Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yalnızlığı perçinleniyor: Arap ülkeleri de dahil oldu

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü dış politikanın faturasını ödemeye devam ediyor. Bölgede Türkiye karşıtı Doğu Akdeniz Gaz Forumunun ardından şimdi Dostluk Forumu adlı bir yapı kuruldu. Bu yapıyı da ortaya çıkaran esas motivasyon Türkiye karşıtlığı…

BOLD – Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE,) Mısır, Güney Kıbrıs, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın oluşturduğu Dostluk Forumu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Fransa, Irak ve Ürdün de davet edildi. Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim içindeki altı ülkenin oluşturduğu Dostluk Forumunun ilk toplantısı Atina’da yapıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın toplantıya görüntülü olarak katıldığı bildirildi. Toplantının Doğu Akdeniz’den Basra Körfezine uzanan bölgede güvenlik, sağlık, enerji ve çevre konularında iş birliğinin artırılmasını hedeflediği kaydedildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye ile bölgede yaşanan gerginliğe atıfta bulunarak “Burada hepimiz uluslararası hukuka ve deniz hukukuna inanıyoruz. Sorunlar ve anlaşmazlıklar sadece bu yolla çözülebilir” diye konuştu. Devlet televizyonu ERT’ye konuşan Yunan diplomatik kaynaklar, Forum’un ilk dışişleri bakanları toplantısıyla ilgili olarak, bu organizasyonun, Yunanistan’ın Ortadoğu ve Körfez ile Balkanlar ve Avrupa’nın geri kalanı arasında köprü olarak oynadığı hayati önemi ortaya koyduğunu belirtti. Bu ülkeleri bir araya getiren ana etken ise Türkiye karşıtlığı.

Foruma katılan ülkelerin Doğu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle sınırlı kalmaması dikkat çekti. Ortadoğu’da Türkiye’nin son dönemde ilişkilerinin oldukça kötüleştiği Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn de bu birlikteliğe katıldı. Ve tabii ki son dönemde Türkiye’nin birçok alanda güç mücadelesine giriştiği Fransa da yapı içerisinde yer aldı.

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU

Bölgede Türkiye karşıtı diğer bir birliktelik ise Doğu Akdeniz Gaz Forumu.

Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır, İsrail, İtalya ve Ürdün’ün 2019 yılı Ocak ayında ilan ettiği Doğu Akdeniz Doğalgaz Forumu Eylül ayında atılan imzalarla resmi statü kazanmıştı.

Forum, üye ülkeler arasında enerji alanında işbirliği ve Doğu Akdeniz doğal gazının Avrupa pazarlarına ulaştırılması için deniz altından boru hattı inşasını hedefliyor.

İkinci toplantısını 16 Ocak 2020’de yapan Doğu Akdeniz Gaz Forumu, üye devletlerin halklarının çıkarı için enerji güvenliği temelinde kurumsallaşma yönünde anlaşmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TÜRKİYE KARŞITI BİRLİKTELİĞE TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Dostluk Forumu’na tepki gösterdi.

Hami Aksoy, Yunan-Rum ikilisinin, Avrupa Birliği’ne aday ülke Türkiye ile oluşturmaya çalıştığı olumlu gündemi engellemeye çalışmak ve başkalarından medet umarak siyaset yapmakla suçladı. Aksoy, bu tür çabaların bölgedeki barış ve istikrarı tehdit ettiğini bildirdi.

Aksoy, “Hiçbir ülkeyi hedef almadığı öne sürülen bu forumun sonunda yapılan basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı tarafından Türkiye’ye yöneltilen mesnetsiz itham ve iftiralar, aslında bu girişimin söylendiği gibi ‘dostluk’ üzerine değil Türkiye’ye yönelik husumet üzerine inşa edilmeye çalışılan bir ittifak teşebbüsü olduğunu göstermektedir” dedi.

Erdoğan’ın müjdelediği doğalgaz için ortak bulunamıyor

Dünya

Yunan mevkidaşından Çavuşoğlu’na canlı yayında yaptırım tehdidi

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın ortak basın toplantısında Türkiye’yi yaptırımla tehdit etmesi, AB ile yakalanan olumlu havaya rağmen Doğu Akdeniz konusunda buzların erimediğini gösterdi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ikili görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Akdeniz ülkeleri Libya ve Mısır’daki temasları sonrası Türkiye’ye gelen Dendias ile Çavuşoğlu’nun yaptıkları basın toplantısında gergin anlar yaşandı.

DENDİAS YAPTIRIM OLUR DEDİ

Dendias’ın, “Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir” sözlerine Çavuşoğlu tepki gösterdi.

Yunan Bakanın ithamlarının ağır olduğunu belirten Çavuşoğlu: “Basın önünde benim ve milletime ağır ithamlarda bulunursanız ben de bunun cevabını vermek zorundayım. Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği söylemini kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye’ye yönelik ithamlar kabul edilemez. Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir. Batı Trakya azınlığı, Türk’üm diyorsa Türk’tür. Bunu böyle kabul etmek zorundasınız. Geçmişte de Türkiye’de böyle bazı sorunlar oldu. Kürtlere sen Kürt değilsin Türk’sün oldu ama geçmişte kaldı” dedi.

DENDİAS’TAN ÇAVUŞOĞLU’NA YANIT

Dendias Çavuşoğlu’na cevap olarak ise “Tahmin ettiğim kadarıyla sizin çalışma arkadaşlarınız kraldan daha fazla kralcı. Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam, Türkiye hem Ege hem de Doğu Akdeniz’de ihlallerde bulunuyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu Yunan mevkidaşına, “Türkiye Doğu Akdeniz’de BM’ye kaydettiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürmüştür” diyerek cevap verdi.

BUZLAR ERİMEDİ

Bu toplantı Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikası yüzünden iki ülke arasındaki buzların henüz erimediğini gösterdi.

Yunan Bakan aslında Doğu Akdeniz, mülteci krizi, Kıbrıs ve Ege’deki sorunlar başta olmak üzere iki ülke arasındaki tüm başlıkları masaya yatırmak için geldi. Ancak Yunan Bakanın egemenlik vurgusu iki ülke arasında kronik sorunları gün yüzüne çıkardı. Dendias’ın Doğu Akdeniz sorununu sert bir dille gündeme getirmesi Çavuşoğlu’nun Batı Türkleri kartını oynamaya zorladı.

Son AB Liderler Zirvesi’nden Türkiye’ye yaptırım kararının çıkmaması, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi teklifi ve mülteci krizi konusunda AB’nin Türkiye’nin isteklerine olumlu yanıt vermesi, AB ile Türkiye’nin arasını düzeltti. Gergin toplantının bu olumlu havayı dağıtım dağıtmayacağı AB Liderlerinin tepkileri sonrası netlik kazanacak.

Erdoğan selamı da kesti: CHP’ye kapatma davası mı geliyor?

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek

ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık ‘seçimlerine müdahale etmesi’ gerekçesiyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

BOLD – ABD yönetimi, Kasım 2020 ‘seçimlerine müdahale ettiği’ ve ‘Amerikan kamu kurumlarına yönelik kötü niyetli siber saldırılarda’ bulunduğu sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Beyaz Saray’ın resmi sitesinden açıklanan yaptırımlar kapsamında Washington’da görev yapan 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiği duyurulurken, Rusya bağlantılı 24 kurum ve kuruluş da ABD’nin yaptırım listesine eklendi.

Geçen ay Biden’in Putin’in bir “katil” olduğunu düşündüğünü söylemesinin ardından ABD-Rusya ilişkileri daha da gerilmişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, “Amerika’nın eylemlerinin düşmanlığı ve öngörülemezliği, bizi genel olarak en kötü senaryolara karşı hazırlıklı olmaya zorluyor” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Mısır’la görüşmeler hızlandı, bakan yardımcıları Mısır yolcusu 

Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımları kapsamında başlatılan görüşmeler hızlandı. Türkiye’den dışişleri bakan yardımcıları görüşmelerde bulunmak için Mısır’a gidiyor. Yakın bir gelecekte Mısır Devlet Başkanı Sisi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşmesi bekleniyor.

BOLD – Mısır’la ilişkiler konusunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakan yardımcılarının Mısır’a gittiklerini söyledi. Çavuşoğlu, görüşmelerin devam etmesi konusunda her iki ülkenin de kararlı olduklarını kaydetti.

DAVET MISIR’DAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile normalleşme adımlarında yol haritasının belli olup olmadığı sorusuna da “Önce istihbaratlar arası açılan kanallardan sonra şimdi Dışişleri Bakanlıkları kanalları ile bunun devam etmesi konusunda Mısır ile kararlıyız” diye yanıt verdi.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0