Connect with us

Gündem

Ceza hukukçusu Özgenç: KHK’lıların mağduriyetleri kanunla telafi edilmeli

TCK’nin mimarlarından ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, 15 Temmuz sonrasında kamudan KHK’lıların mağduriyetlerinin giderecek kanuni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Hazırladığı taslak çalışmasını ilgili yerlere gönderdiğini belirten Özgenç, “Devletin gözetimi altında bir bankada hesap açtığım için ben terörle suçlanıyorsam burada bir yanlışlık var” dedi.

BOLD – Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, 15 Temmuz sonrası KHK’larla ihraç edilen binlerce insanın mağduriyetlerinin acilen giderilmesi gerektiğini söyledi. Özgenç, somut bir suça bulaşmamış kişilerin mağduriyetinin bir şekilde telafi edilmesi gerektiğini kaydetti.

SOMUT BİR SUÇ YOKSA SADECE MAĞDURİYET OLUŞTURURUZ

TV5’te Mustafa Yılmaz’ın sunduğu Kulis Ankara programına katılan Özgenç, OHAL Kararları ve KHK uygulamalarını gündeme getirdi. Bu süreçte somut bir suçun olması halinde hukukun gerektiği şartların devreye sokulmasının normal olduğunu belirten Özgenç, “Ama somut bir suç yoksa. ‘Bilmen bir tarihte bir yurtta kalmış, bilmem ne evinde kalmış; bilmem şu gazeteyi okumuş, şunu yapmış’ diye insanları mahkum ediyorsan sadece mağduriyet oluştururuz” dedi.

KANUNİ BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

Bu durumun önüne geçecek bir çare bulunması gerektiğini vurgulayan Özgenç, “Kesinlikle bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanuni düzenleme ile somut bir suça bulaşmamış olan insanların mağduriyetinin bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor. Devletin gözetimi altında bir bankada hesap açtığım için ben terörle suçlanıyorsam burada bir yanlışlık var. devletin gözetimi alında benim çocuğum öğrenim görüyorsa ondan dolayı ben suçlanamam. O kurumda hukukla ilgili yanlış varsa ne gerekiyorsa onu yap” dedi.

İLGİSİZ İNSANLAR TERÖRİST İLAN EDİLİP MAĞDUR EDİLDİ

15 Temmuz sonrasında bir cemaatin terör örgütü olarak ilan edildiğini ve ardından cemaatle ilişkisi olan insanların terörist ilan edildiğini vurgulayan Özgenç, “Örgütlü suçlarda tümevarım yöntemi yerine tümdengelim yöntemi işletiliyor. Bu yöntemde ilgili ilgisiz insanları terörist ilan edersiniz, bu şekilde yöntemle bir sürü insanı mağdur edersiniz. Bizim 15 Temmuz sonrasındaki uygulamalarımız tümdengelim yöntemi olmuştur. Bu nedenle bir sürü insanın mağduriyetine sebep verilmiştir. Somut suçları bir tarafa bırakıp, bir cemaat yapılanmasını bir terör örgütü olarak tanımladık. Evde kalan, kurban veren, gazeteye abone olanı terörle suçladık. Terörist muamelesine maruz bıraktık.” dedi.

TASLAK ÇALIŞMASINI İLGİLİ YERLERE GÖNDERDİM

Somut suça bulaşmamış insanların toplumda mahkum olmuş kişi gibi dolaştırılmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özgenç, terör örgütü suçlamasıyla yargılanan veya ceza almış kişilerin mağduriyetlerini giderecek bir taslak çalışmasını ilgili yerlere gönderdiğini kaydetti.

 

 

15 Temmuzcu başkanın tehditleri bedava değilmiş: 500 milyonluk 48 ihale

Okumaya Devam Et
Advertisement

Gündem

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Konya’yı ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’a vatandaşlar ekonomik kriz tepkisi gösterdi. Cihanbeyli’de 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir vatandaş, “Şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde vatandaşın tepkisiyle karşılaştı.

Yıldırım, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AKP Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı milletvekilleriyle birlikte Konya’nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında yöre halkıyla bir araya gelen Yıldırım’a 20 yıldır AKP’ye oy verdiğini söyleyen vatandaş ekonomik krizle ilgili eleştiride bulundu. Vatandaş, “Başkanım ekonomi ekonomi… Millet vallahi perişan. 20 senedir size oy veriyorum. Bir AK Partili olarak söylüyorum şu ekonomiye bir el atın. Vallahi millet perişan” dedi.

Yıldırım ise, “Merak etmeyin el atıyoruz” cevabı verdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antrenör, rakibine elenen genç kadın tekvandocuya tokat attı

Diyarbakır’da antrenör O.B, Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmelerinde rakibine yenilen tekvando oyuncusu genç kıza tokat attı. Antrenörün hareketi tepki çekerken, bir izleyici o anları cep telefonuyla kaydetti.

BOLD – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki spor salonunda Türkiye Gençler Tekvando İl Seçmeleri yapıldı.

Seçmelere katılan kız sporcu, rakibine yenilip elendi. Antrenör O.B., kazanan rakip sporcuyu kibar şekilde tebrik ederken, elenen kendi oyuncusuna seyircilerin önünde sert bir tokat attı.

Antrenörün attığı tokat nedeniyle savrulan kadın tekvandocu neye uğradığını şaşırdı. Genç tekvandocuya tokat atan antrenör O.B. minderi terk etti.

DHA’nın haberine göre, Tekvando Milli Takımı’nda antrenör Hacı Özbilek, antrenör O.B.’nin sinirlerine hakim olamayarak oyuncusuna tokat attığını söyledi. Özbilek, “Sporcular etkilenmesin, diye maçları tatil ettik. Hakemler tutanak tuttu. Ailesi ve çocuk da şikayetçi olmadı. Antrenör arkadaş da pişman olup hem aileden hem de çocuktan özür diledi.” dedi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Alaattin Çakıcı’nın eroinle yakalanan adamını haber yapan gazeteci: Tehdit ediliyorum

Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun eroinle yakalandığını haberleştiren Gazeteci Seyhan Avşar, tehdit edildiğini açıkladı. Avşar, “Başıma bir şey gelirse sorumlularını bilin istedim.” dedi. Duyu’nun ifadesinde ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adının geçmesi dikkat çekti.

BOLD – Gazeteci Seyhan Avşar, Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun eroinle yakalandığını ve istihbarata çalıştığını haberleştirdiği için tehdit edildiğini söyledi.

İFADESİNİ HABERLEŞTİRDİ, TEHDİT EDİLDİ

Gazeteci Seyhan Avşar, Halk TV’de kaleme aldığı “Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok” başlıklı haberiyle suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını ve ifadesinde ise uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığı için tehdit edildiğini duyurdu.

“BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE SORUMLULAR BELLİDİR”

Sosyal medya üzerinden paylaşımda yapan Avşar, “Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığı ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığım için tehdit ediliyorum. Pazartesi suç duyurusunda bulunacağım. Ancak başıma bir şey gelirse sorumluları bellidir bilinsin isterim” dedi.

DUYU’NUN SAVUNMASINDA SOYLU’NUN DA ADI GEÇİYOR

Avşar yaptığı haberde, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın tutuklu olduğu dönemde cezaevinden hastaneye getirilirken nakil aracında bekletilmesine kızıp başhekim yardımcısına silahlı saldırı düzenleten Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını yazmıştı. Gazeteci Avşar, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Duyu’nun savunmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Milletvekili Feti Yıldız gibi önemli isimlere ilişkin iddialar yer aldığına dikkat çekmişti.

 

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar