Connect with us

Politika

Davutoğlu’nun görüşmeleriyle ilgili dikkat çeken analiz: Üçüncü ittifak peşinde

Millet İttifakı’yla temasta olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun görüşmeleriyle ilgili dikkat çeken bir analiz yayınlandı. “Davutoğlu’nun ittifak oyunu” başlıklı Cumhuriyet’te yayınlanan haberde, Davutoğlu’nun İYİ Parti’yi de yanına alarak Millet’ten bağımsız üçüncü bir ittifak kurmak istediği belirtildi.

BOLD – Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları üzerinde yazılan analizde Ankara kulislerinde konuşulanlar aktarıldı.

CHP’ye yakın yayın organı Cumhuriyet gazetesindeki analiz haberde, Millet İttifakı içindeki bazı partilerde “Davutoğlu’nun izlediği politika konusunda rahatsızlıkların yaşandığı” belirtildi. Başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere altı muhalefet partisinin, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” için birlikte çalıştığı, ortak masadaki genel başkan yardımcıları arasında “sorun yaşanmazken”, Davutoğlu’nun “Gelecek Partisi daha fazla görünür olmalı. Neden sürekli İYİ Parti ve CHP gündemde” dediği iddia edildi.

KILIÇDAROĞLU’NA ADAY OLMA DİYOR

Cumhuriyet’in konuştuğu siyasi parti temsilcileri, “Davutoğlu’nun en başından bu yana Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’na aday olmasını istemediğini” belirttiği, görüşmelerde de Davutoğlu’nun zaman zaman diğer partilerin genel başkanlarına “AKP tabanı CHP’ye oy vermek istemiyor” görüşünü savunduğu ifadelerini aktardı. Davutoğlu’nun Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerde ise “Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması yönünde ikna etmeye çalıştığı” ancak Kılıçdaroğlu’nun, “tüm görüşmelerde kendi parti politikasına göre hareket ettiği, Davutoğlu’nun yorumlarına da nezaketle yanıt vermekten yana tavır izlediği” belirtiliyor.

BEN GÜÇLÜYÜM MESAJI VERMEK İSTİYOR

Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun uzun süreden bu yana aklında “merkez sağ bloktan oluşan bir ittifakın yattığı” ileri sürülen analizde, şu değerlendirmeler yer aldı: “Gelecek Partisi, İYİ Parti’yi de yanına alarak, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ile yeni bir ittifakın da mümkün olduğunu düşündüğü, ancak bu duruma İYİ Parti’nin sıcak bakmadığı” belirtiliyor. İYİ Parti ile birlikte Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin de “Davutoğlu’nun bu düşüncesine katılmadığı, eğer 2023 seçimlerinde muhalefet cephesi ortak hareket edecekse, bunun ancak Millet İttifakı ile birlikte olması gerektiğine” işaret ediliyor. Davutoğlu’nun bu tavrı diğer siyasi partilerde de “Meclis’te grup kurmak, ‘ben güçlüyüm’ mesajı vermek istiyor. Bu nedenle de üçüncü ittifakı kast ederek ‘Bunlar da konuşulmalı’ diyor. Davutoğlu hep ön planda yer almak istiyor.”

Hukukçulara gözdağı: 7 ilde 17 avukata gözaltı

Analiz

Erdoğan’ın ördüğü korku duvarlarını yıkıyor

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında verdiği “Korku duvarlarını yıkacağız” sözü için 2 önemli adım attı. “Erdoğan’ın gizli ordusu”, “Kaos planını devreye sokacak” denilen SADAT’ın kapısına dayanan Kılıçdaroğlu, her şeyi tersyüz etti. Sıkı ilişkileri bulunan taraflar birbirini inkara girişti. Kılıçdaroğlu dün de “Seçim kaybetmez”, “Kaybederse de gitmez” denilen Erdoğan’ın yaptığı kaçış planını ortaya çıkardı.

BOLD – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT tırları davasında casusluk suçlamasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasından bir gün sonra yani 15 Haziran 2017 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü” eylemini başlattı.

Yürüyüşün sadece Enis Berberoğlu’yla ilgili olmadığını, ama tutuklanmasının bardağı taşıran son damla olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Önümüzde korku duvarları var. Biz bu duvarları yıkarak adalet ve demokrasiyi getireceğiz” dedi.

SADAT HAMLESİ

Kılıçdaroğlu, 5 yıl sonra bu korku duvarlarını yıkma adına 2 önemli adım attı. Bunlardan ilki geçen hafta kapısına dayandığı SADAT hamlesi oldu.

15 Temmuz’da kaos çıkarma adına bir takım kirli faaliyetler yürüttüğü, eski mensupları tarafından ifşa edilen SADAT’ın Erdoğan’ın gizli ordusu olduğu iddia ediliyordu.

SADAT’ın kurucu eski asker Adnan Tanrıverdi, Erdoğan’ın başdanışmanlığını yürüttüğü dönemde, beklenen Mehdi için ortam oluşturmakla vazifeli olduğunu açıkladı.

Erdoğan’ın iktidarını kaybetmeme adına SADAT ile kanlı eylemler gerçekleştireceği söylentileri ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, SADAT’ın Tokat ve Konya’daki silahlı eğitim kampları fotoğraflarını gördüğünü söylemesi toplum içerisinde endişeyi daha da arttırdı.

Kılıçdaroğlu, kısa süre önce kayırlarda özel bir güvenlik şirketi olarak geçen SADAT’ın kapısına dayandı.

Kılıçdaroğlu’nu beklenmedik ziyareti her şeyi tersyüz etti. Taraflar birbirlerini inkara girişti. Erdoğan SADAT’ı ve kurucusunu tanımam dedi.

SADAT’ın yönetiminde bulunan eski askerle kanal kanal gezerek kendilerini anlatmaya çalıştı.

Bir korku duvarı böylece yıkılmış oldu.

KAYBETSE DE BIRAKMAZ DENİLEN ERDOĞAN’IN KAÇIŞ PLANI

Bir diğer söylenti ise Erdoğan’ın seçimi kaybetmeme adına ne gerekiyorsa yapacağı, seçimi kaybetse bile yönetimi bırakmayacağı iddiasıydı.

Erdoğan’ın kaybedeceğini anladığı anda OHAL ilan edeceği ya da seçimleri iptal edeceği algısı oluşturuluyordu.

Kılıçdaroğlu, bu korku duvarına da ağır bir darbe vurdu.

Dünkü grup toplantısı ve sosyal medya yayınında elindeki para transferi belgelerini kamuoyuyla paylaşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ABD’ye kaçmak için plan yaptığını açıkladı.

“Yenilmez”, “Gitmez” denilen Erdoğan’ın kaçmak için plan yaptığı da ortaya çıkmış oldu.

İsveçli aydınlardan “gazetecileri Erdoğan rejimine iade etmeyin” çağrısı

Okumaya Devam Et

Politika

Saadet Partisi’nden yerli ve milli tekerleme: İnek içti, dağa kaçtı

Saadet Partisi, Temel Karamollaoğlu’nun soruları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından kesilen parçalarla hazırlanan ‘Yerli ve Milli Tekerleme!’ videosu yayınladı.

BOLD – Saadet Partisi, iktidarı eleştirdiği esprili videolarına bir yenisini daha ekledi.

Partinin sosyal medya hesaplarından yayınladığı videoya “Yerli ve Milli Tekerleme!” başlığı verildi.

Videoda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun iktidara yönelik soruları ile AKP’li Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın konuşmalarından kesilen parçalar yer aldı.

 

14 insan hakları örgütünden toplu korona ölümlerine karşı acil çağrı

Okumaya Devam Et

Politika

Akşener’den Erdoğan’a Tazmanya Canavarı benzetmesi: Gülerek izliyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimi kaybedeceğini anladığını dile getirerek, “Sayın Erdoğan’ın çırpınışlarını izliyoruz, Tazmanya Canavarı gibi davranmasını gülerek izliyoruz. Çok az kaldı” dedi.

BOLD – İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Erdoğan’a sert sözlerle yüklenen Akşener, “Kaybedeceğini anlayan Sayın Erdoğan’ın çırpınışlarını izliyoruz, Tazmanya Canavarı gibi davranmasını gülerek izliyoruz. Haddi kim bilecekmiş, hududu kim görecekmiş, milletin tokadını kim yiyecekmiş göreceğiz, çok az kaldı. Bu saatten sonra ‘Milletim beni affetsin’ tutmaz, ‘Ortağım beni kandırdı’ demek de olmaz. Sandıkta hazin sonu görmek için çok az kaldı” ifadelerine yer verdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ: AMACIN PARA PAZARLIĞIYSA

Akşener İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu hakkında da Erdoğan’a seslenerek, “Amacın para pazarlığına oturmaksa orada dur demek boynumuzun borcudur. Avrupa ile para pazarlığı yapmak için şehitlerimizin kanını peşkeş çekmene izin vermeyiz” dedi. Akşener, “Ülkemizin Batı’ya gösterdiği iyi niyet defalarca suistimal edildi. Bugün, Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için iyi niyet bekleyenlerin, kendi niyetlerini sorgulaması gerekiyor. Milli menfaatlerimizin düşünülerek karar verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

İNGİLTERE’DE 400 TON ALTIN SATIŞI İDDİASI

Türkiye’nin İngiltere Merkez Bankası’ndaki altınlarının değerinin altında satıldığına ilişkin haberleri hatırlatan Akşener, “Biz elinde kalan son kıymetli varlıkları da, adeta müflis bir tüccar gibi satıp bozduran bu kurumun Merkez Bankası olduğuna inanmak istemiyoruz. Ama tek bir kişinin keyfine mahkum edilen bu sistemin maalesef, artık bir alışkanlık haline getirdiği akıl ve bilim dışı kararlarla, gelip dayanacağı yer tam olarak burası.

Bak Sayın Erdoğan, seni buradan uyarıyorum. Işıltılı Bakan’ın, emir erin Merkez Bankası Başkan’ın ve bol maaşlı danışmanların, korkularından ya da koltuklarını korumak için sana anlatamıyorlar ama senin bu öngörüsüz politikaların ile göz göre göre, ödemeler dengesi krizine doğru gidiyoruz.” diye konuştu.

“BAY KRİZ YÜZÜNDEN REZERVLER ERİDİ, RİSK PRİMİ YÜKSELDİ”

Akşener ekonomik kriz üzerinden Erdoğan’a yüklenerek şunları söyledi: “Bak Bay Kriz, senin berbat politikaların yüzünden ülkemiz, ‘eriyen rezerv-artan risk primi’ sarmalına girdi. Rezervler eridikçe, ülkenin risk primi artıyor. Ülkenin risk primi arttıkça, dolar artıyor. Dolar arttıkça, Kur Korumalı Mevduat sisteminin faturası artıyor. Sen o faturayı dizginlemek için dolara müdahale ettikçe rezervler eriyor, başa dönüyoruz. Bu istikrasızlık sarmalının içerisinde de, olan bu ülkenin birikimlerine, varlıklarına oluyor. Olan milletimizin hazinesine, cebine oluyor.”

Teksas’ta ilkokulda katliam: 18’i çocuk 21 kişi hayatını kaybetti

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar