Connect with us

Dünya

Afganistan’da hükumet güçleri Kabil’e sıkıştı: Ülkedeki Batılılar hızla tahliye ediliyor

Afganistan’da Taliban, başkent Kabil dışında bütün büyük şehirleri ele geçirdi ve hükumet güçleri Kabil civarındaki şehir merkezlerine sıkıştı. Taliban’ın Kabil’e saldırı ihtimaline karşılık Batılı ülkeler diplomatlarını ve vatandaşlarını hızla çekmeye başladı.

BOLD – Afganistan’da Taliban, Kabil dışında hükumet güçlerinin elinde kalan son 2 büyük şehir Celalalabad ve Mezar-ı Şerif’i de aldı. Böylece ülkedeki 34 vilayet başkentinden sadece Kabil ve 7 şehir merkezi hükumetin kontrolünde kaldı.

Başkent Kabil’in çok kısa süre içinde düşme ihtimaline karşı Batılı ülkeler diplomatlarını ve vatandaşlarını tahliye etmek için zamana karşı yarışıyor.

AFGAN HÜKUMETİ, KABİL VE ÇEVRESİNE SIKIŞTI

Afganistan’ın kuzeyinde hükümetin hakimiyetindeki kalan son merkezlerden ve ülkenin en büyük dördüncü kenti Mezar-ı Şerif ile Kabil dışında hükümetin elinde kalan son kritik şehir Celalabad Taliban’ın kontrolüne geçti. İki kritik şehrin de çatışma yaşanmadan Taliban kontrolüne geçtiği bildirildi.

Pakistan sınırında önemli bir sınır geçişi yakınlarında bulunan Celalabad’ın düşmesi ile Kabil’in doğu ile bağlantısı da kesilmiş oldu.

Böylece ülkedeki 34 vilayet başkentinden sadece Kabil ve 7 şehir merkezi hükümetin kontrolünde kaldı. Taliban ülkenin diğer büyük kentleri olan Herat ve Kandahar’ı da hafta içinde ele geçirmişti.

ABD basınına konuşan bir yetkili, Taliban’ın Kabil’e 11 kilometre uzaklıkta bulunan Çar Asyab bölgesine kadar geldiğini öne sürdü; ancak henüz Afgan hükümetinden bu konuda bir doğrulama gelmedi.

Afgan ordusuna havadan destek veren ABD Hava Kuvvetleri de Taliban’ın ilerleyişinden bu yana kayda değer operasyon düzenlemedi.

Reuters haber ajansı, ABD istihbaratına göre Taliban’ın Kabil’i 30 gün içinde ablukaya alabileceğini ve 90 gün içinde de ele geçirebileceğini belirtmişti.

Taliban, son olarak 1996’da yıllarca süren çatışmaların ardından Kabil’i ele geçirmiş ve dönemin Afganistan lideri Muhammed Necibullah’ı idam etmişti.

SINIR KAPILARININ TAMAMI TALİBAN KONTROLÜNDE

Son günlerde birçok vilayeti ele geçiren Taliban, Afganistan’ın sınır geçişlerinin tamamında da kontrolü sağladı.

Hükümetin elinde tek büyük kent olarak Kabil kalırken, burada bulunan havalimanı da ülkeden güvenli çıkış için tek yol kaldı.

Bu arada Afganistan eski Devlet Başkanı Yardımcısı Abdürreşit Dostum ve Belh Eyaleti Valisi Ata Muhammed Nur’un da Taliban’ın zaferinin ardından Mezarı Şerif’ten ayrıldığı ve Özbekistan’a sığındığı iddia edildi. Özbekistan’a sığınanlar arasında Taliban saldırısından kaçan 84 Afgan askerin de bulunduğu bildirildi.

Özbek General Abdürreşit Dostum, Taliban’ın hızla ilerlemesi üzerine geçtiğimiz günlerde Türkiye’den Afganistan’a geçmişti. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de hafta içinde Mezar-ı Şerif’e geçmiş ve Dostum ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

BATILI ÜLKELER KABİL’İ TERK EDİYOR

ABD, Büyükelçilik çalışanlarını ve ABD’ye destek olan Afganlıları ülkeden tahliye etmek için özel birliklerini Kabil’e sevk etti. Birliğin ilk unsurları Kabil’deki uluslararası Hamid Karzai Havalimanı’na ulaştı.

ABD Ordusu’na ait çok sayıda helikopterin diplomatları ve sivilleri havalimanına taşımak için Kabil üzerinde uçtuğu görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, daha önce 3 bin olarak açıklanan gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardığını bildirdi.

Yazılı açıklama yapan Biden, “Doha’da bulunan Taliban temsilcilerine, Afganistan’daki ABD askerini ve görevimizi tehlikeye atacak herhangi bir eyleme girişmeleri durumunda hızlı ve güçlü bir askeri karşılık verileceğini ilettik.” ifadesini kullandı.

İngiltere de Afganistan’daki diplomatların tahliyesinin sağlanması için 600 askeri ülkeye önderdi.

ABD’nin ardından İngiltere ve Almanya da Kabil’deki büyükelçiliklerinde personel sayısını minimuma indirme kararı aldı. Danimarka ve Norveç ise büyükelçiliklerini tümüyle kapatacaklarını, personellerini tahliye edeceklerini açıkladı.

Finlandiya, yabancı güçler adına çalışıp destek veren 130 Afgan ve yakın aile üyelerinin Finlandiya’ya gönderilmesi için uçak ayarlayacağını açıkladı. Finlandiya’nın Kabil Büyükelçiliğinin de şu an için açık kalacağı aktarıldı.

Fransa, Taliban’ın tehdidi altındaki Afgan insan hakları savunucularını ülkeye almak için olağanüstü çaba gösterileceğini duyurdu.

KANADA, 20 BİN AFGAN GÖÇMENİ KABUL EDECEK

Kanada, 20 bin Afgan mülteciyi kabul edeceğini açıkladı.

Ülkenin göç bakanı Marco Mendicino, özellikle insan hakları aktivistleri ya da kadın liderler gibi durumu hassas olan kişilerden mülteci kabul etmeye çalışacaklarını dile getirdi.

Mendicino düzenlediği basın toplantısında, “Afganistan’daki durum çok üzücü ve biz de Kanada olarak bu konuda boş durmayacağız” dedi.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau da büyükelçilik çalışanlarının korunmasının öncelikleri olduğunu aktardı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin yeğeni Zorlu’nun iş jeti ile Dubai’ye kaçtı

Dünya

Louvre Müzesi’nin eski müdürü tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı

Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin eski Müdürü Jean-Luc Martinez tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı. Martinez, ‘kara para aklama’ ve ‘organize dolandırıcılıkta suç ortaklığı’ yapmakla suçlanıyor.

BOLD – Ortadoğu’da tarihi eser kaçakçılığına karıştığı suçlamasıyla gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren Martinez hakkında savcılık tarafından adli denetim kararı çıktı.

ABU DABİ ŞUBESİNE ALINAN ESERLER

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü “le Canard enchaîné” gazetesi, Martinez’in Louvre’un Abu Dabi kentindeki şubesi adına satın alınan eserlerde yapıldığı iddia edilen sahtekarlığa göz yummakla suçlandığını yazdı.

SAHTE BELGELERE GÖZ YUMMAKLA SUÇLANIYOR

Euronews’in haberine göre Martinez, milyonlarca Euro karşılığında satın alınan Mısır antik döneminin beş parçası için düzenlenen sahte belgelere “göz yummakla” suçlanıyor.

2013 ile 2021 yılları arasında Louvre Müzesi’nin Müdürü olarak görev yapan Jean-Luc Martinez, daha sonra ülkesinde kültürel miras alanında uluslararası işbirliğiyle ilgili temsilci görevine getirilmişti.

Fransa’da istikrarın olmadığı bazı Ortadoğu ülkelerinde tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili 2018 yılında başlatılan ve 2020’de sorgu hakimine devredilen adli kovuşturma temelinde, ön soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

SORUŞTURMADA MISIR, LİBYA, YEMEN VE SURİYE’NİN ADI GEÇİYOR

Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada adı geçen ülkelerin Mısır, Libya, Yemen ve Suriye olduğu belirtiliyor.

Fransız yargısının, Abu Dabi’deki Louvre Müzesi adına Mısır’dan yasa dışı yollarla çıkartıldığı iddia edilen 5 eserin galeriler yoluyla satın alınması sırasında yapıldığı iddia edilen yasa dışı eylemlere özellikle yoğunlaştığı bildirildi.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Dünya

Gizliliği ihlal eden Twitter’a ABD’de ceza: 150 milyon dolar ödeyecek

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliğini koruyamadığı gerekçesiyle Twitter’e 150 milyon dolar para cezası kesti.

BOLD – Sosyal medya platformu Twitter, ABD’de, kişisel verileri ihlalden para cezasına çarptırıldı. Kişisel verilerin gizliliğini koruyamayan Twitter, 150 milyon dolar para cezası ödeyecek.

6 YIL GÜVENLİK İHLALİ TESPİT EDİLDİ

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, Twitter’ın kullanıcı verilerinin “gizliliğini ve güvenliğini” Mayıs 2013-Eylül 2019 döneminde sağlayamadığı ifade edildi. Twitter ile yapılan anlaşma uyarınca platformun 150 milyon dolar para cezası ödeyeceği belirtilen açıklamada, şirketin kullanıcı verilerinin gizliliğine yönelik yeni önlemler alacağı kaydedildi.

Açıklamada, Twitter’ın söz konusu dönemde, yalnızca kullanıcı hesaplarını korumak için telefon numaraları ve e-posta adreslerini kullanmadığı, aynı zamanda bu bilgilerin “kullanıcılara reklam gönderilmesi” için de kullandığı belirtildi.

 

İzmir’de TEM polisi dronla çekip medyaya servis etti: 21 kişiye ters kelepçeli gözaltı

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail ziyareti sonrası basın açıklaması yapan İsrailli Bakan Yair Lapid, Tevrat’a göre her İsraillinin Türk pasaportu hakkı olduğunu söyledi. Lapid, Çavuşoğlu’nun Türkiye davetini ise “döner olacaksa gelirim” diyerek cevapladı.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıllık aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı oldu.

Mevkidaşı Yair Lapid ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “yeni bir başlangıç” mesajları verdi.

İsrail ve Türkiye’nin bölgedeki iki önemli güç olduğunu ve çok uzun bir ortak tarih ve geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Lapit Tevrat’tan da alıntılar yaptı.

Lapid, ilk kez Türkiye’nin Harran kentinde kitap gönderilen İbrahim Peygamberin, “Ülkenizden ailenizden ve atalarınızın evinden ayrılıp size gösterdiğimiz topraklara gidin” denilmesi üzerine buradan yürüyerek İsrail topraklarına vardığını, çocuklarından Yahudi toplumunun doğduğunu anlattı.

Bunları anlattıktan sonra Çavuşoğlu’na dönen Lapid, “Konsolosluk hizmetlerinizi korkutmak istemiyorum sayın Bakan, ama bizim kitabımıza göre aslında hepimiz Türkiye’den geliyoruz ve hepimiz aslında Türk pasaportu alma hakkına sahibiz” dedi.

İSRAİLLİLER SİZİ ÇOK SEVİYOR

Çavuşoğlu’na “Sayın Bakan, diplomasinin ötesinde İsrailliler Türkiye’yi çok seviyor” diyen Lapid sözlerini şöyle noktaladı: “Bu kadar basit. Her gün onlarca uçuş İsrail’den ayrılıyor Türkiye’ye geliyor. Binlerce İsrailli sizin kültürünüzü, müziklerinizi, güzel plajlarınızı, güzel pazarlarınızı çok seviyorlar… Bugün ilişkilerimizi daha da geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturmuş olduk. Bundan sadece bizler değil önümüzdeki yıllarda çocuklarımız da faydalanacak.”

DÖNER OLACAKSA GELİYORUM

Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonunda Lapid’i Türkiye’ye davet ederek “Türkiye’ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum” dedi. Lapid’in “Döner kebap olacaksa geliyorum” yanıtı gülüşmelere neden oldu.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar