BOLD – Finike Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni ve Eğitim Sen Finike Baş Temsilcisi Ercan Balkis’a, okul aile birliği ödeneği ile öğretmenler için yapılan yemek davetini “Ben devlet malı yemem” diyerek reddettiği gerekçesiyle kınama cezası verildi.
İL DİSİPLİN KURULU’NA İTİRAZ DİLEKÇESİ VERDİ
Gazeteduvar’dan Ceren Deniz’in haberine göre görev yaptığı okulun yönetimi tarafından olayla ilgili tutanak tutularak hakkında soruşturma başlatılmasını hukuksuz bir işlem olarak değerlendiren Balkis, inceleme kapsamında geçen hafta kendisine kınama cezası verilmesi üzerine Antalya Valiliği İl Disiplin Kurulu’na itiraz dilekçesi verdi.
EĞİTİME HARCANMASI GEREKEN PARA YEMEĞE HARCANDI
Öğretmen Ercan Balkis yaptığı itiraz başvurusunda, okul müdürünün öğretmenler için organize ettiği programın ücretinin okul aile birliği bütçesinden ödeneceğini ima etmesi üzerine bu duruma tepki gösterdiğini belirtti. Okul yönetimi tarafından eğitime harcanması gereken aile birliği bütçesinin, bu yemeğe harcanmasına karşı çıktığını aktaran Balkis, “Okul aile birliği gelirinin eğitime harcanması gerekirken böyle bir organizasyona harcanmasına tepki gösterdim. Kimseye hakaret etmedim, kimseye haksızlık etmedim, kimseyi rencide etmedim. Sadece ‘devlet malı yemem’ dedim. Bu söz, rencide etmek olarak yorumlanıyor” dedi.
EĞİTİM BİR SEN EĞİTİM SEN’İ SUÇLADI
Olayın ardından eğitim sendikaları arasında karşılıklı açıklamalarla bir tartışma başladı. Eğitim Sen, öğretmen Ercan Balkis’e ‘devlet malı’ hassasiyeti nedeniyle kınama cezası verilmesine tepki gösterirken, Eğitim Bir Sen ise Balkis ve Eğitim Sen’i “okul yönetimine iftira ve hakaret”le suçladı.
EĞİTİM BİR SEN ‘İFTİRA’ DEDİ
Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Eyüp Bülent Miran ise Ercan Balkis’in “meslektaşlarına yönelik hakaret ve iftira niteliğinde ifadeler kullandığı için” kınama cezası aldığını savunarak, Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez’i “gerçeği saptırmakla” suçladı. Miran, öğretmenin “Devlet malı yemem” sözünü sarf ettiğine kimsenin inanmayacağını ileri sürdü.
KURUL BİLGİ VE GÖRÜŞ TALEP EDECEK
Hakkında soruşturma başlatılan öğretmenle ilgili İl Disiplin Kurulu’na yapılan itirazın sonucunu beklediklerini söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Biz bu karara itiraz ettik. Valiliğe dilekçe sunduk. Disiplin Kurulu önümüzdeki günlerde sendikamızdan bilgi ve görüş talep edecek. Öğretmene verilen disiplin cezasının iptalini talep ettiğimizi gerekçeleriyle kurula anlatacağız. Soruşturmanın öğretmen lehine sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.