Connect with us

Analiz

Oyları düşen Erdoğan’ın baskın seçim planı: Döviz garantili faiz işe yarayacak mı?

Recep Tayyip Erdogan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret ve emekli maaşlarına yüksek oranlarda zam vermesi, faizli hesaplara döviz garantisi planıyla dolar kurunun gerilemesi baskın seçim iddialarını gündeme getirdi. Muhalefeti hazırlıksız yakalamak isteyen Erdoğan’ın önünde HDP’nin kapatılması, DEVA ve Gelecek’in de seçime sokulmaması planları var. 

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kesenin ağzını açması baskın seçim iddialarını artırdı. Baskın seçimde muhalefeti hazırlıksız yakalamak istenirken, seçim için iki ay önceden karar almak yeterli.

MUHALEFET HAZIRLIKSIZ YAKALANMAK İSTENİYOR

Siyaset biliminde baskın seçim, muhalefet ya da seçime girecek diğer partilerin seçim hazırlığı yapmadan, oy kayıplarını engellemek adına iktidar tarafından yapılan stratejik bir hamle olarak nitelendiriliyor. İktidar tarafından yapılan bir hamle olan baskın seçimde, yeni kurulan ya da halihazırda muhalefette bulunan siyasi partilerin hazırlıksız yakalanması hedefleniyor. Muhalefet partilerine şok etkisi oluşturacak şekilde seçim kararı alan mevcut iktidarların bütün planları, seçimi kazanmak üzerine kuruluyor.

AKP’DEN DEVA VE GELECEK’İ FRENLEME PLANI

AKP içerisinden istifa eden Ali Babacan DEVA Partisi’ni, Ahmet Davutoğlu ise Gelecek Partisi’ni kurdu. Ekonomik krizle birlikte bu partilere yönelenlerin sayısı artarken, AKP’nin kamuoyu araştırmalarına da yansıyan oy düşüşüne dur demek için baskın bir seçim yapmayı hedeflediği öne sürülüyor. AKP Hükumeti’nin dar gelirliler başta olmak üzere toplumun büyük bir kısmını oluşturan asgari ücretli, emekli ve sabit gelirlilere yönelik hamleleri bu iddiaları güçlendiriyor.

HDP KAPATILABİLİR, BİRÇOK PARTİNİN SEÇİME GİRMESİ ENGELLENEBİLİR

Baskın seçim kararı alınması halinde Cumhur İttifakı’nın yeniden iktidara gelmesinin önündeki tüm engellerin de temizlenmesi gerekecek. Bu kapsamda süreçte Doğu’da AKP’den daha fazla oy alan ve hakkında Anayasa Mahkemesi’nde kapatma davası açılan HDP’nin kapatılması gündeme gelebilir. Aynı zamanda AKP içerisinden kopanların kurduğu DEVA ve Gelecek partilerini de seçimlere girmesinin engellenmesi gibi birçok hukuksuz durumun ortaya çıkması bekleniyor.

BASKIN SEÇİM İÇİN İKİ AY YETERLİ

Kanuna göre Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimine bir yıl veya daha az süre kalması hâlinde, Cumhurbaşkanı seçimi, makamın boşaldığı günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk pazar günü Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimiyle birlikte yapılması öngörülüyor. Bu kanuna göre YSK’nın tüm hazırlıklarını yapması için iki ay önceden seçim kararı alınması yeterli.

2018’DE NİSAN’DA KARAR ALINDI HAZİRAN’DA SEÇİM YAPILDI

Normal şartlarda Kasım 2019’da yapılması gereken seçimler, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçim olmayacağı beyanların karşın 17 Nisan’da MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı sonrası 20 Nisan günü Türkiye Büyük Millet Meclisi, 24 Haziran günü için erken seçim kararı aldı.

AKP İKTİDAR OLAMAYINCA DA ERKEN SEÇİM KARARI ALMIŞTI

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AKP, kurulduğu günden beri ilk kez tek başına iktidara gelemedi. Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu CHP ile koalisyon görüşmelerini sürdürürken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Ağustos 2015’te Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ı kabul edip seçimin yenilenmesi kararını aldı. 25 Ağustos günü ise 1 Kasım’da seçimlerin yapılması için karar alındı.

2007’DEKİ ERKEN SEÇİM DE 2.5 AYDA YAPILDI

2007 yılında TBMM’de yaşanan cumhurbaşkanlığı seçim krizi, Anayasa Mahkemesinin aldığı karar sonrasında içinden çıkılmaz bir hal aldı. Kasım ayında yapılması gereken seçimler AKP ve muhalefet partilerinin talebiyle TBMM Genel Kurulu’nda 3 Mayıs 2007 tarihinde yapılan oylamada, 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılması kabul edildi.

Erdoğan’ın yeni sistemi böyle işliyor: Fakirler zenginleri enflasyon ve dolara ezdirmeyecek

Analiz

Türkiye’de genç olmak

Türkiye genç olmak ateşten gömlek giymek demek. Paşaların kahraman ilan edildiği koca darbe gençlere yıkılıyor, bir twit attığı için gençlerin hayatları karartılıyor, Erdoğan aleyhine slogan atılan bir yerde bulundukları için okudukları lise gözaltına alınıyorlar. Ya da bir iftara katıldı diye final sınavları zamanı tutuklanıyorlar. AKP tarafından sistematik şekilde baskıya maruz kalan gençlerin ülkeyi terk edenler içerisindeki oranı da dikkat çekici.

BOLD – AKP iktidarının gençlerle yıldızı hiç barışmadı. Siyasi eleştirilerini sosyal medyadan paylaşan yüzbinlerce genç, nezarethane ve cezaeviyle tanıştı.

15 Temmuz’daki askeri kalkışma sonrası Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları kahraman ilan edilirken, koca darbede ihale çoğu çocuk yaştaki harbiyeli öğrencilere kaldı.

Birçok askeri öğrenci darbeye teşebbüsten müebbet hapisle cezalandırılırken, o yıl 13-14 yaşlarında olan askeri lise öğrencileri de 18’ine basar basmaz gözaltına alındı.

Önceki gün hakkında soruşturma başlatılan, 25 yaşındaki bir askeri öğrenci haksızlığa isyan ederek intihar etti. Bilgiyi paylaşan Askeri Öğrenci Komitesi platformu, intihar eden gencin ağabeyinin de tutuklu bir askeri öğrenci olduğunu belirtti.

HEDEFTE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerde okuyan öğrenciler, final sınavları döneminde gözaltına alınmaya başladı.

15 Temmuz’dan bu yana 6 yıl geçmesine rağmen, iktidar güdümündeki yargı ülkenin gençlerini sudan sebeplerle cezalandırmaya deva ediyor.

Karabük’te gözaltına alınan 14 üniversite öğrencisinden 3’ü tutuklandı. Katıldıkları iftar yemekleri tutuklanan öğrencilerin aleyhinde delil olarak kullanıldı.

Karabük’te bir haftadır gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden sonra, dün de aralarında Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin de yer aldığı 50 kişi gözaltına alındı.

LİSELİLERE OKULDA GÖZALTI

Dünya Kadınlar Gününde, Erdoğan aleyhine atılan sloganlar yüzünden dün 2 liseli okudukları okulda gözaltına alındı.

Son birkaç günde yaşananlar gençlere yönelik tahammülsüzlüğü gözler önüne sererken, sosyal medyada kullanıcılarının da dikkatini çeken durum “Türkiye’de genç olmak” etiketiyle gündeme yerleşti.

Türkiye’deki baskıya dayanamayan gençlerse çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor. Türkiye’den göç edenler arasında gençlerin oranı dikkat çekiyor.

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’den yurtdışına göç eden nüfus içinde yüzde 15.2 ile en büyük dilimi ‘25-29 yaş grubu’ oluşturdu. Bu yaş grubunu yüzde 13 ile 30-34 ve yüzde 12.6 ile de 20-24 yaş grubu takip etti.

Antalya’da kız öğrenciler ve öğretmenler iki gündür gözaltında

Okumaya Devam Et

Analiz

Nebati ne dediyse tersi çıkıyor: Dolar 6 ay öncesine döndü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar 13,70 lira seviyesindeyken Londra’ya gitti. Yabancı yatırımcılara “Dolar artık buradan daha yukarı gitmez” dedi. Son haftalarda yükselişe geçen dolar, kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.66 liranın üzerini gördü.

BOLD ANALİZ – Geçen haftayı 15.48 liradan kapatan dolar mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.66 liranın üzerini gördü. Dolarda yeni hedef 15.80 ve 16 lira olarak belirlendi.

DOLAR TÜM DÜNYADA GÜÇLENİYOR

ABD’de nisan ayı enflasyonunun yıllık yüzde 8.3 ile yüzde 8.1’lik beklentiyi aşmasıyla dolarda küresel olarak güçlenme yaşanmıştı. Yükselen enflasyonun ABD Merkez Bankası FED’i daha sert sıkılaşma adımları atmaya zorlayacağına yönelik tahminlerin ağılık kazanmasıyla ABD tahvil getirilerinde yükseliş yaşandı. Doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi ise geçen hafta 20 yılın zirvesini gördü. Bu gelişmelerle dolar 15.45 lirayı aşmıştı.

TÜRK LİRASI İKİ HAFTADA YÜZDE 4,5 ERİDİ

Dolar yeni haftaya ise 15.50 liradan başladı. Mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.53 liranın üzerini gördü. TCMB verilerine göre mart ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67 yükselerek 5.5 milyar dolara çıktı. TL bugün dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederken hareketin başladığı son iki hafta itibarıyla TL’nin değer kaybı yüzde 4.5’e ulaşmış oldu.

TARİHİ ZİRVE 18.41 LİRA

Son gelişmelerle beraber dolar kur korumalı TL mevduat sisteminin ilk olarak açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.50 lirayı aştı. 17 Aralık Cuma günü dolar 18.41 lirayla tarihi zirvesini görmüştü. Ardından 20 Aralık’ta KKM açıklaması sonrası dolarda düşüş yaşandı. 24 Aralık’ta KKM resmen devreye alınırken dolar da 10.63 liraya geriledi. Ancak sonra yeniden yükselişe geçerek 13,70 seviyesine çıktı. Nisan ayına kadar 14 duvarını yıkamayan dolar önce 14 lirayı sonra 15 lirayı aştı.

DOLAR KURU AKP’NİN KONTROLÜNDEN ÇIKTI MI?

Dolarda yükseliş devam ederken Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı durumda. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kontrolündeki TCBM, doları frenlemek için sadece rezerv satışı yapabiliyor. Faiz artışı enstrümanını ise kullanamıyor.  2021 yılı Eylül ayından Aralık ayına kadar 500 baz puan faiz indirerek politika faizini yüzde 14’e indiren TCMB Para Politikası Kurulu son 4 toplantıda faizi sabit bıraktı. Kuru kontrol eden AKP Hükumeti, son iki haftadır yükselişi seyrediyor. Reuters geçen hafta, AKP’nin doları 15.50 liraya kadar kontrollü yükselteceğine yönelik analiz yayımladı.

Erdoğan’ın yeni ekonomi modeli denemelerinin bedeli ağır oldu. Türkiye’de nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69.97’ye yükseldi. Halkın enflasyonunu ölçen ENAG’a göre ise enflasyon yüzde 150’yi aştı.

Ümit Özdağ Soylu’ya sordu: 15 Temmuz’da yarım kalan neydi?

Okumaya Devam Et

Analiz

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Dış politikadaki hayrete düşüren “U” dönüşlerine bir yenisi daha mı geliyor. Erdoğan, ABD başta olmak üzere NATO üyesi ülkelerin desteklediği iki yeni üyelik başvurusuna olumlu bakmadığını açıkladı. Erdoğan’ın vetosunu gündem olduğu sosyal medyada, kullanıcılar yeni “U” dönüşünün tarihi ve nedenini tartıştı.

BOLD – AKP iktidarının dış politikadaki “U” dönüşlerini vatandaş hayretle izliyor. Önce Rusya daha sonra da sırasıyla darbeci Mısır, katil İsrail, 15 Temmuz’un finansörü Birleşik Arap Emirlikleri ve Cemal Kaşıkçı cinayeti faili Suudi Arabistan.

Bu yakıştırmaların sahibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, suçladığı ülkeler karşısında tek tek geri atım attı.

NATO’NUN ERDOĞAN İLE İMTİHANI

İkinci Dünya Savaşı sırasında “askeri tarafsızlık” ilan eden Finlandiya, Rusya-Ukrayna savaşının ardından tarihi bir karar aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından NATO’ya üyelik mesajı veren Finlandiya, süreci resmen başlatacağı açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “NATO üyeliği için resmen başvuracağız” dedi.

Türkiye dışında, NATO üyelerinin tamamı başvuru konusunda net.

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşmede söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine destek vereceğini bildirdi.

İktidar Sözcüsü İbrahim Kalın, üyelik konusunda 2 ülkeye kapıları kapatmadıklarını söylese de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılmasını destekleyemeyeceğini açıkladı. Erdoğan, iki kuzey Avrupa ülkesinin birçok terör örgütüne ev sahipliği yaptığını söyledi.

KAFAM KARIŞTI

Erdoğan’ın Kendisine daha önce farklı konuştuğunu söyleyen Niinisto, “Açık olmak gerekirse biraz kafam karıştı çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık bir ay önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve benden önce insiyatif aldı ve ‘NATO’ya başvuruyorsunuz ve biz bunu olumlu değerlendireceğiz’ dedi. Kendisine teşekkür ettim ve teşekkürün karşısında çok memnun oldu. Yani anlıyacağınız, kafam biraz karıştı. İki gün önce duyduklarımız farklıydı. Dün yeniden Türkiye’nin üyeliğimize açık olduğunu duyduk fakat hayıra dönüştü ya da olumsuza dönüştü diyelim. Sanırım şu anda net bir yanıta ihtiyacımız var. Erdoğan’la dile getirdiği problemlerle ilgili konuşmaya hazırım” dedi.

U DÖNÜŞÜ NE ZAMAN

Öte yandan Erdoğan’ın çelişkili açıklamaları Türkiye’de de tartışma konusu. En çok merak edilen konu ise Erdoğan’ın veto konusunda ne zaman geri adım atacağı.

Erdoğan’ın Suudi Konsolosluğunun bahçesine gömdüğü itibar ve Nebati skeci

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar