Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’den F-16 alımı: Biden yönetimi süreci zamana yayma peşinde

ABD’den yeni F-16 alımını görüşmek üzere Türk ve Amerikalı yetkililer Washington’da görüşmeler gerçekleştirdi. ABD Yönetimi, Türkiye’ye parasını verdiği F-35 savaş uçakları yerine, daha düşük model olan F-16 savaş jetlerini almasını önermişti. Ancak Biden yönetiminin süreci zamana yayabileceği ifade ediliyor.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Komisyona sunuş konuşması yapan Bakan Hulusi Akar, F-16 talebi ve benzeri sorunları görüşmek üzere Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir heyetin ABD’de bulunduğu bilgisini paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı da bu sabah yaptığı açıklamada görüşmelerin tamamlandığını ve bir diğer toplantının Türkiye’de yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye-ABD Savunma Bakanlıkları Arasında Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı Vaşington/ABD’de İcra Edildi. Olumlu ve yapıcı bir ortamda geçen toplantıda askerî heyetler arasında ikili ve bölgesel savunma güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu.  Müteakip toplantının Türkiye’de yapılması konusunda mutabık kalındı.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de yaşayan gazeteci Ali Çınar da dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Joe Biden yönetiminin Türkiyenin F-16 sürecini geniş bir zamana yaymasının muhtemel olduğunu ve 3. etap görüşmelerin 2022 başında olacağını ifade etti.

KOMİSYONDA S-40 TARTIŞMASI: S-400’LER AKTİF Mİ?

Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda muhalefet ile Akar arasında S-400 tartışması yaşandı. CHP’li Bülent Kuşoğlu, muhalefetin S-400 alımını desteklediğini ve konuyu siyasi malzeme yapmadıklarını belirtirken, “Gelinen noktada bugün 2.5 milyar dolar ödediğimiz bu silah sistemini birkaç yıldan beri kuramadık, kurmadık, kurdurmadılar ve kullanamıyoruz. Bugün S-400 meselesi, dünya arenasında maalesef Türkiye için bir anlamda, mahcubiyet projesi olmuştur” dedi.

Akar ise “S-400 bir savunma silah sistemi olup S-300, NATO İttifakı içinde nasıl kullanılıyorsa S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır” derken muhalefet milletvekillerinin “S-400’ler nerede, ne zaman operasyonel hale gelecek?” soruları üzerine “Türkiye’ye bir hava taarruzu oldu da S-400’ü bulamadık mı? Bu bir askeri konu, birtakım tedbirlerimiz, çalışmalarımız var. Gerekli yerde ve zamanda kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Akar’ın sözleri bazı uzmanlarca ‘S-400’ler faal olabilir’ şeklinde torumlandı. ABD, S-400’lerin faal olması durumunda Türkiye’ye yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini açıklamıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2019 yılında Türkiye’ye getirilen S-400’lerin 2020 yılı Nisan ayında aktif hale geleceğini açıklamıştı. Ancak S-400’ler geçen yıl Ekim ayında Sinop’ta test edilmiş ve ABD’nin tehditleri yüzünden aktif hale getirilememişti.

ABD, F-35 YERİNE F-16 TEKLİF ETTİ

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle Türkiye’yi F-35 Savaş Uçağı Programı’ndan çıkaran ve Türkiye’nin parasını ödediği 6 F-35 savaş uçağını vermeyen ABD yönetimi, Türkiye’ye parası ödenen F-35’ler yerine daha düşük model olan F-16 uçaklarından teklif etmişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ABD Yönetiminin teklifini kamuoyuyla paylaşmış ve kendilerinin de bu teklifi kabul ettiğini duyurmuştu.

Erdoğan, ABD’nin teklifi sonrası Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 satın almak istediğini söyledi.

Erdoğan “Bu konu (F-16 satın alınması) F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu. Ve bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa, hangi adımları atmamız gerekiyorsa onları atalım dedik. Savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sorunun çözümü için diyaloğu önemsiyoruz” dedi.

ABD’Lİ KONGRE ÜYELERİNDEN ‘TÜRKİYE’YE F-16 SATMAYIN’ MEKTUBU

Bu ayın başında ABD’deki 41 Temsilciler Meclisi üyesi ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a bir mektup göndererek Türkiye’ye F-16 satılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu. Türkiye’nin Rus yapımı S-400 satın aldığını CAATSA yaptırımlarını tetiklediğini söyleyen siyasetçiler son dönemde bu konuda birçok açıklama yapmıştı. Türkiye ayrıca F-35 programından da çıkarılmıştı.

“Türk Hava Kuvvetleri eskiyor”

Dünya

Yerli aşı Turkovac’a Almanya’dan vize yok

AKP Hükumeti’nin “yerli ve milli aşı” olduğunu belirtip halka dayattığı Turkovac, Almanya’dan olur alamadı. Almanya, Turkovac’ı olanların hiç aşı olmamış sayılıp ülkeye alınmayacağını duyurdu.

BOLD – Almanya, Türkiye’nin ilk yerli aşısı olan Turkovac’ı olanların ülkeye alınmayacağını duyurdu. Turkovac olanların hiç aşı olmamış sayılacaklarını belirten Almanya, AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranların ülkeye girebileceklerini açıkladı.

HİÇ AŞI OLMAMIŞ SAYILACAKLAR

Türkiye’den sonra en çok Türk’ün bulunduğu Almanya, Türkler’e vize şartlarını güncelledi. Güncellemeye göre, ‘Almanya’da geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile’ ülkeye alınmayacak. Turkovac aşısı olanlar Almanya’ya alınmayacak, hiç aşı olmamış sayılacaklar. AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar ülkeye girebilecek.

VİZE OLANLARDAN DA ONAYLI AŞI TALEP EDİLECEK

Tam aşılarını olmayıp da, Almanya’ya girmesinde zorunluluk bulunanlar (duruşma, mahkemede şahitlik gibi) ancak bunu kanıtlarlarsa, karantina şartıyla girebilecek. Aşılarını yaptırmamış olanlar, vize başvurusunda bulunabilecek ancak vizesi olsa bile Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa, Almanya’ya alınmayacak.

TURKOVAC’A SİNOVAC VE SPUTNİK MUAMELESİ

Sözcü’de yer alan habere göre Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı Sinovac ve Rus aşısı Sputnik gibi Almanya’da tanınmıyor. Turkovac yaptıranlar, iki dozunu bu aşıdan tamamlasa bile Almanya’ya alınmayacak. Türkiye’den seyahat kısıtlamaları sürdüğü için, koronavirüs kurallarına hep uyulması da talep edilirken, aşılarla ilgili Robert Koch Enstitüsü’nün sitesine bakılması önerildi. Bu sitede, AB’nin tanıdığı dört aşı dışında aşı bulunmuyor.

3. DOZ SONUÇLARI AÇIKLANMADI

Alman ARD televizyonu, Türk aşısı Turkovac’ın henüz bütün test sonuçlarının açıklanmadığını ve şüpheyle yaklaşımlar olduğunu duyurdu. ARD, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin etkinliğini yüzde 100 olarak açıklamasına rağmen, aşının etkisinde şüpheler olduğunu duyurdu. ARD, bilim adamlarının çalışmanın üçüncü doz sonuçlarının açıklanmasını talep ettiklerinin altını çizdi.

 

Batan ülkenin malları bunlar, yetişen kapıyor

Okumaya devam et

Dünya

‘Tekmeci danışman’ göreve başlamadan Almanya’da protestolar başladı

Soma maden faciasının yaşandığı günlerde polislerin yere yatırdığı bir maden içisini tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticari ataşe olarak atanmasına tepkiler artıyor. Frankfurt Başkonsolosluğu önünde “Yerkel’i istemiyoruz” eylemi yapıldı.

BOLD – 2014 yılında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında polislerin yere yatırdığı eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek Türkiye’nin gündemine oturan dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in aylık 6 bin Euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanmasına tepkiler dinmiyor.

Bugün Almanya’daki sendikalar, başta Türk-Alman Toplumu olmak üzere, çeşitli Türk-Alman dernekleri, Alman SPD, Yeşiller, Sol Parti temsilcileri, Frankfurt Başkonsolosluğu önünde, “Yerkel‘i istemiyoruz” eylemi yaptı.

PERSONA NON GRATA (İSTENMEYEN ADAM)

Dondurucu soğuğa rağmen eyleme katılım oldukça yüksekti. Eylemde protestocular “Persona non grata” (istenmeyen adam) ve “Yusuf Yerkel‘i istemiyoruz” pankartları taşıdı.

Alman ‘IG Metall’ Sendikası temsilcisi ve parti temsilcileri birer konuşma yaptı.

Alman Sendikalar Birliği adına konuşan ve 6 büyük Alman sendikasını temsil eden Genel Müdür Philipp Jacks, “Böyle bir çağda, böyle bir atama olmaz. İşçi döven birini istemiyoruz. Frankfurt ve Hessen olarak kabul etmiyoruz. Bu atama Türk-Alman dostluğuna hizmet etmiyor” diye konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eyleme Alman medyası da büyük ilgi gösterdi.

Eyleme katılan yaklaşık 30 dernek, STK ve kişi tarafından dün de “Bay Yerkel’i‚ istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz” denilen ortak bir bildiri yayınlanmıştı.

ALMANYA AKREDİTE EDECEK Mİ?

Görevine başlamayan Yerkel’in geçtiğimiz günlerde ‘vize istenmeyen pasaportla’ Frankfurt’a geldiği ve ev baktığı basına yansımıştı.

Yerkel, henüz resmi olarak göreve başlamadığı için Alman hükumetinin bu konuda ne gibi bir tavır takınacağı ve Yerkel’i akredite edip etmeyeceği bilinmiyor.

Bir diplomatın başka bir ülkede görev yapabilmesi için ev sahibi ülke tarafından akredite edilmesi gerekiyor. Ev sahibi ülke, bu kişiye akredite vermezse diplomatı resmi muhatap olarak almıyor ve o kişinin görevini yapması oldukça zorlaşıyor.

Böyle durumlarda gönderen ülke diplomatını geri çekmek zorunda kalıyor.

Almanya’da yeni göreve başlayan koalisyondaki Sosyal Demokrat’ların işçi hakları konusundaki hassas tavrı ve Yeşiller’in Erdoğan’a karşı tepkisel tutumu bilinen bir gerçek. Angela Merkel’in Başbakanlıktan ayrılmasının ardından Sosyal Demokrat Başbakan Olaf Scholz’un bu konudaki tavrı dikkatle takip ediliyor.

Tekmeci danışmana Almanya’da tepki: Berlin, Yerkel’e akredite verecek mi?

Okumaya devam et

Dünya

İşkenceye af yok: Suriyeli istihbaratçıya Almanya’da müebbet hapis cezası verildi

Suriye’de yönetimi altındaki cezaevinde 27 kişiyi öldürmek ve binlerce kişiye işkence yapmak suçlamasıyla insanlığa karşı suç işlemekten dolayı Almanya’da yargılanan Suriyeli eski istihbaratçı, işkenceden müebbet hapis cezası aldı.

BOLD – Almanya’da görülen davada Suriyeli eski istihbaratçı Anwar R., iç savaş döneminde işlenen 27 ayrı cinayetten ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulunup müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

CEZAEVİNDEKİ BİNLERCE KİŞİYE İŞKENCE YAPMAKTAN CEZA ALDI

Almanya’da, Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada, eski Suriyeli istihbaratçı Anwar R., 27 ayrı cinayetten ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulundu, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 58 yaşındaki sanık, Suriye’deki iç savaşta binlerce insana yapılan işkencelerden sorumlu tutuluyor. Şam’da o dönem albay rütbesine sahip olan Anwar R.’nin yönetimi altındaki cezaevinde Nisan 2011 ile Eylül 2012 dönemleri arasında en az 4 bin kişinin şiddet gördüğü ve işkenceye maruz kaldığı ifade ediliyor.

ALMANYA’DAKİ SURİYELİLER SUÇ DUYURUSU YAPTI

DW Türkçe’nin haberine göre Esad yönetiminin işlediği suçlarla ilgili davalar Avrupa’da özellikle Almanya’da daha sık görülmeye başlandı. Almanya, Suriyelilerin hapishanelerde işkence gördüklerini bildiren suç duyuruları yapması üzerine evrensel yargı ilkesi gereğince, yabancı bir ülkede insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş ve soykırım davalarına ilişkin yargı süreci başlatabiliyor.

 

Yoğun bakımda yatan Yusuf Bekmezci’nin eşine ziyaret izni verilmedi

 

Okumaya devam et

Popular

Shares