Connect with us

Gündem

İşkence mağduru Zabit Kişi: Hakkımı ararken hukuk ve vicdanı olmayan insanlarla karşılaştım

Ankara’da 108 gün işkence gören Zabit Kişi’nin yaptığı tüm başvuruların üstü savcılıklar tarafından kapatıldı. TBMM’de Kişi’nin gönderdiği son mektubu paylaşan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “AKP işkenceye sıfır tolerans palavrası atmaya devam etsin. Zabit Kişi işlerin nasıl yokuşa sürüldüğünü anlatmış.” dedi.

BOLD – Hakan Fidan’ın başında olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından 2017’de Kazakistan’tan kaçırılarak Türkiye’ye getirilen ve Ankara’da bir konteynırın içinde 108 gün işkence gören Zabit Kişi, hukuk mücadelesine tutuklu bulunduğu Kocaeli 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde devam ediyor.

MEKTUBUNDA İŞKENCEYİ ANLATTI

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği son mektubunda yaptığı başvuruların savcılıklar tarafından kapatıldığının ve nasıl yokuşa sürüldüğünü tek tek tarih vererek açıklayan Kişi, “Hakkımı ararken hukuk ve vicdan anlayışı olmayan insanlarla karşılaştım.” dedi.

Eğer haksız olsaydı dosyasının her aşamasının kamuoyu ile paylaşılacağını söyleyen Kişi, “Böyle yangından mal kaçırır gibi dosyam kaçırılmayacaktı. ‘İtirazını yasal sürede yapmadı’ denmeyecekti. Suç işleyenlerden daha kötüsünün bu suçu soruşturması gerekirken üzerini kapatmaya çalışan, usul ve yasaya karar veren hakim ve savcıların var olduğunu, işkencenin insanlık dışı olduğu, bu sebeple savaşta dahi yasaklandığı ve zaman aşımı olmadığı, hakkın hatırı ali olduğu için hiçbir hakka feda edilemeyeceği, bu sebeple de yıllarca hakkımı aramaya çalıştım.” ifadelerini kullandı.

“KORKUNÇ İŞKENCE GÖRDÜ”

Kişi’nin mektubunu Twitter hesabından paylaşan Gergerlioğlu, “İşkenceye sıfır tolerans” açıklaması yapan AKP’ye gönderme yaparak “İşkencenin çok konuşulduğu bugünlerde 108 gün boyunca korkunç bir işkence gören Zabit Kişi isimli mahpus, başvurularının nasıl yokuşa sürüldüğünü anlatmış. AK Parti hala “İşkenceye sıfır tolerans” palavrası atmaya devam etsin!!!” açıklamasında bulundu. 

Gergerlioğlu, Zabit Kişi’nin işkence iddialarının araştırılması için iki yıl önce TBMM’ye soru önergesi verdi. Meclis araştırmasına Zabit Kişi’nin kendisine gönderdiği, ilk kez Bold Medya’nın yayınladığı mektubu da ekleyen Gergerlioğlu’nun Meclis’e sunduğu soru önergesi, TBMM’den “Kabul edilemez” denerek iade edilmişti. Buna gerekçe olarak ise soru önergesindeki işkence ifadeleri “kaba” ve “yaralayıcı” olarak gösterilmişti.

Gergerlioğlu Zabit Kişi’nin başından geçenleri anlattığı mektup hakkında ise “Bunları okurken fenalık geçirmemeniz mümkün değildi. 7-8 sayfalık bu mektubu okurken gerçekten üzülmüştüm ve işkencenin ne kadar ağır bir insan hakkı ihlali olduğunu tekrar hatırlamıştım” ifadelerini kullanmıştı.

30 KİLO KAYBETMİŞ HALDE, ANKARA ADLİYESİ’NDE ORTAYA ÇIKTI

Zabit Kişi, kaçırılmadan önce ailesiyle birlikte.

Zabit Kişi, Gülen Hareketi soruşturmalar kapsamında 30 Ekim 2017’de Kazakistan’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirildi ve 108 gün kayıt dışı gözaltında tutuldu. Bu süreçte ailesine ve avukatlarına hiçbir bilgi verilmedi. Tüm başvurulara rağmen devlet, Zabit Kişi’nin elinde bulunduğunu kabul etmedi.

Ailesinin Kazakistan nezdinde yaptığı girişimle Kazakistan İstihbarat Başkanlığı, Zabit Kişi’nin MİT personeline teslim edildiğini ve 30 Eylül 2017’de, THY’nin TT-4010 sefer sayılı 23.32 Almatı-Ankara uçağı ile Türkiye’ye gönderildiği bilgisini içeren resmi bir belge verdi. Böylece Zabit Kişi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi makamlarının elinde bulunduğu kesinleşti.

Ailesi 108 gün boyunca Zabit Kişi’ye ulaşmaya çalıştı. 108 günün ardından Zabit Kişi, 30 kilo kaybetmiş ve vücudunda işkence izleriyle Ankara Adliyesi’nde ortaya çıktı. Kişi’nin 108 gün içinde nasıl değiştiği fotoğraflarına yansımıştı.

Zabit Kişi’nin 108 gün boyunca gördüğü işkenceleri yazdığı mektubu ilk kez Bold Medya 26 Haziran 2019’da yayınlamıştı.

Zabit Kişi’nin işkence gördükten sonraki hali.

Zabit Kişi işkencede geçen 108 günü anlattı: İntihar edenleri artık yadırgamıyorum

110 gün işkence gören Zabit Kişi’nin suç duyurusunu sümen altı ettiler

Gündem

Millet İttifakı aday açıklamak için Erdoğan’ın açıklamasını bekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı için kimin aday olacağı konusunda “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, adaylık tartışmaları ile ekonomik krizin unutturulmaya çalışıldığını kaydetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı adaylığı için açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, kendi adaylığının 6’lı masada konuşulmadığını, yalnızca kriterlerin belirlendiğini söyledi.

HÜKUMETİN SEÇİMİ İLAN ETMESİ LAZIM

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’ya konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın ortak adayını henüz açıklamamasına ilişkin olarak, “Hükumetin seçimi ilan etmesi lazım. Dolayısıyla ortak adayı şimdiden açıklamanın da anlamı yok” dedi.

6’LI MASADA ADAYIN NİTELİKLERİ BELİRLENDİ

Kılıçdaroğlu, “Sizin adaylığınız konusunda bir şüphe mi var?” sorusuna “Bu konu masada hiç görüşülmedi, sadece şu görüşüldü: Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gazetecilerden çok soru geliyor, o zaman biz cumhurbaşkanı adayının niteliklerini belirleyen bir paragraf yazalım diye konuştuk ve bunu yazıp ilan ettik” dedi.

TARTIŞMA İLE EKONOMİK KRİZ UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Cumhurbaşkanlığı adaylığının çok fazla gündeme getirilmesinin ekonomide yaşanan bunalımı toplumun gözünden kaçırma amacı taşıdığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Çünkü bu kadar ciddi konu varken, kim cumhurbaşkanı adayı olacak tartışmasını sürekli yaparsanız ve neden Cumhur İttifakı kendi adayını açıklamıyor diye sormazsanız, doğru olmaz. Erdoğan ne zaman açıklarsa ve seçim kararını ne zaman alırsa biz de o zaman adayı açıklarız” dedi.

TEMEL SORUN TEK ADAM REJİMİ

Tartışmanın aday kim olacak noktasına indirilmesini doğru bulmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ülkenin içinde bulunduğu feci tablo fazla tartışılsın istenmiyor. Bu nedenle adaylık tartıştırılıyor. Ayrıca konuyu, cumhurbaşkanı adayı kim olacak noktasına indirmeyi de doğru bulmuyorum, sorun o değil ki, tek adam rejiminin gitmesi temel sorun” dedi.

 

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

İstifası beklenen AKP’li Cahit Özkan’dan Erdoğan’a şiir hamlesi

BAE ile ilgili sözlerinin ardından partisi tarafından eleştirilen ve istifası beklenen AKP’li Cahit Özkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir fotoğraf paylaştı. Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un bir şiirini de ekledi.

BOLD – Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkilerine dair yaptığı “Baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, o zaman teslim oldu” açıklaması sebebiyle eleştirilen AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan istifa iddialarının ardından partisiyle arasını düzeltmek için yeni bir hamle geldi.

“KİM KİMİNLE YÜRÜR SİZ ONA BAKIN”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir paylaşım yapan Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un şiir sözlerini ekledi. Özkan’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz.”

“SIKI DOSTLAR ARASINA KİMSE GİREMEZ”

Özkan, önceki gün kendisini “Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” sözleriyle eleştiren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile de bir paylaşım yapmıştı. Çelik ile fotoğrafına “Sıkı dostlar arasına kimse giremez…” notunu düşmüştü.

BAE BAKTI Kİ OLMUYOR TESLİM OLDU

AKP’li Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube’da yayınlanan Zor Ama Yine De Sor programında BAE ile ilgili bir soruya, “Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu” diye cevap vermişti. Bu cevap partisinden büyük tepki çekmişti.

 

Kur korumanın maliyeti artıyor: Dolar 1 kuruş artınca Hazine’den 190 milyon lira çıkıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Salgın nedeniyle izin verilen mahkûmların süresi dolarken, Cumhur İttifakı’nın ‘seçim affı’ hazırlığına başladığı öne sürüldü. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği, herkesi kapsayacak 2023 affının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Halen cezaevlerinde 315 bin 239 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

BOLD – Cumhur İttifakı, Kovid-19 nedeniyle izinli olarak cezaevlerinden çıkarılan mahkûmlar için formül arayışına girdi. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

200 BİN MAHKUM YARARLANIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle izinli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular için iktidar formül arayışında. Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2020 yılında denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının süresi de bugüne dek iki kez uzatıldı.

ADLİ MAHKUMLARA VAR SİYASİ MAHKUMLARA YOK

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor. İzinlerden adli mahkumlar yararlanırken siyasi mahkumlara verilmiyor.

“YENİ YAŞAM KURDUK, BİZİ CEZAEVİNE GÖNDERMEYİN”

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. Bu kişilerin yeniden cezaevine girmek istemediklerine yönelik talepler partilere ulaştırılıyor.

“SEÇİM ÖNCESİ TOPLU AF GELMELİ”

AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor. Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.

“2023 AFFI TOPLUMU RAHATLATIR”

Cezaevlerindeki doluluk oranıyla dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de toplu affın çıkmasının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Adli ve siyasi suçlu ayırt edilmeden toplu bir afla 2023 seçimlerine gidilmesinin Erdoğan’ın düşen oylarını arttıracağı ifade ediliyor.

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar