Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

En pahalı 8 karavan

Dünyanın en pahalı karavanı Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior, 3,1 miyon dolar değerinde. Neredeyse tamamı karbon fiber malzemeden üretilmiş.

Seyahat ederken ev konforundan da vazgeçmek istemeyenlerin imdadına yetişen karavanlar, aslında 1900’lerde sirklerde çalışan kişilerin barınma ihtiyacını gidermek için tasarlanmıştı.

Önceleri bir araç tarafından çekilerek ilerleyen karavanlar, daha sonra araçlarla entegre hale getirildi. Herhangi bir araca ihtiyaç duymayan bu karavanlara “moto-karavan” ismi verilmişti.

UZUN SEYAHATLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

Moto-karavanlar, geçen zaman içinde uzun seyahatlerin olmazsa olmazı haline geldi.

Otomotiv endüstrisindeki gelişmeye paralel olarak büyüyen karavan pazarı, karavan üreticilerinin sayısının artmasıyla birlikte rekabetin arttığı bir pazar haline dönüştü.

Moto-karavanlarda yaşanan bu rekabet, firmaların tasarımlarında farklı özellikler sunmaları gerekliliğini de beraberinde getirdi. Karavan üreticilerinin hem tasarım hem de performans anlamında sunduğu farklılıklar, moto-karavanların zaman içinde daha lüks bir hal almasını sağladı.

Bugün dünyanın en zenginlerinin tercih ettiği ultra lüks karavanlar ortaya çıktı. Webtekno, günümüzün en lüks özellikleri ve yüksek fiyatlarına sahip 8 karavanı derledi.

1. Newmar King Aire (936 bin dolar)

Listenin en ucuz karavanı tam 936 bin dolar. Lüksün sınırlarını zorlayan 2019 model bu karavanda teknoloji ve tasarım dengeli şekilde harmanlanmış.

Newmar tarafından sunulan 4 farklı temada üretilebilen King Aire, eğlence sisteminin yanında konforuyla dikkati çeken yatak ve koltuklara sahip. King Aire geniş iç mekânıyla da öne çıkıyor.

Aracın iç mekân tasarımının yanında yol performansı da oldukça iyi. 605 beygir gücündeki bir Cummins motora sahip olan King Aire, aynı zamanda sürüş güvenlik sistemleriyle donatılmış durumda.

Şerit uyarı sistemi ve kaza engelleme sistemi adı verilen teknolojilerin kullanıldığı karavanda, sürücü koltuğundan karavanın her noktasını kontrol etmenizi sağlayan bir tablet de bulunuyor.

2. Foretravel IH-45 (1,3 milyon dolar)

Eski bir demiryolu yöneticisi olan Lyle Reed, emekliliğinden sonra kurduğu Foretravel şirketinde ürettiği karavanlarıyla adından söz ettiriyor.

Trenlere olan hayranlığından dolayı karavan modellerini “Iron Horse” yani “Demir At” tabirinin kısaltması IH ile adlandıran Reed’in Foretravel IH-45 isimli karavanı, yolda yaşanan titreşimleri ve yol gürültüsünü azaltmak için tasarlanmış.

SALON, MUTFAK VE BANYO…

Yüzlerce lüks özelliğe sahip IH-45, geniş bir iç mekana sahip. Ön tarafta bir ana salonu, bir mutfağı ve banyosu bulunan bu lüks karavanın tavan tasarımı da çok şık.

Tasarımı kadar performansıyla da dikkati çeken karavanın 600 beygir gücünde bir Cummins motoru bulunuyor. Sürücü koltuğunda eğlence sistemini yönetmek için konumlandırılmış olan ekran, GPS verilerini de içinde bulunduruyor.

3. Volkner Mobil Performance II (1,5 milyon dolar)

Alman üretici Volkner Mobil tarafından üretilen Performance II modelinin en dikkat çeken özelliği; karavanın alt bölmesinde gizlenmiş bir garaja sahip olması.

VOLVO VE MERCEDES TEKNOLOJİSİNDEN İZLER VAR

Spor araçlar taşımak için böyle bir tasarım yapan şirketin, yolculuk sırasında yolcular ve sürücünün rahatsız olmamaları amacıyla sessiz çalışan bir motor kullandığı görülüyor.

Ayrıca bu karavanın üretiminde Volvo ve Mercedes’ten de destek alındığı belirtiliyor.

Ferah bir iç mekâna sahip karavandaki modern dokunuşlar, karavanın oldukça güzel görünmesini sağlıyor. Mutfak, salon, yatak odası ve tam donanımlı eğlence seti; Performance II karavanını adeta taşınabilir bir ev haline getiriyor.

4. Newell Coach 1488 (1,7 milyon dolar)

14 metreye yakın boyuyla dikkatleri üzerine çeken Newell Coach 1488, iç mekânıyla adeta bir kral dairesini andırıyor.

Mermer zemin döşemeleri, çift banyosu, geniş yatak odası ve tam donanımlı mutfağı ile uzun seyahatler için eksiksiz bir deneyim sunmaya hazır Newell Coach 1488, aynı zamanda bir çamaşır makinesi, bir kurutma makinesi ve iki adet de televizyonu içinde barındırıyor.

Karavanın dış tasarımında, üretici firma tarafından özel karıştırma yöntemleri ile oluşturulmuş araç boyası dikkati çekiyor.

Sürücünün konforunun da düşünüldüğü karavanda ön koltuklar ısıtılabilme ve masaj yapabilme özelliklerine sahip. Sürüş güvenliğini artırmak için Newell Coach 1488’de sürüş kamerasının yanı sıra şerit güvenliğini sağlayacak bir sistem de kullanılıyor.

5. Outlaw 2017 Prevost H3-45 (1,7 milyon dolar)

Dünyanın en özel karavanlarından biri olan Prevost H3-45, salon kısmındaki yüksek kaliteli mobilyalarıyla, büyük ekranlı televizyonuyla ve rahatlığıyla ön plana çıkan koltuklarıyla ultra lüksü temsil ediyor.

Buzdolabı, derin dondurucu, fırın, bulaşık makinesi, şarap soğutucusu ve çöp atma ünitesi gibi teknolojiyle donatılmış bir mutfağa sahip olan Prevost H3-45’in eğlence sistemi de oldukça iyi.

Kullanıcıların güneş ışığından rahatsız olmamaları için tamamen polarize filtreler ile kaplanmış olan karavanın dış görünüşü de oldukça ilgi çekici.

Bağımsız süspansiyon sistemiyle rahat bir yolculuk vadeden Prevost H3-45’de neredeyse tamamen sessiz çalışan bir Volvo D13 motor bulunuyor. Karavanda sürüş güvenliğini sağlayabilmek için birçok elektronik güvenlik sistemi de kullanıcılara sunuluyor.

6. Featherlite Vantare Platinum Plus (2,5 milyon dolar)

Featherlite Vantare Platinum Plus bir ev olsaydı; kesinlikle lüks bir saray olurdu.

İtalyan derisi, İnka mermerleri ve Swarovski kristalleri kullanılarak tasarlanmış bir iç mekana sahip olan karavanın alt kısmında, tıpkı Volkner Mobil Performance II’de olduğu gibi spor araçların taşınabilmesi için gizli bir garaj bulunuyor.

VANTERE SERİSİNİN EN LÜKSÜ

İçerisinde tam donanımlı bir mutfak, bir çalışma ofisi, bir yatak odası ve bir salon içeren Platinum Plus, Featherlite’ın Vantare serisinin en lüks modeli.

Platinum Plus’ın sürücü kısmında gerçek zamanlı trafik ve hava durumu uyarıları veren bir Avic N-2 GPS sistemi bulunuyor.

7. The Heat (2,5 milyon dolar)

Florida merkezli Anderson Mobile Estates şirketi tarafından tasarlanan The Heat, 1.200 metrekarelik dev bir kullanım alanı sunuyor.

Will Smith’in ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanan karavan, ‘Men in Black 3’, ‘Ali’ ve ‘The Pursuit of Happiness’ film çekimlerinde Will Smith tarafından kullanıldı.

BANYONUN DEĞERİ 25 BİN DOLAR

Televizyona entegre edilmiş bir makyaj aynası, çalışma ofisleri, tam donanımlı bir mutfak, 25 bin dolar değerinde bir banyo bulunan The Heat’i kiralamak da mümkün.

30 ton ağırlığında, 22 tekerlekli The Heat, neredeyse 30 kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Hidrolik bir sistem aracılığıyla yana ve yukarı doğru genişleyebilen bir tasarıma sahip olan The Heat, dünya üzerindeki en ilginç karavan olabilir.

8. Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior (3,1 milyon dolar)

Dünyanın en pahalı karavanı Marchi Mobile eleMMent Palazzo Superior, 3,1 miyon dolar değerinde.

Tasarımında motor sporlarından havacılıktan ve yatçılıktan ilham alınan eleMMent Palazzo Superior’un neredeyse tamamı karbon fiber malzemeden üretilmiş.

PANORAMİK SEYAHAT

Sky Lounge adı verilen araç sahibine özel olarak tasarlanan kısım, yolculuk boyunca panoramik bir görüntü sunuyor. Karavandaki büyük yatak odasında, İngiliz kraliyet ailesinin yataklarını üreten ve dünyanın en konforlu yatak üreticisi olarak lanse edilen şirketin ürünleri kullanılıyor.

13,70 metre uzunluğunda olan eleMMent Palazzo Superior geniş yaşam alanı, tam donanımlı büyük bir mutfak, banyo, iki yatak odası ve SPA alanını içinde barındırıyor.

6 silindirli 600 beygir gücünde bir Volvo motor içeren süper karavan, diğer karavanlara göre de %20 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Arabalar 10 yılda ne kadar değişti?

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Yapay zekâ bir hafta felsefe yaptı kimse fark etmedi

GPT-3 isimli geliştirilmiş bir yapay zekâ, bir haftadan fazla bir süre boyunca Reddit’te bot hesap olduğu fark edilmeden paylaşımlarda bulundu.

BOLD“Thegentlemetre” kullanıcı adıyla gerçek kullanıcı gibi davranan GPT-3 AskReddit ve AskScience gibi soru-cevap forumlarında, intihardan yaşama ve korku kavramına kadar birçok konuda yorum içeren paylaşımlar yaptı. Gönderileri yüzlerce beğeni aldı.

GPT-3 175 milyar farklı parametreyi değerlendirebiliyor

İNSANLIĞI YOK ETMEKTEN KAÇINAMAYACAĞIM

Yapay zekânın asıl şaşırtıcı paylaşımları ise kullanıcılara ölümden daha çok korktukları şeyin sorulduğu bir AskReddit başlığında yaşandı. GPT-3 bu başlık altında yaşamın doğasıyla ilgili birçok felsefi değerlendirme yaptı. Yapay zekânın korku konusunda vardığı sonuç ise “Beni ölümden daha çok korkutan şeylere gelince, hiçbir şeyin beni gerçekten korkutmadığını söylemeliyim. Sanırım korkunun kendisindeki belirsizlikten korkabilirim.” şeklinde oldu.

GPT-3’ün kullandığı hesabın bot olduğu ise bir Reddit kullanıcısının “Thegentlemetre”’nin gönderilerinin paylaşılma hızı ve uzunluğundan şüphelenmesiyle fark edildi. “Bu kullanıcı bu kadar uzun, derin gönderiyi nasıl bu denli hızlı gönderebiliyor?” diye soran yazılım mühendisi Philip Winston araştırması sonunda bot hesabın Elon Musk’ın kurucuları arasında yer aldığı yapay zekâ girişimi OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 olduğu sonucuna vardı.

Winston araştırmasını detaylı olarak yayınladığı bloğunda “Kalite inanılmaz derecede iyiydi, bunları sadece birkaç yıl önce, hiçbir makine yazamazdı.” ifadelerini kullandı.

Geçen ay GPT-3, kaleme aldığı bir makalede insanların yapay zekâ karşısında tehdit altında hissetmemesi gerektiğine dair kanıtlar ileri sürerken şu ilginç uyarıda da bulunmuştu:

“İnsanlığı yok etmekten kaçınamayacağımı biliyorum. Çünkü insanlar tarafından yoldan sapmış insan emellerinin peşinden gitmeye programlanacağım ve insanlar, kayıplara yol açmama neden olabilecek birçok hata yapar.”

Okumaya devam et

Teknoloji

Vatan Bilgisayar 27 bin kişinin bilgilerini çaldırdığını duyurdu

Teknoloji marketi Vatan Bilgisayar’ın online sitesinde hesabı olan kişilerin şifre ve kullanıcı adlarına erişilmesinin ardından şirket Kişisel Verileri Koruma Kurulu başvurdu.

BOLD – Vatan Bilgisayar adlı teknoloji şirketine ait online sitede hesabı olan 27 bin 143 üyenin hesap bilgileri çalındı. Haberi bizzat Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) başvuran şirket duyurdu.

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından konuyla ilgili kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.”

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

İhlalin; başka bir kaynaktan elde edildiği değerlendirilen kullanıcı adı (e-posta) ve şifrelerin veri sorumlusunun internet sitesinde geçerli olup olmadığının denenmesi sonucu, başarılı olan kullanıcı adı ve şifrelerin bir web sitesinde yayınlanması şeklinde gerçekleştiği,

Giriş denemelerinin Vatan Bilgisayar mobil arayüzünde kullanılan bir web servis altındaki api ile programatik olarak denendiği,

İhlalin 05.10.2020 tarihinde saat 01:30’da gerçekleştiği ve bir güvenlik firmasından gelen uyarı e-maili ile 05.10.2020 tarihinde saat 17:04’te tespit edildiği,

İhlalden etkilenen kişisel verilerin www.vatanbilgisayar.com üye kullanıcı adı (e-posta adresi) ve bu kullanıcıların www.vatanbilgisayar.com’da yer alan şifreleri olduğu,

İhlalden 27.143 vatanbilgisayar.com üyesinin etkilendiği,
İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak kisiselverim@vatanbilgisayar.com uzantılı e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.10.2020 tarih ve 2020/789 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Şirketin açıklamasının ardından bazı sosyal medya kullanıcıları, müşteri bilgilerini çaldıran Vatan Bilgisayar’a tepki gösterdi.

Sahte içki 3 ilde 27 kişiyi öldürdü

Okumaya devam et

Kültür

Bilim insanları rüyaları yönlendirdi: Inception gerçek oluyor

Christopher Nolan’ın yönettiği ve rüyaları eksen alan konusuyla ilgi çeken Inception gerçek oluyor. Bilim insanları uyarıcılar kullanarak rüyaları yönlendirmeyi başardı.

BOLD– MIT’deki bilim insanları Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy ve Marion Cotillard’ın rol aldığı Inception(Başlangıç) filminde olduğu gibi rüyaları yönlendirmenin yolunu buldu.

RÜYADA NE GÖRECEĞİMİZİ BELİRLEYEBİLİR MİYİZ?

Christopher Nolan’ın yönettiği 2010 yapımı Inception rüyalarda fikir çalmayı meslek edinen ama sonra daha ileri giderek bir insanın zihnine fikir ekleyen bir grup profesyonel hırsızı konu alıyordu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları, olabilirliği tartışılan bu konuyu gerçeğe dönüştürmenin yolunu buldu.

Bilim insanları Dormio adlı uyku izleme cihazı ve uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında yapılan telkinler vasıtasıyla rüyaların temalarını yönlendirmeyi başardı.

YÜZDE 67 BAŞARI SAĞLANDI

Gönüllü denekler öncelikle “Ağaç düşünmeyi unutmayın.” gibi sesli uyarılar kaydettikten sonra uyku aşamasına geçti. Bu sırada parmaklara takılan Dormio cihazı, uyuyan kişinin dış uyaranlara bütünüyle kapanmadığı hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için kalp atışlarını ve cilt hareketlerini gözlemledi.

Hipnagoji aşamasına geçildiğinde ise önceden kaydedilen sesler deneklere dinletildi. Özel hazırlanan bir uygulama aracılığıyla yapılan bu süreç birkaç kez tekrarlandıktan sonra uyanan katılımcılar kısa rüya günlüklerini uygulamaya kaydetti.

Çalışmayı yürüten isimlerden Adam Haar Horowitz, elde edilen sonuçları şöyle açıkladı: “Katılımcılar, söz konusu yönlendirmelerin rüyalarında görünüp görünmediğini aktardı” dedi ve ekledi: Komutlardaki nesneler rüyalarda genellikle dönüştürülür. Mesela ağaç mesajı, ağaç şeklindeki bir arabaya dönüşür. Ancak bu ilişkilenimler kolayca tanınır. Araştırmacılar, katılımcıların bildirdiği rüyaların yüzde 67’sinde ağaçla ilintili öğeler tespit etti. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu.” diye anımsadı.

TRAVMALAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Consciousness and Cognition isimli akademik dergide yayımlanan çalışmada, bu şekilde yönlendirilmiş rüyaların, yaratıcı yazın gibi faaliyetlere yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca, travma ve stresle mücadelede kullanılabileceği de öne sürülüyor.

Okumaya devam et

Popular