Connect with us

Gündem

Vekiller Bakan Bozdağ’a hamile tutukluları sordu: Sorumlusu kim olacak?

HDP, Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 6 aylık hamile Aslı Ünlü ile 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu için soru önergesi verdi. Önergede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hamile tutukluların yaşayacağı olası bir komplikasyonda kimin sorumlu olacağı soruldu.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu, Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde olan 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu ve 6 aylık hamile Aslı Ünlü‘nün tutuklanmasına ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından cevaplanması için ortak soru önergesi verdi.

AÇIK VE NET HÜKÜMLERE RAĞMEN TUTUKLULAR

Milletvekilleri soru önergesinde, 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/4 maddesini hatırlatarak, bu tutuklamaların vicdana aykırı olduğuna vurgu yaptı. Önergede, “5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/4 ile hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır” denilmektedir. Oysa açık ve net hükümlere rağmen gerek basında gerekse de sosyal medyada birçok gebe veya yeni doğum yapmış kadının tutuklandığı haberi kamuoyunun gündemindedir.

GÖREVLİLERİN DÜŞMAN CEZA HUKUKU UYGULADIĞI GÖRÜLMEKTE

35 haftalık gebe olan ve doğumuna sayılı günler kalan öğretmen Ceyda Nur Eroğlu, 5 Mayıs’ta tutuklanarak Edirne Cezaevine gönderilmiştir. Yürümekte dahi zorlanan Ceyda Nur Eroğlu hakkında verilen kararın Kanun’a ve vicdana aykırı olduğu açıktır. Ne yazık ki gebelik dönemi gereği bebeği ile birlikte yaşamı risk altında olan yalnızca Ceyda Nur Eroğlu değildir; yine 9 Nisan’da düşük riskine rağmen Asli Ünlü de tutuklanarak Edirne Cezaevine konulmuştur. Mevcut pek çok kararda yargı görevlilerinin adeta düşman ceza hukuku uyguladığı görülmektedir.” denildi.

“TEMEL İNSAN HAKLARI İHLALİ DEĞİL MİDİR?”

Milletvekilleri Gülüm ve Piroğlu’nun önergede Bakan Bozdağ’a yanıtlaması için sordukları sorular şöyle:

“- 5275 Sayılı Kanun’un 16/4 Maddesine rağmen Ceyda Nur Eroğlu neden tutuklanmıştır?

– Yasalara ve düşük riskine rağmen Aslı Ünlü’nün tutuklanmasını nasıl açıklıyorsunuz?

– 35 haftalık gebe olan, doğumuna sayılı günler kalan ve yürümekte dahi zorlanan Ceyda Nur Eroğlu ile yaklaşık 6 aylık gebe olan ve düşük riski bulunan Aslı Ünlü’nün tutuklanarak cezaevine gönderilmesi yaşam ve sağlık hakları başta olmak üzere temel insan haklarının ihlali değil midir?

– Gebelik döneminin en kritik aşamada olan Ceyda Nur Eroğlu ile bebeğinin başına gelebilecek bir sorunda sorumluluk kime aittir?

– Aslı Ünlü’nün riskli gebeliğine ilişkin olası komplikasyonların sorumlusu kim olacak?

– Ceyda Nur Eroğlu ile Aslı Ünlü’nün gebe olmalarına rağmen tutuklanması için yargı görevlilerine gizli talimat gönderildiği iddiası doğru mudur?

– Hâkim ve savcıların, 5275 sayılı Kanunu uygulamaları ve hamile/yeni doğum yapmış kadınların tutuksuz yargılanmaları için Bakanlığınızca hangi tedbirler alınmaktadır?

– Tutuksuz yargılanması veya cezasının ertelenmesi gereken gebe veya yeni doğum yapmış kadınların yaşadıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözümler üretebilmek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?”

9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu tutuklandı

6 aylık hamile tutuklu Aslı Ünlü hastaneye kaldırıldı: Ölmesini mi bekliyorsunuz?

Gündem

Erdoğan aleyhine slogan nedeniyle liselilerin okullarında gözaltına alınması isyan ettirdi: İşte bu kadar zayıfsınız!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşünde slogan attığı gerekçesiyle 16 yaşındaki Eylül, okuduğu lisede sabah saatlerinde gözaltına alındı. İfadesinin ardından serbest bırakılan genç kız, telefonla görüştüğü CHP’li Gökçen’e yaşadıklarını anlattı.

BOLD – CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki lise öğrencisiyle telefonda görüştü.

Görüşmeden edindiği gözaltına ilişkin detayları paylaşan Gökçen, polisin lise öğrencisi Eylül’ü okuduğu okulundan sabah saatlerinde aldığını aktardı.

Gökçen, polisin liseli gence katıldığı 8 Mart Kadınlar Günü yürüyüşündeki sloganları sorduğunu da söyledi.

CHP’li siyasetçi, yapılanları siyasi olduğunu belirterek, “İşte bu kadar zayıfsınız” sözleriyle AKP’ye yüklendi.

Gökçen paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alınan 16 yaşındaki Eylül ile konuştum. Sabah 09.30’da okullarından alınmışlar, tüm gün bekletilmişler, savcı bundan 2 ay önce katıldığı 8 Mart’ta atılan sloganları sormuş. Gözaltına alınan arkadaşı Bedirhan da 17 yaşında.

Nasıl bir yönetimdir ki 16-17 yaşındaki insanların önce evine sonra okuluna polis gönderecek; bir açıklama, artık bir tweet bile değil, artık slogan attığını iddia ederek gözaltına alacak. Sonra da “güçlüyüz” masalları anlatacak. İşte bu kadar zayıfsınız!”

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Gündem

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Canlı yayında tehdit ve şiddet içerikli sözleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapsi istenen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü. Noyan’ın, kastettiği 3 kişi ile uzlaştığı öğrenildi. Noyan, ölüm listesi hazırladığına ilişkin sözlerine tepki gösterenlere ise hep aynı tonda cevap verdi.

BOLD – İktidara yakın Ülke TV’de, 2020 yılında katıldığı “Esra Elönü Arafta Sorular” programında sarf ettiği sözler yüzünden yazar Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

TARAFLARIN UZLAŞTIĞI AKTARILDI

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verilip, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği belirtildi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma adına beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE DEDİ

Noyan’ın davaya konu olan sözleri şöyle: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

GERİ ADIM ATMADI

Noyan’ın Tepki çeken konuşması büyük tepki topladı. Noyan sosyal medyadan gelen tepkilere aynı tonda cevap verdi.

Noyan, kendisini eleştirenlere şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım”

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Gündem

31 öğretmen, doktor, hemşire, mühendis ve astsubaya irtibat iltisak gözaltısı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Balıkesir merkezli 16 ilde aralarında öğretmen, doktor, hemşire ve askerlerin de olduğu 31 kişi hakkında irtibat ve iltisak suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

BOLD – Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kişiler arasında öğretmen, doktor ve astsubay da bulunuyor.

Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla aralarında 7 öğretmen, 2 doktor, 2 hemşire, bir astsubay ve bir mühendisin olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Jandarma ekipleri, Balıkesir’in yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt ve Van’da 31 kişiden 29’unu gözaltına aldı. Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisaklı olmakla suçlanan kişilerle ilgili dosyada somut bir suçlama yer almaması dikkat çekti.

 

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar