Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Guaido’yu “Venezuela’nın meşru lideri” ilan etti

Ğ
Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas'ta başkanlık sarayının balkonundan kendisine destek verenlere hitap etti.

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin meşruiyetini kaybettiğini iddia ederek, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu “ülkenin meşru lideri” olarak tanıdığını duyurdu.

ABD’nin kararına sert tepki gösteren Maduro, diplomatik ilişkileri kestiklerini söyledi ve ABD’li diplomatların Venezuela’yı terk etmesi için 72 saat süre verdiğini söyledi. Guaido ise bütün büyükelçilerin Venezuela’da kalmalarını istedi.

MADURO: ERDOĞAN BENİ ARADI, “YANINIZDAYIZ” DEDİ

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, başkent Caracas’ta muhalefetin düzenlediği gösterilere karşı Devlet Başkanlığı Sarayı önünde toplanan destekçilerine hitap etti.

ABD’nin meşru hükümete karşı bir darbe tertiplediğini iddia eden Maduro konuşmasında, “Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) beni aradı. Türkiye halkı, Venezuela halkının yanındadır.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanımız Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak ‘Maduro’ kardeşim dik dur yanındayız.”dediğini açıkladı. 

RUSYA VE TÜRKİYE MADURO’YA DESTEK VERDİ

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Guaido’nun başkanlığını ordunun kabul etmeyeceğini belirtti.

Avrupa Birliği seçimi işaret ederken Rusya, Meksika ve Bolivya Maduro’dan yana durdu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Venezuela’da anayasal düzene uygun bir şekilde, acilen güvenilir ve özgür seçimlerle sonuçlanacak siyasi bir süreç başlatılmalıdır.” çağrısında bulundu.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, Rus haber ajansı RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Rusya da Nicolas Maduro’yu Venezuela’nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak.” dedi.

GUAIDO’DAN TRUMP’A TEŞEKKÜR

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada  “Venezuela halkı adına Başkan Trump’a teşekkür ediyorum.” dedi.

POMPEO’DAN MADURO’YA SERT UYARI: HARKETE GEÇERİZ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun “ABD diplomatik personelinin ülkeden ayrılması için 72 saat süre tanıyoruz” açıklamasının ardından, konuya ilişkin “Venezüella’da personelimizi tehlikeye atan kim olursa ona karşı harekete geçeriz” dedi.

Pompeo, Maduro için eski devlet başkanı ifadesini kullanması dikkat çekti. Bakan, ABD’nin “Maduro’nun ABD ile diplomatik ilişkileri kesmeye ya da diplomatlarımızı ‘istenmeyen kişi’ ilan etme yetkisi olduğunu düşünmemektedir.”ifadelerini kullandı.

Ayrıca Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Venezuela’da bulunan Amerikalı diplomatların ülkeyi terk etmemesini istedi. Trump yönetimi ise Maduro’nun diplomatların ülkeden göndermek istemesinin “anlamsız” olarak değerlendirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro son 1 yılda 3 defa görüştü.

Trump yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Venezuela’da demokrasinin yeniden tesis edilmesi için diplomatik gücünün tamamını kullanacağını söyledi.

 

“ABD’NİN ARDINDAN 7 ÜLKE DAHA GUAIDO’YU TANIYACAK” İDDİASI

ABD’nin ardından Kanada, Brezilya, Şili, Peru, Guatemala, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkeler Guaido’yu tanıyacaklarını ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada, Maduro’ya görevi bırakması, Venezuela ordusuna da demokrasinin yeniden tesisine yönelik çabalara destek vermesi çağrısı yaptı.

Venezuela’da ekonomik ve siyasi krizi protesto gösterileri devam ediyor.

İKİ MECLİSTEN BİRİ GUAİDO, DİĞERİ MADURO’YU DESTEKLİYOR

Venezuela’da iki tane parlamentodan  biri olan Kurucu Meclis, Maduro destekçilerinden oluşuyor. Ulusal Meclis ise muhalefetin elinde ve ABD, Kanada vb ülkeler tarafından destekleniyor.

Kendini demokratik yollardan seçilen tek meşru kurum olarak kabul eden Ulusal Meclis, geçtiğimiz günlerde Maduro’yu gayri meşru olduğunu ilan etmişti. Maduro’yu gayri meşru ilan eden Ulusal Meclis, Guaido’yu başkan olarak ilan etmişti.

Venezuela Yüksek Mahkemesi’nin yargıçlarından Christian Zerpa önceki günlerde Maduro’nun bir dönem daha göreve seçilmesini protesto ederek ABD’ye kaçmıştı.

35 yaşındaki muhalefet lideri Juan Guaido kendisini Venezuela’nın geçici lideri olarak ilan etti. (Fotoğraf: Reuters)

MADURO’YA KARŞI LİDERLİĞİNİ İLAN EDEN GUAIDO 35 YAŞINDA

2018 yılı aralık ayında Venezuela Ulusal Meclis Başkanı seçilen ve 5 Ocak’ta göreve resmen başlayan 35 yaşındaki muhalefet lideri Juan Guaido, 2009 yılından beri aktif siyasetin içinde.

Venezuela’nın kuzeyindeki Vargas eyaletinde doğan Guaido, 2011 yılında eyalet mahkemesinde boşalan bir koltuğa oturarak ilk kez temsilcilik rolü üstlendi.

Guaido’nun Maduro iktidarına karşı ilk eylemini 2015 yılında gerçekleştirdi. Hükümetin seçim takvimi belirlemesi için açlık grevi yapan Guaido daha sonra milletvekili seçildi ve bugüne kadar da çoğu sandalyesinin muhalefetin kontrolünde olduğu Ulusal Meclis’te en büyük siyasi grubun liderliğini üstlendi.

VENEZUELA’DA NELER OLUYOR?
  • Venezuela’da muhalif gruplar ekonomik krizin fâili olarak gördükleri Maduro yönetimini protesto etmek amacıyla gösteriler tertip ediyor.
  • Ülkenin içinde bulunduğu anayasal ve siyasi kriz sebebiyle iki parlamento bulunuyor.
    Bir yanda 2017 yılında anayasayı yeniden yazmak üzere oluşturulan Kurucu Meclis, diğer yanda da aynı dönemde yetkileri elinden alınarak geçersiz kılınan Ulusal Meclis var.
  • Kurucu Meclis’te Maduro destekçileri çoğunluğu oluşturuyor. Ulusal Meclis ise muhalefetin elinde ve ABD tarafından destekleniyor.
  • Ulusal Meclis, Maduro’nun 10 Ocak’ta yemin ederek yeni görev dönemine başlamasından birkaç gün önce toplandı.
  • Ulusal Meclis, kendisini Venezuela’da “demokratik yollardan seçilen tek meşru ve ayakta kalan kurum” olduğunu belirterek, Maduro’nun da gayrimeşru olduğunu ilan etti.
  • Ulusal Meclis, başkanlığına da Venezuela siyasetinde yeni bir yüz olan 35 yaşındaki Guaido’yu seçti ve “demokrasinin yeniden tesisi için gösterilen çabalara” ordudan destek istedi.

Venezuela’da yüzde 300 zamlı asgari ücret 20 dolar

Dünya

Nijerya’da vahşet: Boko Haram 43 tarım işçisini öldürdü

Nijerya’da Boko Haram terör örgütü, düzenlediği saldırıda en az 43 tarım işçisini öldürdü. İddiaya göre örgüt, tarım işçilerini bağladıktan sonra tek tek boğazlarını kesti.

BOLD – Nijerya’da en az 43 tarım işçisinin boğazı kesilerek öldürüldü. Bölgede örgüt militanlarına karşı koruma görevi üstlenen gruplar saldırıyı Boko Haram örgütünün yaptığını ileri sürdüler.

43 ÖLÜ, 6 AĞIR YARALI, 8 KAYIP

AFP’ye bilgi veren tanıklardan biri örgüt üyelerinin tarım işçilerini bağlayarak boğazlarını kestiklerini anlattı. Boko Haram saldırılarına karşı oluşturulan silahlı grubun lideri Babakura Kolo “43 kişinin cesedini bulduk hep katledilmişti 6 kişi de ağır yaralı durumdaydı. Bunun Boko Haram’ın işi olduğuna şüphe yok. Onlar bu alanda çiftliklere sık sık saldırılar düzenliyorlar” dedi.

Diğer yandan AFP’ye konuşan bir başka kişi saldırı anında bölgede 60 tarım işçisi olduğunu bunlardan 43’ünün öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 8 işçinin de kayıp olduğunu ve bu kişilerin de örgüt üyeleri tarafından kaçırıldığının düşünüldüğünü anlattı.

Kaçırılan kişilerle ilgili arama kurtarma çalışmaları başlatılırken öldürülen işçilerin cesetleri de yakındaki Zabarmari köyüne defnedilmek üzere götürüldü. Öldürülen tarım işçilerinin bölgeye yaklaşık bin km uzaktaki Sokoto eyaletinden çalışmak için gelen kişiler oldukları belirtiliyor.

Okumaya devam et

Dünya

Sunday Times Erdoğan’ın reform söylemlerinin ardındaki Biden gerçeğini yazdı

Köklü gazete, Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform söylemlerinin amacının yabancı yatırımcıya güven vermekten çok Biden ile uzlaşmanın işareti olduğunu yazdı.

BOLD – ABD’deki 3 Kasım seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının ardından dünyada yeni bir düzen kurulacağını iddia eden İngiltere’nin en çok satan köklü gazetelerinden Sunday Times, Erdoğan’ın son günlerdeki reform çıkışını da masaya yatırdı.

Haberi hazırlayan muhabirler Louise Callaghan ve Sarah Baxter, Trump’ın görevi bırakmasıyla birlikte ABD’nin bazı ülkelerle ilişkilerinin seyrini değiştireceğini öne sürdü.

Bu ülkeler arasında Macaristan, Kuzey Kore, Belarus, Rusya, Suudi Arabistan’la birlikte Türkiye de bulunuyor.

Haberin Türkiye ile ilgili bölümünde, son günlerde dillerden düşmeyen ekonomi ve yargı reformu ele alındı.

MAÇOLUK YAPARAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump’ın karmaşık ilişkisine dikkat çekilen haberin Türkiye ile ilgili bölümü şöyle: “İlişkinin temeli ABD’nin Kürtleri desteklemekten İran’a yaptırım konusundan birçok konuda maçoluk yaparak karşı karşıya gelmekti. Türkiye’de, Biden’ın zaferini ilan ettikten sonra sessizlik oldu. Fakat dört gün sonra Erdoğan, Demokrat adayı zaferi için tebrik etti. Daha sonra da Türkiye’nin ekonomi ve yargıda yeni bir reform dönemine gireceğini söyledi” hatırlatmasını yaptı. Bu hamleler genellikle yabancı yatırımcıya güven vermek olarak görülse de bu hamleler aynı zamanda Biden’a karşı uzlaşmanın işaretiydi.”

Kuddusi Okkır gerçeği: Tahliye etmeyenler görevde, tahliye eden hakim tutuklandı

Okumaya devam et

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Popular