya devam et

Analiz

Saray’a bağlı yargıdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de şikayetçi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceklerini savundu.

BOLD ANALİZ – Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2023’E KADAR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bakan Gül, Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İnsan Hakları Eylem Planı ile “özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Gül, “Tüm bunları 2023’e kadar gerçekleştirme irademiz var. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YARGIYI YARGIYA BIRAKACAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMALIYIZ

Yargının ancak delille karar vereceğini belirten Bakan Gül, yargı mensuplarının hedefe konulmasını eleştirdi. Yargının işini yapması için yargıya bırakılması gerektiğini belirten Gül, “Yargısız infaza herkes için karşı çıktığımız gibi yargının da yargısız infazını asla kabul etmiyoruz. Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekmektedir”

HAKİM KARAR ALMADAN SARAY’I ARADI

Bakan Gül, yargının yargıya bırakılması gerektiğini belirtirken, yakın dönemde mahkemelerin karar almadan Saray’la görüştüğü de medyaya yansıdı. Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz yargılamaları sırasında açık unutulan mikrofondan iki üye hakimin geciken Mahkeme Başkanı için, “Başkan Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüşüyor” ifadelerini kullandığını köşesine taşıdı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda başta Selahattin Demirtaş olmak üzere gazeteci Deniz Yücel, ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluklarının sürmesi için yargıya talimat vermişti. Erdoğan, yüksek yargı mensuplarıyla çay toplaması, Yargıtay başkanının Erdoğan’ın önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışması tepki çekmişti.

 

Öğretmen Mehmet Alp TEM’deki işkenceyi anlattı: Kafama silah dayayıp ‘yaşamak istiyorsan kabul edeceksin’ dediler

Okumaya devam et

Popular

Shares