Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

En pahalı 8 karavan

Dünyanın en pahalı karavanı Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior, 3,1 miyon dolar değerinde. Neredeyse tamamı karbon fiber malzemeden üretilmiş.

Seyahat ederken ev konforundan da vazgeçmek istemeyenlerin imdadına yetişen karavanlar, aslında 1900’lerde sirklerde çalışan kişilerin barınma ihtiyacını gidermek için tasarlanmıştı.

Önceleri bir araç tarafından çekilerek ilerleyen karavanlar, daha sonra araçlarla entegre hale getirildi. Herhangi bir araca ihtiyaç duymayan bu karavanlara “moto-karavan” ismi verilmişti.

UZUN SEYAHATLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

Moto-karavanlar, geçen zaman içinde uzun seyahatlerin olmazsa olmazı haline geldi.

Otomotiv endüstrisindeki gelişmeye paralel olarak büyüyen karavan pazarı, karavan üreticilerinin sayısının artmasıyla birlikte rekabetin arttığı bir pazar haline dönüştü.

Moto-karavanlarda yaşanan bu rekabet, firmaların tasarımlarında farklı özellikler sunmaları gerekliliğini de beraberinde getirdi. Karavan üreticilerinin hem tasarım hem de performans anlamında sunduğu farklılıklar, moto-karavanların zaman içinde daha lüks bir hal almasını sağladı.

Bugün dünyanın en zenginlerinin tercih ettiği ultra lüks karavanlar ortaya çıktı. Webtekno, günümüzün en lüks özellikleri ve yüksek fiyatlarına sahip 8 karavanı derledi.

1. Newmar King Aire (936 bin dolar)

Listenin en ucuz karavanı tam 936 bin dolar. Lüksün sınırlarını zorlayan 2019 model bu karavanda teknoloji ve tasarım dengeli şekilde harmanlanmış.

Newmar tarafından sunulan 4 farklı temada üretilebilen King Aire, eğlence sisteminin yanında konforuyla dikkati çeken yatak ve koltuklara sahip. King Aire geniş iç mekânıyla da öne çıkıyor.

Aracın iç mekân tasarımının yanında yol performansı da oldukça iyi. 605 beygir gücündeki bir Cummins motora sahip olan King Aire, aynı zamanda sürüş güvenlik sistemleriyle donatılmış durumda.

Şerit uyarı sistemi ve kaza engelleme sistemi adı verilen teknolojilerin kullanıldığı karavanda, sürücü koltuğundan karavanın her noktasını kontrol etmenizi sağlayan bir tablet de bulunuyor.

2. Foretravel IH-45 (1,3 milyon dolar)

Eski bir demiryolu yöneticisi olan Lyle Reed, emekliliğinden sonra kurduğu Foretravel şirketinde ürettiği karavanlarıyla adından söz ettiriyor.

Trenlere olan hayranlığından dolayı karavan modellerini “Iron Horse” yani “Demir At” tabirinin kısaltması IH ile adlandıran Reed’in Foretravel IH-45 isimli karavanı, yolda yaşanan titreşimleri ve yol gürültüsünü azaltmak için tasarlanmış.

SALON, MUTFAK VE BANYO…

Yüzlerce lüks özelliğe sahip IH-45, geniş bir iç mekana sahip. Ön tarafta bir ana salonu, bir mutfağı ve banyosu bulunan bu lüks karavanın tavan tasarımı da çok şık.

Tasarımı kadar performansıyla da dikkati çeken karavanın 600 beygir gücünde bir Cummins motoru bulunuyor. Sürücü koltuğunda eğlence sistemini yönetmek için konumlandırılmış olan ekran, GPS verilerini de içinde bulunduruyor.

3. Volkner Mobil Performance II (1,5 milyon dolar)

Alman üretici Volkner Mobil tarafından üretilen Performance II modelinin en dikkat çeken özelliği; karavanın alt bölmesinde gizlenmiş bir garaja sahip olması.

VOLVO VE MERCEDES TEKNOLOJİSİNDEN İZLER VAR

Spor araçlar taşımak için böyle bir tasarım yapan şirketin, yolculuk sırasında yolcular ve sürücünün rahatsız olmamaları amacıyla sessiz çalışan bir motor kullandığı görülüyor.

Ayrıca bu karavanın üretiminde Volvo ve Mercedes’ten de destek alındığı belirtiliyor.

Ferah bir iç mekâna sahip karavandaki modern dokunuşlar, karavanın oldukça güzel görünmesini sağlıyor. Mutfak, salon, yatak odası ve tam donanımlı eğlence seti; Performance II karavanını adeta taşınabilir bir ev haline getiriyor.

4. Newell Coach 1488 (1,7 milyon dolar)

14 metreye yakın boyuyla dikkatleri üzerine çeken Newell Coach 1488, iç mekânıyla adeta bir kral dairesini andırıyor.

Mermer zemin döşemeleri, çift banyosu, geniş yatak odası ve tam donanımlı mutfağı ile uzun seyahatler için eksiksiz bir deneyim sunmaya hazır Newell Coach 1488, aynı zamanda bir çamaşır makinesi, bir kurutma makinesi ve iki adet de televizyonu içinde barındırıyor.

Karavanın dış tasarımında, üretici firma tarafından özel karıştırma yöntemleri ile oluşturulmuş araç boyası dikkati çekiyor.

Sürücünün konforunun da düşünüldüğü karavanda ön koltuklar ısıtılabilme ve masaj yapabilme özelliklerine sahip. Sürüş güvenliğini artırmak için Newell Coach 1488’de sürüş kamerasının yanı sıra şerit güvenliğini sağlayacak bir sistem de kullanılıyor.

5. Outlaw 2017 Prevost H3-45 (1,7 milyon dolar)

Dünyanın en özel karavanlarından biri olan Prevost H3-45, salon kısmındaki yüksek kaliteli mobilyalarıyla, büyük ekranlı televizyonuyla ve rahatlığıyla ön plana çıkan koltuklarıyla ultra lüksü temsil ediyor.

Buzdolabı, derin dondurucu, fırın, bulaşık makinesi, şarap soğutucusu ve çöp atma ünitesi gibi teknolojiyle donatılmış bir mutfağa sahip olan Prevost H3-45’in eğlence sistemi de oldukça iyi.

Kullanıcıların güneş ışığından rahatsız olmamaları için tamamen polarize filtreler ile kaplanmış olan karavanın dış görünüşü de oldukça ilgi çekici.

Bağımsız süspansiyon sistemiyle rahat bir yolculuk vadeden Prevost H3-45’de neredeyse tamamen sessiz çalışan bir Volvo D13 motor bulunuyor. Karavanda sürüş güvenliğini sağlayabilmek için birçok elektronik güvenlik sistemi de kullanıcılara sunuluyor.

6. Featherlite Vantare Platinum Plus (2,5 milyon dolar)

Featherlite Vantare Platinum Plus bir ev olsaydı; kesinlikle lüks bir saray olurdu.

İtalyan derisi, İnka mermerleri ve Swarovski kristalleri kullanılarak tasarlanmış bir iç mekana sahip olan karavanın alt kısmında, tıpkı Volkner Mobil Performance II’de olduğu gibi spor araçların taşınabilmesi için gizli bir garaj bulunuyor.

VANTERE SERİSİNİN EN LÜKSÜ

İçerisinde tam donanımlı bir mutfak, bir çalışma ofisi, bir yatak odası ve bir salon içeren Platinum Plus, Featherlite’ın Vantare serisinin en lüks modeli.

Platinum Plus’ın sürücü kısmında gerçek zamanlı trafik ve hava durumu uyarıları veren bir Avic N-2 GPS sistemi bulunuyor.

7. The Heat (2,5 milyon dolar)

Florida merkezli Anderson Mobile Estates şirketi tarafından tasarlanan The Heat, 1.200 metrekarelik dev bir kullanım alanı sunuyor.

Will Smith’in ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanan karavan, ‘Men in Black 3’, ‘Ali’ ve ‘The Pursuit of Happiness’ film çekimlerinde Will Smith tarafından kullanıldı.

BANYONUN DEĞERİ 25 BİN DOLAR

Televizyona entegre edilmiş bir makyaj aynası, çalışma ofisleri, tam donanımlı bir mutfak, 25 bin dolar değerinde bir banyo bulunan The Heat’i kiralamak da mümkün.

30 ton ağırlığında, 22 tekerlekli The Heat, neredeyse 30 kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Hidrolik bir sistem aracılığıyla yana ve yukarı doğru genişleyebilen bir tasarıma sahip olan The Heat, dünya üzerindeki en ilginç karavan olabilir.

8. Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior (3,1 milyon dolar)

Dünyanın en pahalı karavanı Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior, 3,1 miyon dolar değerinde.

Tasarımında motor sporlarından havacılıktan ve yatçılıktan ilham alınan eleMMent Palazzo Superior’un neredeyse tamamı karbon fiber malzemeden üretilmiş.

PANORAMİK SEYAHAT

Sky Lounge adı verilen araç sahibine özel olarak tasarlanan kısım, yolculuk boyunca panoramik bir görüntü sunuyor. Karavandaki büyük yatak odasında, İngiliz kraliyet ailesinin yataklarını üreten ve dünyanın en konforlu yatak üreticisi olarak lanse edilen şirketin ürünleri kullanılıyor.

13,70 metre uzunluğunda olan eleMMent Palazzo Superior geniş yaşam alanı, tam donanımlı büyük bir mutfak, banyo, iki yatak odası ve SPA alanını içinde barındırıyor.

6 silindirli 600 beygir gücünde bir Volvo motor içeren süper karavan, diğer karavanlara göre de %20 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Arabalar 10 yılda ne kadar değişti?

Okumaya devam et
Reklamlar

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0