Connect with us

BOLD ÖZEL

Yoğun bakımdaki KHK’lı inşaat mühendisi İsmail Çilsal yardım bekliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden ihraç edilen KHK’lı inşaat mühendisi İsmail Çilsal, üç ay önce yakalandığı Kovid-19’u atlatamadı. Yürüyemeyen, konuşamayan ve burnundan beslenen Çilsal’ın tedavisi için ailesi yardım kampanyası başlattı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

İki yıl önce eşi ve dört çocuğuyla birlikte Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan KHK’lı inşaat mühendisi İsmail Çilsal (38), ekim ayında yakalandığı koronavirüsü tam atlatamadığı için Selanik’te yoğun bakımda tutuluyor.

Yürüyemeyen, konuşamayan ve burnundan beslenen Çilsal’ın sağlığına kavuşabilmesi için fizik ve rehabilitasyon merkezinde acilen tedavisi olması gerekiyor. Ancak fizik tedavi merkezlerinin ücretini devlet karşılamadığı için Çilsal için yardım kampanyası başlatıldı.

İsmail Çilsal’ın eşi Nehrin Çilsal, “Doktorlar nefesinin düzene girdiğini ama ciğerinin toparlanması için zamana ihtiyaç olduğunu, vücut fonksiyonlarını kaybettiği için en geç perşembe günü fizik tedaviye başlanması gerektiğini söyledi.” dedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE ÇALIŞIYORDU

KHK’lı İsmail Çilsal, Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nde köprü, yol ve viyadüklerin yapımından sorumluydu. 15 Temmuz’dan kısa bir süre sonra açığa alındı. 17 Ocak 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Çilsal, 7 ay Sincan Cezaevinde, 8 ay da Kandıra Cezaevinde kaldı. Kandıra’ya hiçbir gerekçe gösterilmeden tecrite gönderildi. Hapisteyken Temmuz 2017’de çıkan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de görevinden ihraç edildi.

10 AYLIK BEBEK VE 3 ÇOCUKLA MERİÇ’İ GEÇTİLER

13 Mart 2018’de çıkarıldığı mahkemede 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edilen İsmail Çilsal, Türkiye’de kendilerine yaşam hakkı tanınmadığını anlayınca biri 10 aylık bebek olmak üzere 4 çocuğu ve eşiyle birlikte 3 Aralık 2019’da Meriç Nehri’ni geçerek Yunanistan’a sığındı.

Selanik’te inşaatlarda ve yarı zamanlı işlerde çalışarak ailesinin geçimini sağlayan Çilsal, 12 Ekim 2021’de koronavirüse yakalandı. 8 gün evde hastalığın geçmesini beklediler. Durumu ağırlayınca hastaneye kaldırıldı. 12 gün normal serviste kaldı, daha da kötüleşince Kovid-19 yoğun bakımı servisine aldılar. 22 gün entübe edildi.

“ÜÇ AY BOYUNCA EŞİMİ GÖREMEDİK”

Şu anda Kovid-19 testi negatif olan Çilsal, virüs ciğerlerine çok hasar verdiği için 25 Kasım’dan bu yana normal yoğun bakım servisinde tutuluyor. Doktorların belirttiğine göre hayati tehlikeyi atlattı ancak vücut fonksiyonlarını kaybetmiş durumda. Uzun süre yattığı için hareket edemiyor, boğazı delik olduğu için konuşamıyor, yemek yiyemiyor, burnundan besleniyor.

Üç ay boyunca eşiyle görüşemediklerini ifade eden Nehrin Çilsal, “Sadece bir kere hastanenin telefonundan gösterdiler bize. Bir şeyler söylemeye çalıştı ama kendini ifade edemedi. 10 gün önce uyandırdılar zaten. Psikolojisini merak ediyorum, Kovid’in psikolojik olarak çok yıprattığı söyleniyor.” ifadelerini kullandı.

KAMPANYA KATKIDA BULUNMAK İÇİN

Ağır zihinsel engelli ve otizmli Yakup Ali’nin babasını tutukladılar

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Karabük’te dün serbest bırakıp savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan 6 öğrenciden 5’i, savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp tutuklandı.

BOLD ÖZEL – 12 Mayıs’tan itibaren Karabük Emniyeti’nde gözaltında olan 14 öğrenciden 9’u bu akşam üzeri bırakıldı. Üçü tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan 9 öğrenci savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı. Dün akşam gözaltına alınan 6 öğrenci Karabük Emniyeti’ne götürüldü. Öğrencilerden 5’i bugün tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, öğrencilerin üzerinden ve evlerinden çıkan telefon, bilgisayar, sim kartı, 125 dolar ve 25 euro’yu delil diye böyle sergiledi.

Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı: Cezaevine gitarımı ve flütümü gönderin

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar