Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kanatlı hayvan üreticileri krizde, şubatta kümesler boşalacak

Ekonomik kriz giderek yaygınlaşıyor. Son olarak zor dönemden geçen kanatlı hayvan sektörü, son çare olarak üretimi durdurma kararı aldı. 

Türkiye’de gittikçe derinleşen ekonomik kriz, azalan tüketim ve tarihin en yüksek seviyesine çıkan borçluluk oranları şirketlerin ayakta kalmasını zorlaştırıyor. Kanatlı hayvan sektörü son çare olarak üretimi durdurma kararı aldı. 

BOLD- Türkiye’de kanatlı hayvan üreticileri sektörde yaşanan daralmayla birlikte artan maliyetlerin altından kalkmakta zorlanıyor. Üretimin durma noktasına geldiği sektörde yüzde 52’yi aşan girdi maliyetleriyle mücadele eden üreticiler, kümeslere 1 Şubat’tan itibaren civciv koymayacaklarını duyurdu.

ZAMLAR TAMAMEN ÇARESİZ BIRAKTI

Bursa Yenişehir ve İznik Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Basri Lapacı, birlik olarak 2 milyon kanatlı hayvan kapasiteli kümeslere sahip olduklarını söyledi.

Türkiye genelinde faaliyette bulundukları sektörde 20 milyon civciv olduğunu belirten Başkan Lapacı, “Elektrik, kömür ve akaryakıta gelen yüksek zamlar ile işçi maliyetine gelen yüzde 16 zamdan sonra tamamen çaresiz kaldık.” dedi.

1 ŞUBAT’TA ÜRETİM DURACAK

“Masraflarımızı karşılayamaz hale geldik.” diyen Başkan Lapacı; İzmir, Manisa, Balıkesir, Muğla, Bursa, Çanakkale, Uşak, Aydın ve Denizli illeri başta olmak üzere pek çok bölgede 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftliklere civciv koymama kararı aldıklarını kaydetti.

Lapacı, “Bu işlerin düzelmesi için entegre tesisleri ile karşılıklı görüşmeler yaparak makul bir ortak paydada buluşmak gerekmektedir. Bizim istediğimiz yeni çıkartılmış olan, Tarım Bakanlığı’nın da onayladığı etlik piliç yetiştiriciliği tebliğinin uygulanıp hayata geçirilmesidir.” ifadesini kullandı.

ÜRETİCİNİN YÜZDE 90’I BORÇ BATAĞINDA

Sektörün zor zamanlar geçirdiğini belirten Lapacı, “Sektörde bulunan 100 üreticiden 90’ı borç batağında, banka borçları ödenemez hale geldi. 2016 yılında entegre tesisleri fiyatları geri çekmişti. Biz hâlâ 2014 yılı fiyatları ile iş yapıyoruz.” diyerek artan maliyetlere dikkat çekti.

Zamlar ve kredi çiftçiyi ezdi, konuşmaktan korkuyorlar

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0