Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Erdoğan köprüleri attı, dolar 29 Eylül’e kilitlendi

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi ile yeniden tırmanışa geçen dolar 8,87 TL ile rekorunu yeniledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinde başkan Joe Biden ile görüşemediği için köprüleri atarken, şimdi piyasaların gözü 29 Eylül’de gerçekleşecek Erdoğan ile Putin görüşmesinde.  

BOLD – Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi ile yeniden tırmanışa geçen dolar 24 Eylül’de 8,80 TL rekorunu geride bırakmıştı. Dolar bugün yeni rekoru 8,8783 TL seviyesine çıkardı. Euro 10,40 TL’ye yükseldi. Borsa İstanbul’da (BİST) bankaların işlem gördüğü endeks yüzde 3 değer kaybetti. BİST 100 haftayı yüzde 1,20 düşüşle kapattı.

DOLAR KURU İÇİN 8.45’İN ALTI TARİH OLDU

Youtube kanalında piyasaları yorumlayan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, faizin 100 baz puan indirildiği 23 Eylül’de kapanışta doların 8,77 TL’de kaldığına dikkat çekerek, “Destek aralığı 8,52-8,65 TL arasında şekillenecek. 8 TL’nin altındaki seviyeler nasıl tarih olduysa 8,45 TL’nin altı da tarih oldu. Yeni seviyeler özellikle ihracatçı sektörler için daha makul bir yükselişe işaret ediyor. 10 yıllık Amerikan Hazine tahvilinde mevcut politikaları değiştirecek eşik % 1,75’tir. Altın ons için 1.750 dolar altında 1.732 ve 1.720 destekleri kritik. Dipte 1.670 dolar desteği değerli metal yatırımcıları için dönüm noktası. Gümüş için 22 dolar altında dip nokta 19 dolara kadar çekilebilir. Ons fiyatı düşmesine rağmen 24 ayar altının gramı doların TL’ye mukabil değer kazanmasının etkisiyle 500 TL’nin eşiğinde” dedi.

FED’İN AÇIKLAMASI PASTIRMA YAZI HAVASINDA

Uluslar arası piyasalar hakkında da analiz yapan Bozkurt, “Amerikan Merkez Bankası (Fed) kasımda teşvikleri azaltmaya başlayacak. Fed’in kısmen şahin bir patikayı işaret etmesine rağmen pastırma yazı havasında. Geniş çaplı yükselişler kalıcı olmayacak. Borsa İstanbul hem faiz indiriminin hem de dışarıda sıkılaştırıcı adımların etkisiyle en kırılgan borsalardan biri” dedi.

GÖZLER ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDE

Dış politikada yaşananların da ekonomiye etkisi olacağına vurgu yapan Turhan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim için S-400 işi bitmiştir. Buradan geri adım atmamız mümkün değil. F-35’i vermezsen alamayız, başka kapılara da müracaat ederiz. Gerekirse başka yerden alırız.” dedi. “İki NATO ülkesi olarak şu andaki gidiş pek hayra alamet değil” diyen Erdoğan, “Önceki Amerikan başkanlarıyla iyi çalıştım, ancak Biden ile “iyi başladık” diyemem. Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 29 Eylül’de görüşeceğim. Bu görüşme gerçekten çok önemli. Putin ile heyetler arası görüşme yok, sadece ikili görüşme yapacağız” ifadelerini kullandı.”

 

 

Turkey Tribunal Mahkemesi kararını verdi: Türkiye insanlığa karşı suç işledi, sorumlular ağır cezalar alabilir

Ekonomi

Dolar krizinin ortasında bir bu eksikti!

Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, faiz indirimi sonrasında meydana gelen dolar krizinin Türkiye’nin kara para riski yüksek ülkeler arasında değerlendirilmesi ve Halkbank davasının devam edeceğine dair ABD’den gelen haberler sonrasında daha da arttığına dikkat çekti.

BOLD – Youtube kanalında piyasaları değerlendiren Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, dolar kuru ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından Honduras, Kamboçya ve Zimbabwe gibi ülkelerle aynı lige düşürüldüğünü belirten Bozkurt, gri liste şoku ile doların 9,66 TL’ye, euronun ise 11,25 TL’ye yükseldiğini kaydetti.

YABANCI BANKALAR DOLAR KUR TAHMİNLERİNİ YÜKSELTTİ

Gri liste şoku bitmeden Amerika’dan “Halkbank Davası’na kaldığı yerden devam edileceği” haberinin geldiğini vurgulayan Bozkurt, “Yabancı bankalar da yıl sonu kur tahminlerine 10 TL üzerine çıkarıyor. İtalyan Unicredit dolar tahminini 9,30 TL’den 10,50 TL’ye yükseltti. Fransız Societe Generale, 2021 yılı sonu dolar/TL kuru tahminini 10,30’a çıkardı. Faiz indirimi dolar için 9,40 TL-9,59 TL aralığını işaret etmişti. Gri liste şoku bu kademeyi dolarda 9,50 TL-9,72 TL aralığına yükseltti. Altın ons iniş ve çıkışlar sert. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklayacağı 3 Kasım’dan önce boğa tuzağı olabilir yukarı yönlü hamleler” dedi.

AYŞE TEYZEDEN TC NO İSTEYEN HÜKUMET KARA PARAYI ÖNLEYEMEDİ

24 ayar altının gramında 540 TL üzerinde alım yapmadan evvel 3 Kasım’ı beklemekte fayda olduğunu ifade eden Bozkurt, “Gümüşte de benzer riskler var. Borsa İstanbul (BİST) 3 Kasım’a kadar iskontolu hisseler üzerinden geçici bir ralliye sahne olacak. Döviz bürosunda 10 dolar bozduran Ayşe Teyze’den TC no, kimlik, adres ve telefon numarası isteyecek kadar abartılı tebliğlere imza atan Hazine Bakanlığı, kara para ile mücadelede Türkiye’nin küme düşmesine mani olamadı. Türkiye, Mali Görev Gücü (FATF) tarafından “gri” listeye alındı. Kara para ve terörizmin finansmanında mücadelede yetersiz kalındı. Honduras, Uganda, Zimbabwe, Nikaragua ve Kamboçya gibi ülkelerle aynı ligdeyiz artık. Döviz transferleri daha da zorlaşacak. Hemen her banka başı ağrımaması için Türkiye’ye potansiyel “kara liste” muamelesi yapacak” dedi.

SERMAYE AKIŞININ DURMASININ BEDELİ AĞIR OLACAK

Malî Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kararının AB’nin Türkiye’yi mali açıdan kıskaca alması için bahane olabileceğini belirten Bozkurt, “Uyuşturucu ve fuhuş gibi suçlardan elde edilen gelirler bile “Varlık Barışı” ismi altında Türkiye getirilmesine göz yumuldu. Her ay net hata/noksan kaleminde, kaynağı ve sahibi belirsiz milyarlarca dolar para giriş-çıkışları dikkati çekiyor. 8 ayda 13,5 milyar dolar… Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşa ettiği kokain ve kaçak altın ticareti… Gri liste kararı Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 3’ü kadar bir sermaye akışını durduracak. Yabancı sermaye girişinin durma noktasına geldiği bir dönemde 23 milyar dolarlık bir kaybın bedeli ağır olacak. Net döviz rezervleri – 51 milyar dolar, özel sektörün dış borcu 172 milyar dolar” dedi.

 

 

TÜGVA, kullandığı ERP yazılımı için Gülen Hareketi’ni suçladı

Okumaya devam et

Videohaber

AKP-TÜSİAD kavgası tekrar başladı

İktidar partisi AKP’nin zayıflaması sonrası cesaretlenen TÜSİAD’ın üst düzey yöneticilerinin, son toplantıda laiklik ve demokrasi vurgusu yapması AKP’li siyasileri kızdırdı.

BOLD – AKP’nin kuruluşundan kısa süre sonra başlayan AKP ve TÜSİAD kavgaları son yıllarda yerini göreceli barışa bıraktı. İktidar partisinin zayıflaması ise TÜSİAD’ı da cesaretlendirdi. Son TÜSİAD toplantısında üst düzey isimlerin laiklik ve demokrasi vurgusu yapması AKP’yi kızdırdı. Bold Plus kanalı yıllar sonra yeniden alevlenen TÜSİAD-AKP kavgasına mercek tuttu.

Her şeyimiz TÜGVA’nın elinde! 80 milyonun fişlendiği yazılım

Okumaya devam et

Videohaber

Her şeyimiz TÜGVA’nın elinde! 80 milyonun fişlendiği yazılım

TÜGVA’nın tüm Türkiye’yi fişlediği özel yazılımını, ifşa eden vakıf çalışanı ile deneyimleyen Cevheri Güven arattığı ünlü isimlerle ilgili çıkan ilginç sonuçları paylaştı.

BOLD – Gazeteci Cevheri Güven, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) kullandığı 80 milyonun fişlendiği yazılımı deneyimledi. Yazılım sayesinde Bilal Erdoğan’ın vakfı vatandaşları TC kimlik numaraları, ev adresleri dahil tüm verilerine ulaşabiliyor.

Güven, bilgileri sızdıran TÜGVA’lı ile yazılımı kullandığı anların görüntüleri ve sonuçlarını son videosunda paylaştı.

Güven, videoda ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Koç, Murat Ülker, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve kendisi dahil arama yaptığı kişilerle ilgili ortaya çıkan sonuçları da paylaştı.

TÜGVA rezaletinde bugün: TÜGVA’ya ‘kıl’ olan vali yardımcısına ne oldu?

 

Okumaya devam et

Popular

Shares