Connect with us

Politika

Meclis Başkanı Şentop, işkencenin anlatılmasını ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu: Gergerlioğlu’nun önergesini reddetti

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde polis tarafından işkence gördüğünü söyleyen Volkan Esbalat’ın iddialarını TBMM’ye soran Gergerlioğlu’un önergesi yine reddedildi. Şentop, mağdur Esbalat’ın polis tarafından uğradığı saldırıyı anlatmasını kaba ve yaralayıcı buldu.

BOLD – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun işkence iddialarıyla ilgili verdiği önergeyi “kaba ve yaralayıcı ifade var” diye yine reddetti.

Gergerlioğlu, “TBMM Başkanlığı işkence önergemiz reddedilmesi sonrası yaptığım açıklama nedeniyle basın açıklaması yapmış. Mustafa Şentop, Meclis İçtüzüğü’nün 67. maddesine dayanarak önergemi reddetti. Makata cop sokma başka nasıl ifade edilir hakikaten, bir anlatsın. AK Parti iktidarının sorunlu hali faille değil mağdurla hesaplaşıyor.” dedi.

Gergerlioğlu’nun daha önce Afyon Emniyeti’nde ve başka gözaltı merkezlerinde yapılan işkencelerle ilgili verdiği önergeler de aynı gerekçelerle reddedilmişti.

ŞENTOP, İŞKENCE İDDİALARININ ARAŞTIRILMASINA ENGEL OLDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 1 Aralık 2021 tarihinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşanan işkenceye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için verdiği soru önergesi, “kaba ve yaralayıcı” denilerek, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından 14 Aralık’ta reddedildi.

UĞRADIĞI İŞKENCEYİ ANLATTI

Söz konusu önergede, olay gününe dair bilgi veren ailenin şu ifadelerine yer verildi: “Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 01.12.2021 günü yapılan rutin çevirmede oğlum Mehmet Volkan Esbalat ve arkadaşı alkollü oldukları için durmuyorlar. Polis oğlumu ve arkadaşını dakikalarca kovaladıktan sonra ‘arabaya vurdular’ diyerek durduruyor. Oğlumu ve arkadaşını arabadan indirip dövüyorlar. Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar. Oğlum tansiyon hastası ve beli ameliyatlı. Savcı, oğlumu ve arkadaşını Burhaniye Devlet Hastanesi’ne tekrar yeterli rapor verilsin diye yollamış.”

İÇTÜZÜĞE AYKIRI BULUNDU

İddiaların araştırılmasına dair talep dikkate alınmazken, önerge gerekçesinde yer alan “Oğlumun arkadaşının makatına silahı sokmuşlar” cümlesi İçtüzük gerekçesiyle “kaba ve yaralayıcı” görüldü.

Helikopterden atılan köylüleri haber yapan 5 gazeteci beraat etti

Politika

Şiir de işe yaramadı: İstifaya direnen Cahit Özkan görevden alındı

“BAE teslim oldu” sözlerinin ardından parti içerisinde krize neden olan ve istifası beklenen AKP’li Cahit Özkan, görevden alındı. İstifaya direndiği iddia edilen Özkan, görevden alınmadan hemen önce Erdoğan ve Ömer Çelik ile olan fotoğraflarını paylaşarak son kozlarını oynadı. Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP Bartın milletvekili Yılmaz Tunç getirildi.

BOLD – AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile görüşmeye başlamasının ardından katıldığı bir programda BAE’nin Türkiye ile görüşmek zorunda kaldığı yönündeki açıklamaları nedeniyle; AKP içinde krize neden oldu.

Özkan’ın söz konusu açıklamasının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Özkan’ın sözlerinin AKP’nin görüşlerini bağlamadığı yönünde açıklamalarda bulunurken; kulislerde Özkan’ın görevden alınacağı öne sürülüyordu.

GÖREVDEN ALINDI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, partisiyle yaşadığı gerilimin ardından görevden alındı.

Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP Bartın milletvekili Yılmaz Tunç getirildi.

ERDOĞAN AZARLADI İDDİASI

Gazeteci İsmail Saymaz, Özkan’ın görevden alınmasının ardından Erdoğan’ın bugünkü AKP MKY toplantısında Özkan’ı azarladığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Saymaz, ”Günlerdir istifa etmemekte direnen AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, bugün AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sertçe uyarıldı ve azarlandı. Özkan, toplantıdan sonra istifasını sundu” ifadelerini kullandı.

SON KOZLARINI OYNADI

Özkan geçtiğimiz günlerde de kendisine tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile fotoğrafını “Sıkı dostlar arasına kimse giremez” notuyla paylaştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir paylaşım yapan Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un şiir sözlerini ekledi. Özkan’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz.”

HDP KAPATILACAKTIR

Zaman zaman Meclis’te skandal açıklamalara imza atan Cahit Özkan, partisinden de tepki topladı.

Özkan AKP Grup Başkanvekili olarak, HDP’ye kapatma davası açılmasının ardından Meclis’te yaptığı basın toplantısında “HDP hem siyasi hem de hukuken kapanacaktır” ifadelerini kullandı.

AKP’li siyasileri bile rahatsız eden sözler için parti görüşünü yansıtmıyor açıklaması geldi.

 

İstifası beklenen AKP’li Cahit Özkan’dan Erdoğan’a şiir hamlesi

Okumaya Devam Et

Politika

Melih Gökçek: Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mansur Yavaş ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Elinde belgelerin olduğunu söyleyen Gökçek, “Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek” ifadesini kullandı.

BOLD – AKP’li eski ABB Başkanı Melih Gökçek, katıldığı canlı yayında yine Mansur Yavaş’ı hedef alan sözler sarf etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski başkan Melih Gökçek’in gündeminden düşmüyor.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sorularına yanıt veren Gökçek, elinde belgeler bulunduğunu öne sürerek, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın siyasi hayatı 3 ay içinde bitecek” dedi.

“SİZİN PROGRAMINIZDA BANT (KASET) GÖSTEREMİYORUM”

Gökçek, “Sizin programınızda ben bant gösteremiyorum. Ben başka bir televizyon programında Mansur Yavaş’ın yaptığı icraatlarla ilgili bantları göstereceğim. Yalan söylediğini birebir kendi sesinden ispat edeceğim. Millet görünce bu böyle diyecek” ifadesini kullandı. Ahmet Hakan “Gizli çekilmiş kasetler mi?” diye sorunca, “Yok canım” cevabını verdi.

“MELİH GÖKÇEK YOLSUZLUK YAPTI ÇIKAR”

Gökçek, “Mansur Yavaş mı Melih Gökçek mi yolsuzluk yaptı diye anket yapılsa sonuç ne çıkar?” sorusuna “Melih Gökçek çıkar. Sebebi de Mansur Yavaş’ın sosyal medyada yaptığı kampanya. Gece gündüz kampanya yapıyor” yanıtını verdi.

 

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Okumaya Devam Et

Politika

Erdoğan’dan “direniş ruhlu” 19 Mayıs mesajı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla paylaştığı mesaj dikkat çekti. Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerinde sıkça kullanılan “direniş” sözcüğünü içeren 19 Mayıs mesajı yayınladı.

BOLD – 19 Mayıs 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “19 Mayıs’ın içimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı bir tarihtir” dedi.

GENÇLER AYDINLIK YARINLARIN TEMİNATI

İstikbalin umudu, aydınlık yarınların teminatı olarak nitelediği gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Erdoğan, “Gazi Mustafa Kemal’in Türk gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs, milletimizin azim ve bağımsızlık aşkının dünyana ilan edildiği, içimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı bir tarihtir” dedi.

TÜRKİYE: SON VE EBEDİ DEVLET

Erdoğan, 19 Mayıs 1919’da Türk milletinin sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı bir ve beraber olarak ayağa kalktığını, son ve ebedi devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için topyekün bir mücadeleye girişerek destansı kahramanlıklar sergilediğini, nihayetinde kutlu bir zafere eriştiğini hatırlattı.

GENÇLERİMİZE HER ALANDA FIRSATLAR SUNUYORUZ

Türkiye’nin kalkınmasını ve büyümesini engellemek isteyenlere karşı amansız bir mücadele verdiklerini öne süren Erdoğan, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme heyecanımızı sürekli canlı tutarken, bu yolda en önemli imkanımız olarak gördüğümüz gençlerimizi her alanda destekliyor, onlara fırsatlar sunuyoruz. Ülkemiz geliştikçe elbette gençlerimiz için daha çok imkan ve fırsat da beraberinde gelecektir. Milli şuur ve karakter sahibi gençlerimiz için tüm gücümüzle çalışıyor, Türk gençliğinin potansiyeline güveniyoruz” dedi.

 

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenci tekrar gözaltına alındı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar