Connect with us

Ekonomi

AKP’nin gizlediği gerçek enflasyon ortaya çıktı: TÜİK’in açıkladığının 3 katı

TÜİK, Ekim ayı enflasyonunu yüzde 19.95 olarak açıkladı. Bağımsız akademisyenlerden oluşan ENAG grubu ise enflasyonun yüzde 49.85 olduğunu duyurdu. Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke de Türkiye’nin enflasyonunun TÜİK’in açıkladığının yaklaşık 3 katı olduğunu öne sürdü.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon rakamının yüzde 19.89 olarak açıkladı. Marketler başta olmak üzere petrol ürünleri ve diğer alanlarda üst üste gelen zamlara karşın enflasyonun artmaması tepki çekti. Enflasyon Araştırma Grubu’nun ardından ünlü ekonomist Steve Hanke de Türkiye’ye ilişkin enflasyon verisi açıkladı. Hanke gerçek enflasyonun açıklananın üç katı olduğunu öne sürdü.

ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ REKOR KIRDI

Ekim ayı için açıklanan enflasyon verilerinde artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 27,41 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Bu grubu yüzde 25,23 ile lokanta ve oteller ve yüzde 23,03 ile ev eşyası takip etti. Üretici fiyat endeksi Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 5,24 arttı. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 46,31 olarak kaydedildi. Bu rakam 2002 Haziran ayından bu yana kaydedilen en yüksek yıllık üretici enflasyonu oldu.

ENAG: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 49.87

Bağımsız ekonomistler ve akademisyenlerden oluşan ve sosyal medyada günlük enflasyon verileri paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu’ndan (ENAG) da yıllık enflasyon tahminini açıkladı. ENAG, Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) yüzde 49,87 olarak duyurdu. ENAG’a göre E-TÜFE Ekim ayında yüzde 6.90 arttı.

HÜKUMETE YAKIN GAZETECİ ALÇI: GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 40

Saray’a yakın gazetecilerden Habertürk yazarları Nagehan Alçı, Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki’nin programı  HT Masa’da gerçek enflasyon rakamlarına değindi. Programda uygulanan ekonomi politikaları eleştiren Nagehan Alçı, gerçek enflasyonun yüzde 40 olduğunu iddia etti. Ülkede gerçek enflasyonun yüzde 40 olduğunu belirten Alçı, canlı yayında maaşına yüzde 40 zam istedi.

HANKE: GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 58.75

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak hesapladığını duyurdu. Hanke, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: “TCMB, Türkiye’nin resmi ekim ayı enflasyonunu yüzde 19,89 olarak açıkladı. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Yüksek frekanslı verileri ve PPP ilkelerini (Kamu özel işbirliği modeli) kullandığımda Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB’nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse 3 katı. Bu durum, başkan Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazlası.”

 

Etin pahalı olduğunu öğrenen AKP’li: Benim için önemli olan terör meselesi

Ekonomi

TMSF, Naksan’ın iplik ve halı fabrikasını satışa koydu

Naksan Plastik’i 6’da 1 fiyatına satan TMSF, şimdi de Naksan’a ait iplik fabrikalarını satmak için ihaleye çıkıyor. İhale 120 milyon 500 bin muhammen bedelle 28 Haziran ‘da yapılacak.

BOLD – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Naksan Plastik ve Royal Halı’ya ait iplik fabrikasını satışa çıkardı. İhale 120 milyon 500 bin muhammen bedelle 28 Haziran ‘da yapılacak.

ARAZİ VE TÜM MAKİNELERİ İLE BİRLİKTE SATILACAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, el koyduğu iki şirkete ait mal ve varlıkların bir bölümüyle ilgili satış kararını açıkladı. Fon, Royal Halı ve Naksan Plastik’e ait, Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan halı ipliği üretimi fabrikasına ilişkin gayrimenkul, makine-ekipman, demirbaşlar ve sözleşmelerden oluşan varlığı, 120 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satacak.

TMSF, Naksan Holding bünyesindeki iplik fabrikalarını da satışa çıkardı.

SATIŞ İLANI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kayyum olarak atandığı Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal ve varlıklardan Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen BCF 1 Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, 6758 sayılı Olağanüstü Hal kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 19 ve 20’nci maddeleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik kapsamında, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır” denildi.

İHALEDE KAPALI ZARF VE AÇIK ARTIRMA USULLERİ UYGULANACAK

28 Haziran’da yapılacağı duyurulan ihaleye 27 Haziran’a kadar teklif verilebilecek. İhalede, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanacak. “Kurul”un onayı ile sonuçlandırılacak.

NAKSAN PLASTİK, GERÇEK DEĞERİNİN 6’DA 1’i FİYATINA SATILDI

15 Temmuz’dan sonra el konulan Naksan Holding şirketleri, dava süreçleri tamamlanmadan TMSF tarafından satışa çıkarılıyor. Rekabet Kurulu, Holding’in en büyük şirketi Naksan Plastik’in gerçek değerinin 6’da biri fiyatına 1 milyar 476 milyon 180 bin liraya yandaş bir firma olan Aby Plastik Ambalaj tarafından devralınmasına geçen ay izin verdi. Naksan Plastik’i bünyesinde barındıran 1940 yılında Gaziantep’te temelleri atılan ve Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya uzanan Naksan Holding, bugün plastik ambalajdan, tekstile, enerjiden, lojistiğe ve bilişme kadar birçok alandaki faaliyetlerini sektör lideri olarak sürdürüyor.

Naksan Plastik’in kelepir fiyatına yandaşa satışına onay

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Hazine’de para bırakmayan AKP cennet gibi arazileri satıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla, mülkiyeti Hazine, TEİAŞ ve EÜAŞ’a ait 17 ilde toplam 243 arazi özelleştirme kapsamına alındı. Satışa konulan yerler arasında Akyaka, Datça, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Didim, Ayvalık, Antalya gibi Akdeniz ve Ege sahillerindeki araziler de var.

BOLD – Mülkiyeti Maliye Hazinesi, Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ait araziler özelleştirme kapsamına alındı.

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya ve Muğla olmak üzere 17 ilde toplam 243 araziyle ilgili özelleştirme kararı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı.

SATIŞLAR 2025’E KADAR TAMAMLANACAK

Cumhurbaşkanı Kararı şöyle: “Mülkiyeti Maliye Hazinesi, Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) adına kayıtlı olan ve ekli listede yer alan taşınmazların ve hisselerin; 1. Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, 2. Satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine, 3. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.”

Camide 9 yaşındaki çocuğu taciz eden imam: 15 Temmuz’da sela okuduğum için…

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kur korumanın maliyeti artıyor: Dolar 1 kuruş artınca Hazine’den 190 milyon lira çıkıyor

AKP Hükumetinin doları durdurmak için getirdiği Kur Korumalı Mevduat sisteminin Hazine’ye getirdiği yük her geçen gün artıyor. Kur korumalı mevduat sistemi nedeniyle Mayıs’ta 23 milyar 600 milyon lira Hazine tarafından mevduat sahiplerine ödenecek. Her 1 kuruşluk artışın maliyeti ise 190 milyon lira.

BOLD – Dövizi frenlemek için uygulamaya geçirilen Kur Korumalı TL Mevduat (KKM) sistemi kuru aşağı çekemediği gibi halkın vergilerinden oluşan ülke bütçesine devasa maliyet bindirmeye başladı.

İKİ VADE DÖNEMİNDE 16.2 MİLYAR ÖDENDİ

Kurdaki yükselişin durdurulamaması halinde kur koruma maliyetinin devasa boyutlara çıkarak bütçeye yeni bir kara delik açmasından endişe ediliyor. Kur Korumalı Mevduat hesabı kapsamında parasını dövizden TL’ye çevirip kur garantisi alan tasarruf sahiplerine mart ve nisan aylarında ülke bütçesinden toplam 16.2 milyar lira para ödendi. Ancak, son dönemde kurun yeniden yükselişe geçmesiyle garantili mevduatın maliyeti artmaya başladı.

MAYISTA 23,6 MİLYAR LİRA ÖDENECEK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre bankalara kur garantili olarak yatırılan mevduatın toplamı 820 milyar liraya ulaştı. Sistem ilk başladığında dolar kuru 12.47 TL düzeyinde bulunuyordu. Ancak kurun dün itibariyle 15.95’e yükselmesi mayısta halkın bütçesinden yüklü ödeme yapılacağını gösteriyor.

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol Babuşçu’nun yaptığı hesaplamaya göre, dolar kurunun mayıs ayını ortalama 15.50 liradan tamamlaması halinde bütçeden sadece mayısta çıkacak para 23 milyar 600 milyon liraya dayanacak. Haziranda ortalama kur 16 lirada kalırsa 3.8 milyar lira da haziranda ödenecek.

1 KURUŞUN ETKİSİ 190 KONUTA DENK GELİYOR

Babuşçu’ya göre, ortalama dolar kuru 15.50 TL yerine 15.51 TL olduğunda, yani sadece 1 kuruş arttığında mevduat sahiplerine 190 milyon lira ilave para ödenecek. Bu da ortalama her 1 kuruşluk kur artışında, tanesi 1’er milyon liradan yaklaşık 190 konut parasının halkın bütçesinden alınıp bankada parası olanlara dağıtılması anlamına geliyor.

AKP’li Pütürge Belediyesi, 4.7 milyon liraya ‘Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ yapacak

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar